Sport 15 czerwca 2023

Rower elektryczny – alternatywa dla samochodów i transportu publicznego

Wokół rowerów elektrycznych narosło wiele mitów. Nadal można spotkać opinie, że działają jak skuter i poruszają się samodzielnie. Inne nieporozumienie to przekonanie, że powstały wyłącznie z myślą o osobach starszych. Nie brakuje jednak argumentów, które popularnym e-bike’om dają przewagę nad tradycyjnymi rowerami. Ponadto mogą stanowić alternatywę dla samochodów czy transportu publicznego.

Niekończący się sznur samochodów, zdenerwowanie i stres to codzienność dojazdów do pracy w dużych miastach. Jednym z pomysłów na to, aby przyspieszyć proces poruszania się w żółwim tempie, jest rower. A dokładnie e-bike, czyli jego elektryczna odmiana.

Jak działa rower elektryczny?

E-bike to rower elektryczny, wyposażony w silnik elektryczny o mocy 250W. Pomaga on osiągnąć i utrzymać prędkość maksymalnie do 25 km/h. Do jego prowadzenia nie są potrzebne żadne dodatkowe uprawnienia. Silnik uruchamia się tylko w momencie, gdy zaczniemy pedałować. Stopień wspomagania możemy regulować, wybierając odpowiedni tryb jazdy. Wszystko przypomina znaną z tradycyjnych rowerów zmianę przerzutek. Jeśli wyłączymy silnik, możemy korzystać z pojazdu w taki sam sposób, jak z tradycyjnych „dwóch kółek”. 

Rower elektryczny możemy naładować z normalnego gniazdka elektrycznego podobnie, jak każdy telefon komórkowy czy komputer. Jeśli podczas jazdy wyczerpie się akumulator, wystarczy po prostu pedałować, by kontynuować jazdę. Jadąc rowerem, możemy korzystać z dowolnej trasy, omijać samochody stojące w korku, skorzystać ze ścieżki rowerowej, a w uzasadnionym przypadku nawet z chodnika. Ponadto nie musimy martwić się o miejsce parkingowe. Rower można przypiąć do znaku drogowego czy latarni. Na dodatek, miejsce postojowe nie wiąże się z żadnym dodatkowym kosztem.

Oszczędność sił i czasu

W dużych miastach rower okazuje się być szybszym środkiem transportu niż samochód. Oczywiście, auto zawsze wygrywa na długich dystansach. Gdy jednak mamy do przejechania krótki odcinek, rower jest bezkonkurencyjny. Szczególnie jeśli decydujemy się na e-bike’a. Wspomaganie silnikiem oszczędza siły. Jest to więc jeden z najbardziej komfortowych sposobów na dotarcie do pracy. 

Nie można również zapominać o aspekcie ekologicznym. Liczba trujących substancji w powietrzu ulega redukcji do minimum, jeśli zamienimy auto na e-bike’a. – Kontuzje czy różne schorzenia zdrowotne sprawiają, że korzystanie z tradycyjnego roweru może stać się niemożliwe. Ograniczenia nie dotyczą jednak rowerów elektrycznych, właśnie ze względu na dodatkowe wsparcie w postaci akumulatora. E-bike wyrównuje szanse dla osób słabszych fizycznie, a także wspiera w powrocie do pełnej aktywności fizycznej. Dla Rometu jako największego polskiego producenta, ważne jest to, aby zaspokoić szybko rosnący na polskim rynku popyt na rowery elektryczne. Jesteśmy przygotowani na większą popularność e-bike’ów. Konsekwentnie  pracujemy nad rozwojem tego segmentu, ich technologii oraz konstrukcji, stąd tak szeroka oferta. W naszej kolekcji rowerów elektrycznych posiadamy modele w zasadzie we wszystkich kategoriach: od E-MTB, E-Trekking i E-Cross, po miejskie E-City. Aktualnie pracujemy nad nowymi propozycjami e-bike’ów na kolejne sezony 2024/2025. Mimo że rowery elektryczne są droższe w zakupie niż zwykłe, zainteresowanie nimi stale rośnie – mówi Grzegorz Grzyb, wiceprezes zarządu firmy Romet.

