Nie zapomnij o naszym konkursie z okazji Dnia Dziecka - Sprawdź szczegóły »

Ciąża 12 sierpnia 2019

Ciąża urojona – gdy kobieta za bardzo chce być matką

Ciąża urojona (ciąża rzekoma lub histeryczna) to temat, który znamy przede wszystkim ze świata zwierząt. Jednak ciąża urojona może pojawić się także i u kobiet. Z czego wynika ten stan i jakie daje objawy?

Ciąża urojona – przyczyny i objawy

Ciąża urojona jest rzadkim zaburzeniem na tle psychicznym, które dotyka kobiety. Główną przyczyną jest silne pragnienie zostania matką lub też wielka obawa przed macierzyństwem. Dotyka ona kobiety długo starające się o dziecko (np. po licznych poronieniach, cierpiących na bezpłodność lub depresję) oraz te, które z różnych przyczyn na macierzyństwo nie są gotowe.

Siła sugestii kobiety powoduje rozpoczęcie produkcji hormonów przez przysadkę mózgową, które wpływają na jej ciało, podobnie jak w przypadku rzeczywistej ciąży. Kobieta w sposób subiektywny odczuwa zmiany, które interpretuje jako oczywiste sygnały rozwijającej się ciąży. Najczęściej pojawiają się mdłości, wymioty, zatrzymanie miesiączki, powiększenie obwodu brzucha, powiększenie się piersi (a nawet laktacja), zmęczenie, senność, wahania nastroju, zachcianki typowe dla ciąży. 

Ciąża urojona – jak ją rozpoznać i leczyć?

Ciąża urojona możliwa jest do rozpoznania w prosty sposób – przez badanie USG. W tym przypadku, mimo objawów towarzyszących kobiecie, ginekolog nie zauważy na obrazie aparatu USG płodu, nie zarejestruje bicia jego serca. Jednak mimo takiego wyjaśnienia pacjentka zazwyczaj nie przyjmuje go do wiadomości. W wielu przypadkach kobieta jest nadal tak silnie przekonana o ciąży, że mimo diagnozy może “odczuwać” ruchy nieistniejącego płodu, a nawet skurcze macicy. Ciąża rzekoma jest stanem, który może powodować nerwicę, obsesję, a nawet silne zaburzenia osobowości.

Zaburzenie, jakim jest ciąża rzekoma, wymaga leczenia. Niezbędne jest tu wsparcie najbliższych, działanie lekarza ginekologa oraz psychiatry. Połączenie leczenia farmakologicznego i psychoterapii jest w stanie pomóc kobiecie zrozumieć swoje odczucia i poukładać emocje.

Podobnym stanem, tyle że występującym u mężczyzn, jest zespół kuwady. W tym przypadku partner ciężarnej kobiety odczuwa dolegliwości przypisywane ciąży. Zazwyczaj dzieje się tak podczas oczekiwania na pierwsze dziecko mężczyzny, szczególnie jeśli partnerzy są ze sobą emocjonalnie bardzo silnie związani. Zespół kuwady ustępuje od razu po porodzie. 

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Lifestyle 9 sierpnia 2019

Jak odzyskać konto na o2.pl? Jak się w porę nie zabezpieczysz, to słono zabulisz

 Jak odzyskać konto na o2 to problem, przed jakim ostatnio stanęło sporo osób, w tym mój mąż. Podobny problem spotkał użytkowników poczty na wp.pl. Nie wiadomo dlaczego hasła nagle przestały działać…

 

Konto na o2 i wp.pl to praktycznie to samo…

…chociaż logowanie odbywa się w innej domenie, a i poczty wizualnie znacznie się różnią. Jednak liczy się to, co pod maską, w tej sytuacji właściciel obu kont i jego serwery. No i tu właśnie doszło ostatnio do… właściwie nie wiadomo czego. Trudno zgadnąć, czy serwer padł sam z siebie i zresetował wszystkie hasła, czy też ugiął się pod naporem zmasowanego ataku hakerskiego. Włodarze obu poczt dzielnie na ten temat milczą, a całkiem spore rzesze użytkowników mają wcale niemały problem.

