Ciąża 1 września 2022

Pierwsze ruchy dziecka. Kiedy można je wyczuć, czym się charakteryzują?

Na pierwsze ruchy dziecka przyszli rodzice czekają z ogromną niecierpliwością. Nic dziwnego, bo to jeden z najbardziej przyjemnych “dowodów” na to, że w macicy rozwija się życie, a z czasem mogą także wiele powiedzieć o jego kondycji. Od kiedy można wyczuć pierwsze ruchy dziecka i jak je rozpoznać?

Kiedy pojawiają się pierwsze ruchy dziecka?

Pierwsze ruchy dziecka pojawiają się w pierwszej ciąży około 23. lub 24. tygodnia. Nie jest to jednak regułą, ponieważ na fakt ich odczuwania przez przyszłą mamę wpływa wiele czynników. Szczuplejsze kobiety szybciej je wyczują, z powodu niewielkiej ilości tkanki tłuszczowej, która ruchy może tłumić. Wpływ ma także ilość płynu owodniowego otaczającego malucha, umiejscowienie łożyska, a także fakt, czy płód jest jeden, czy to wieloraczki.   

W kolejnych ciążach pierwsze ruchy dziecka kobiety odczuwają zazwyczaj wcześniej, bo już ok. 18.-22. tygodnia, ale wiele kobiet deklaruje, że zadziało się to jeszcze wcześniej. 

Jak rozpoznać pierwsze ruchy dziecka?

Odczucia dotyczącego tego, z czym kojarzą się ruchy maluszka w brzuchu, mogą się u kobiet różnić. Wiele z nich porównuje je do muśnięć skrzydeł motyla, delikatnego pukania, łaskotania, bulgotania, itp. Nie są one od razu oczywiste w rozpoznaniu i często się zdarza, że pierwsze ruchy składane są na karb pracy jelit, lub odwrotnie — praca jelit daje złudne odczucia kojarzące się z ruchem dziecka. Rodzice wyzbywają się wątpliwości, gdy dziecko rośnie i nabiera sił, oraz zajmuje coraz więcej miejsca w macicy. Wtedy ruchy stają się łatwe do wyłapania, a z czasem wręcz powodują dyskomfort i ból, gdy np. dziecko kopnie w pęcherz przyszłej mamy. 

Kiedy przyszłej mamie najłatwiej jest poczuć ruch dziecka?

Na początku najłatwiej jest rozpoznać ruchy w stanie spoczynku. Dzieje się tak dlatego, że w czasie ruchu dziecko jest kołysane przez matkę i odpoczywa, a gdy to z kolei kobieta odpoczywa, ono zwiększa swoją aktywność i ruchy po prostu jest łatwiej wyczuć. Wiele mam zauważa także, że dziecko chętniej porusza się po spożyciu przez nią posiłku. Lekarze polecają układanie się na lewym boku, aby łatwiej poczuć ruchy. Również silne emocje, stres, które odczuwa przyszła mama, mają wpływ na większe pobudzenie malucha. Dziecko można “zachęcić” do aktywności przez dotykanie brzucha i głaskanie go. 

Czy ruchy dziecka zmieniają się wraz z rozwojem ciąży?

Tak. Zazwyczaj dziecko najbardziej aktywne jest między 24. a 28. tygodniem, choć dopiero w zaawansowanej ciąży stają się one dobitnie odczuwalne. Wtedy wcale nie trzeba przykładać dłoni do brzucha, by je poczuć. Pod koniec ciąży dziecko ma tyle siły i tak mało miejsca w macicy, że wraz z jego ruchami porusza się także brzuch ciężarnej. Wtedy on “faluje”, widać dokładnie, gdzie dziecko “wystawia” pupę czy kopie, a potrafi robić to bardzo intensywnienie. Wiele mam żartuje z tego, że ich brzuchy zaczynają żyć własnym życiem.  To, jak często i intensywnie porusza się dziecko zależy również od jego temperamentu. Z upływem ciąży dziecko przestaje tak szaleć, a zaczyna ćwiczyć ruchy, które przydadzą mu się do funkcjonowania poza łonem matki.  

Co robić, gdy kobieta nie czuje ruchów dziecka?

Najczęściej takie sytuacje tylko napędzają stracha przyszłym rodzicom. Przyjmuje się, odczuwanie co najmniej 10 ruchów w ciągu godziny jest normą, ale trzeba pamiętać, że dziecko może spać, stąd chwilowa przerwa w aktywności. Gdy dziecko nie jest aktywne, powinno pomóc zjedzenie posiłku lub położenie się na lewym boku. Jeśli ten stan nie ulega zmianie, należy wybrać się na izbę przyjęć. Wykonanie  USG i KTG jest w tej sytuacji konieczne.  

Źródło zdjęcia: https://unsplash.com/photos/IE8KfewAp-w

 

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Ciąża 30 sierpnia 2022

Jaki adapter do pasów dla ciężarnych wybrać?

