Dania główne 7 marca 2023

Proste i pyszne przepisy na spotkanie z przyjaciółkami lub babski wieczór

Przypadający na 8 marca Dzień Kobiet to doskonały czas na celebrowanie relacji z innymi kobietami. Zarówno z tej okazji, jak i w każdy inny dzień roku warto dbać o więzi, a nic lepiej nie uzupełnia babskiego wieczoru, niż pyszne, zdrowe i łatwe do przyrządzenia jedzenie. Oto przepisy na szybkie danie główne i słodki deser, który pokochają wszyscy.

W Dzień Kobiet większość kobiet woli być wolna od kuchennych obowiązków, dlatego planując menu warto wybrać pozycje proste w przygotowaniu. Jeśli organizujemy spotkanie w gronie przyjaciółek, bez problemu możemy rozdzielić zadania i poprosić każdą z uczestniczek o przyniesienie dania, przekąski czy czegoś słodkiego. Które propozycje idealnie sprawdzą się na taką okazję?

Roślinny buddha bowl

Buddha bowl to nic innego, niż miska wypełniona różnorodnymi składnikami. Można przygotować ją na tysiąc sposobów, jednak jeśli martwisz się, czy te wybrane przez Ciebie będą do siebie pasować, możesz skorzystać z gotowego przepisu.

Składniki (na 2 porcje):

  • klopsiki OneDayMore Superfoods Sport – 1 opakowanie
  • ryż basmati – 100 g
  • papryka zielona słodka – 1 szt.
  • sałata rzymska – 1 główka
  • awokado – 1 szt.
  • ogórek – 1 szt
  • pietruszka
  • sok z cytryny
  • oliwa

Sposób przygotowania:

Ryż gotujemy wg instrukcji na opakowaniu i doprawiamy solą. Dodajemy posiekaną drobno pietruszkę. Paprykę kroimy w kostkę i dusimy z niedużą ilością oliwy przez ok. 5-7 minut. Z ogórka wycinamy podłużne, cienkie paski za pomocą obieraczki do warzyw. Awokado obieramy, polewamy sokiem z cytryny. Sałatę rwiemy na mniejsze kawałki. Rozgrzewamy patelnię z olejem, ustawiając średnią moc palnika. Smażymy klopsiki przez 6 minut cały czas mieszając, aż do zrumienienia. Przekładamy wszystkie składniki do ulubionej miski. Smacznego!

Malinowy sernik z nerkowców na orzechowym spodzie

Po zdrowym i pysznym głównym daniu podać można gwóźdź programu – w tym wypadku malinowy sernik z nerkowców. Jest w 100% roślinny, dlatego posmakuje również osobom, które z różnych powodów wykluczają nabiał ze swojej diety.

Składniki:

Spód:

  • migdały OneDayMore – 80 g
  • prażone orzechy nerkowca OneDayMore – 80 g
  • orzeszki ziemne OneDayMore – 80 g
  • daktyle – 100 g
  • sól – 1 szczypta

Krem z nerkowców:

  • liofilizowane maliny OneDayMore – 80 g (1 opakowanie)
  • orzechy nerkowca – 200 g
  • tłuste mleczko kokosowe z puszki – 50 ml
  • syrop klonowy – 50 ml
  • olej kokosowy – 50 ml
  • sól – 1 szczypta
  • sok wyciśnięty z cytryny – 1 łyżka

Do dekoracji:

  • liofilizowane owoce OneDayMore lub ulubione świeże owoce

Przygotuj:

  • blender
  • formę o średnicy 16-20 cm

Przygotuj wcześniej:

Daktyle i orzechy przełóż do dwóch osobnych miseczek, zalej letnią wodą i odstaw na całą noc, by zmiękły.

Sposób przygotowania:

Daktyle odsączamy z wody i razem z pozostałymi składnikami spodu miksujemy w naczyniu blendera na plastyczną masę. Nie powinna być całkowicie jednolita – pozostawiamy w niej nieregularne kawałki orzechów.

WSKAZÓWKA! Jeśli masa na spód okaże się zbyt sucha, warto dodać więcej namoczonych daktyli, jeśli zbyt rzadka – więcej orzechów.

Masę przekładamy do formy i rozprowadzamy równomiernie po jej spodzie, ugniatając łyżką lub dłonią. Mleczko kokosowe dokładnie mieszamy, by jego stała część połączyła się z płynną. Wszystkie składniki na krem blendujemy na gładką masę, w której będą widoczne jedynie pestki malin. Przekładamy ją do formy, na przygotowany wcześniej spód. Sernik chłodzimy w lodówce przez całą noc, by masa dokładnie stężała. Gotowy, schłodzony sernik dekorujemy z wierzchu świeżymi lub liofilizowanymi owocami.