 

Jak odzyskać konto na o2.pl – trzy sposoby

Oczywiście portal o2.pl jak każda inna szanująca się poczta udostępnia mechanizmy odzyskiwania hasła. W tym przypadku mamy do dyspozycji trzy sposoby:

– odzyskanie hasła za pomocą podanego wcześniej maila pomocniczego,

– odzyskanie hasła za pomocą kodu wysłanego na podany wcześniej numer telefonu,

– odzyskanie hasła za pomocą zdefiniowanego wcześniej pytania pomocniczego.

 

Teoretycznie łatwizna. W praktyce jak ktoś zakładał konto ponad piętnaście lat temu, jak mój mąż, to wiele się mogło zmienić. W owym czasie był to jego jedyny mail, więc siłą rzeczy nie podał drugiego. Numeru telefonu też nie podał w ramach niedzielenia się danymi wrażliwymi. Poza tym umówmy się, mało kto przez piętnaście lat nie zmienił numeru telefonu. Pozostało pytanie pomocnicze. Ono faktycznie było, tylko… nie przyjmowało prawidłowej odpowiedzi. Pytanie było (dla nas) proste, odpowiedź próbowaliśmy wpisywać w różnych wersjach, niestety, nic nie chciało zadziałać. I w tym momencie narodził się poważny problem, bo konto jakoś nie chciało się samo odblokować, a było naprawdę potrzebne. Prywatnym znajomym można po prostu podać nowego maila, wysyłając go choćby SMS-em, ale w kontaktach biznesowych takie opcje nie wchodzą w grę.

 

Konto na o2.pl można odblokować za… kasę!

Nie, to nie jest żart.

Kiedy zawiodły wszystkie darmowe metody łącznie z prośbą o pomoc wysłaną do działu technicznego za pomocą specjalnego formularza (standardowa odpowiedź: nasi technicy przyglądają się problemowi…), trzeba było spróbować inaczej. Numer na infolinię poczty o2.pl i wp.pl zaczyna się od 703 i nietrudno zgadnąć, że kosztuje więcej niż zwykła rozmowa. Zresztą nikt tego nie ukrywa. Otóż połączenie kosztuje 1,05 zł + VAT, czyli – jeśli dobrze pamiętam – 1,29 zł. Za minutę oczywiście. I nie łudźcie się, że w góra pięć minut załatwicie problem. Nie. Najpierw trzeba swoje odczekać, wysłuchując brzdąkającej muzyczki i automatu, który uprzejmie informuje: jesteś czwarty w kolejce… A złotówki lecą…

Na infolinii nie ma tak lekko, bo trzeba podać IP swojego komputera. Ha! I to dopiero jest dowcip. Którego? W przypadku mojego męża w grę wchodziły dwa plus telefon. No i trzeba te IP znać. A konia z rzędem temu, kto potrafi od ręki podać numer IP swojego komputera. Nawet ja nie znam :P Na szczęście umiem znaleźć. Niestety skończyło się tym, że na ową infolinię trzeba było dzwonić drugi raz.

 

Jak odblokować konto na o2.pl za pomocą SMS-a

Pan na infolinii owszem potwierdził IP telefonu, sprawdził, z jaką inną pocztą połączony jest rzeczony mail, coś tam jeszcze potwierdził i powiedział, że doda nr telefonu do systemu, to za pół godziny będzie można pocztę odblokować. Prawdę powiedział. Tylko jest jeden haczyk: odblokowanie to kolejny SMS premium, o ile mnie pamięć nie myli 6 zł + VAT.

 

Ile kosztuje odblokowanie konta na o2.pl i dlaczego tak drogo?

Ostatecznie za wszystkie usługi premium, które były niezbędne do odzyskania hasła, rachunek za telefon mojego męża wzrósł o 41,02 zł. Niby nie tak strasznie dużo, ale i nie mało. Można oczywiście mówić, że sam jest sobie winien, bo nie zadbał o alternatywne sposoby odzyskania hasła, ale konia z rzędem temu, kto uzupełnia takie dane w dawno zakładanych kontach pocztowych.

