Lifestyle 19 lipca 2023

Segregacja oleju. Czy wiesz, że zużyte oleje jadalne można poddać recyklingowi?

Zużyty olej oraz inne tłuszcze jadalne można wykorzystać ponownie, oddając je do recyklingu. Niestety najczęściej lądują w zlewie, a to duży błąd, ponieważ prowadzi to do zatykania rur kanalizacyjnych,  a także zanieczyszczania środowiska. Co więc zrobić z resztkami oleju? Jak go segregować i gdzie oddawać? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz poniżej.

Jakie oleje można segregować?

Wciąż niewielu ludzi wie, że wszystkie tłuszcze i oleje jadalne, jakich używa się w gospodarstwie domowym, można poddać recyklingowi. Są to przede wszystkim:  
– olej po smażeniu (mięsa, frytek, paluszków rybnych, naleśników, pączków itp.)
– olej z ryb w puszkach,
– masło,
– margaryna,
– smalec,
– oliwa z oliwek,
– olej z gotowych sałatek,
– olej z produktów marynowanych (suszone pomidory, oliwki, sery, różnego rodzaju warzywa: papryka, czosnek, grzyby, marynaty do grilla),
– tłuszcz z rosołu.

Co ważne, nie ma znaczenia, jakiego oleju używamy w kuchni: słonecznikowy, rzepakowy, kokosowy czy palmowy – każdy z nich nadaje się do recyklingu.

Jak segregować olej jadalny?

Wystarczy przelać olej do zwykłej plastikowej butelki typu PET* z zakrętką. Wygodna w użyciu będzie butelka z szerszą szyjką (np. po mleku), ewentualnie przydatny może być lejek. Tłuszcz stały, jak np. masło w kostce można najpierw rozpuścić, choć nie jest to konieczne, nic nie stoi na przeszkodzie, by włożyć je w kawałku do plastikowego pojemnika.

Pamiętaj, by gorący olej najpierw schłodzić przynajmniej do temperatury 40 stopni – gorący tłuszcz stopi plastikowy pojemnik!

Szczelnie zamkniętą butelkę przechowuj do momentu, aż się napełni, wówczas oddaj ją do specjalnego czarno-pomarańczowego pojemnika przeznaczonego do segregacji olejów jadalnych.

*PET – politereftalan etylenu, to najczęściej wykorzystywane tworzywo sztuczne, z którego wykonane są butelki do napojów oraz jednorazowe sztućce i naczynia.

Dlaczego butelka musi być plastikowa?

Plastikową butelkę możesz śmiało wyrzucić do (specjalnego) pojemnika, bez obaw, że się potłucze.  Poza tym ją również można wykorzystać do recyklingu.

Jak znaleźć punkt do segregacji olejów?

Wystarczy wejść na stronę segregujolej.pl gdzie znajduje się mapa, na której znajdziesz wszystkie lokalizacje pojemników. Mało tego po kliknięciu wybrany adres otworzy się nawigacja, która doprowadzi Cię do celu.  

Dlaczego powinniśmy segregować olej jadalny?

Segregowanie olejów ma korzystny wpływ dla naszego otoczenia. Dzięki temu tłuszcz nie dostaje się do kanalizacji, co zapobiega zatykaniu się rur – nie tylko w naszym gospodarstwie domowym, ale i sąsiedztwie (w całej gminie). Nie musimy więc martwić się czyszczeniem rur i ewentualnymi naprawami hydraulicznymi. Warto mieć na uwadze fakt, że większość oczyszczalni ścieków nie jest w stanie całkowicie usunąć tłuszczu z rur kanalizacyjnych.

Poza tym ograniczając przenikanie zużytego oleju do gleby i wody, mamy realny wpływ na obniżenie poziomu zanieczyszczenia ścieków i środowiska.

Kolejnym argumentem przemawiającym za segregacją olejów jest zmniejszenie zapotrzebowania na uprawę roślin oleistych wykorzystywanych do celów przemysłowych. To z kolei przekłada się na redukcję emisji dwutlenku węgla do atmosfery.

Ponadto przetworzony olej staje się cennym surowcem potrzebnym do produkcji biopaliw, które wykorzystuje się w przemyśle lotniczym i samochodowym.

Co dzieje się z olejem oddanym do recyklingu?

