Pielęgnacja niemowląt od pierwszych dni życia
Przyszli rodzice na etapie kompletowania wyprawki zastanawiają się, w jaki sposób będą pielęgnować swoje dziecko od pierwszych dni życia. Na dobrą sprawę bardzo ważny jest umiar. Noworodek potrzebuje kilku podstawowych produktów, które powinny mieć jak najprostsze, naturalne składy, pozbawione konserwantów i parabenów. Dla maluszka warto wybrać delikatne pampersy, chusteczki nawilżane już do szpitala – to one będą niezbędne już od pierwszych chwil życia.
Artykuły higieniczne do szpitala
Pakując się do szpitala nigdy nie wiemy ile może potrwać nasz pobyt. Warto zapoznać się z rozpiską niezbędnych artykułów, która powinna znajdować się na stronie szpitala. Niektóre placówki oferują pacjentkom część produktów. Najważniejsze jeśli chodzi o wyprawkę do higieny i pielęgnacji są chusteczki higieniczne oraz pampersy. Aby zapewnić odpowiednią higienę podczas zmiany pieluszki warto zabrać kilka podkładów higienicznych. Z pozostałych produktów, w które warto się zaopatrzyć są: krem do pupy, preparat do pielęgnacji kikuta pępowinowego, olejek lub oliwka, płyn do kąpieli, jałowe gaziki oraz sól fizjologiczna. Nie wiemy czy kąpiel będzie się odbywać w szpitalu, czy w domu, dlatego produkty do kąpieli warto mieć w razie potrzeby. Produkty warto mieć przelane do mniejszych opakowań. W drogerii można kupić opakowania podróżne. Chusteczek wziąć jedno lub dwa opakowania, a pampersów jedną paczkę.
Im mniej, tym lepiej
Delikatna skóra niemowlęcia nie potrzebuje wielu produktów do pielęgnacji. Tak naprawdę najlepiej zastosować zasadę – im mniej, tym lepiej. Im prostszy, naturalny skład, tym korzystniej dla skóry, tak samo z ilością. Niektóre produkty mogą mieć wielorakie zastosowanie. Sól fizjologiczna świetnie sprawdza się do pielęgnacji oczu i nosa, olejek ze słodkich migdałów do kąpieli i nawilżania skóry. Olej kokosowy, który ma zastosowanie także w kuchni może świetnie nawilżyć skórę dziecka. Produkty emolientowe warto stosować, jeśli dziecko ma szczególnie przesuszoną skórę, której nie pomagają olejki ani oliwka.
Zmiana pieluszki
Zmieniając pieluszkę niezbędne są dodatkowo chusteczki lub waciki nasączone wodą, krem do pupy. Ważne, by przemywać od góry, czyli narządów rodnych do dołu, czyli pupy. Zmieniając pieluszkę warto mówić spokojnym tonem do dziecka, by było zaciekawione, a także aby zmniejszyć jego stres. Jeśli jest potrzeba smarujemy pupę odpowiednim kremem. Następnie delikatnie podkładamy pieluszkę, ale jej jeszcze nie zapinamy – niech skóra przez chwilę się przewietrzy i pooddycha. Zakładając pieluszkę nie powinno się łapać za nogi do góry, lepiej przekładać dziecko najpierw na jeden bok, później na drugi.
Chusteczki nawilżane do codziennej pielęgnacji
Chusteczki nawilżane powinny być delikatne dla wymagającej skóry noworodków i niemowląt. Używamy ich przy każdej zmianie pieluszki, nawet kilkanaście razy dziennie. To bardzo ważne, by nie podrażniły skóry, dlatego należy poznać skład takich chusteczek.
Warto wybrać mokre nawilżane chusteczki z dużą ilością wody. Dla niezwykle delikatnej skóry dziecka świetnie sprawdzą się chusteczki waterwipes – mają w składzie aż 99,9% wody. Te mokre chusteczki nie mają sztucznych substancji zapachowych ani barwników. W swoim składzie mają tylko wodę oraz wyciąg z pestek grejpfruta. To produkt, który sprawdzi się od pierwszych chwil życia.
Godne polecenia są także chusteczki chusteczki pampers pure które świetnie odświeżają delikatną skórę, a przy tym zachowują jej naturalne pH, bez alkoholu, można je stosować od pierwszych dni życia dziecka.
Pierwsza kąpiel
Kąpiel powinna być czasem relaksu i spokoju. Najlepiej jeśli odbywa się ona o stałej porze dnia, tak by stanowiło to pewien rytuał, dawało poczucie bezpieczeństwa. Obserwuj nastrój dziecka, jeśli przed kąpielą jest niespokojne, nakarm je kilkanaście minut przed kąpielą, ale tak by nie było przekarmione.
Do kąpieli warto się wcześniej przygotować. Zadbaj o to, aby artykuły higieniczne mieć na wyciągnięcie ręki. Nalej do wanienki lub specjalnego wiaderka wodę, temperaturę sprawdź specjalnym termometrem, albo łokciem.
U niemowląt świetnie sprawdzą się produkty o jak najprostszych składach, bez substancji zapachowych, konserwantów. Do wody warto nalać kilka kropli olejku ze słodkich migdałów, który delikatnie myje i nawilża skórę. Niemowlę wkładamy stopniowo do wody dając czas na przyzwyczajenie się do zmiany temperatury i warunków. Delikatnie myjemy dziecko zaczynając od twarz, a kończąc na narządach płciowych i odbycie.
Po kąpieli warto przemyć oczy solą fizjologiczną, którą aplikujemy na gazik jałowy. Bardzo ważne, by przemywać oko od zewnątrz do środka. Po kąpieli można nawilżyć skórę twarzy i ciała nawilżającymi produktami. Oczyszczamy nosek oraz nawilżamy, wlewając po kropelce soli fizjologicznej do każdej z dziurek.
Według najnowszych zaleceń nie trzeba wykonywać kąpieli u niemowląt codziennie – można to robić co dwa dni. W dni bez kąpieli należy przemyć twarz dziecka oraz miejsca za uszami wacikiem z przegotowaną, letnią wodą. warto wacikiem dokładnie umyć narządy płciowe i odbyt.