Dlaczego warto zachęcać malucha do poznawania nowych smaków?
Odpowiednio zbilansowana i urozmaicona dieta dziecka w pierwszych latach jego życia odgrywa kluczową rolę w rozwoju młodego organizmu. Jest również bardzo ważna dla kształtowania prawidłowych nawyków żywieniowych u niemowlęcia. Jeśli dziecko wcześnie zostanie przyzwyczajone do różnorodnych produktów, w późniejszym okresie szybciej zaakceptuje również inne smaki. Rozszerzanie diety malucha to także świetny pretekst do rozwijania u niego umiejętności samodzielnego jedzenia.
Różnorodność dla prawidłowego rozwoju
W trosce o przyszłość niemowlęcia
To ważne! Doskonałym pomysłem jest, aby pierwsze nowe pokarmy w diecie niemowlęcia miały łagodny smak i kremową konsystencję. Na początku idealnie sprawdzają się delikatne przeciery lub musy – warzywne, a następnie owocowe. Nieco później (kiedy maluch pozna smak pierwszej marchewki czy jabłka) jego menu mogą urozmaicić produkty zbożowe, a także mięso, ryby czy przetwory mleczne takie jak jogurt. Z czasem do jadłospisu można wprowadzać produkty o nowych strukturach, z większymi kawałkami do gryzienia. |
Wsparcie dla nabywania nowych umiejętności
Rozszerzanie diety — bezpieczna różnorodność
Ważne informacje: Zaleca się kontynuację karmienia piersią podczas wprowadzania pokarmów uzupełniających. Karmienie piersią powinno trwać tak długo, jak jest to pożądane przez matkę i dziecko. Karmienie piersią jest najlepsze dla dziecka.
- 5 faktów na temat mleka i produktów mlecznych w diecie rocznego dziecka, które trzeba znać
- ABC żywienia 6-miesięcznego dziecka. O tym musi wiedzieć każda mama
- Czy komponowanie diety dziecka po 1. roku życia jest dużym wyzwaniem dla rodziców?
- Co podawać roczniakowi, aby wspierać jego odporność zimą? Ekspert podpowiada
- Dieta eliminacyjna, czyli czy i jak karmić piersią małego alergika
- Gdy dziecko nie chce ssać piersi… Podpowiadamy, co robić!