Kobiety w ciąży mają wiele do przemyślenia, jeśli chodzi o ich bezpieczeństwo na drodze. Jednym z ważnych czynników bezpieczeństwa jest to, czy należy używać pasów bezpieczeństwa. Chociaż pasy bezpieczeństwa nie są wymagane przez prawo w każdym stanie, większość ekspertów zgadza się, że kobiety w ciąży powinny zawsze zapinać pasy bezpieczeństwa podczas jazdy samochodem.

Kilka powodów dla których warto używać pasów bezpieczeństwa

Istnieje kilka różnych powodów, dla których pasy bezpieczeństwa są tak ważne dla kobiet w ciąży. Po pierwsze, pasy bezpieczeństwa pomagają utrzymać kobietę w ciąży we właściwej pozycji w razie wypadku samochodowego. Jest to ważne, ponieważ może pomóc zapobiec wyrzuceniu kobiety w ciąży z pojazdu lub rzucaniu się po nim.

Innym powodem, dla którego pasy bezpieczeństwa są tak ważne dla kobiet w ciąży jest to, że pomagają one rozłożyć siłę wypadku samochodowego równomiernie na całe ciało. Jest to ważne, ponieważ ciało kobiety w ciąży jest już pod dużym obciążeniem i stresem. Jeśli siła wypadku samochodowego nie jest rozłożona równomiernie, może to spowodować poważne szkody dla ciężarnej kobiety i jej nienarodzonego dziecka.

Wreszcie, pasy bezpieczeństwa pomagają utrzymać brzuch i miednicę kobiety ciężarnej w prawidłowej pozycji. Jest to ważne, ponieważ pozycja brzucha i miednicy może wpływać na pozycję dziecka w łonie matki. Jeśli brzuch i miednica nie są prawidłowo ustawione, może to spowodować, że dziecko urodzi się w nieprawidłowej pozycji.

Adaptery do pasów bezpieczeństwa dla ciężarnych

Istnieje kilka różnych opcji dostępnych, jeśli chodzi o pasy bezpieczeństwa dla kobiet w ciąży. Jedną z opcji jest zakup adaptera do pasów bezpieczeństwa, który jest specjalnie zaprojektowany dla kobiet w ciąży. Adaptery te zazwyczaj mocuje się do pasów bezpieczeństwa w taki sam sposób, jak zwykłe pasy bezpieczeństwa.

Adaptery do pasów dla ciężarnych mają dodatkowy element, który przechodzi wokół brzucha. Ten dodatkowy element pomaga utrzymać pas bezpieczeństwa w prawidłowej pozycji i pomaga rozłożyć siłę wypadku samochodowego bardziej równomiernie.

Jak zainstalować adapter pasów bezpieczeństwa dla kobiet w ciąży?

Istnieje kilka różnych sposobów na zainstalowanie adaptera pasów bezpieczeństwa dla kobiet w ciąży. Jednym ze sposobów jest przewleczenie pasa bezpieczeństwa przez adapter, a następnie zapięcie go wokół talii kobiety ciężarnej. Innym sposobem jest przewleczenie pasa bezpieczeństwa przez adapter, a następnie zapięcie go w normalny sposób.

Jak wybrać odpowiedni adapter do pasów bezpieczeństwa w samochodzie dla kobiet w ciąży?

Kobiety w ciąży mają kilka rzeczy do rozważenia przy wyborze adaptera do pasów bezpieczeństwa w samochodzie. Po pierwsze, muszą się upewnić, że adapter pozwoli im wyregulować pas bezpieczeństwa tak, aby był dla nich wygodny. Po drugie, należy upewnić się, że adapter nie będzie powodował ocierania się pasa bezpieczeństwa o brzuch.

Niektóre adaptery do pasów bezpieczeństwa w samochodzie posiadają wbudowaną poduszkę ciążową. Adaptery te mają za zadanie podtrzymywać brzuch i zapobiegać ocieraniu się pasów bezpieczeństwa o brzuch. Jednak nie wszystkie adaptery mają wbudowaną poduszkę ciążową. Jeśli adapter nie posiada wbudowanej poduszki ciążowej, kobiety w ciąży mogą rozważyć zakup takiej poduszki osobno.

Kobiety w ciąży powinny również upewnić się, że wybrany przez nie adapter do samochodowych pasów bezpieczeństwa nie będzie powodował ocierania się pasów o ich brzuch.

Niektóre adaptery są przeznaczone do użycia z pasem bezpieczeństwa, który przechodzi nad brzuchem, podczas gdy inne są przeznaczone do użycia z pasem bezpieczeństwa, który przechodzi pod brzuchem. Kobiety w ciąży powinny wybrać taki adapter, który nie będzie powodował ocierania się pasa bezpieczeństwa o ich brzuch.