Zużyty olej transportowany jest do specjalnej fabryki, w której zostaje poddany filtracji i procesom oczyszczania w celu usunięcia wszelkich zanieczyszczeń oraz wody. Następnie przekazywany jest do dalszej obróbki w przemyśle petrochemicznym. Butelki PET zaś poddane zostają recyklingowi, a resztki jedzenia wysyłane są do biogazowni.

 

Pamiętaj więc: zużyty olej tak samo jak plastik czy szkło jest odpadem, który ma szansę na drugie życie. Podaruj mu je!

 

Obraz congerdesign z Pixabay
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Lifestyle 19 lipca 2023

 „Porcja DobreGO!”, czyli wartościowe posiłki na każdą porę dnia od Żabki 

Nowy program żywieniowy „Porcja DobreGO!” od Żabki ma na celu uczynienie dobrego żywienia łatwiejszym. W ofercie sieci znajdują się odpowiednio zbilansowane dania gotowe i przekąski, które nie tylko opowiadają na różne preferencje smakowe, ale także są dostosowane do różnych stylów życia. Analizując trendy i oczekiwania konsumentów względem racjonalnego żywienia, a jednocześnie ich bolączki związane z niedostateczną wiedzą czy brakiem czasu, Żabka chce zapewnić im łatwy dostęp do dobrych, gotowych posiłków pochodzących z bogatego portfolio marek własnych. Wszystko przy współpracy z wykwalifikowanym dietetykiem. 

Sklepy Żabka odwiedza codziennie ok. 3 mln klientów. Wielu z nich kojarzy dobre żywienie z pracochłonnym procesem przygotowania i planowania posiłków. Program „Porcja DobreGO!” ma za zadanie zmienić tę perspektywę. Smaczne i zdrowe jedzenie może być teraz na wyciągnięcie ręki, również, jeżeli chodzi o kategorię dań gotowych, które według naszych badań są kupowane przez 70% dorosłych Polaków. Inicjatywa jest następstwem nowego podejścia do dobrego żywienia, które sieć zdefiniowała w 2022 r. Po pandemii i w obliczu rosnącej inflacji, coraz mniej osób decyduje się „jeść w restauracjach”, wzrasta więc popularność dań gotowych. Zdając sobie z tego sprawę, sieć chce oferować swoim klientom pełnowartościowe produkty, po które mogą sięgać regularnie. Dzięki temu konsument nie musi już myśleć, jak jeść smacznie i zdrowo, bo Żabka zrobiła to DLA Niego i ZA niego. 

Porcja DobreGO! Smacznie i na każdą okazję

Dania i przekąski oznaczone specjalną naklejką „Porcja DobreGO!”, wyselekcjonowane spośród oferty marek własnych, wyróżniają się najwyższą jakością we wszystkich aspektach. Każdy produkt objęty programem jest starannie dobierany, uwzględniając wiedzę dietetyka oraz różnorodne nawyki konsumentów. W misję dobrego żywienia wpisują się też same porcje produktu – które pod względem objętości i składu stanowią pełnowartościowy posiłek na każdą okazję. W taki sposób dostęp do dobrego pożywienia i zmiana diety na własnych zasadach z siecią Żabka stają się niezwykle proste. 

Dobre jedzenie nie powinno być trudnodostępne ani czasochłonne. Wierzymy, że każdy powinien mieć możliwość cieszenia się pełnowartościowymi posiłkami, które dopasują się do indywidualnych oczekiwań i danej sytuacji. Pragniemy również potwierdzić to, że ekologia rozumiana poprzez zrównoważone jedzenie jest jednym z filarów naszej działalności i wpisuje się we wszystkie plany rozwojowe sieci. Inicjatywy takie jak program „Porcja DobreGO!” mają ułatwić życie naszych klientów, jednocześnie nie zwiększając naszego negatywnego wpływu na środowisko. Zdajemy sobie sprawę, że stoimy u progu globalnej transformacji żywieniowej, a Żabka chce być zawsze tam, gdzie potrzeby konsumentów”. – mówi Anna Grabowska, wiceprezeska zarządu ds. strategii konsumenckich Grupy Żabka.

Dobry skład, dobry smak – po prostu „Porcja DobreGO!”

Żabka konsekwentne dąży do rozwoju segmentu marek własnych.  Współpracuje w tym zakresie zarówno z największymi dostawcami składników oraz gotowych produktów, jak i z małymi lokalnymi producentami. Czuwa nad składnikami, recepturami i procesem produkcji. „Porcja DobreGO!” jest kolejnym krokiem tej strategii – oferta programu obejmuje produkty ze wszystkich marek własnych dostępnych w sieci Żabka – Plant Hunter, Szamamm, Tomcio Paluch czy Dobra Karma.