Pozostaje jeszcze jedna kwestia. Reklamy (a mówiąc wprost: spam) zarówno w poczcie o2.pl, jak i w wp.pl pojawiają się z prędkością światła. Mam konta w obu domenach i nie nadążam z usuwaniem. Można przypuszczać, że za taki mailing właściciel obu portali pobiera całkiem sowite wynagrodzenie od reklamodawców. Można też śmiało założyć, że gdyby nie użytkownicy jego poczty, tej kasy by nie zgarniał. Innymi słowy, zarabia na nas. W tej sytuacji wyciąganie ręki po kasę w przypadku problemów technicznych jest co najmniej nieetyczne. A tak naprawdę to jest chamskie i tyle. Bo weźcie pod uwagę taką rzecz: mój mąż nie zapomniał hasła, ono nagle przestało działać. Więc wina na pewno nie leżała po jego stronie.  

 

Subscribe
Powiadom o
guest
57 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Jan
Jan
1 rok temu

W kontaktach biznesowych stosować maila w darmowej poczcie? I to jeszcze takiej?

Pawel
Pawel
1 rok temu

Mnie również hasło przestało działać. Tylko w moim przypadku nie da się go odzyskać.

Adam
Adam
1 rok temu

Miałem identyczny problem ze swoim adresem. Nagle przestał działać. Próbowałem go odzyskać. Niestety bezpowrotnie utraciłem :( o2.pl strasznie dało ciała. Już nie korzystam z ich usług.

Agata
Agata
1 rok temu

To samo u mnie i często nie mogłam się zalogować znając hasło. Po paru dniach nagle mogłam a obecnie nie da się wcale. Porażka

Jarosław
Jarosław
1 rok temu
Reply to  Agata

Potwierdzam wszystko co zostało napisane w artykule. Brak możliwości zalogowania choć wpisywany jest prawidłowy login i hasło. Opcje odblokowania przy pomocy pytania pomocniczego i sms-a oczywiście nie zadziałały. Po zgłoszeniu problemu przez formularz kontaktowy po TYGODNIU otrzymałem propozycję cyt: Jeżeli metody odzyskania hasła nie skutkują, proszę o kontakt z Biurem Obsługi Klienta: – **703 200 220 / 703 200 205** (opłata za minutę połączenia 1zł + VAT) – **+48 58 52 49 750** (stawka za połączenie wg stawki Operatora) Jak widać po wpisach takie przypadki zdarzają się na tej domenie bardzo często. Również opieszałość reakcji Biura Obsługi daje dużo do… Czytaj więcej »

alicja
alicja
9 miesięcy temu
Reply to  Jarosław

Również nie mam dostępu do konta. By odzyskać hasło podaję prawidłowe dane , a komunikat zwrotny mówi o nieprawidłowych danych. Może ktość moją skrzynkę ukradł. Telefon stacjonarny jest ciągle zajęty. Też chyba zrezygnuję z tego konta.

Namstos
Namstos
1 rok temu

To samo :) nie zmieniane bylo haslo nigdy, a nagle błąd logowania.

Marek
Marek
1 rok temu
Reply to  Namstos

Mi od paru dni też padło i dupa nie mogę się zalogować. A nic nie było zmieniane. Oni sobie jaja robią czy co

anonym
anonym
1 rok temu

Mam dokladnie wszystko to samo co zostalo opisane w artykule. Po dzisiejszej rozmowie z supportem Pani stwierdzila, ze nie potrafi mi pomoc. Jutro bede probowal kolejny raz, az do skutku

Monika
Monika
1 rok temu

U mnie tez taka sytuacja 😬 skontaktować się z nimi nie moge a poczta potrzebna.

alek
alek
1 rok temu

tu chodzi tyko i wyłącznie o kasę, miałem już tak kilka razy, pomaga tylko wysłanie płatnego SMSa,
właśnie przechodzę to chyba czwarty raz.

Andrzej
Andrzej
1 rok temu
Reply to  alek

Złodzieje i naciągacze dwa razy dzwoniłem i nikt nie odbiera kasa stracona nie dzwońcie i olejcie to konto oszuści I naciągacze nie dajcie się nabrać trzeba to gdzieś zgłosić

Justyna
Justyna
10 miesięcy temu
Reply to  alek

Jak to zrobić żeby odzyskać konto przez Sms ?