Polacy coraz chętniej przesiadają się na rowery elektryczne. Powodem, dla którego coraz więcej użytkowników wybiera e-bike’a, jest przede wszystkim przyjemność z jazdy na dużo wyższym poziomie. Drugą, ważną kwestią jest to, że w zasadzie każda osoba, każda grupa użytkowników może pokonać zdecydowanie więcej kilometrów. Pierwszą z nich są osoby, które jeżdżą rowerem, ale nie mają wystarczającej kondycji, aby pokonywać wiele kilometrów czy wjeżdżać na wysokie, strome szczyty. To osoby, które nigdy nie podejmowały tego typu wysiłku, a chcą spróbować. Drugą grupę stanowią osoby starsze, które nadal chciałyby pokonywać dziesiątki kilometrów, przełamywać bariery, ale z różnych przyczyn nie jeżdżą na rowerze. Trzecią grupę stanowią osoby aktywne, które po zakończeniu treningów, maratonów, wyścigów nadal są głodne emocji. Chcą pokonywać kolejne kilometry czy to na górskich szlakach czy w mieście i tutaj idealnie sprawdzą się elektryki. E-bike’i to również dobre rozwiązanie w przypadku rodzin z dziećmi – podczas wspólnych wyjazdów, każdy może pokonywać trasę w tym samym tempie. 

 

O Grupie Romet
Romet jest największym producentem rowerów w Polsce. Należy też do grona najważniejszych producentów rowerów w Europie. To firma rodzinna ze 100% polskim kapitałem, lider w branży jednośladów z ponad 30-letnim doświadczeniem w produkcji rowerów. Nowoczesna fabryka rowerów Romet pozwala produkować sprzęt najwyższej jakości. Romet to aktualnie największy producent rowerów w Polsce. W swoich fabrykach produkuje rocznie ok. 400 tys. rowerów, co stanowi 1/3 całej produkcji w Polsce. W swojej ofercie posiada rowery z segmentu: rowerów górskich, szosowych, trekkingowych, crossowych, miejskich oraz elektrycznych. Fabryki Romet zlokalizowane są w siedzibie głównej w Podgrodziu koło Dębicy oraz w Jastrowie na północy Polski, wraz z centrum logistycznym w Kowalewie. Ich łączna powierzchnia to 65 tys. m kw. Znaczną część całej produkcji stanowi eksport rowerów na rynki Europy Zachodniej, między innymi do takich krajów jak: Niemcy, Wielka Brytania, Austria, Belgia, Szwecja, Hiszpania czy Czechy. Aktualnie rowery z fabryki Romet sprzedawane są na 50 rynkach na świecie.

 

Źródło wpisu: informacja prasowa
Obraz lioneltgta z Pixabay
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Gry planszowe i nie tylko 15 czerwca 2023

SETUP – gra łącząca pokolenia

Gra SETUP to nic innego jak czysta przyjemność kombinowania i wdrażania różnych strategii. W tej grze poczujecie ducha gry Rummikub, więc, jeśli ją lubicie, to tym bardziej spodoba się Wam gra SETUP.

SETUP to gra przeznaczona dla osób od ósmego roku życia i śmiało mogę stwierdzić, że ograne młodsze dzieci dadzą sobie świetnie radę. Pod warunkiem że nie oczekujecie wyrafinowanych i przemyślanych strategii. W grę można grać już od dwóch do czterech osób. 

Pudełko jest prawie idealnych rozmiarów względem zawartości — co oznacza, że nie ma zbyt wiele pustych miejsc. Niewielki tekturowy insert pomaga utrzymać ład w pudełku, a znajdziecie w nim takie elementy jak:

  • 50 karcianych płytek;
  • 4 stojaki na płytki;
  • 4 pionki;
  • woreczek na płytki;
  • instrukcję;
  • planszę.

Fot. Archiwum prywatne

Przygotowanie do rozgrywki w grę SETUP

Połóżcie planszę pośrodku stołu i następnie sprawdźcie jaki kolor bonusowych pól jest przed Wami. W tym kolorze dobieracie pionek i stojak na płytki. Pionek układacie na planszy na polu „SETUP”, a stojak przed sobą. 

Karciane płytki należy umieścić w lnianym woreczku i dobrze wymieszać. Następnie wylosujcie z niego cztery płytki i połóżcie na planszy na części wspólnej (nie na bonusowych polach). Potem każdy z graczy dobiera po cztery płytki i umieszcza je na swoim stojaku. 

Na koniec dobierzcie jeszcze cztery płytki i połóżcie obok planszy, będzie to pula ogólna, dostępna dla każdego z graczy, 

To wszystko. Możecie zacząć grać. 

gra setup

Fot. Archiwum prywatne

Gra SETUP — zasady gry w kilku punktach

W grze SETUP występują karciane kafelki w pięciu różnych kolorach (żółty, różowy, turkusowy, fioletowy i czarny) i są ponumerowane od 1 do 10, co daje łączną liczbę 50 płytek. 

Zadaniem graczy będzie tworzenie zestawów, które muszą składać się z minimum dwóch płytek. Możemy wyróżnić dwa rodzaje zestawów:

  1. zestaw składający się z płytek o tych samym cyfrach w różnych kolorach (zdjęcie);
  2. zestaw składający się z minimum dwóch płytek w tym samym kolorze, pod warunkiem że tworzą rosnący ciąg cyfr (np. 1,2 lub 8,9).

