Podróże 28 listopada 2024

Samochód dla dużej rodziny – co wybrać, by zapewnić komfort i bezpieczeństwo?

Wybór samochodu dla dużej rodziny to wyzwanie, które wymaga uwzględnienia wielu czynników. Liczba miejsc, przestrzeń bagażowa, bezpieczeństwo czy koszty eksploatacji – wszystko to ma znaczenie, gdy zależy nam na wygodzie i ochronie bliskich podczas codziennych podróży i dłuższych wyjazdów. Na rynku dostępnych jest wiele modeli, które odpowiadają na potrzeby rodzin. Od przestronnych SUV-ów po funkcjonalne vany. Jakie cechy powinien mieć idealny samochód rodzinny?

Przestrzeń i wygoda – kluczowe dla rodzin z dziećmi

Dla dużej rodziny przestronny samochód to podstawa. Przy wyborze warto zwrócić uwagę na modele oferujące trzy rzędy siedzeń, co pozwala wygodnie przewieźć więcej niż pięć osób. W przypadku mniejszych dzieci szczególnie ważne jest miejsce na foteliki, które nie tylko muszą być prawidłowo zamocowane, ale również zapewniać łatwy dostęp do każdego z nich. Oprócz liczby miejsc równie istotna jest przestrzeń bagażowa. Duże rodziny często przewożą wiele rzeczy – od wózków i zakupów po bagaże na wakacje. Dlatego warto wybierać modele z pojemnym bagażnikiem, które dodatkowo oferują możliwość powiększenia przestrzeni dzięki składanym siedzeniem. Komfort podróżowania podnosi także odpowiednio zaprojektowane wnętrze. Systemy multimedialne, łatwo dostępne uchwyty na napoje czy wydajna klimatyzacja umożliwiająca indywidualne ustawienia temperatury w różnych strefach pojazdu to elementy, które znacząco wpływają na zadowolenie pasażerów podczas podróży.

Bezpieczeństwo przede wszystkim

Jednym z najważniejszych kryteriów przy wyborze samochodu dla rodziny jest bezpieczeństwo. Nowoczesne samochody wyposażone są w zaawansowane systemy, które minimalizują ryzyko wypadków. Przykładem takiego systemu jest AEB, czyli automatyczne hamowanie awaryjne. System wykrywa przeszkody i może automatycznie zahamować w przypadku zagrożenia kolizją. Uwagę warto zwrócić także na system LKA (asystent pasa ruchu). Ostrzega o niezamierzonym zjechaniu z pasa i koryguje tor jazdy. Ciekawym rozwiązaniem jest również system BSM (monitorowanie martwego pola). Informuje kierowcę o pojazdach znajdujących się w niewidocznych miejscach. Wspomnieć trzeba jeszcze o systemach ochrony dzieci. Samochody rodzinne powinny mieć łatwo dostępne mocowania ISOFIX, które umożliwiają bezpieczny montaż fotelików dziecięcych. Nie mniej ważne jest ubezpieczenie pojazdu. Odpowiednie ubezpieczenie samochodowe (https://www.warta.pl/ubezpieczenie-samochodu/) zapewnia wsparcie finansowe w przypadku kolizji lub innych zdarzeń losowych. Dzięki temu możemy zyskać dodatkowy spokój, wiedząc, że nasza rodzina jest chroniona.

Efektywność paliwowa i koszty utrzymania

Duże samochody rodzinne, takie jak SUV-y czy vany, mogą generować wyższe koszty eksploatacji. Warto więc zwrócić uwagę na efektywność paliwową wybranego modelu. W przypadku częstych podróży długodystansowych ekonomiczne silniki diesla mogą być dobrym rozwiązaniem. Natomiast hybrydy i pojazdy elektryczne sprawdzą się w mieście, gdzie liczy się niski koszt przejazdu na krótkich odcinkach. Równie ważne są koszty serwisowania oraz dostępność części zamiennych. Warto wybierać samochody marek, które oferują szeroką sieć serwisową i przystępne ceny napraw.

