Ciąża 19 listopada 2020

Siódmy miesiąc ciąży. Co się dzieje tydzień po tygodniu u dziecka i mamy?

Siódmy miesiąc trwa od 28. tygodnia do 31. tygodnia ciąży i rozpoczyna III trymestr. To  czas, kiedy przyszłe mamy już nie tylko zaczynają myśleć o wyprawce, ale często ją kompletują. Mimo że maluch jest coraz bardziej przygotowany do życia poza łonem matki, przedwczesny poród nadal jest dla niego dużym zagrożeniem.

Siódmy  miesiąc ciąży – co się dzieje tydzień po tygodniu u dziecka?

Dzieciątko stale rośnie oraz trenuje nowe umiejętności, które przydadzą mu się za około dwa miesiące, gdy przyjdzie czas na opuszczenie bezpiecznej macicy. 

  1. tydzień ciąży

W tym czasie maluch osiąga już całkiem pokaźne gabaryty. Waży ok. 1 kg, mierzy ok. 25 cm, a jego organy wewnętrzne są rozwinięte, choć na nieco innych etapach — najwięcej do zrobienia mają płuca, oczy i mózg. A w mózgu rozpoczyna się prawdziwa rewolucja i pojawiają pierwsze fałdowania. Dziecko wykonuje coraz bardziej skoordynowane ruchy, lepiej odbiera bodźce dochodzące z zewnątrz. Ilość płynu owodniowego chroniącego dziecko się zwiększa do ok. 800 ml. 

  1. tydzień ciąży

Dziecko ma już uregulowany cykl snu i aktywności, który najczęściej jest odwrotny od cyklu snu i aktywności przyszłej mamy. Maluch otwiera oczy, dzięki czemu rejestruje światło i jego brak. Przeprowadzone przez naukowców badania pozwalają wysnuć tezę, że dziecko w łonie matki ma już marzenia senne — nie widzi jednak obrazów takich jak my, ale przetwarza zebrane w ciągu dnia doświadczenia i emocje. 

  1. tydzień 

Maluch „łapie” więcej tkanki tłuszczowej, której wciąż jest niewiele, osiągając wagę ponad 1 kg i długość ok. 26 cm długości. Mniej więcej w tym czasie zanika meszek płodowy (lanugo), którego pozostałości rodzice zauważą na ramionach i plecach noworodka.

  1. tydzień  

Dziecko w tym czasie opanowało już umiejętność mrugania powiekami. Tempo jego wzrostu jest imponujące. W tym tygodniu osiąga ok. 28 cm długości i waży prawie 1,5 kg. Maluch połyka płyn owodniowy i ćwiczy ruchy klatki piersiowej, podczas gdy jego płuca wypełnione są płynem. Dzięki temu przyspiesza ich rozwój i przygotowuje na podjęcie nieustającej pracy po narodzinach. 

Siódmy miesiąc ciąży — o czym przyszła mama powinna wiedzieć?

Zazwyczaj na 30. tydzień ciąży przypada kolejna wizyta w gabinecie ginekologicznym, na której lekarz zleci ciężarnej wykonanie potrzebnych badań. O nich możesz przeczytać tutaj: Badania w ciąży – kalendarz badań

Kobiety w tym czasie odczuwają tzw. syndrom wicia gniazda, czyli silną potrzebę zorganizowania dziecku kącika lub pokoju, kompletowania wyprawki. Wiele z nich spędza wolne chwile na przeglądaniu ofert sklepów stacjonarnych i internetowych, planując lub finalizując zakupy, albo czuwając nad remontem.

Brzuch przyszłej mamy jest już naprawdę pokaźny, ponieważ dziecko dynamicznie zwiększa masę oraz wzrasta ilość płynu owodniowego w macicy. To powoduje, że ciężarne często skarżą się na dokuczliwe bóle kręgosłupa. Z kolei ucisk macicy na organy wewnętrzne przyczynia się do zgagi, kłopotów z trawieniem i zaparć. Zanim jednak przyszła mama zdecyduje się na sięgnięcie po środki apteczne, powinna skonsultować to z lekarzem. Najczęściej lekkostrawna dieta i herbatki ziołowe, dozwolone w trakcie ciąży, w odczuwalny sposób łagodzą dolegliwości. 

W siódmym miesiącu ciąży może pojawić się także bezsenność i płytki sen, które utrudniają ciężarnej potrzebny wypoczynek. 

To jest już dobry czas, by wstępnie pomyśleć o porodzie, zgromadzić wiedzę i skonfrontować oczekiwania z możliwościami placówki, w której przyszła mama planuje urodzić.