Lucyna
Lucyna
1 rok temu

Mnie spotkało to samo, ni z tąd ni zowąd od 14tu lat używane hasło w O2 przestało działać i w żaden sposób nie mogę go odzyskać… Podobnie na WP.pl… To już nie jest przypadek

Matti
Matti
1 rok temu
Reply to  Lucyna

a w opcji odyzskiwanie hasła , wyslanie na mail pomocniczy jakie ma Pani mail? bo u mnie jest jakiś którego nigdy nie miałem

Artur
Artur
1 rok temu

Mam dokładnie taki sam problem.Infolinia czynna niby do 18 ale po 17 nikt juz tam nawet nie odbiera.Żałosne!!!!

No śmieszne
No śmieszne
3 miesięcy temu
Reply to  Artur

Infolinia czynna 9-16, jest 11 i nikt nie odbiera. Porażka.

Mirka
Mirka
11 miesięcy temu

dzisiaj z ranka próbowałam się zalogować do poczty o2 i nic z tego: błędny logi lub hasło. I jedno i drugi wpisuje prawidłowo, a zalogować się nie mogę …. masakra:(

chuj
chuj
11 miesięcy temu
Reply to  Mirka

+1

Dominik
Dominik
11 miesięcy temu

idetyczna sytuacja

bozena
bozena
11 miesięcy temu

u mnie tak samo :/ hasło nie działa, pisałam maila do nich i nikt nie odpowiada….

Marlena
Marlena
11 miesięcy temu
Reply to  bozena

I u mnie to samo ,jest napisane że takie kato nie istnieje ,a ja bardzo potrzebuje zalogować się właśnie na to kąto, czy wiecie jak to wyjaśnić?

Marhwian
Marhwian
11 miesięcy temu

u mnie podobnie, hasło nie działa

EsteeM
EsteeM
11 miesięcy temu

U mnie to samo od tygodnia hasło jest błędne, dodatkowo wylogowało mnie z wszystkich urządzeń 🤔😂🤣👍

Euzebiusz
Euzebiusz
10 miesięcy temu

Niestety zarówno komentarze jak i artykuł prezentują płytkie podejście do tematu. Kilkanaście lat bez zmiany hasła to podstawowy błąd, hasło należy zmieniać przynajmniej co kilka miesięcy. Po drugie i co jeszcze ważniejsze, należy unikać słownikowych haseł (nawet jeśli mają „dodatki”), należy ustawiać silne hasła (losowe, nic nie znaczące, zawierające znak(i) specjalny, duże i małe litery i cyfry). Po trzecie nie należy posługiwać się tym samym hasłem na wielu usługach przypisanych do jednego maila. Większość przejętych kont pocztowych to wynik ataków słownikowych, co jakiś czas wyciekają bazy. Tutaj możecie sobie sprawdzić, czy wasze hasło przypisane do maila mogło paść ofiarą ataku… Czytaj więcej »

pablo
pablo
10 miesięcy temu
Reply to  Euzebiusz

Problem jest w tym , że nie można zalogować się poprawnym hasłem i loginem. Poprostu blokują go i czekają ile z Ciebie kasy wyciagną.

Marcin
Marcin
10 miesięcy temu

Co to za poczta jak przy zakładaniu konta też proszą aby zadzwonić na tą infolinię…. Niepojęte…. Poczta o2. – żegnam was. Strzelacie sobie w kolano prosząc aby zadzwonić po jakiś głupi kod gdy ja chcę tylko sobie założyć konto pocztowe …

Sandra
Sandra
10 miesięcy temu

Od kilku dni to samo, masakra

pablo
pablo
10 miesięcy temu

Kilka lat temu miałem identyczny problem. Hasło przestało działać z dnia na dzień. Oczywiście numer tel 703 i dzwoń i płać. Teraz moja żona ma identyczny przypadek , brak możliwości zalogowania z dnia na dzień. Dziwnym trafem to są konta , które były utworzone kilkanaście lat temu i nie sposób pamiętać pytań pomocniczych itp. Ostrzegam przed poczta w o2.