Najlepsze modele dla dużych rodzin

Na rynku istnieje wiele samochodów, które spełniają oczekiwania dużych rodzin. Do najpopularniejszych modeli należą SUV-y, vany i kombi. Te pierwsze cechują się przestronnym wnętrzem, zaawansowanymi systemami bezpieczeństwa, a także możliwością przewożenia do siedmiu osób. Z kolei vany to klasyczne propozycje dla rodzin, które cenią dużą przestrzeń i komfortowe wnętrze. Natomiast kombi to idealna opcja dla tych, którzy szukają połączenia funkcjonalności z elegancją. Wybór konkretnego modelu zależy od indywidualnych potrzeb i budżetu. Bez względu na preferencje warto jednak zwrócić uwagę na opinie ekspertów, testy zderzeniowe i oceny klientów, które mogą być pomocne w podjęciu decyzji.

Samochód dla dużej rodziny musi łączyć przestronność, bezpieczeństwo i efektywność kosztową. Wybierając odpowiedni model, warto zwrócić uwagę na liczbę miejsc, pojemność bagażnika, nowoczesne systemy bezpieczeństwa oraz oszczędność w użytkowaniu. Dodatkowym elementem zapewniającym spokój w podróży jest dobrze dobrane ubezpieczenie samochodowe oraz obowiązkowe OC (https://www.warta.pl/ubezpieczenie-oc/), które chronią zarówno kierowcę, jak i pasażerów przed nieprzewidzianymi sytuacjami. Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom motoryzacyjnym i odpowiedzialnemu podejściu do bezpieczeństwa każda podróż z rodziną może być komfortowa i bezpieczna. Dziś na rynku dostępny jest szeroki wybór aut dla dużych rodzin. Dzięki temu każdy może znaleźć idealne rozwiązanie dla siebie i swoich bliskich.

Więcej na https://www.warta.pl/

 

 

Źródło informacji: Towarzystwo Ubezpieczeń i Reasekuracji „WARTA”

Obraz Eddie K z Pixabay

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Lifestyle 27 listopada 2024

Pomagaj z Bankami Żywności – Świąteczna Zbiórka Żywności już 29-30 listopada

W dniach 29 i 30 listopada odbędzie się 28. edycja Świątecznej Zbiórki Żywności orgaznizowanej przez Banki Żywności. Jak co roku darowizny przekazane w sklepach stacjonarnych, a także wpłaty w charytatywnym sklepie online zbiorkazywnosci.pl posłużą pomaganiu osobom najbardziej potrzebującym w Polsce.

W 2024 roku liczba osób, które czekają na wsparcie na święta jest jeszcze wyższa niż w poprzednich latach. Według danych GUS w 2023 roku odsetek osób żyjących w skrajnym ubóstwie wzrósł do 6,6%, co oznacza, że około 2,5 mln Polaków żyje w skrajnym ubóstwie, a ponad 17 mln poniżej minimum socjalnego. Codziennie muszą podejmować niezwykle trudne decyzje pomiędzy opłaceniem rachunków, kupnem leków czy jedzenia. Ta sytuacja dotyka najmocniej dzieci – 7,6 proc. spośród nich żyje w skrajnym ubóstwie – oraz seniorów, wśród których ten odsetek wynosi 5,7 proc. To tym najbardziej zagrożonym grupom pomagają Banki Żywności.

Jedną z form wsparcia jest Świąteczna Zbiórka Żywności, która odbędzie się w tym roku po raz 28. W dniach 29-30 listopada br. w ponad 2100 sklepach w Polsce pojawią się specjalne kosze, w których można zostawić zakupione produkty o długim terminie przydatności do spożycia, takie jak: cukier, olej, konserwy, przetwory owocowe i warzywne, bakalie czy słodycze. Pełna lista sklepów dostępna jest pod adresem: https://zbiorkazywnosci.pl/sklepy/.