 

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Rozwój 18 listopada 2020

Twoje dziecko ma więcej niż 5 lat? Drewniany domek dla lalek będzie świetnym prezentem

Dobór prezentu dla starszych dzieci często okazuje się sporym wyzwaniem, ponieważ mają już one w pełni wykształcone preferencje. Jest jednak zabawka, którą uwielbia większość z nich – mowa o drewnianym domku dla lalek z mebelkami.

Niewiele jest zabawek, które towarzyszą dzieciom od stuleci. Pluszak, lalka, piłka – te akcesoria, które maluchy na całym świece uwielbiają od zawsze. Co jeszcze zalicza się do tego szanownego grona? Oczywiście domek dla lalek – zabawka, która służyła dzieciom jeszcze w starożytności! Przez wieki ewoluowała jej forma, ale zamysł pozostał taki sam – na niewielkiej przestrzeni stworzyć maluchowi przestrzeń do wykreowania własnego świata. Bawiąc się domkiem dla lalek, dziecko uczy się opowiadania historii i tworzenia związków przyczynowo-skutkowych w swoich opowieściach.

Wybierając domek dla lalek, warto mieć to na uwadze, podobnie jak fakt, że jego wygląd i wyposażenie może wpłynąć na zmysł estetyczny dziecka. Jeśli szukasz przyjemnego dla oka modelu, dobrym wyborem będzie wybór drewnianego domku dla lalek. Drewno to ekologiczny materiał, o którego zaletach opowiemy poniżej. Aby ułatwić sobie poszukiwania, najlepiej skupić się na sklepach online, oferujących niemal wyłącznie zabawki drewniane, jak na przykład sklep Dollo.

Domek dla lalek drewniany Picollo

Domek dla lalek – dlaczego warto podarować go dziecku?

 Zalety domku dla lalek można wymieniać dlugo. Skupmy się jednak na tych, związanych z rozwojem dziecka. Jako zabawka, wcielana w poczet edukacyjnych, domek dla lalek świetnie sprawdza się jako narzędzie do rozwoju kompetencji indywidualnych i grupowych. Obie kategorie są równie ważne, a wczesna praca nad nimi procentuje nawet w dorosłym życiu dziecka.

Korzystanie z domku dla lalek w samodzielnej i grupowej zabawie pozwala rozkwitnąć dziecięcej kreatywności. Warto zachęcać malucha do tego, aby dzieliło się z opiekunem wymyślanymi przez siebie w toku zabawy historiami, porządkując je tym samym w głowie. Akcesorium tego typu kształtuje również poczucie porządku i umiejętności organizacyjne.

W zabawie grupowej dziecko jest z kolei do negocjowania swoich wizji na współdzielonej przestrzeni. Jeśli w grę wchodzi urządzanie domku, musi ono ustalać z innymi dziećmi podejmowane decyzje i szukać konsensusu. Z kolei zabawa z udziałem lalek to symulacja relacji, która jest świetnym ćwiczeniem dla dzieci.

Nowoczesny domek dla lalek Picollo

Domek dla lalek z drewna – świetna alternatywa dla plastikowych modeli

 Plastik zaczął wychodzić z mody już wiele lat temu, a dziś jest już zdecydowanie passe. Nic dziwnego – wzrasta świadomość ekologiczna konsumentów, a plastik z ekologią nie ma nic wspólnego. Zwykła zabawka wykonana z plastiku będzie rozkładać się kilkaset tysięcy lat! Tymczasem, nie jest tajemnicą, że dzieciakom akcesoria szybko się nudzą. Plastikowe zabawki łatwiej ulegają również różnym usterkom. Maluchy mogą odłamać ich części, i w najgorszym wypadku połknąć je lub też się skaleczyć.

Drewniane domki dla lalek to przyjazna dla środowiska, jak również dla dziecka alternatywa, która wcale nie kosztuje wiele więcej. Drewno jest biodegradowalne i rozkłada się znacznie szybciej, a przy tym gwarantuje trwałość, na którą nie możesz liczyć w przypadku zabawek z plastiku.

Chcesz podarować swojemu dziecku coś wyjątkowego co zostanie z nim na lata? Co powiesz na drewniany domek dla lalek z akcesoriami czy tarasem? To znakomity pomysł na urozmaicenie codziennych zabaw malucha.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Ciąża i dziecko 13 listopada 2020

Kiedy pierwszy okres po porodzie

Kiedy pierwszy okres po porodzie to pytanie, które zadają sobie niemal wszystkie świeżo upieczone mamy. Niestety to jedno z tych pytań, na które nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Termin powrotu „cioci z Ameryki” uzależniony jest od wielu kwestii. 

