Kultura 24 lipca 2024

PZU zadba o bezpieczeństwo na Pol’and’Rock Festival

Pol’and’Rock Festival to jeden z największych otwartych, niebiletowanych festiwali muzycznych w Europie. Organizatorzy kładą szczególny nacisk na to, aby wszyscy jego uczestnicy czuli się bezpiecznie. Podczas tegorocznej edycji pomoże w tym PZU, które zostało sponsorem Pol’and’Rock Festival. Największy polski ubezpieczyciel został również partnerem prowadzonego przez Fundację Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy programu, mającego na celu naukę dzieci podstaw pierwszej pomocy.

PZU, jako sponsor wydarzenia, zadba o bezpieczeństwo uczestników tegorocznego, jubileuszowego 30. Pol’and’Rock Festival. Ubezpieczyciel zatroszczy się o ułatwienie poruszania się po terenie festiwalu dzięki rozstawieniu specjalnych drogowskazów. Zadba też o lepszą widoczność festiwalowiczów. W tym celu PZU przekaże 2 tysiące odblaskowych kamizelek oraz 10 tysięcy opasek, które będą rozdawane uczestnikom wydarzenia przez członków Pokojowego Patrolu, festiwalowej służby informacyjnej, oraz funkcjonariuszy Policji. To szczególnie ważne w przypadku dzieci, których każdego roku jest coraz więcej na Pol’and’Rock Festival.

PZU wspiera naukę podstaw pierwszej pomocy

PZU zostało również partnerem programu edukacyjnego „Ratujemy i Uczymy Ratować” i w tej roli po raz pierwszy zagości właśnie na Festiwalu Pol’and’Rock. Realizowana od 18 lat akcja skierowana jest do uczennic i uczniów klas I-III szkół podstawowych. Dzięki tej inicjatywie do tej pory blisko 3 miliony dzieci nauczyło się podstaw pierwszej pomocy. Od września program dotrze do jeszcze większej liczby dzieci, ponieważ decyzją Ministerstwa Edukacji Narodowej nauka udzielania pierwszej pomocy w klasach I-III szkół podstawowych stanie się powszechna.

„Fundacja Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy i organizowany przez nią Pol’and’Rock Festival od wielu lat pokazują jak ważna jest wzajemna troska o siebie i bezpieczeństwo. To wartości, które nas łączą i dlatego cieszymy się, że jako PZU nawiązujemy współpracę i zostaliśmy sponsorem Najpiękniejszego Festiwalu Świata, jak również partnerem niezwykle ważnego programu edukacyjnego, jakim jest >>Ratujemy i Uczymy Ratować<<” – mówi Paweł Wróbel, dyrektor Grupy PZU ds. marketingu, komunikacji i zaangażowań społecznych.

Jubileuszowy 30. Pol’and’Rock Festival odbędzie się w dniach 1-3 sierpnia na terenie Lotniska Czaplinek-Broczyno w województwie zachodniopomorskim.

 

Źródło informacji: Grupa PZU

Zobacz inne wpisy o tej tematyce:
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Podróże 23 lipca 2024

Lex Kamilek u drzwi recepcji. Branża noclegowa wciąż zdezorientowana

Choć miejscowości wypoczynkowe wypełniły się dziećmi na wakacjach, to gospodarze nie wiedzą, jak pytać, a rodzice nie chcą odpowiadać. Już za kilka tygodni minie termin dostosowania się do wymogów tzw. lex Kamilek i od 15 sierpnia mogą posypać się pierwsze kary. Tymczasem wciąż wielu właścicieli obiektów noclegowych nie wie, jak ma wdrożyć nowe przepisy, co będzie podlegać kontroli i jak sprawdzać pokrewieństwo gości z małoletnimi. Niektórzy wprost podważają sens części rozwiązań z ustawy – wynika z ankiety Nocowanie.pl.

Tzw. lex Kamilek wymaga od hotelarzy opracowania i wdrożenia procedur zapewniających bezpieczne relacje między dziećmi, a personelem oraz zasad interwencji w przypadku podejrzenia zagrożeń. Nowe przepisy dotyczące przeciwdziałaniu zagrożeniom przestępczością na tle seksualnym i ochrony małoletnich obowiązują od 15 lutego, ale na wprowadzenie zmian i zastosowanie się do standardów wynikających z ustawy zostało jeszcze kilka tygodni. Chociaż nad właścicielami obiektów noclegowych zawisło widmo kar w przypadku braku dostosowań, to wielu z nich wciąż nie wie, co konkretnie mają zrobić. Jak wynika z ankiety przeprowadzonej przez Nocowanie.pl, w której udział wzięło 500 przedstawicieli obiektów noclegowych różnego typu, tylko nieco ponad połowa badanych (52%) wprowadziła w swoim obiekcie wszystkie wymagane zmiany wynikające z „lex Kamilek”. Kolejne 4% zapewnia, że jest w trakcie przygotowania się do pełnego dostosowania do wymogów ustawy.

