Ciąża 22 listopada 2016

Sposoby na ząbkowanie

Jest noc, po raz pięćdziesiąty siódmy wstajesz do malucha, karmisz, utulasz, odkładasz do spania. Po kilku chwilach wszystko się powtarza. Ewentualnie nie próbujesz nawet odkładać, tylko bujasz, kołyszesz, albo co gorsza spacerujesz po mieszkaniu ciemną nocą i nie wiesz jak mu pomóc…

Ząbkowanie – dla jednych rodziców zmora początków rodzicielstwa, dla innych coś czego istnienia nie podejrzewali do czasu aż dziecię nie odcisnęło swej szczęki na ich ciele. Jak to zwykle z dziećmi bywa jedne przechodzą ten etap koszmarnie, nie śpią w nocy, płaczą, pchają rączki do buzi, a ich biedni rodzice żyją jak zombie i kawę wciągają na sypko, żeby lepiej działała 😉 Są i takie, które robią to po cichu, “nie mówiąc” nic nikomu 😛

Jeśli masz pecha być w grupie pierwszej ten artykuł jest dla Ciebie, jeśli jesteś szczęściarzem i Twój maluch jest z drugiej grupy, ten artykuł jest dla Ciebie, w  końcu nigdy nie wiesz co przyniesie los 😉 Przy pierwszym dziecku byłam najpierw w drugiej grupie potem nagle trafiłam do pierwszej, przy drugim maluchu zdecydowanie grupa druga, teraz przy trzecim, zdecydowanie pierwsza…

Oto garść rad, które otrzymałam od znajomych, cioć lub wyszperałam, nie wszystkie sprawdziłam 😉

Gryzak

Jest wiele rodzajów: gumowe, plastikowe, z grzechotką lub bez, z płynem w środku, przeznaczony do chłodzenia w lodówce. Mamy wszystkie i używamy na zmianę, jak jeden nie daje rady bierzemy drugi, potem trzeci, itd.

Pielucha

Zamiast chłodzonego gryzaka, można użyć czystej pieluszki tetrowej. Mokrą wkładamy w woreczku do zamrażalnika na kilkanaście minut a następnie dajemy maluchowi do ssania. (używamy wody przegotowanej lub rumianku)

Masowanie dziąseł

Można masować czystym palcem albo specjalną silikonową szczoteczką nakładaną na palec. U nas sprawdzało się na początku, teraz nie daje sobie włożyć palca do buzi 😉

Twarde jedzenie

Sprawdza się u starszych maluchów, które stabilnie siedzą. Można podać jabłko, marchewkę, ogórka, najlepiej schłodzone, “gryzienie” dziąsłami zajmie na jakiś czas malucha i pomoże trochę złagodzić ból.

Melisa

Przed spaniem można podać maluchowi melisę, która działa uspokajająco. Pomoże go ukoić i ułatwi zaśnięcie.

Bursztyn

Można kupić bransoletki lub korale z bursztynu, które zmniejszają ból przy ząbkowaniu.

Leki homeopatyczne

Na rynku dostępne są granulki, płyny i inne środki pomagające złagodzić ból. Zanim jednak je zastosujesz skonsultuj się z pediatrą.

Żele i kremy

Przeznaczone do stosowania miejscowego, bezpośrednio na bolące dziąsła. To też leki więc warto najpierw skontaktować się z lekarzem, zanim podamy go maluchowi.

Leki przeciwbólowe

Jeśli wszystkie inne sposoby zawiodą, mamy jeszcze do dyspozycji leki przeciwbólowe zawierające paracetamol lub ibuprofen. Występują w formie syropu lub czopków. Zawsze ich podanie należy skonsultować z lekarzem.

Jeśli mimo zastosowania powyższych sposobów maluch nadal płacze, a do tego ma gorączkę, jest rozdrażniony, skontaktuj się z pediatrą, który pomoże zdecydować o dalszym postępowaniu.

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Boże Narodzenie 21 listopada 2016

Kalendarz adwentowy – 10 wzorów do pobrania i wydrukowania. Ósmy najlepszy!

Znowu nie zdążyłam. Nie wiem, jak Wy to robicie, bo wyrabiacie się, prawda? Ja nie wyrabiam ostatnio na zakrętach, a co dopiero mówić o dodatkowych przystankach. Tak to jest jak Matka Polka uprze się, by zrobić coś wyjątkowego dla swoich dzieci.

