Sport 11 sierpnia 2021

Dlaczego warto jeździć na hulajnodze? Właśnie dlatego!

Hulajnoga to bardzo modny w ostatnim czasie sposób na przemieszczanie się po mieście. Prym wiodą oczywiście hulajnogi elektryczne, ale przyjrzyjmy się bliżej tym tradycyjnym, które wymagają pracy nóg. Zobacz, dlaczego warto jeździć na hulajnodze.

Hulajnoga wyrzeźbi Twoją sylwetkę

Jazda na hulajnodze wymaga odpychania się nogami od podłoża, wiele osób uważa więc, że w ten sposób można wytrenować jedynie dolne kończyny. Nie jest to prawdą. Przy jeżdżeniu na hulajnodze pracuje całe ciało. Nie tylko mięśnie nóg, co jest dość oczywiste, ale też mięśnie brzucha, pleców oraz tzw. mięśnie głębokie. To z ich pomocą utrzymujemy prawidłową postawę. Dzięki jeździe na hulajnodze nie tylko można schudnąć, ale też wyrobić sobie nawyk „trzymania się prosto”.

W czasie jazdy na hulajnodze spala się więcej kalorii niż przy jeździe na rowerze, jeśli ktoś naprawdę chce się pozbyć nadwagi, powinien zamienić rower na hulajnogę.

Hulajnoga wprawi Cię w dobry humor

To nie jest żart ani przenośnia. Jazda na hulajnodze jest rodzajem aktywności fizycznej, a każde takie działanie podnosi poziom endorfin, zwanych hormonami szczęścia. Oczywiście nie wystarczy popatrzeć na hulajnogę, trzeba na niej jeździć. Jak długo? Trudno to jednoznacznie ustalić, bo każdy organizm jest inny, ale można założyć, że już po kwadransie poczujemy lepszy nastrój.

Dobry humor to podstawa całodziennego funkcjonowania, mamy więc kolejny argument przemawiający za tym, żeby jeździć hulajnogą do pracy. Kiedy będziemy w dobrym nastroju, nawet marsowa mina szefa nie przyprawi nas o ból głowy.

Hulajnoga oszczędzi Twoje pieniądze

Powiedzenie, że eksploatacja hulajnogi nie kosztuje absolutnie nic, to trochę przesada, czasem trzeba ją wyczyścić i przesmarować. Raz na jakiś czas niezbędna będzie wymiana łożysk. Jednak to kropla w morzu w porównaniu z tym, ile wydajemy rocznie na samochód. Już samo ubezpieczenie kosztuje tyle, ile średniej jakości hulajnoga. Dodajmy do tego paliwo, opłaty za parkowanie, okresową wymianę oleju, usterki, które trzeba usuwać w warsztacie, części, które trzeba wymieniać i mandaty, które niestety trzeba płacić. Chyba nie znam kierowcy, który nigdy w życiu nie dostał mandatu. Każdemu zdarza się czasem docisnąć gaz za mocno albo zaparkować gdzieś, gdzie jest to zabronione.

Hulajnoga oszczędzi Twój czas

Jeśli mieszkasz w dużym i często zakorkowanym mieście dobrze wiesz, że samochód nie jest najszybszym środkiem transportu. Więcej czasu spędzasz na staniu w korkach niż faktycznym przemieszczaniu się. Hulajnoga zaś zmieści się wszędzie, nie interesują jej korki i znaki drogowe. Wszędzie tam, gdzie jest możliwość poruszania się pieszo, można wjechać na hulajnodze. Jeśli masz relatywnie blisko do pracy, wybierz hulajnogę. A gdy nagle spadnie deszcz? Po prostu wsiądź z nią do autobusu, tramwaju lub metra, to jak najbardziej legalne.

Hulajnoga jest ekologiczna!

Jeśli los naszej planety nie jest Ci obojętny, to koniecznie zrezygnuj z samochodu na rzecz hulajnogi. Czy wiesz, że przejechanie 10 km dziennie daje emisję dwutlenku węgla na poziomie około 2 kg? Tyle wynosi tzw. całkowity ślad węglowy pozostawiony przez jeżdżący samochód. Przemnóż to przez liczbę dni i faktyczną liczbę kilometrów, które pokonujesz. Wynik może być zatrważający. Tymczasem jazda na hulajnodze pozostawia zerowy ślad węglowy.