Wybierając adapter do pasów bezpieczeństwa dla kobiet w ciąży, ważne jest, aby dokładnie przeczytać instrukcję. Kobiety w ciąży powinny dokładnie przestrzegać instrukcji, aby upewnić się, że używają adaptera prawidłowo. Ponadto, kobiety w ciąży powinny upewnić się, że używają adaptera w bezpieczny sposób. Kobiety w ciąży nigdy nie powinny używać adaptera, który nie jest przeznaczony do użytku z pasem bezpieczeństwa.

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
W szkole 26 sierpnia 2022

Jakie buty do szkoły? Lekarz ortopeda odradza sznurówki

Odpowiedni rozmiar, stabilizacja stopy i wygoda użytkowania – to najważniejsze cechy prawidłowego obuwia do szkoły. Szukając butów na zmianę, warto zwrócić uwagę na wsuwane trampki bez sznurówek, tzw. tenisówki slip-on. Sprawdzą się zarówno u dzieci starszych i młodszych. A co jest złego w sznurówkach w szkole?

 

Co roku rodzice poszukują nowych butów do szkoły – te z poprzedniej klasy są najczęściej zniszczone i za małe. Jak podkreśla Lek. Mateusz Janik, specjalista ortopedii i traumatologii narządu ruchu w Carolina Medical Center, Grupa LUX MED, nowe buty na nowy rok szkolny to bardzo dobre rozwiązanie:

– Szczególnie w przypadku dzieci wczesnoszkolnych, w okresie intensywnego wzrostu, należy pilnować prawidłowego rozmiaru obuwia i w razie potrzeby wymieniać na większe. Warto regularnie sprawdzać, czy dziecku urosła stopa. U starszych dzieci buty mogą się już zużyć, nim staną się za małe. Warto sprawdzić, czy podeszwa nie jest popękana lub wytarta, to samo dotyczy zapiętków. Dodatkowo, buty powinny być wygodne, w miarę miękkie, z odpowiednią, szerszą przestrzenią na palce i węższą przy pięcie. Buty do szkoły nie powinny także ograniczać ruchomości stawu skokowego – tłumaczy lek. Mateusz Janik.

Wygodne, czyli jakie?

Nietrudno wyobrazić sobie poranek w szkolnej szatni: dziecko spiesząc się na lekcje, nie ma zbyt wiele czasu na zmianę obuwia. Dlatego ortopeda odradza buty ze sznurówkami – by spełniały swoją funkcję stabilizującą, muszą być odpowiednio zawiązane, a uczniowie, szczególnie młodsi, mogą to zrobić w pośpiechu i niedbale.

– Do tego dochodzą różne „mody” na sznurówki rozwiązane, które są w środowisku szkolnego korytarza po prostu niebezpieczne i grożą upadkiem. W przypadku starszej młodzieży zauważam z kolei tendencję do jedynie symbolicznego wiązania butów lub chowania sznurówek do wewnątrz. W takiej sytuacji nie może być mowy o utrzymaniu prawidłowej pozycji stopy i nad kontrolowaniem jej ustawienia przez obuwie – przestrzega lek. Mateusz Janik.

Najlepsze będą zatem miękkie i elastyczne buty z cienką powierzchnią, by mobilizować stopę do prawidłowego ustawienia. Świetnie sprawdzą się tzw. tenisówki slip-on, czyli wsuwane trampki z dwoma gumkami po bokach – zakłada się je szybko, poradzą sobie z nimi nawet pierwszoklasiści, a dodatkowo ich cholewki są elastyczne i całą swoją powierzchnią trzymają stopę.

Czego unikać?

Ekspert radzi, by nie kupować „na wszelki wypadek” butów korekcyjnych – np. utwardzanych. – Widzę, że rodzice czasem chcą przedobrzyć, ale naprawdę specjalistyczne obuwie powinien dobierać lekarz i podolog w uzasadnionych przypadkach – przypomina lek. M. Janik. U dzieci wczesnoszkolnych kształtuje się prawidłowy łuk stopy. Maluchy od momentu nauki chodzenia mają stopę płaską, dopiero ok. 6-7 roku życia zaczyna się ona naturalnie wysklepiać. W tym czasie stopa bardziej od obuwia korekcyjnego potrzebuje ruchu. Warto zatem dać stopie możliwość prawidłowego rozwoju w miękkich butach.

Nie powinno się również przekazywać dzieciom cudzych butów – np. po starszym rodzeństwie, gdyż każdy but formuje się do konkretnego kształtu stopy swojego pierwszego użytkownika. Dając np. młodszemu dziecku buty po bracie lub siostrze, narażamy je na dyskomfort, otarcia i nieprawidłowe ustawienie stopy.

A co po szkole?

Po całym dniu spędzonym w szkole w butach, ekspert zachęca do chodzenia… boso. – Nie zabraniajmy dzieciom i młodzieży chodzenia boso. To naturalnie stymuluje prawidłowy rozwój stopy, a dodatkowo zapewnia odpoczynek – wyjaśnia ekspert Carolina Medical Center, Grupa LUX MED.

 

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
top-facebook top-instagram top-search top-menu go-to-top-arrow search-close