„W obecnych czasach solidarność jest potrzebna bardziej niż kiedykolwiek. Pomoc w postaci żywności to akt troski o drugiego człowieka, który może odmienić czyjeś życie. Każdy gest ma znaczenie – zwłaszcza teraz, gdy tak wiele osób potrzebuje wsparcia. Podzielmy się tym, co mamy” – apeluje Beata Ciepła, prezes zarządu Federacji Polskich Banków Żywności.

Drugą metodą wsparcia Świątecznej Zbiórki Żywności jest odwiedzenie charytatywnego sklepu online: www.zbiorkazywnosci.pl, w którym można przekazać darowiznę finansową, a za zebrane w ten sposób pieniądze Banki Żywności kupią żywność zgodnie z lokalnymi potrzebami dla osób w trudnej sytuacji życiowej. Zbiórka online potrwa aż do 26 grudnia br.

Sfinansowano ze środków Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018-2030 PROO.

 

 

Źródło informacji: Federacja Polskich Banków Żywności

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Zdrowie 26 listopada 2024

Weź żelazo na poważnie. Słuchaj swojego ciała

26 listopada obchodzimy Dzień Niedoboru Żelaza. Zarówno ten dzień, jak i organizowana co roku kampania „Weź żelazo na poważnie. Słuchaj swojego ciała” mają na celu zwiększenie świadomości na temat poważnego problemu zdrowotnego, jakim jest właśnie niedobór żelaza. Jednocześnie zwracają uwagę na objawy niedoboru żelaza, które często są niezauważane, niewłaściwie rozpoznawane czy pomijane i idące za nimi konsekwencje zdrowotne, a także na sposoby radzenia sobie w tej sytuacji.

Niedobór żelaza (i niedokrwistość z powodu niedoboru żelaza) stanowi schorzenie, które może dotyczyć każdego. Występuje na całym świecie, dotykając zarówno kobiety, jak i mężczyzn, bez względu na wiek. Najbardziej rozpowszechniony jest wśród kobiet w okresie przedmenopauzalnym, kobiet w ciąży oraz dzieci w wieku poniżej 5 lat.[2] Przykładowo w samej Europie dotyka aż do 33% kobiet w okresie przedmenopauzalnym, do 77% kobiet w ciąży oraz do 48% dzieci.[2]

Jaka jest rola żelaza w organizmie?

Dlaczego niedobór żelaza to tak poważny problem zdrowotny? Ponieważ bez wystarczającej ilości żelaza w organizmie ciało – mówiąc w najprostszy sposób – nie jest w stanie funkcjonować prawidłowo. Żelazo jest bowiem niezbędne m.in. do:

– produkcji czerwonych krwinek [3] oraz

– zapewnienia sprawnego funkcjonowania serca i mięśni szkieletowych.[3]

Odgrywa również istotną rolę w zwalczaniu infekcji i chorób [4], utrzymaniu odpowiedniego poziomu energii [5] i prawidłowym funkcjonowaniu mózgu.

Jak organizm pozyskuje żelazo? Przede wszystkim z pożywienia [6], zużywając część puli do produkcji hemoglobiny (białka znajdującego się wewnątrz czerwonych krwinek) i magazynując resztę.

Niedobór żelaza – jakie daje objawy?

Co może świadczyć o tym, że w naszym organizmie brakuje żelaza? Niedobór może dawać takie objawy jak:

– powtarzające się bóle głowy [8],

– uczucie zmęczenia psychicznego [1] [8-9],

– drażliwość [1] [8-9],

– zawroty głowy [1] [8-9],

– szybka utrata koncentracji [1] [8-9],

– bolesne, białe zmiany wewnątrz jamy ustnej lub czerwone, łuszczące się pęknięcia po jednej lub obu stronach jamy ustnej [9-10],

– uczucie zmęczenia fizycznego [8-9],

– zimne ręce i/lub stopy [9-10],

– kompulsywne, powtarzające się żucie lodu czy pragnienie jedzenia substancji niejadalnych jak np. ziemia [10-11],

– większa niż zwykle liczba infekcji [10],

– wypadanie włosów (kępkami lub w większej ilości) [12],

– problemy ze słuchem [13],

– bladość najbardziej widoczna na twarzy [8-9].

