Dania główne 7 września 2020

Spaghetti z cukinii i ryba a`la po grecku na szybko — przepisy, które się sprawdzą, gdy musisz zrobić obiad, a nie masz zbyt wiele czasu

Spaghetti z cukinii i ryba a`la po grecku na szybko to przepisy, które mogą się przydać. Ponieważ większość nas w tygodniu goni na złamanie karku, by zdążyć ze wszystkimi zadaniami, nie powinno dziwić, że szukamy różnych ułatwień w codzienności.

Szczególnie kłopotliwe może okazać się przygotowanie obiadu, gdy pracujemy do późnych, popołudniowych godzin. Jeśli wcześniej nie ma możliwości przygotowania posiłku do odgrzania, zawsze można skorzystać z przepisów na dania przyrządzone z zaoszczędzeniem czasu, nieco na skróty. Takim ułatwieniem może być np. gotowy sos najwyższej jakości, który nie tylko podkreśli smak dania, ale będzie do niego wartościowym dodatkiem. Dzięki temu można szybko stworzyć obiad lub kolację, które będą zdecydowanie zdrowsze od większości szybkich dań typu zupki chińskie, czy typowych fast foodów.

Spaghetti z cukinii i marchewki z sosem 

Spaghetti z cukinii to ciekawa alternatywa dla tradycyjnego makaronu. Cukinia to niskokaloryczne warzywo (15 kcal w 100 g), bogate w witaminy z grupy B, witaminę C oraz witaminę K i kwas foliowy. Zawiera także minerały: potas, sód, fosfor, wapń, miedź oraz mangan. Warto po nią jak najczęściej sięgać w sezonie, gdy jest najsmaczniejsza i najzdrowsza. 

Spaghetti z cukinii

Fot. Spaghetti z cukinii i marchewki z sosem / materiały prasowe

Składniki:

  • 1 opakowanie sosu spaghetti Łowicz
  • 3 duże marchewki
  • 1 cukinia
  • 1 łyżeczka soli
  • 2 łyżki oleju rzepakowego

Przygotowanie:

  1. Marchewki obierz i pokrój wzdłuż w bardzo cienkie paseczki – najlepiej  obieraczką do warzyw. 
  2. Cukinię umyj, usuń nasiona i pokrój w długie cienkie paski. 
  3. Na patelnię wlej olej i wrzuć pokrojoną marchewkę. Podsmaż ją powoli, aż zmięknie. Dodaj pokrojoną cukinię.
  4. W osobnym naczyniu podgrzej sos i nałóż go na miękkie spaghetti warzywne. Podawaj na gorąco.

Ryba a ‘la po grecku w sosie słodko-kwaśnym

Ryba a`la po grecku to propozycję dania z rybą w roli głównej. Warto sięgać po ryby morskie nie tylko dla smaku. Proponowany w przepisie dorsz jest źródłem pełnowartościowego białka, nienasyconych kwasów tłuszczowych omega 3, witaminy D, A, oraz B12. Nie brakuje w jego delikatnym mięsie składników mineralnych, takich jak potas, fosfor czy selen. 

Spaghetti z cukinii i marchewki z sosem ryba a lapo grecku 

Fot. Ryba a la po grecku/ materiały prasowe

Składniki:

  • 1 opakowanie sosu słodko-kwaśnego Łowicz
  • 500 g fileta z dorsza
  • 1 szklanka zielonej soczewicy
  • 1 pęczek natki pietruszki

Przygotowanie:

  1. Rybę ułóż w naczyniu do zapiekania. Polej sosem słodko-kwaśnym Łowicz. 
  2. W międzyczasie ugotuj soczewicę, tak aby była sypka (gotuj przez ok. 25 minut). Sól dodaj pod koniec gotowania. 
  3. Rybę zapiekaj 15 minut w piekarniku nagrzanym do 180 stopni. Gotową rybę podawaj z soczewicą, całość posyp posiekaną natką.

 

Wpis powstał z wykorzystaniem przepisów z sosem Łowicz, które znajdziesz na stronie: https://mojlowicz.pl/

 

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Pielęgnacja 4 września 2020

Kiedy pierwszy raz obciąć dziecku paznokcie

Kiedy pierwszy raz obciąć dziecku paznokcie, to pytanie, które zadają sobie świeżo upieczone mamy. Jest na ten temat kilka różnych teorii, prawda jak zwykle leży gdzieś pośrodku. Na pewno warto się do tego dobrze przygotować, ale nie wpadać w panikę, obcinanie paznokci dziecku to nic trudnego. 