Marek
Marek
10 miesięcy temu

Mam ten sam problem, wszystkie potrzebne mi dane i maile które miałem zapisane są nie do odzyskania ponieważ obsługa twierdzi, że moje danez ktore podaje do odzyskania hasła są nieprawidłowe, co jest oczywiście kompletna bzdura, ponieważ dobrze pamiętam jakie dane podawałem, rzekomo adres IP z którego się najczęściej logowałem nie jest zgodny z tym, który oni mają w systemie i na tym kończy się och współpraca i chęć pomocy. Odradzam używania ten poczty, zwykle oszustwo i brak szacunku dla klienta, ta firma to totalne dno!

Krzysztof
Krzysztof
9 miesięcy temu

Dzwonilem 15 min temu, po 15 min rozłączyło Mnie wiec stwierdzam że złodzieje, pogodzilem sie z utratą konta i polecam wszystkim To samo zrobic niż dac chamstwu zarobic w tak glupi sposób, życzę milego Dnia

O2cwoki
O2cwoki
8 miesięcy temu

To samo złodzieje i mendy nara z o2 badziewne zaspamowane gowno

Kamila
Kamila
8 miesięcy temu

Czyli wychodzi na to że chcą zarobić, mi uciekło 20zl z konta a nikt nie odebrał..

Stefan
Stefan
7 miesięcy temu

Próba logowania dzisiaj i…. błędne hasło. Nie pomaga odzyskiwanie, nagle przestało działać. Super.

Dariusz
Dariusz
7 miesięcy temu

Mam identyczną sytuację i czytając wszystkie komentarze, nawet nie będę się starał odzyskać tej skrzynki -olewam ich !

Dorota
Dorota
6 miesięcy temu
Reply to  Dariusz

Tez mam taka sytuacje. Po wielu probach dodzwonilam sie do Biura Obslugi klienta i po wytlumaczniu jakim mam problem, Pan podal mi moje nowe haslo i nagle polaczenie sie przerwalo. Haslo nie stety nie dziala, czat na O2 pomoc takze nie- tragedia. Tak naprawde chcialam calkowicie usunac te poczte ale nie mam jak..

Emilia
Emilia
6 miesięcy temu
Reply to  Dorota

Również nie mogłam się zalogować. Nie dzwoniłam, jedynie napisałam 2 maile do obsługi (bez odpowiedzi). Po 6 dniach okazało że mogę się zalogować, ciekawe na jak długo..

Mateusz
Mateusz
6 miesięcy temu
Reply to  Emilia

możesz podać ten email do obsługi od wczoraj mi konto nie działa a dzwoniąc za granicy boje się o koszty

Krzyś
Krzyś
5 miesięcy temu
Reply to  Dariusz

Problem pojawi się z czasem – przejęto konto na o2 mojej żony – nagle nie można było się zalogować (było to konto takie śmietnikowe – więc stwierdziła, że go nie potrzebuje i sprawę olałą) – po kilku tygodniach nagle syn nie mógł zalogować się do PSN na PS4. Okazało się, że przy zakładaniu konta dla dziecka żona podała ten adres mail i teraz lipa – aby zmienić hasło trzeba podać adres mail – na który wysyłany jest link do zmiany hasła – na szczęscie po kontakcie z PSN udało się zmienić adres mail po podaniu kilku danych w tym nt.… Czytaj więcej »

gulaj
gulaj
4 miesięcy temu

O2 to syf

Kamil
Kamil
4 miesięcy temu

Macie zajebisty dostep do infolini od tygodnia próbuje sie dodzwonic.
Rezygnuje z was elo

Wiesław
Wiesław
3 miesięcy temu

Miałem ten sam problem po kilku próbach połączenia sie z sewisem o2, oczywiście bez skutku i ze stratą ok 30 PLN zrezygnowałem .I uważam ze zostałem oszukany i okradziony przez tą złodziejska firmę o2.pl