Wiem, że sceptycy tego rozumowania zaraz mnie napadną, że produkcja hulajnogi także wiąże się z emisją dwutlenku węgla, więc ten ślad nie jest zerowy. Zgoda, ale w takim razie do emisji spowodowanej jazdą samochodem musimy doliczyć emisję przy produkcji. Jak komuś się chce to policzyć, niech da znać. Obstawiam jednak, że produkcja hulajnogi jest mniej skomplikowana i mniej szkodliwa ekologicznie niż wyprodukowanie samochodu.

Na koniec przypomnę tylko, że hulajnogą nie można jeździć po ulicach i ścieżkach rowerowych. To ostatnie wydaje się absurdalne, niemniej przepisy są, jakie są: na rolkach i hulajnogach można jeździć po tylko chodnikach, alejkach parkowych, niektórych placach itp.

 

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Rozwój 10 sierpnia 2021

Poznaj kolorowy świat przyrody dzięki nowym puzzlom ze zwierzątkami Fisher-Price od Trefl!

Puzzle, przedstawiające kolorowy i radosny świat zwierzątek Fisher-Price, idealnie sprawdzą się jako ćwiczenie znajomości kształtów, barw oraz nazw mieszkańców zielonego lasu i morskiej toni. Układanka została stworzona w taki sposób, by już nawet 18-miesięczne brzdące mogły rozwijać swoje zdolności manualne i kreatywność, a także wzmacniać koncentrację i spostrzegawczość, ciesząc się przy tym znakomitą zabawą w dopasowywanie kształtów do odpowiednich miejsc na podstawce.
Drewniane puzzle Trefl na licencji Fisher-Price dostępne będą w dwóch wariantach – morskim i leśnym.
Gwarancja bezpiecznej zabawy Twojego dziecka
Jeśli szukasz kreatywnego sposobu na zabawę ze swoją pociechą, to z pewnością docenisz wysoką jakość naturalnego drewna pochodzącego ze sprawdzonych źródeł, z którego została wykonana układanka. Dodatkowo puzzle zostały pomalowane nietoksycznymi farbami, a restrykcyjne kontrole i badania gwarantują ich bezpieczeństwo dla najmłodszych wielbicieli łamigłówek.
Drewniane puzzle Trefl na licencji Fisher-Price będą dostępne w sklepach sieci Biedronka już od czwartku, 5 sierpnia 2021 roku.
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Gry planszowe i nie tylko 8 sierpnia 2021

Gra LAMA – rodzinna i imprezowa karcianka

Reiner Knizia powraca z nową grą skierowaną dla dzieci w wieku od siedmiu lat, ale spokojnie sześciolatki dadzą sobie radę. LAMA to rodzinna i imprezowa gra, która stała się hitem wśród dzieciaków, które nieustannie dopytują się i proszą o kolejne rozgrywki.

LAMA to źródło niesamowitej zabawy, a dodatkowym atutem jest to, że pudełko zawiera aż trzy gry Knizii: strategiczną Lamę podstawową (nominowaną do prestiżowej nagrody Spiel des Jahres), wredną Lamę Party oraz nieprzewidywalną Lamę kościaną.  Pozwoli to dostosować grę do preferencji grających. Dodatkowo LAMA zawiera zasady dwóch wariantów rozgrywki, które dodaje się do Lamy klasycznej lub kościanej.

W niewielkim pudełku znajdziecie:

  • karty
  • żetony (1,10,20 karnych punktów)
  • 3 kostki
  • 3 instrukcje
Fot. Gra Lama

Fot. Gra Lama

Gra Lama – wersja podstawowa

W tej wersji wykorzystuje się karty od 1 do 6 oraz szare lamy. Wszystkie należy dobrze przetasować i rozdać po sześć kart każdemu graczowi. Pozostałe karty należy ułożyć w stos i odkryć pierwszą kartę. Zasada jest banalnie prosta – każda kolejna karta musi być tej samej wartości lub wyższa o jeden od tej, która jest na stosie. Wyjątkiem jest karta lamy, którą kładziemy na karcie z szóstką, a dopiero na niej możemy położyć kartkę z jedynką.