Pierwszy okres po porodzie a karmienie piersią 

Niegdyś panowało przekonanie, że karmienie piersią zabezpiecza kobietę przed zajściem w ciążę. Wiązało się to zapewne z tym, że im dłużej kobieta karmiła piersią, tym później pojawiał się pierwszy okres po porodzie. Za średni czas oczekiwania przyjmuje się dwadzieścia tygodni, jeśli kobieta karmi piersią i dziesięć, jeśli nie karmi. Jednak nie są to ścisłe reguły i nie można się nimi bezwzględnie kierować. Miesiączka u kobiet niekarmiących (lub karmiących rzadziej niż raz na sześć godzin) może pojawić się nawet sześć tygodni po porodzie, natomiast kobiety karmiące piersią mogą czekać na pierwszą miesiączkę nawet dziewięć miesięcy, czyli tyle, ile trwała ciąża. W bardzo skrajnych przypadkach może to być aż osiemnaście miesięcy. 

Generalnie im więcej karmień w ciągu doby, tym później pojawi się pierwsza miesiączka. Warto nie zaniedbywać zwłaszcza nocnych karmień. Ba! Nawet samo spanie z dzieckiem powoduje wzrost poziomu prolaktyny i opóźnienie pierwszej miesiączki. 

 

Antykoncepcja hormonalna a pierwszy okres po porodzie

Karmienie piersią i antykoncepcja hormonalna nie idą ze sobą w parze. Raczej nie poleca się karmiącym matkom tego sposobu zapobiegania ciąży. Jeśli jednak kobieta zdecyduje się na takie rozwiązanie (matkom karmiącym poleca się tabletkę jednoskładnikową zawierającą pochodną progesteronu – progestagen), musi liczyć się z tym, że miesiączka wróci wcześniej. W takim przypadku pojawienia się miesiączki nie zatrzyma nawet karmienie piersią na żądanie. 

 

Krwawienie po porodzie to nie pierwsza miesiączka 

Niektóre kobiety twierdzą, że miesiączka pojawiła się u nich od razu po porodzie. To absolutnie nie jest prawdą. W tym wypadku za okres brane jest poporodowe oczyszczanie się macicy. Takie intensywne krwawienie zwykle trwa około tygodnia, później stopniowo słabnie. Pojawia się zarówno po porodzie naturalnym, jak i po cesarskim cięciu. Krwawienie połogowe nie ma nic wspólnego z miesiączką. 

 

Sposób rodzenia a pierwsza miesiączka po porodzie 

To, czy ciąża zostanie zakończona porodem naturalnym, czy rozwiązana poprzez cesarskie cięcie, nie ma żadnego wpływu na termin pojawienia się pierwszej miesiączki po porodzie. Cesarskie cięcie ani nie przyspiesza tego zjawiska, ani nie opóźnia. 

 

Pierwsza miesiączka po porodzie – jak wygląda 

Wiele kobiet skarży się, że pierwsza miesiączka po porodzie jest tak obfita, że nie można sobie z nią poradzić dotychczasowymi metodami. Faktycznie może tak być i warto się zawczasu przygotować, kupując podpaski w dużym rozmiarze. Może też być odwrotnie – pierwsza miesiączka będzie wówczas skąpa. Później sytuacja się unormuje i kolejne miesiączki będą podobne do tej sprzed ciąży. 

Początkowo miesiączka po porodzie może być nieregularna, ale ten stan nie trwa długo. 

Jest i dobra wiadomość – wiele kobiet twierdzi, że po porodzie zanikły u nich typowe dla miesiączki bolesne skurcze i bóle brzucha. 

Jeśli kobieta karmi piersią i wystąpi miesiączka, nie ma powodów do niepokoju. Krwawienie miesięczne nie wpływa na jakość ani ilość wytwarzanego pokarmu. 

 

Pierwsza miesiączka a kolejna ciąża 

Jak zostało powiedziane wyżej, karmienie piersią nie chroni przez zajściem w kolejną ciążę. Trzeba też pamiętać o naturalnej kolejności: najpierw występuje owulacja, a dopiero po niej miesiączka, nie odwrotnie. Przekonanie, że dopiero po wystąpieniu miesiączki jest sens zabezpieczać się przed kolejną ciążą, może prowadzić do rychłego powiększenia rodziny o kolejnego noworodka. Zdarzają się sytuacje, w których kobieta nie zdąży się doczekać pierwszej miesiączki po porodzie, a już jest w drugiej ciąży. 

 

Zdjęcie: Pixabay

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
top-facebook top-instagram top-search top-menu go-to-top-arrow search-close