Seba
Seba
3 miesięcy temu

Obsługa klienta poczty o2 to jakiś absolutny skandal!!! Nie zapomniałem hasła do własnej poczty tylko zostało mi ono w niewyjaśnionych okolicznościach wykradzione i zmienione, przejęto moje konto w serwisie olx a przy jego pomocy sprzedawano kradzione laptopy. Z tego powodu na chwilę obecną jestem w tej sprawie świadkiem i na tę okoliczność byłem przesłuchiwany. Pocztę na o2 mam odkąd powstał serwis – chyba ze 20 lat, na pewno wśród wiadomości są prywatne dane (wysyłane CV, być może skan dowodu osobistego – choć prawdopodobnie już nieważnego); od tygodnia próbuję się dodzwonić (kilkadziesiąt złotych w plecy), telefony i te płatne i ten… Czytaj więcej »

Marta
Marta
3 miesięcy temu
Reply to  Seba

też nie mogę się dodzwonić. pod każdy możliwy nr podany do kontaktu próbowałam :( wysłałam już dwie wiadomości przez formularz i cisza . . .

Janusz
Janusz
3 miesięcy temu

Chciałbym zapytać, skoro jest tylu poszkodowanych, w tym ja, czy nie możemy się wszyscy skrzyknąć i zawiadomić UOKIK o tych działaniach. Blokowanie użytkownikom dostępu do konta a potem płacenie za odzyskanie dostępy brzmi jako celowe działanie w celach zarobkowych. Czy ktoś już zgłaszał takie działanie, albo czy redaktor tej srtony mógłby pomóc wystosować takie pismo do UOKIK-a???

Wioletta
Wioletta
2 miesięcy temu
Reply to  Janusz

Mam taki sam problem z dnia na dzien błąd logowania W żaden sposób nie można odblokowac poczty- chętnie dołączę do pozwu grupowego -myślę ,ze osób poszkodowanych jest więcej

Aleksandra
Aleksandra
2 miesięcy temu

ja też mam problem z logowanie chętnie dołącze do pozwu zbiorowego

Grzegorz
Grzegorz
2 miesięcy temu

Dokładam swoją cegiełkę. Mam ten sam problem. Hasło nie wchodzi, wyskakują jakieś pierdoły że coś tam z bezpieczeństwem a gówno prawda bo dalej nie mogę się zalogować. Chętnie dołożę się do pozwu grupowego

andrzej
andrzej
2 miesięcy temu

Trzeba do
UOKIK napisać ponadto działanie O2 jest niezgodne z prawem UE.

Grzegorz
Grzegorz
2 miesięcy temu

Ludziska!!! Mi się udało!!!!!
Spróbujcie zalogować się z adresem alternatywnym. Ja wpisałem …..@prokonto.pl chwila rzeźby i gotowe :-D Nie dziękować ;-)

Renia
Renia
2 miesięcy temu
Reply to  Grzegorz

Mam też kłopot zablokowali mi konto a że jestem stara baba więc proszę o szczegółowe informacje jak dobrać się do swego konta🤪

Honorata
Honorata
1 miesiąc temu
Reply to  Grzegorz

Możesz opisać dokładnie co zrobić?

Kat
Kat
2 miesięcy temu

Mam dokladnie ten sam problem! Pan na infolinii mowi ze ostatnia zmiana hasla byla w 2019 a ja zmienialam 2 mce temu!

Kris
Kris
2 miesięcy temu

Pomoc ze strony o2 jest tragiczna i żerują na swoich klientach . Ja od miesiąca nie mogłem się doprosić odblokowania konta. Tak wszystkie usługi przeniosłem na inny serwer, a z tym dziadostwem nie chce mieć już nic wspólnego . Dodam , że nigdy nie zmieniałem hasła i było używane od ponad 10lat , a mimo to zablokowali sami od siebie emaila i w ten sposób chcą wyłudzić kasę od nas klientów .