„Ale wciąż są też tacy, do których najwyraźniej nadal nie dotarła informacja, że dla obiektów noclegowych zapisy >>lex Kamilek<< są obowiązkowe” – zauważa Agnieszka Rzeszutek, ekspert Nocownie.pl. – Jeden z ankietowanych wprost twierdzi, że jego zdaniem ustawa dotyczy tylko placówek szkolnych, a on prowadzi ośrodek wypoczynkowy, a nie placówkę szkolną, więc nie interesuje się tym tematem” – dodaje ekspertka i podkreśla, że sprawy nie ułatwia brak oficjalnych wytycznych wskazujących narzędzia dostępne dla hotelarzy czy schematów wymaganych procedur.

To ważne przede wszystkim dla mniejszych podmiotów, które w przeciwieństwie do dużych sieci hotelowych nie dysponują kompleksową opieką prawną i machiną szkoleniową. Dlatego hotelarze starają się poradzić sobie sami.

Procedury identyfikacji dziecka i jego relacji z osobą dorosłą, z którą przebywa w obiekcie wprowadziło 50% uczestników badania, a 42% opracowało i wdrożyło procedury reagowania na przypadki przemocy wobec dzieci. Szkolenia dla personelu z zakresu ochrony małoletnich przeprowadził co czwarty ankietowany, a 12% nawiązało współpracę z lokalnymi instytucjami zajmującymi się ochroną dzieci. Z większymi trudnościami wiąże się stworzenie odpowiednich dokumentów. Samodzielnego opracowania Standardów Ochrony Małoletnich w obiekcie podjęło się 38% respondentów. Z darmowych wzorów wyszukanych w internecie skorzystało 28% badanych, po pomoc do prawników zwróciło się 5%. Również 5% skorzystało ze szkoleń przygotowanych przez organizacje turystyczne i instytucje pozarządowe. Natomiast 32% przyznaje, że nie ma jeszcze takiego dokumentu.

Na pytanie o to, czy od 15 lutego 2024 legitymują gości z dziećmi w swoim obiekcie, 54% odpowiada, że tak. A powinni wszyscy, oprócz tych 14% ankietowanych, którzy zaznaczają, że od chwili wejścia ustawy nie mieli małoletnich gości. „Nie mam pojęcia, jak można formalnie ustalić czy osoba przyjeżdżająca z dzieckiem jest jego prawnym opiekunem, dzieci w dowodzie nie ma”, „wiem, że powinienem, ale nie wiem jak to robić” – pisali ankietowani, chociaż rola „identyfikacji relacji” między dziećmi a dorosłymi przebywającymi w obiekcie noclegowym została szczególnie podkreślona w nowych przepisach. W praktyce zapisy ustawy wymagają, by pracownicy obiektu zadawali pytania, upewniali się co do pokrewieństwa i obserwując relacje sprawdzali, że nie dzieje się nic niepokojącego.

„Ci, którzy wypytywali gości o relację z małoletnim, podkreślają, że spotykali się z oporem turystów, a niektórzy goście czują się wręcz urażeni takim wywiadem. Pojawiły się też głosy, że to oczywiste, że na krzywdę dziecka trzeba zawsze stanowczo reagować, a do wszelkiego typu podejrzanych zachowań podchodzić ze wzmożoną czujnością, ale nie w takiej formie, jak oczekuje tego ustawodawca” – relacjonuje wyniki ankiety Agnieszka Rzeszutek.

Gospodarze obawiają się, że stosowanie takich procedur będzie stanowić niedogodność dla ich gości. Jednak z prawnego punktu widzenia nawet agresywna reakcja gościa hotelowego nie może stanowić powodu do odstąpienia od procedur, a w przypadku jakichkolwiek wątpliwości co do bezpieczeństwa dziecka pracownicy obiektu mają obowiązek podjąć kroki, w tym powiadomienie odpowiednich organów.

Co do sensowności samej ustawy zdania są podzielone. „Potrzebna dla ochrony dzieci”, „bardzo dobra” – pisali ankietowani. „Koszty i niepotrzebne komplikacje”, „jako mały przedsiębiorca uważam, że jest to zbędne, tylko duże obiekty hotelowe powinny to robić” – uważają inni, a część zwraca uwagę, że w dużym sektorze rynku, jakim są apartamenty, właściciele często nie mają wcale kontaktu z gośćmi – transakcje realizowane są online, a przekazanie kluczy następuje poprzez skrytkę.

Problemy proceduralne, brak jasnych odniesień i gotowych wzorów postępowania spowodowały, że jedynie 16% ankietowanych ocenia dobrze wsparcie, jakie właściciele obiektów otrzymali podczas wprowadzania zmian np. ze strony instytucji rządowych.

 

Źródło informacji: Nocowanie.pl

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Lifestyle 22 lipca 2024

Nie masz matury? Nic straconego. Szkoła policealna GoWork oferuje darmową edukację dla dorosłych

Brak matury nie musi być przeszkodą w zdobyciu wykształcenia i przyszłościowego zawodu. Szkoła policealna GoWork oferuje szeroką gamę kierunków edukacyjnych, które można ukończyć bezpłatnie, zdobywając kwalifikacje cenione na rynku pracy. Dowiedz się, jak szkoła GoWork wspiera swoich słuchaczy, jakie kierunki oferuje i jakie korzyści płyną z darmowej edukacji.