W swojej turze gracz ma trzy możliwe ruchy do wykonania:

  • Zagranie karty z ręki 
  • Dobranie karty ze stosu 
  • Spasowanie – wtedy gracz kładzie przed sobą zakryte karty z ręki i nie bierze już udziału w bieżącej rundzie.

Gdy któremuś z graczy uda się pozbyć ostatniej karty lub pozostali gracze spasowali, kończy się runda. Należy wtedy podliczyć karne punkty za karty, które pozostały w posiadaniu graczy. Karta lamy daje 10 punktów karnych, warto o tym pamiętać w trakcie rozgrywki. Gra podstawowa kończy się, gdy któryś z graczy uzbiera 40 punktów karnych.

Gra Lama party

Druga wersja gry jest bardzo podobna do wersji podstawowej. W rozgrywce dodajemy sześć kart z plusem oraz kartę różowej lamy, która pełni rolę jokera. Ponadto stos punktów karnych wzbogaca się o żetony z wartością 20. Z wielu rozegranych rund, ta wersja najbardziej spodobała się dzieciakom.

Fot. Gra Lama

Fot. Gra Lama

Wariantem tej gry jest Lama Drama. Na znacznik Lamy Dramy układane się żetony o wartości jednego punktu karnego za każdą zagraną na stole kartę lamy. Gdy będzie tam już pięć kart lamy, kolejny gracz, który nie może odrzucić karty lamy, zabiera wszystkie żetony punktów karnych.

Gra Lama – wersja kostkowa

Przed przystąpieniem gry należy przygotować wszystkie karty o wartościach od 1 do 6, siedem kart szarej lamy oraz trzy kostki. Na początku rundy na środku stołu rozkłada się sześć kart o wartościach od jeden do sześć oraz kartę lamy. Każdy z graczy otrzymuje po sześć kart, które wykłada przed sobą. W swojej turze gracz może:

  • Rzucić kośćmi. Jeżeli wyrzuci trzy lamy może odrzucić jeden posiadany żeton punktów karnych. Jeśli wyrzuci przynajmniej jedną wartość, którą ma na kartach przed sobą – odrzuca tę kartę, a gdy nie ma, ale jest w środkowym stosie, dobiera tę kartę do swojego zestawu. Natomiast jeśli wśród wyrzuconych numerów nie będzie takich kart przed graczem – następuje wielka klapa i koniec rundy.
  • Spasować. Podobnie jak w pierwszej wersji, gracz nie uczestniczy dalej w rundzie. 

Na zakończenie każdej rundy podliczane są punkty karne. Koniec gry następuję, gdy ktoś zdobędzie czterdzieści lub więcej punków.

Nasze wrażenia

Gra Lama to świetna propozycja na szybkie rodzinne rozgrywki. Poprzez umieszczenie trzech gier w jednym pudełku sprawia, że każdy ma pod ręką swoją ulubioną wersję. Rozgrywki są pełne emocji, śmiechu i trudnych decyzji. Nie tak łatwo zdecydować się, czy już spasować, czy może za następnym dobraniem karty uda się zwyciężyć rundę i w nagrodę odrzucić żeton o wartości jednego punktu karnego?

Polubiłam grę Lama za proste, przejrzyste zasady, szybkie rozgrywki i jej świetnie dobraną mechanikę. Jeśli znacie i lubicie grę UNO, to LAMA przypadnie Wam do gustu, a wręcz się w niej zakochacie. Do tego cena jest bardzo kusząca. 

 

Autor: Reiner Knizi
Liczba graczy: 2-6
Wiek: od 7 lat
Czas gry: 20 min
Wydawca: Egmont

Wpis powstał we współpracy z Wydawnictwem Egmont

Więcej informacji o grze znajdziesz na stronie GramywPlanszowki.pl | GwP https://gramywplanszowki.pl/gra/1327/lama

Subscribe
Powiadom o
guest

1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Jowita
Jowita
2 lat temu

Świetna gra, która zapewni mnóstwo dobrej zabawy 🙂 Trzy możliwości prowadzenia rozgrywek dodatkowo urozmaicają możliwości wyboru i dostosowanie gry do własnych preferencji 🙂

top-facebook top-instagram top-search top-menu go-to-top-arrow search-close