„Większość z nas ma świadomość, że racjonalne odżywianie ma wpływ na nasze zdrowie, kondycję i samopoczucie. Z jednej strony staramy się słuchać rad dietetyków, ekspertów i specjalistów, ale każda kolejna wskazówka wprowadza nas w jeszcze większy zamęt informacyjny – nie wiemy do końca jakie produkty wybierać przy sklepowej półce, jak na ich bazie przygotowywać smaczne posiłki i jak komponować codzienny jadłospis, aby dostarczyć wszystkich niezbędnych składników odżywczych – mówi Agnieszka Piskała-Topczewska, dietetyczka, Kierowniczka Dobrego Żywienia w Grupie Żabka.

– Dlatego sieć Żabka dobre żywienie czyni zdecydowanie łatwiejszym. W naszym asortymencie marek własnych znajdziemy produkty, w których „smacznie” i „zdrowo”, nie są w opozycji, to my zadbaliśmy o najlepszą jakość składników, o ich odpowiednie proporcje w gotowych posiłkach, walory odżywcze i zdrowotne, których coraz częściej oczekujemy od gotowych produktów. Mimo że jesteśmy różni, lubimy różne smaki, mamy inne nawyki i przekonania żywieniowe, to dziś Żabka łączy wszystkich przy jednym stole wspólnym mianownikiem, jakim jest „Porcja DobreGO!” –  dodaje. 

Wraz z trwaniem programu, w sklepach Żabka będzie pojawiać się coraz więcej produktów z oznaczeniem „Porcja DobreGO!”. Kluczem do ich wyboru jest system Nutri-Score, który znajduje się na 100% produktów marek własnych. Komunikuje on profil żywieniowy posiłku i jest doskonałą nawigacją do intuicyjnego balansowania codziennego jadłospisu. Posiłki i przekąski ze specjalną naklejką posiadają najwyższe możliwe noty, czyli Nutri-Score A i B. Wśród obecnie dostępnych opcji, dla osób poszukujących szybkiego śniadania idealnie sprawdzi się kanapka Tomcio Paluch z porem i jajkiem w dwóch odsłonach – gotowanym oraz w formie pasty. Z kolei w porę lunchową warto postawić na sycące i aromatyczne zupy Szamamm, np. krem pomidorowy ze śmietanką czy barszcz ukraiński. Niezależnie od tego, czy ktoś preferuje lekkie potrawy wegetariańskie czy może posiłki mięsne, w ofercie znajdzie gotowe dania główne – sałatkę cezar lub makaronową z soczystym kurczakiem, a także z falafelem od marki Dobra Karma. Dla fanów bardziej klasycznych pozycji sprawdzą się natomiast tradycyjne pierogi ruskie Szamamm. Całość dopełniają przekąski w postaci orzechów nerkowca i migdałów HAPS!.

Inicjatywa rozpoczęła się 5.07 od akcji „Spróbuj DobreGO!” i potrwa do 29.08 br., towarzyszy jej szeroko zakrojona kampania 360 stopni. Aby łatwiej było rozpoznać klientom obecne w programie dania i przekąski, wybrane z nich oznaczone są specjalną naklejką. Dla posiadaczy aplikacji mobilnej Żappka – produkty są dostępne w promocyjnej cenie – o ponad 25% taniej.  

 Dobre żywienie w każdym aspekcie, na każdą okazję i styl życia – to właśnie „Porcja DobreGO!”.

 

Grupa Żabka została utworzona na początku 2021 roku i w jej obrębie funkcjonują: Żabka Polska – największa jednostka biznesowa, skupiająca obszar handlowy, Żabka Future – odpowiedzialna za nowe inwestycje, rozwój biznesu i narzędzi technologicznych oraz Przywództwo Strategiczne – trzy zespoły odpowiedzialne za wyznaczanie kierunków rozwoju całej Grupy poprzez budowanie strategii konsumenckich, personalnych i finansowych. W skład Grupy Żabka wchodzą także firma Maczfit, lider rynku cateringu dietetycznego w Polsce oraz Dietly.pl, wiodąca platforma e-commerce w tym
segmencie. Celem Grupy jest tworzenie i łączenie wygodnych i odpowiedzialnych rozwiązań w obszarze convenience, które ułatwiają klientom codzienne życie. Działania w obszarze odpowiedzialności Grupa rozwija w sposób strategiczny, integrując czynniki środowiskowe, społeczne i z obszaru ładu korporacyjnego (z ang. ESG) ze strategią biznesową. W ramach strategii odpowiedzialności Grupa Żabka podjęła się zobowiązań m.in. w zakresie dobrego żywienia, usług ułatwiających zrównoważone życie, rozwoju przedsiębiorczości, wzmacniającej kultury organizacyjnej, ładu korporacyjnego oraz  cyrkularności i dekarbonizacji. Link do Raportu Odpowiedzialności za rok 2022: https://zabkagroup.com/pl/nasza-odpowiedzialnosc/ 