Należy jednak pamiętać, że te objawy mogą się łączyć również z innymi schorzeniami, więc ich występowanie nie jest w żaden sposób jednoznaczne z niedoborem żelaza [13].

Jakie są przyczyny niedoboru żelaza?

Wśród najczęstszych przyczyn niedoboru żelaza wymienia się: utratę krwi, zwiększone zapotrzebowanie (przy niedostatecznej podaży w diecie), ograniczone wchłanianie z przewodu pokarmowego, niedobór w diecie [2]. Niemożliwe jest jednak jednoznaczne wskazanie, jakie są powody tej dolegliwości.

Niedobór żelaza – jak wygląda diagnostyka?

Co należy zrobić, gdy – z uwagi na wymienione powyżej objawy – podejrzewa się u siebie niedobór żelaza? Wziąć żelazo „na poważnie” i rozpocząć diagnostykę od badania morfologii krwi. Jeśli będziemy mieć do czynienia z niedoborem, to badanie wskaże nam obniżony poziom hemoglobiny, która na wynikach oznaczana jest skrótem Hb lub Hgb [14].

Jednak do pełnej diagnozy konieczne są bardziej szczegółowe badania [15], które obejmują sprawdzenie poziomu ferrytyny we krwi. Ferrytyna jest uznawana za jeden z najdokładniejszych parametrów w diagnozowaniu niedoboru żelaza [15], ponieważ odzwierciedla poziom jego zmagazynowania. Z tego powodu jej badanie zalecane jest przez Światową Organizację Zdrowia [16].

Należy jednak pamiętać, że poziom ferrytyny w surowicy może ulegać zmianom w wyniku stanów zapalnych czy infekcji (np. grypa). Z tego powodu do postawienia trafnej diagnozy często konieczne jest sprawdzenie dodatkowych parametrów [16], takich jak: TSAT (wysycenie transferyny w surowicy [16]), całkowita ilość żelaza w surowicy [17] czy TIBC (całkowita zdolność wiązania żelaza [18]).

Niedobór żelaza – jak wygląda leczenie?

Leczenie niedoboru żelaza może przebiegać na różne sposoby, w zależności od stopnia niedoboru oraz historii chorób pacjenta. Najczęściej stosowaną metodą jest zwiększanie ilości żelaza w diecie. Jak można to zrobić? Dieta osoby z niedoborem tego pierwiastka powinna opierać się na zielonych warzywach liściastych (np. natka pietruszki, szczypiorek), czerwonym mięsie oraz podrobach, produktach pełnoziarnistych, kaszy gruboziarnistej oraz burakach. Pozytywny wpływ na wchłanianie żelaza mają także produkty bogate w witaminę C (owoce, warzywa). Czego należy unikać? Produktów mlecznych i dużej ilości błonnika, a także kawy i herbaty, ponieważ zawarte w nich związki utrudniają przyswajanie żelaza.

Co jednak w sytuacji, gdy sama zmiana nawyków żywieniowych nie wystarcza w skutecznym uzupełnieniu i/lub ustabilizowaniu poziomu żelaza we krwi? Jeśli zmiana diety nie jest możliwa lub nie przynosi oczekiwanych rezultatów, możliwa jest suplementacja doustna oraz podawanie żelaza dożylnie, za pomocą infuzji lub zastrzyków [3].