Tworząc zestaw możecie wykorzystać płytki znajdujące się na Waszym stojaku i/lub z puli ogólnej. Oznacza to, że możecie na przykład dobrać jedną płytkę ze swojego stojaka (różowa 3), następnie z puli ogólnej (czarna 3) i położyć na planszy, tak by stworzyły jeden zestaw. Uważajcie, jak dokładacie płytki, bo może się okazać, że dokładana “czarna 3” stanie się także częścią zestawu czarnego (4,5,6). Dzięki temu zyskacie dodatkowe punkty. 

Jeśli ktoś stworzy zestaw z kafelkiem znajdującym się na Waszym bonusowym polu, także otrzymujecie jeden punkt. Więc pilnujcie się i zwracajcie uwagę na ruchy przeciwnika. 

W swojej turze w grze SETUP gracz wykonuje następujące ruchy:

  • stworzenie zestawu lub wymiana karcianych płytek;
  • przesunięcie pionka na torze punktacji o liczbę zdobytych punktów — każda płytka wchodząca w skład zestawu daje jeden punkt. Jeśli jedna lub więcej płytek było częścią innego punktowanego zestawu, nie podliczamy ich jeszcze raz. Jedna płytka – jeden punkt;
  • uzupełnienie o karciane kafelki puli ogólnej i stojaka na płytki.
gra setup

Fot. Archiwum prywatne

Jeśli w trakcie rozgrywki wyczerpiecie wszystkie płytki z rozgrywki, wystarczy zdjąć z planszy te kafelki, które są pod wierzchnimi płytkami. 

Gdy dowolny pionek dotrze do linii mety albo ją przekroczy, gra dobiega końca. Wygrywa osoba, której pionek jest najdalej. 

Wrażenia z rozgrywek

SETUP to naprawdę dobry rodzinny tytuł. Sprawdzi się w rozgrywce z dziadkami, rodzicami i dzieciakami. Wszystko to dzięki prostym zasadom, których tłumaczenie zajmie raptem pięć minut. Po pierwszej rundzie każdy łapie, o co chodzi w tej grze. Każdy odnajdzie w tej grze, coś, co lubi. 

Gra SETUP jest pięknie wykonana, nie tylko graficznie, ale także pod kątem jakości komponentów. Plansza jest z grubej tektury, a płytki karciane z dobrej jakości plastiku. Jedyne, co trochę mnie denerwuje to to, że płytki nieco rysują główną planszę. Ale to może ja jestem nieco uwrażliwiona na estetyczną stronę gry. Kolorystycznie to wszystko ze sobą genialnie współgra – czyli niby pastelowe kolory, a jednak takie intensywne. 

Fot. Archiwum prywatne

Gra SETUP jest bardzo regrywalna. Przy tak dużej liczbie płytek nie sposób powtórzyć takiego samego ułożenia na planszy. Najlepiej gra nam się w trzy i czteroosobowym składzie. Nie ma tutaj poczucia przestoju mimo kombinowania i planowania swoich kolejnych ruchów. Pamietajcie, by tak dokładać płytki, aby otrzymać jak najdłuższy ciąg zestawu. 

Dla kogo gra SETUP

Polecam wszystkim, którzy poszukują gry o prostych w zasadach i szybkim czasie rozgrywki. To gra, która w trakcie rozgrywki miło połaskocze Wasze zwoje mózgowe i mimo podkręcenia logicznego myślenia pozwoli się Wam zrelaksować i dobrze spędzić czas z bliskimi. Gra SETUP, to dobry tytuł na dzień dobry, czy na dobranoc. Polecam z ręką na sercu!

 

Tytuł: SETUP
Autor: Jacob Berg
Wiek: od 8 lat
Liczba graczy: 2-4
Czas gry: 25 minut
Wydawnictwo: Rebel

Wpis powstał we współpracy z Rebel

Zdjęcia: Archiwum własne

Fot. Archiwum prywatne

Może spodoba się Wam jeszcze nasze zestawienie gier na wakacje, w sam raz do plecaka

Gry na wakacje – top 15. W sam raz do walizki, czy plecaka

 

Odwiedź nas na Facebooku

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
W przedszkolu 14 czerwca 2023

„Pod skrzydłami Pelikana”, czyli jak nauczyciel może zadbać o rozwój manualny uczniów?

Zapinanie guzików, przykręcanie śrubek, trzymanie sztućców, a w końcu rysowanie i pisanie – wszystko to składa się na rozwój manualny dziecka. Dziedzina, która zajmuje się tym obszarem to mała motoryka. Jak wspierać ją u dzieci w wieku przedszkolnym i w pierwszych latach nauki szkolnej? Nauczyciele edukacji wczesnoszkolnej i wychowawcy przedszkolni znajdą wskazówki w ramach bezpłatnego programu „Pod skrzydłami Pelikana”. Rekrutacja trwa do 18 września br.