O programie „Porcja DobreGO!” od Żabki

Program „Porcja DobreGO!” ma na celu promocję dobrze zbilansowanych i smacznych posiłków, które mogą być szybkim rozwiązaniem na każdą porę dnia, oferując bogatą gamę dań gotowych oraz przekąsek. Są to zarówno znane i lubiane klasyki, jak i bardziej egzotyczne smaki oraz kuchnie. Produkty objęte programem tworzone są z pasji do smaku, we współpracy z dietetykiem, który najlepiej zna niedobory żywieniowe Polaków i chce, aby bez wyrzutów sumienia poczuli dobrodziejstwo posiłków „DobreGO!”. Celem inicjatywy jest pokazanie, że dobre odżywianie nie musi iść w parze z czasochłonnym procesem planowania oraz przygotowywania posiłków – zmiana diety na własnych warunkach może być prosta i wygodna. Specjalne oznaczenie ,,Porcja DobreGO!”  na produktach marek własnych, takich jak Szamamm, Haps, Dobra Karma czy Tomcio Paluch, pozwalają na dokonanie bardziej świadomych wyborów zakupowych – zarówno dla siebie, jak i dla najbliższych. „Porcja DobreGO!” czyli wartościowe posiłki na każdą porę dnia od Żabki. 


[1] Według badań własnych firmy Żabka

[2] Raport PMR, Kto kupuje dania gotowe?, 2021

 

Źródło wpisu oraz zdjęcia: informacja prasowa
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Lifestyle 18 lipca 2023

Konkurs Anioły Rzemiosła. Szansa dla polskich twórców rękodzieła artystycznego

Anioły Rzemiosła to ważna inicjatywa, która wspiera utalentowanych polskich twórców rękodzieła artystycznego w Polsce. Celem Konkursu jest ufundowanie trzem najbardziej utalentowanym artystom rocznego stypendium na dalszą edukację i rozwój.

Pomysłodawczynią projektu jest Izabela Łapińska – projektantka mody, która od lat współpracuje z polskimi artystami rzemiosła. Artystka od początku swojej kariery kultywuje
w swoich projektach niepowtarzalne wzornictwo oraz najlepsze rzemiosło. Ręcznie wykonane detale, koronki, hafty – to cechy charakterystyczne projektów Izabeli Łapińskiej.

Konkurs trwa od 1 lipca do 10 września 2023 roku. Nagrody przyznawane będą w trzech kategoriach:

  1. Haft, koronkarstwo, szydełkowanie
  2. Złotnictwo, jubilerstwo, biżuteria.
  3. Ceramika artystyczna.


Trzech Laureatów otrzyma roczne stypendium na rozwój kariery oraz edukację – w wysokości 60 tysięcy złotych dla każdego z twórców. Stypendia dla artystów wręczone zostaną na Gali
w Królewskiej Galerii Rzeźby w Łazienkach Królewskich w Warszawie dnia 5 października 2023 roku.

Ponadto Kapituła Jury Konkursu 15 września wyłoni z nadesłanych zgłoszeń 15 prac artystów, które zostaną zaprezentowane w tym dniu na wystawie w Królewskiej Galerii Rzeźby. 

W Jury Konkursu zasiadają wybitne osoby ze świata kultury oraz artyści: Dyrektor Muzeum Łazienek Królewskich Marianna Otmianowska, malarz Stanisław Baj, uznany plakacista Rafał Olbiński, rzeźbiarz Tomasz Górnicki, fotograf Robert Wolański.

Zapraszamy do wzięcia udziały w Konkursie. Więcej informacji na stronie: www.aniolyrzemiosla.eu

 

Źródło wpisu: informacja prasowa
Obraz Lubos Houska z Pixabay

 

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
top-facebook top-instagram top-search top-menu go-to-top-arrow search-close