Po kim dzieci dziedziczą inteligencję? Badania wskazują tylko jednego z rodziców
Dziecko mądre po mamusi czy tatusiu? Rodzice uwielbiają chwalić się swoimi pociechami i często też zawzięcie dyskutują o tym, co i po kim odziedziczyło ich dziecko. Teraz jedną wątpliwość mogą raczej już skreślić z tej listy. A chodzi o to, po kim dzieci dziedziczą inteligencję. Na ten temat wielokrotnie wypowiadali się naukowcy i najwyraźniej obecnie skłaniają się ku jednemu z rodziców.
Na inteligencję składa się zdolność do logicznego myślenia i rozwiązywania problemów, umiejętność uczenia się nowych rzeczy. Dzięki niej jesteśmy w stanie dostosować się do otaczającego nas świata. Bez inteligencji nie moglibyśmy rozwijać się i przetrwać. Choć wydaje się, że jej poziom jest nam przypisany raz na zawsze, to w rzeczywistości można ją kształtować w ciągu całego życia – podwyższyć (ćwicząc mózg) albo ograniczyć (bez treningu mózgu).
Po kim dzieci dziedziczą inteligencję?
Inteligencja jest cechą dziedziczną, co do tego nie ma wątpliwości. Naukowcy stwierdzili, że ponad 500 genów wpływa na jej kształt, ale można wyciągnąć jeszcze dalej idące wnioski. Geny odpowiadające za nią zlokalizowano w chromosomie X (determinuje płeć żeńską), więc naukowcy skłaniają się ku teorii, która mówi, że IQ w większym stopniu dziecko otrzymuje po matce. Teorię tę zdają się potwierdzać badania przeprowadzane co roku przez The Medical Research Council Social and Public Health Sciences Unit. Polegają one na zbieraniu wywiadu od ponad 12000 osób w przedziale wiekowym 14-22 lata. Do tej pory na ich podstawie ustalono, że najlepszą miarą inteligencji było IQ matki. Obliczono również, że stosunek inteligencji młodzieży ulegał zmianie zaledwie o 15 punktów w stosunku do biologicznych matek.
Niektóre z badań pokazują także, że stworzenie bezpiecznej więzi matki z dzieckiem jest ściśle związane z inteligencją. Wykazali to naukowcy z University of Washington, którzy w ciągu siedmiu lat badań przeanalizowali więzi pomiędzy matkami a dziećmi. Te 13-latki, które miały silne relacje z matkami i ich potrzeby były przez nie zaspokajane, miały o 10% większy Hipokamp niż dzieci bez takiego wsparcia. Hipokamp to struktura w mózgu, która odpowiada za umiejętność uczenia się, przenoszenie informacji z pamięci krótkotrwałej do pamięci długotrwałej, czy reakcje na stres.
Co jeszcze wpływa na inteligencję u dziecka?
Koniec końców to, co przekazują w puli genów rodzice, to nie wszystko, co ma wpływ na IQ. Równie ważne są czynniki osobowościowe, środowiskowe, ale też społeczne i ekonomiczne. Ogromne znaczenie ma to, w jaki sposób przyszła mama dbała o ciążę, czy podczas niej paliła papierosy lub piła alkohol. Również istotne jest narażenie na długotrwały stres, który udziela się również dziecku. Jeśli maluchowi po narodzinach brakuje spokoju, właściwych warunków, stymulacji, opieki oraz procesu wychowywania, może się to odbić na rozwoju inteligencji w późniejszym wieku.