Kiedy pierwszy raz obciąć dziecku paznokcie? Na pewno nie w szpitalu 

Niektóre dzieci rodzą się z bardzo długimi paznokciami i rodziców aż korci, by im je obciąć. Mniej wprawieni w bojach, zazwyczaj rodzice pierworodnych, proszą o pomoc pielęgniarki. Jednak w żadnym razie nie powinno się obcinać dziecku paznokci w szpitalu. Powód jest dość prosty. Szpital, wbrew pozorom, nie jest miejscem sterylnym, a obecne w powietrzu szpitalne bakterie nie należą do łagodnych. Jeśli przy obcinaniu paznokci zdarzyłoby się skaleczenie dziecka, mogłoby dojść do poważnego zakażenia. 

Co w takim razie zrobić z długimi paznokciami u noworodka? W szpitalu jest tylko jeden dobry sposób: rękawiczki – niedrapki. Ewentualnie skarpetki zamiast niedrapek. Natomiast po powrocie do domu spokojnie można obciąć dziecku paznokcie, jeśli są za długie. 

 

Pierwsze obcinanie paznokci w domu 

Przyjrzyj się dobrze paznokciom swojego dziecka. Jeśli są długie i twarde, trzeba je obciąć. Jeśli jednak są kruche i pozadzierane, wystarczy delikatnie oddzielić końcówki od płytki paznokciowej własnym paznokciem. Nie musisz używać do tego celu ostrych narzędzi. 

Niegdyś pokutowało przekonanie, że paznokci dziecku się nie obcina przez pierwszych sześć tygodni jego życia. Dziś wiemy już, że nie jest to dobry pomysł. Nie tylko dlatego, że dziecko się drapie, ale też i z tego powodu, że pod płytką paznokciową gromadzi się brud, a razem z nim bakterie. A ponieważ dziecko często bierze rączki do buzi, o higienę palców i paznokci trzeba dbać szczególnie starannie. 

Z drugiej strony nie można popadać w przesadę. Jeśli paznokcie noworodka są krótkie, bo szybko się kruszą i odpadają, lub rosną wolno, nie ma sensu sięgać po nożyczki. Są dzieci, które bezwzględnie wymagają pierwszego obcinania paznokci natychmiast po powrocie ze szpitala, są i takie, którym ten zabieg nie jest w pierwszych tygodniach życia potrzebny. 

Na pewno szybciej trzeba będzie obciąć paznokcie na rękach niż na nogach. Te rosną wolniej i w początkowych tygodniach można się nimi specjalnie nie przejmować. 

 

Jak pierwszy raz obciąć paznokcie dziecku 

Przede wszystkim spokojnie. Jeśli drżą ci ręce, odpuść sobie. Jeśli maluch krzyczy, nie walcz z nim na siłę. Dobrą praktyką jest poproszenie o pomoc drugiej osoby, która przytrzyma dziecko lub obcinanie paznokci podczas snu niemowlęcia. 

Najlepszym momentem na obcinanie paznokci jest czas po kąpieli, kiedy płytka paznokciowa jest miękka i lekko poddaje się nożyczkom. 

Paznokcie na rączkach obcinamy na półokrągło, na nóżkach na prosto. Po każdym cięciu trzeba sprawdzić, czy nie pojawiły się brzydkie i ostre zadziory. Żeby to sprawdzić, przesuń swoim palcem po paznokciu dziecka. Jeśli jest potrzeba, wyrównaj nierówność nożyczkami. Małym dzieciom nie można piłować paznokci. 

 

Czym obcinać paznokcie dziecku 

Przede wszystkim trzeba pamiętać, że dziecko musi mieć swój własny zestaw do obcinania paznokci. Na ogół są to po prostu nożyczki dla niemowląt lub miniaturowy obcinacz. Nożyczki powinny być zaokrąglone lub zakończone małymi kółeczkami. Dzięki temu nie dojdzie do przypadkowego skaleczenia malucha. Maluchom nie wycina się skórek, na ten zabieg muszą poczekać jeszcze wiele lat. O ile uznają ten zabieg za konieczny 😉 

Dlaczego dziecko nie może korzystać z zestawu dla dorosłych? Nie tylko dlatego, że jest on większy i mniej delikatny. Przede wszystkim, jeśli któreś z rodziców nabawiłoby się grzybicy paznokci, bardzo łatwo byłoby przenieść chorobę na dziecko. A ponieważ naturalnym odruchem dziecka jest wkładanie palców do buzi, skutki można łatwo przewidzieć. 

 

A co jeśli skaleczę dziecko przy obcinaniu paznokci?

Nic. Jeśli używasz czystych narzędzi nic złego się nie stanie. Miej pod ręką wacik lub gazik, który przyłożysz do ranki i poczekaj, aż krew przestanie lecieć. Wypadki się zdarzają i nie ma sensu ich demonizować. 

 

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Ciąża 3 września 2020

Piąty miesiąc ciąży. Co się dzieje tydzień po tygodniu u dziecka i mamy?