Po dożylną formę podania żelaza sięga się w takich sytuacjach jak:

– nietolerancja żołądkowo-jelitowa żelaza podawanego doustnie,

– ciężka czy utrzymująca się i trudna do opanowania utrata krwi,

– operacje żołądka (bypass, resekcja, które zmniejszają wydzielanie kwasu żołądkowego i upośledzają wchłanianie żelaza z jelit),

– zespoły złego wchłaniania (celiakia, choroba Whipple’a, przerost bakterii),

– brak skuteczności doustnej podaży żelaza u pacjentów ze współistniejącym stanem zapalnym, który w mechanizmie podwyższenia hepcydyny może utrudniać jego wchłanianie,

– chęć ograniczenia długości trwania terapii (stosowanie dożylnego żelaza pozwala na podanie prawie pełnej dawki zastępczej w jednym lub dwóch wlewach).

Najwięcej dowodów na skuteczność żelaza podawanego dożylnie odnotowano w leczeniu pacjentów z nieswoistym zapaleniem jelit, po operacjach żołądka oraz z przewlekłą chorobą nerek [19].

Konsekwencje niedoboru żelaza

Niedokrwistość z powodu niedoboru żelaza stanowi jedną z konsekwencji nieleczonego lub nieskutecznie leczonego niedoboru żelaza. Ta dolegliwość powszechnie zwana jest anemią i występuje, gdy poziom żelaza magazynowanego w organizmie jest tak niski, że organizm nie jest już w stanie wytworzyć wystarczającej ilości hemoglobiny do zbudowania zdrowych czerwonych krwinek [7]. Dlaczego hemoglobina jest tak istotna? Ponieważ transportuje tlen do tkanek i narządów w całym organizmie – a ten proces jest niezbędny do tego, by funkcjonowały prawidłowo [20]. W sytuacji niedoboru obserwujemy więc stopniowe pogarszanie się ogólnego stanu zdrowia i wystąpienie objawów klinicznych niedokrwistości [2].

Wśród innych konsekwencji nieleczonego czy przewlekłego niedoboru żelaza wymienimy także:

– ogólne pogorszenie stanu zdrowia,

– pogorszenie samopoczucia,

– wzmożone uczucie przemęczenia [2].

Należy być świadomym tego, że niedobór żelaza – nawet jeśli nie występuje niedokrwistość – może nie tylko być wycieńczający, ale również zaostrzać objawy pierwotnie występującej choroby przewlekłej (zwiększając ryzyko powikłań, a nawet śmierci [2]). Co więcej, wśród dzieci może zaburzać rozwój poznawczy i motoryczny [2].

„Chociaż niedobór żelaza to przypadłość, która występuje powszechnie i niesie za sobą poważne konsekwencje zdrowotne, wciąż jest zbyt rzadko rozpoznawana i diagnozowana. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z rozwijającego się problemu zdrowotnego lub nie potrafi prawidłowo rozpoznać objawów. Dlatego naszym celem jest zwiększanie świadomości na temat roli żelaza w organizmie, zwłaszcza w zakresie objawów, które świadczą o jego niedoborze oraz konsekwencji zdrowotnych, które ta sytuacja za sobą niesie. Już kolejny rok realizujemy tę kampanię z myślą o tym, by wciąż poszerzać >>żelazną<< wiedzę nie tylko wśród pacjentów, ale również w środowisku medycznym. Propagujemy zachowanie większej czujności wobec typowych objawów i wsłuchiwanie się w sygnały płynące z organizmu” – mówi Grzegorz Sidorczuk, przedstawiciel organizatora kampanii „Weź żelazo na poważnie. Słuchaj swojego ciała”.

Jak wziąć żelazo na poważnie? W tym celu warto odwiedzić stronę internetową, na której znajdują się odpowiedzi na najczęstsze pytania związane z niedoborem żelaza.

Kampania „Weź żelazo na poważnie. Słuchaj swojego ciała” realizowana jest od kilku lat w Polsce i w innych krajach europejskich przez firmę Swixx Biopharma Sp. z o.o. i CSL Vifor.