Motorykę małą kształci się poprzez codzienne czynności, swobodny ruch oraz w trakcie specjalnie przygotowanych ćwiczeń i zabaw, w dużej mierze przy użyciu artykułów plastycznych i piśmienniczych. Tak rozwija się nie tylko zdolności manualne, ale też kreatywność.

– Jako marka Pelikan od lat dostarczamy rodzicom, nauczycielom, ale przede wszystkim dzieciom, narzędzia, które pozwalają ćwiczyć małą motorykę i rozwijać kreatywność poprzez zabawę. Program „Pod skrzydłami Pelikana” jest naturalną konsekwencją naszych działań i chęcią podzielenia się doświadczeniem. Będziemy działać w ramach całej platformy, gdzie znajdzie się wiele darmowych materiałów do pobrania. Zależy nam na stworzeniu społeczności, która na co dzień pracuje z dziećmi, którym pisanie przychodzi z łatwością, jak i tymi, które potrzebują więcej czasu na opanowanie sztuki pisania. Zaprosiliśmy do współpracy także ekspertki, które przekażą wiedzę i praktyczne wskazówki nauczycielom w trakcie przystępnych zajęć e-learningowych – mówi Jacek Pobłocki, Head of Marketing w Herlitz.

Pod skrzydłami Pelikana – o co chodzi?

Program „Pod skrzydłami Pelikana” to platforma, w ramach której nauczycielki i nauczyciele będą mogli za darmo pobrać materiały w formie przykładowych ćwiczeń czy kart pracy lub wziąć udział w kursie e-learnigowym. Szkolenia będą prowadzone przez cenione ekspertki z branży edukacyjnej: Zytę Czechowską, Ewę Kempską, Paulinę Rutkowską i Joannę Szczech. Ponadto osoby, które wezmą udział w całym cyklu zajęć otrzymają certyfikat ukończenia kursu od Niepublicznego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli Zyty Czechowskiej specjalni.pl honorowany przy awansie zawodowym. Każdy uczestnik dostanie także pakiet specjalnych zniżek na zakup produktów Pelikan i Herlitz na stronie www.sklepherlitz.pl, które uatrakcyjnią prowadzenie zajęć z zakresu małej motoryki.

– Program szkolenia stworzyliśmy tak, by poruszyć najważniejsze zagadnienia z zakresu małej motoryki. Będziemy pokazywać m.in. w jaki sposób rozwijać wzorce manipulacji, jakie ćwiczenia wykonywać z uczniami, by rozwijać umiejętność cięcia, jakie rozwiązania najlepiej sprawdzają się w zakresie rozwijania chwytu szczypcowego – mówi Zyta Czechowska, nauczycielka Roku 2019, terapeutka i nauczycielka w szkole specjalnej z ponad 25-letnim doświadczeniem. Poprowadzi ona część webinarów  w ramach programu. – Jako nauczycielka sama wiem, jak ważne są wartościowe inspiracje do prowadzenia ciekawych zajęć dla uczniów. Program „Pod skrzydłami Pelikana” kompleksowo podejmuje zagadnienia małej motoryki poprzez kreatywne zabawy – dodaje.

Zgłoszenie do programu Pod skrzydłami Pelikana

Aby zgłosić się do programu należy do 18 września br. wypełnić formularz na www.podskrzydlamipelikana.pl. Przy rejestracji wystarczy podać swoje imię, nazwisko, adres e-mail, szkołę oraz województwo. Udział w projekcie jest darmowy. Rozpocznie się on już w nowym roku szkolnym, ale warto zaplanować działania w ramach rozwoju zawodowego już dziś i zapisać jeszcze przed wakacjami. Dla pierwszych 50 zarejestrowanych osób Pelikan przygotował darmowy zestaw swoich produktów.

Pod skrzydłami Pelikana

 

***

Grupa Pelikan sp. z o.o. z siedzibą w Falkensee niedaleko Berlina jest czołowym dostawcą wysokiej jakości artykułów piśmienniczych, szkolnych i kreatywnych. Paleta produktów obejmuje ponad 12.000 wyrobów, od farb i kredek, po wysokiej jakości przybory do pisania.

Do Grupy Pelikan należy również marka Herlitz, specjalizująca się w artykułach szkolnych, biurowych oraz tekstyliach.

Źródło wpisu: informacja prasowa

Obraz Kasjan Farbisz z Pixabay

 

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
top-facebook top-instagram top-search top-menu go-to-top-arrow search-close