Piąty miesiąc ciąży to czas, gdy stan kobiety jest już zauważalny dla otoczenia, a przyszła mama zdążyła oswoić się z nową sytuacją. Dzięki wyczuwalnym ruchom maleństwa, kobieta dosłownie może poczuć, że staje się mamą.

Piąty miesiąc ciąży – co się dzieje tydzień po tygodniu u dziecka?

Piąty miesiąc, czyli 18–22 tydzień, to półmetek czasu trwania ciąży. U dziecka bez ustanku zachodzą intensywne zmiany, dzięki którym przypomina coraz bardziej maleńkiego człowieka.  

18. tydzień

Twarz dziecka na tym etapie może już wyrażać mimikę, ruchy jego kończyn są coraz bardziej zborne i dynamiczne. Na języku tworzą się kubki smakowe, a  szpik kostny rozpoczyna produkcję elementów morfotycznych krwi. Maluch waży już ok. 210 g i mierzy 14–15 cm długości. 

19. tydzień

Dziecko szkoli cały czas posiadane umiejętności — ssie kciuk, zgina ręce i nogi, łapie pępowinę, potrafi się nawet obrócić wokół własnej osi. Jego ciało zaczyna wytwarzać  brunatną tkankę tłuszczową, która będzie utrzymywać ciepło. Maluch w 15. tygodniu mierzy ok. 15 cm i waży ok. 280 g.

20. tydzień

Na ciele dziecka pojawiają się gruczoły łojowe produkujące tłustą maź płodową (vernix caseosa), która chroni skórę przed działaniem płynu owodniowego. Płód liczy ponad 16 cm i waży ok. 320 g.

21. tydzień 

Powierzchnia mózgu dziecka zaczyna się falować, choć jeszcze długa droga, by rozwinął się on w pełni. Nie wykształciły się jeszcze charakterystyczne zagłębienia w powierzchni kory mózgowej, zwane bruzdami i zakrętami. Maluch waży w tym tygodniu ok. 400 g i mierzy ok.18 cm.

22. tydzień 

Organizm dziecka zaczyna produkować surfaktant, który jest substancją ułatwiającą  rozprzężenie pęcherzyków płucnych (jeszcze niewykształconych w tym czasie) oraz wymianę gazową w płucach. Dziecko mierzy już ok.19 cm i waży 460 g.

Piąty miesiąc ciąży — o czym przyszła mama powinna wiedzieć?

Piąty miesiąc to półmetek ciąży. Przyszłe mamy coraz częściej wybiegają z myślami w przyszłość, wyobrażają sobie swoje dziecko, planują zakupy czy zmiany w otoczeniu. Można więc ryzykować stwierdzenie, że to ten etap stanu błogosławionego, w którym kobiety czują się wspaniale. Minęły już dolegliwości z początku ciąży, natomiast brzuch, choć stale się powiększa, jeszcze nie przeszkadza np. w zasypianiu czy wiązaniu butów. Oczywiście nie oznacza to jednak, że wszystko u każdej ciężarnej będzie idealnie, ponieważ mogą np.  pojawić się hemoroidy. Do mniej pozytywnych zmian trzeba zaliczyć przebarwienia na twarzy, w okolicy sutków i narządów rodnych, które mogą pojawić się w piątym miesiącu ciąży.

Piąty miesiąc ciąży a skurcze

Zazwyczaj na tym etapie ruchy płodu są już wyraźnie wyczuwalne przez matkę. Najpierw kojarzone z muśnięciami skrzydeł motyla, z biegiem czasu nabierają intensywności i mogą sprawiać ból. W 20. tygodniu ciąży może pojawić się napinanie, czyli skurcze macicy. Mogą to być ledwie odczuwalne skurcze Alvareza, czyli nieskoordynowane skurcze o małej amplitudzie, lub skurcze Braxtona i Hicksa – odczuwalne co 1–2 godzin, nieco silniejsze. Oba rodzaje skurczów mają wzmocnić mięśnie macicy i przygotować ją do porodu. Co prawda Skurcze Braxtona-Hicksa nie powodują rozpoczęcia akcji porodowej, ale gdy stają się silne, a ciężarna odczuwa ból, dla spokoju warto zgłosić się do lekarza, by ten rozwiał wszelkie wątpliwości. 

Piąty miesiąc ciąży to czas na czwartą wizytę kontrolną (ok. 20. tygodnia ciąży). Lekarz zbada ciężarną, a także płód wykonując USG (tzw. połówkowe, służy ocenie rozwoju płodu pod kątem wad rozwojowych). Specjalista wyda również skierowanie na konieczne badania, o których więcej przeczytasz w artykule Badania w ciąży – kalendarz badań

Zobacz także ciąża — czwarty miesiąc

 

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
top-facebook top-instagram top-search top-menu go-to-top-arrow search-close