Joanna
Joanna
7 dni temu

U mnie to samo od 3 dni prubuje się zalogować i nic nie działa 🤦‍♀️

Kasia
Kasia
2 dni temu

Również mam ten problem, hasło na 100000% jest prawidłowe ale logowanie nie działa, kontakt na chacie nic nie dał- konto zakladalam jako nastolatka moglam ze strachu pozmieniac dane wiec nie przeszłam pozytywnie weryfikacji, po czym na moje pytania konsultantka potrafiła jedynie wysyłać formułkę że jesli wpisze poprawne dane to się zaloguje, no chyba nie bardzo bo wpisuje prawidłowe i nic z tego nie wynika :/

Emocje 7 sierpnia 2019

Ile włożyć do koperty na wesele?

Natknęłam się ostatnio na bardzo „interesującą” rozmowę dotyczącą tego, ile włożyć do koperty na wesele? Kwoty podawane przez ludzi biorących udział w dyskusji były dla mnie zaskakująco wysokie, żeby nie powiedzieć kosmiczne. No bo umówmy się, tysiąc złotych piechotą nie chodzi. Dwa tysiące tym bardziej nie. Więc stwierdzenie, że mniej więcej tyle powinni dać w kopercie świadkowie, chrzestni, dziadkowie i  rodzice, jest dla mnie co najmniej zaskakujące. Chociaż Ci ostatni nierzadko wydają zdecydowanie więcej, biorąc na swoje barki pokrycie w połowie lub nawet w większości kosztów całego wesela. 

Tak czy siak są to duże kwoty, na które przeciętny Polak zapewne musi harować jak wół i skrupulatnie odkładać – pod warunkiem, że zaproszenie na wesele dostanie odpowiednio wcześniej. Gorzej jeśli para młoda trochę się zagapi i zrobi to na ostatni dzwonek, wtedy wyciągnięcie ze skarpety tysiaka w ramach ślubnego prezentu może być problematyczne i dosyć bolesne.

W każdym razie, w całej tej dyskusji dotyczącej tego ILE WŁOŻYĆ DO KOPERTY, najbardziej zdziwiło mnie i poniekąd zirytowało zdanie pewnej ekspertki (nie wiem od czego…). Według niej włożenie do koperty mniej pieniędzy niż tysiąc złotych przez wymienionych wyżej gości oraz co najmniej 200 zł od osoby przez dalszą rodzinę i przyjaciół jest ZŁODZIEJSTWEM!

Na temat konkretnej kwoty, stety niestety nie chcę teraz rozmawiać, bo uważam, że to indywidualna sprawa i moim zdaniem każdy powinien dać tyle, na ile go stać, a nie tyle, ile wypada. Więc dyskusja o pieniądzach jest raczej bezsensowna. W każdym razie, strasznie mi się nie spodobało nazywanie złodziejstwem wkładania do koperty mniej, niż założyła jakaś tam kobieta!

Według niej para młoda ponosi ogromne koszty związane z organizacją wesela (zakładając, że to faktycznie oni łożą ze swojej kieszeni, a nie rodzice) więc w podziękowaniu za zaproszenie, trzeba im dać tyle, by kasa się zwróciła.

Serio?!?  Dotychczas myślałam, że wesele organizuje się z własnej nieprzymuszonej woli i zaprasza się na nie tych gości, z którymi chce się dzielić swoim szczęściem. Z którymi chce się celebrować ten wyjątkowy dzień i razem pobawić. Nie sądziłam, że można zapraszać kogoś po to, by zwrócił  poniesione koszty! Toż to obłęd jakiś!

Nie wiem, czy ja jestem takim dziwolągiem, że tego nie kumam i mam zupełnie odmienne zdanie? Ktoś z Was podziela słowa tej kobiety?

Zawsze uważałam, że organizując wesele (i nie tylko) mierzy się siły na zamiary i zaprasza gości z głową. Lepiej świętować w mniejszym gronie i skromniejszym wydaniu, niż się zapożyczać, zadłużać, a potem liczyć na to, że w kopertach dostanie się całkowity zwrot kosztów.

A jeśli w kopertach będzie mniej, to co wtedy? Popłakać się? Obrazić? Zerwać kontakty, bo ktoś okazał się, jak to nazwała pani „ekspertka” – złodziejem?

Śmieszne…

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
top-facebook top-instagram top-search top-menu go-to-top-arrow search-close