Świetną atmosferę podczas kobiecych spotkań gwarantują oczywiście uczestniczki, jednak warto postawić także na pyszne jedzenie. Jak widać, nie musimy spędzać całego dnia w kuchni, aby osiągnąć zamierzony efekt!

Materiał i zdjęcie przesłane przez zewnętrznęgo partnera

 

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Kampanie społeczne 6 marca 2023

Konferencja dla nauczycieli – kolejny sukces programu Re@lnie Odpowiedzialni

2 marca 2023 w warszawskim Kinie Helios w Blue City odbyła się Konferencja „Re@lnie Odpowiedzialni – Edycja II”. Było to spotkanie otwierające II Edycję „Profilaktycznego, Programu Re@lnie Odpowiedzialni”, którego uczestnikami są szkoły podstawowe, przedszkola i żłobki. Program jest częścią Ogólnopolskiej Kampanii Społecznej „Odłącz się – Połącz się”, której organizatorem jest Stowarzyszenie Strefa Wsparcia.

Uczestnikami konferencji była kadra zarządzająca i dydaktyczna ze szkół i przedszkoli z całej Polski. Konferencję poprowadzili Michalina Fabijańska i Marcin Górski. Wydarzenie otworzyła Prezes Stowarzyszenia Strefa Wsparcia – Karolina Józefowicz wraz z koordynatorem programu Re@lnie Odpowiedzialni – Małgorzatą Kozicką. W tej części uczestnicy usłyszeli o misji i wizji kampanii, a także o tym, co wydarzy się w II edycji programu Re@lnie Odpowiedzialni. Został zaprezentowany również plakat kampanii, który będzie towarzyszył uczestnikom podczas trwania programu.

Po przywitaniu przez gospodarzy, głos zabrał pierwszy ekspert, którym była dr. n.med. Elżbieta Binek. Pani doktor mówiła o wpływie nowych technologii na rozwoj psychoruchowy najmłodszych. Uczestnicy mieli okazję prześledzić ten wpływ w każdej grupie wiekowej dzieci, od dzieci w wieku żłobkowym, po uczniów szkoły podstawowej. Kolejnym gościem była Anna Wilczyńska. Opowiadała o kreatywności w zawodzie nauczyciela. Zaprosiła również obecne grono pedagogiczne to kreatywnej zabawy.

Pierwszą część zamknął swoją prelekcją dr Przemysław Gąsiorek, dzieląc się swoją wiedzą i doświadczeniem w temacie utrzymywania dziecięcej uwagi. Pan doktor przytoczył badania, mówiące o ośrodku pamięci i uwagi w mózgu, które wzbudziły duże zaciekawienie publiczności.

Fot. Atrakcje TEPfactor

Fot. Atrakcje TEPfactor

Podczas przerwy kawowej, uczestnicy konferencji mieli okazję nie tylko napić się pysznej kawy i skosztować przygotowanych dla nich słodkości, ale również mogli odwiedzić przygotowane specjalnie dla nich stanowiska Partnerów Kampanii z atrakcjami, nowościami i ciepłą rozmową. Uczestnicy mogli wziąć udział w zabawach zręcznościowych, własnoręcznie wykonać słodycze, a także skorzystać z wyjątkowych ofert – ekskluzywnych dla uczestników Programu Re@lnie Odpowiedzialni.

Po przerwie – głos zabrały Marta Kostka i Zuzanna Wędołowska. Ekspertki opowiadały o tym, czego o dobrym jedzeniu możemy nauczyć dzieci w szkole i przedszkolu. Dzieliły się swoją wiedzą na temat żywienia, wyjaśniły czym jest neofobia i przekazały wskazówki, jak wspierać dobre nawyki żywieniowe u najmłodszych.

Kolejnym ekspertem konferencji była Aleksandra Charęzińska. Wyjaśniła uczestnikom, co oznacza placówka przyjazna sensorycznie. Opowiedziała ze szczegółami, jak taka placówka może wyglądać, a także przytoczyła liczne przykłady w formie zdjęć.

Część merytoryczną zamknęła dr hab. Barbara Bilewicz. Opowiedziała uczestnikom o swoich doświadczeniach w zakresie edukacji STEAM. Następnie uczestnicy zostali zaproszeni do udziału w konkursie. Bardzo chętnie odpowiadali na pytania dotyczące Kampanii, a także wystąpień ekspertów. Otrzymali liczne nagrody ufundowane przez Partnerów Kampanii i Stowarzyszenie Strefa Wsparcia.