Jak szkoła policealna GoWork umożliwia zdobycie wykształcenia bez matury?

Szkoła policealna Lublin to doskonała opcja dla osób, które nie zdały matury lub z różnych powodów nie mogły do niej podejść. Placówka oferuje programy edukacyjne, które nie wymagają posiadania świadectwa maturalnego, dzięki czemu każdy ma szansę na zdobycie wykształcenia i konkretnego zawodu. Aby zapisać się do szkoły GoWork wystarczy świadectwo ukończenia szkoły średniej (liceum, technikum, szkoły branżowej II stopnia lub liceum dla dorosłych). Do tego nauka odbywa się tu w kilku trybach – dziennym, zaocznym, weekendowym i wieczorowym, co pozwala na dopasowanie zajęć do indywidualnych potrzeb i możliwości słuchaczy. Zajęcia mają charakter przede wszystkim praktyczny, dzięki czemu pozwalają dogłębnie poznać tajniki wybranego zawodu.

Oferta edukacyjna szkoły GoWork

Szkoła policealna GoWork oferuje bogatą gamę przyszłościowych kierunków, które odpowiadają na potrzeby rynku pracy. Do najpopularniejszych należą:

1. Masaż z rehabilitacją: nauka obejmuje masaż leczniczy, sportowy i kosmetyczno-profilaktyczny.

2. Kosmetologia z liftingiem rzęs: absolwenci zdobywają umiejętności w zakresie kosmetyki pielęgnacyjnej, leczniczej i upiększającej.

3. Asystentka stomatologiczna z ortodoncją: kurs przygotowuje do pracy w gabinecie dentystycznym, w tym do czynności administracyjnych i dokumentacyjnych. Szczegółowe informacje na temat kierunku znajdziesz na stronie: https://policealna.gowork.pl/lublin/asystentka-stomatologiczna-z-ortodoncja.

4. Higienistka stomatologiczna z implantologią: program kształcenia umożliwia współpracę z dentystą oraz samodzielne wykonywanie zabiegów higieniczno-leczniczych. Szczegółowe informacje na temat kierunku znajdziesz na stronie: https://policealna.gowork.pl/lublin/higienistka-stomatologiczna-z-implantologia.

Ponadto oferta obejmuje kierunki takie jak opiekun medyczny, BHP, administracja, florysta, podolog i wiele innych.

Jakie wsparcie oferuje szkoła GoWork swoim słuchaczom?

Szkoła policealna GoWork kładzie duży nacisk na praktyczne przygotowanie swoich słuchaczy do pracy w zawodzie. Zajęcia odbywają się w nowoczesnych, profesjonalnie wyposażonych pracowniach, które odzwierciedlają rzeczywiste warunki pracy. Słuchacze uczą się pod okiem doświadczonych nauczycieli-praktyków, co zapewnia wysoki poziom kształcenia. Ponadto szkoła policealna GoWork współpracuje z wieloma firmami zewnętrznymi, dzięki czemu słuchacze mogą kompleksowo rozwijać się zarówno w toku kształcenia, jak i po jego zakończeniu. Nauka obejmuje bowiem konieczność odbycia praktyk zawodowych, na które można zapisać się do jednego z wielu zaprzyjaźnionych przedsiębiorstw. Z kolei później warto skorzystać z opcji stażu, który pozwala zdobyć cenne doświadczenie i ułatwia znalezienie pracy w przyszłości.

Korzyści płynące z darmowej edukacji

Jednym z największych atutów nauki w szkole policealnej GoWork jest możliwość bezpłatnego kształcenia na wielu popularnych kierunkach. Słuchacze nie ponoszą opłat za naukę, sesje egzaminacyjne, zmianę kierunku, indeksy czy legitymacje. Dodatkowo szkoła zapewnia wsparcie administracyjne bez dodatkowych kosztów. Dzięki temu każdy ma szansę zdobyć wartościowe wykształcenie bez obciążania domowego budżetu.

Widać więc, że szkoła policealna GoWork to doskonała opcja dla osób, które chcą zdobyć przyszłościowy zawód bez konieczności posiadania matury. Szeroka oferta edukacyjna, nowoczesne zaplecze dydaktyczne, wsparcie doświadczonych nauczycieli oraz możliwość bezpłatnego kształcenia to tylko niektóre z zalet tej placówki. Dzięki GoWork zdobycie kwalifikacji i znalezienie atrakcyjnej pracy jest na wyciągnięcie ręki, niezależnie od wcześniejszych niepowodzeń edukacyjnych.

Artykuł sponsorowany

 

 

Źródło informacji: GoWork.pl

Obraz StartupStockPhotos z Pixabay

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
top-facebook top-instagram top-search top-menu go-to-top-arrow search-close