Swixx Biopharma specjalizuje się w oferowaniu skutecznych terapii w wielu obszarach terapeutycznych. Pacjenci cierpiący z powodu chorób rzadkich, na nowotwory, diagnozowani w obszarze gastroenterologii oraz wymagający pomocy psychiatrycznej a także ci, u których konieczne jest dożylne podawanie preparatu żelaza, mogą mieć dostęp do skutecznych terapii dzięki aktywnościom podejmowanym przez Swixx Biopharma. Misją firmy jest ścisła współpraca z partnerami i szerokimi społecznościami opieki zdrowotnej w celu odblokowania dostępu do innowacyjnych metod leczenia dla potrzebujących pacjentów. Ostateczny cel stanowi z kolei wywarcie znaczącego i trwałego wpływu na zdrowie jednostek i społeczności, co realizowane jest m.in. przez takie kampanie jak „Weź żelazo na poważnie. Słuchaj swojego ciała”.

Powyższy materiał nie stanowi porady medycznej i nie powinien być traktowany jako zastępstwo konsultacji z profesjonalistą z dziedziny opieki zdrowotnej. Wszelkie decyzje dotyczące postępowania medycznego powinny być podejmowane przez profesjonalistów z dziedziny opieki zdrowotnej i muszą odpowiadać indywidualnym potrzebom każdego pacjenta.

Źródła:

1. Barton JC, et al. BMC Blood Disord. 2010;10:9. Doi:10.1186/1471-2326-10-9;2.

2. Strona internetowa: https://www.takeironseriously.com/pl/zwieksz-swiadomosc/o-nas (dostęp 15.11.2024 r.).

3. Auerbach M, Adamson JW Am J Hematol. 2016;91(1):31-38.

4. Fernando B, et al. World J Gastroenterol. 2009 Oct 7; 15(37): 4638-4643.

5. Favrat B., et al. PLOS One 9(4): e94217. eCollection 2014.

6. https://www.takeironseriously.com/pl/niedobor-zelaza/czy-przyjmujesz-wystarczajaca-ilosc-zelaza (dostęp 15.11.2024 r.).

7. Trost LB, et al. J Am Acad Dermatol. 2006;54(5):824-44.; 7.

8. Pavord S, et al.BJH 2020; 188: 819-30.

9. Api O, et al. Turk J Obstet Gyncecol 2015 2015;12: 173-8.

10. Beard JL. J Nutr 2001; 131: 568-80.

11. Lumish RA, et al. The Journal of Nutrition 2014; 114 (10):1533-9.

12. Kantor J.Journal of Invetsugative Dermatology 2003; 121(5): 958-8.

13. Schieffer KM, et al. JAMA Otolaryngol Neck Surg. 2017;(800).

14. Whitfield A, et al. Iron Deficiency Anemia Diagnosed in Female Teenagers. J Family Med Community Health. 2015. 2(7): 1058.

15. Milman N. Ann Hematol. 2008;87(12):949–959.

16. World Health Organization. WHO guideline on use of ferritin concentrations to assess iron status in individuals and populations.;2020.

17. Centre for Disease Control. Iron Status Indicators: National Report on Biochemical Indicators of Diet and Nutrition in the U.S. Population 1999-2002.

18. Soldin P et al. Clin Chim Acta. 2004 April ; 342(0): 211–217.

19. https://hematoonkologia.pl/aktualnosci/news/id/4247-anemia-nie-zawsze-taka-oczywista-dozylne-podanie-preparatow-zelaza-w-praktyce (dostęp 15.11.2024 r.).

20. Cashman MW, Sloan SB. Nutrition and nail disease. Clin Dermatol. 2010;28(4):420-5.

KONTAKT:

Dagmara Wdowczyk

e-mail: dagmara@dwconsulting.com.pl

tel. 609 084 895

 

 

Źródło informacji: Dagmara Wdowczyk Consulting

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
top-facebook top-instagram top-search top-menu go-to-top-arrow search-close