Po zakończeniu tego wydarzenia każdy z gości otrzymał zaświadczenie potwierdzające udział w konferencji oraz atrakcyjne upominki.

Wciąż można dołączyć do II edycji programu Re@lnie Odpowiedzalni rejestrując placówkę poprzez formularz zgłoszeniowy https://forms.gle/aZjpka2DJJiwDmxi8

 

Konferencja w wersji ONLINE dostępna jest tylko dla uczestników programu.

foto. Patryk Małysz

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Ciąża 6 marca 2023

Czy jedzenie sardynek w ciąży jest bezpieczne? Zdziwisz się!

Z jednej strony wciąż słyszymy, że powinniśmy jeść ryby, z drugiej, bombardują nas informacje o ich zanieczyszczeniu. Czy jedzenie sardynek w ciąży jest bezpieczne? Okazuje się, że to świetne połączenie.

Sardynki są bogate w składniki odżywcze, w tym białko, witaminy i minerały oraz niezwykle cenne (zwłaszcza w ciąży) kwasy tłuszczowe omega-3. Co ciekawe, są polecane przez dietetyków i innych ekspertów ds. zdrowia i żywienia, jako jedne z najzdrowszych ryb na świecie. Niewiele osób o tym wie, ale zawierają mniej rtęci i innych zanieczyszczeń niż większe gatunki ryb.

Czy jedzenie sardynek w ciąży jest bezpieczne?

Sardynki można bezpiecznie jeść podczas ciąży, ponieważ zawierają bardzo mało rtęci lub nie zawierają jej wcale. Jednak nadal warto przestrzegać tygodniowych norm spożycia ryb i owoców morza dla kobiet w ciąży i zrezygnować całkowicie z ich surowych wersji.

Sardynki można bezpiecznie spożywać do trzech razy w tygodniu, w czasie ciąży. Kobiety w ciąży powinny unikać surowych lub niedogotowanych sardynek, ponieważ wszystkie źródła surowych ryb stwarzają ryzyko zakażenia się niektórymi chorobami (listerioza, toksoplazmoza). Właśnie dlatego na liście zakazanych potraw podczas ciąży jest sushi.

Czy sardynki są zdrowe?

Sardynka, choć nie cieszy się w naszym kraju szczególną popularnością, jest bardzo pożywna. Sardynki, jak inne ryby, są wspaniałym źródłem kwasów tłuszczowych omega-3, które są niezbędne dla dobrego zdrowia i prawidłowego rozwoju płodu. Zgodnie z zaleceniami FDA kobiety w ciąży i karmiące piersią powinny spożywać 2-3 porcje  ryb tygodniowo.

Kwasy tłuszczowe omega-3 są niezbędne dla prawidłowego rozwoju mózgu i serca dziecka oraz pomagają zmniejszyć ryzyko porodu przedwczesnego.

Sardynki a metale ciężkie

Dlaczego sardynki są takie zdrowe? Niestety wiele popularnych ryb wcale do zdrowych wyborów nie należy, wszystko za sprawą zanieczyszczeń środowiska, które bezpośrednio wpływają na jakość mięsa pochodzącego z ryb.

Ze względu na niski poziom rtęci i małą podatność do chłonięcia toksyn sardynki są uważane za jedną z najlepszych opcji. Wynika to przede wszystkim z ich pożywienia – sardynki żywią się planktonem. Obecność śladowych ilości rtęci u prawie wszystkich ryb wynika z zanieczyszczenia środowiska, jednak drapieżne gatunki ryb (np. tuńczyk) mają większą podatność na chłonięcie zanieczyszczeń.

Korzyści z jedzenia sardynek w ciąży

Sardynki mają sporo do zaoferowania, wśród największych zalet wymienia się ich profil odżywczy i pozytywny wpływ na zdrowie. Co dokładnie potrafią sardynki?

  • Zawierają witaminę D i wapń – niezbędne do stymulacji produkcji nowych tkanek (głównie kości). W ciąży rośnie zapotrzebowanie na wapń.
  • Dostarczają niezbędnych kwasów tłuszczowych, które są korzystne dla rozwoju mózgu w okresie prenatalnym.
  •  Zawierają witaminę B12, niezbędną do prawidłowego rozwoju tkanek i narządów.
  • Zawierają również inne cenne minerały: fosfor, magnez, potas, selen, niacynę, żelazo.

Źródła: pregnancyfoodchecker.commayoclinic.org

Zdjęcie: Photo by Murielle Hunt on Unsplash

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
top-facebook top-instagram top-search top-menu go-to-top-arrow search-close