Siódmy miesiąc ciąży. Co się dzieje tydzień po tygodniu u dziecka i mamy?
Siódmy miesiąc trwa od 28. tygodnia do 31. tygodnia ciąży i rozpoczyna III trymestr. To czas, kiedy przyszłe mamy już nie tylko zaczynają myśleć o wyprawce, ale często ją kompletują. Mimo że maluch jest coraz bardziej przygotowany do życia poza łonem matki, przedwczesny poród nadal jest dla niego dużym zagrożeniem.
Siódmy miesiąc ciąży – co się dzieje tydzień po tygodniu u dziecka?
Dzieciątko stale rośnie oraz trenuje nowe umiejętności, które przydadzą mu się za około dwa miesiące, gdy przyjdzie czas na opuszczenie bezpiecznej macicy.
-
tydzień ciąży
W tym czasie maluch osiąga już całkiem pokaźne gabaryty. Waży ok. 1 kg, mierzy ok. 25 cm, a jego organy wewnętrzne są rozwinięte, choć na nieco innych etapach — najwięcej do zrobienia mają płuca, oczy i mózg. A w mózgu rozpoczyna się prawdziwa rewolucja i pojawiają pierwsze fałdowania. Dziecko wykonuje coraz bardziej skoordynowane ruchy, lepiej odbiera bodźce dochodzące z zewnątrz. Ilość płynu owodniowego chroniącego dziecko się zwiększa do ok. 800 ml.
-
tydzień ciąży
Dziecko ma już uregulowany cykl snu i aktywności, który najczęściej jest odwrotny od cyklu snu i aktywności przyszłej mamy. Maluch otwiera oczy, dzięki czemu rejestruje światło i jego brak. Przeprowadzone przez naukowców badania pozwalają wysnuć tezę, że dziecko w łonie matki ma już marzenia senne — nie widzi jednak obrazów takich jak my, ale przetwarza zebrane w ciągu dnia doświadczenia i emocje.
-
tydzień
Maluch „łapie” więcej tkanki tłuszczowej, której wciąż jest niewiele, osiągając wagę ponad 1 kg i długość ok. 26 cm długości. Mniej więcej w tym czasie zanika meszek płodowy (lanugo), którego pozostałości rodzice zauważą na ramionach i plecach noworodka.
-
tydzień
Dziecko w tym czasie opanowało już umiejętność mrugania powiekami. Tempo jego wzrostu jest imponujące. W tym tygodniu osiąga ok. 28 cm długości i waży prawie 1,5 kg. Maluch połyka płyn owodniowy i ćwiczy ruchy klatki piersiowej, podczas gdy jego płuca wypełnione są płynem. Dzięki temu przyspiesza ich rozwój i przygotowuje na podjęcie nieustającej pracy po narodzinach.
Siódmy miesiąc ciąży — o czym przyszła mama powinna wiedzieć?
Zazwyczaj na 30. tydzień ciąży przypada kolejna wizyta w gabinecie ginekologicznym, na której lekarz zleci ciężarnej wykonanie potrzebnych badań. O nich możesz przeczytać tutaj: Badania w ciąży – kalendarz badań.
Kobiety w tym czasie odczuwają tzw. syndrom wicia gniazda, czyli silną potrzebę zorganizowania dziecku kącika lub pokoju, kompletowania wyprawki. Wiele z nich spędza wolne chwile na przeglądaniu ofert sklepów stacjonarnych i internetowych, planując lub finalizując zakupy, albo czuwając nad remontem.
Brzuch przyszłej mamy jest już naprawdę pokaźny, ponieważ dziecko dynamicznie zwiększa masę oraz wzrasta ilość płynu owodniowego w macicy. To powoduje, że ciężarne często skarżą się na dokuczliwe bóle kręgosłupa. Z kolei ucisk macicy na organy wewnętrzne przyczynia się do zgagi, kłopotów z trawieniem i zaparć. Zanim jednak przyszła mama zdecyduje się na sięgnięcie po środki apteczne, powinna skonsultować to z lekarzem. Najczęściej lekkostrawna dieta i herbatki ziołowe, dozwolone w trakcie ciąży, w odczuwalny sposób łagodzą dolegliwości.
W siódmym miesiącu ciąży może pojawić się także bezsenność i płytki sen, które utrudniają ciężarnej potrzebny wypoczynek.
To jest już dobry czas, by wstępnie pomyśleć o porodzie, zgromadzić wiedzę i skonfrontować oczekiwania z możliwościami placówki, w której przyszła mama planuje urodzić.