Tak jak w ubiegłym roku, będąc na urlopie macierzyńskim udało mi się stworzyć prosty kalendarz adwentowy dla syna, tak w tym roku poległam. Mam jeszcze raptem sześć dni, ale to niewiele biorąc pod uwagę, że trzeba coś jeszcze przygotować na każdy dzień i to razy dwa. Bo muszę pamiętać jeszcze o mojej dwulatce.

Dlatego przegrzebałam internety w poszukiwaniu, szybkich w montażu i bardzo efektownych kalendarzy – wystarczy pobrać, wydrukować. Potem wyciąć i skleić i już jest baza. Prawda, że łatwe?  Zobaczcie co dla was przygotowałam (wzory do pobrania w linkach). Ja zakochałam się w numerze ósmym, a Wy?

  1. Piękne domki, które przypominają mi miasteczko na początku XIX wieku. Jeśli ustawić je na kominku, dodać kilka drobiazgów, klimat murowany.

Źródło swoonstudio 

  1. A może styl retro? Czarno-białe pudełeczka idealnie sprawdzą się nawet w najbardziej ekskluzywnym domu, a nawet i biurze.

Źródło heylook 

 

  1. Każdy chłopak pokocha te roboty! Niestety są płatne, ale dla fana robotów warto się zastanowić.

Źródło nexttonicx 

 

  1. Święta większości z dzieci kojarzą się ze Świętym Mikołajem i jego reniferami. Feliz Navidad!

Źródło blogdecoideas

  1. Coś dla młodszych dzieci, oraz tych, którzy uwielbiają puzzle. Nic tylko dokładać codziennie jeden fragment, by na końcu powstała…

Źródło blog makeandtakes 

  1. Kalendarz adwentowy na ostatnią chwilę. Wystarczy tylko kolorowy papier i wzór do wycięcia, prawda, że banalne

Źródło alililyblog 

  1. Kolejne pudełka w stylu retro, tym razem w odcieniach różu i seledynu. Jak wam się podobają?

Źródło ohhappyday 

  1. Hit, nad hitem!. Nie mogę od niego oderwać oczu i już widzę szeroko otwarte oczy moich pociech. Uwielbiają budować z klocków miasto, a tutaj gotowe miasto do wydruku. Tylko jakie wybrać, w kolorze, czy czarno-białe?

Źródło mrprintables

  1. Z tego wzoru możecie śmiało stworzyć wiszącą girlandę i zawiesić ją obok łóżka dziecka, w oknie, na drzwiach. Decyzję zostawiam Wam.

Źródło zugalerie

  1. Coś dla księżniczki, diamentowy kalendarz adwentowy. Wyczaruj zaczarowaną krainę, niech przeniesie twoje dziecko w świat elfów, księżniczek, radości i szczęścia.

 

Źródło mrprintables

Ufff, ja już wybrałam wzór. A teraz pytanie do Was: co dajecie do środka?

Zdjęcie: Pixabay

Zobacz także:

Jak zrobić kalendarz adwentowy dla dziecka

Herbaciany kalendarz adwentowy

Subscribe
Powiadom o
guest

2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
healthystyle
healthystyle
8 lat temu

Adwentowy kalendarz DIY to świetny pomysł. Sama planuję taki wykonać w przyszłym roku – najbardziej podobają mi się takie pudełkowe – tym bardziej, że kalendarz będzie dla męża wędkarza, a nie każdy gadżet wędkarski wejdzie do małej koperty 😉 Dzięki za inspirację 🙂

Lidia - Haniola
Lidia - Haniola
8 lat temu

Fantastyczne! Mnóstwo inspiracji! Dziękuję 🙂

Emocje 17 listopada 2016

Choroba sprzyja pytaniu: Czego nauczyłam o życiu moje dziecko?

Jestem w szpitalu i jak nigdy dotąd mam mnóstwo czasu na przemyślenia. Szpital i choroba skłania ku pewnym pytaniom… Zastanawiam się, co by było, gdyby mnie zabrakło?

Jestem mamą i wiem, że odkąd przyszedłeś na świat, bacznie mi się przyglądasz. Obserwujesz na każdym kroku i uczysz się ode mnie tak wielu rzeczy. To jaka jestem, ma duży wpływ na Ciebie i na to, jaki będziesz kiedyś w przyszłości. Skoro jestem wzorem, to bardzo chcę być dobrym przykładem, bo czuję, że dzięki temu – będziesz szczęśliwy.

Uśmiechaj się!

… jak Twoja mama. Chcę, byś wiedział, że naprawdę warto każdy dzień witać z pozytywnym nastawieniem. Sama wierzę w samospełniające się proroctwo, więc optymizmem przywołuję ciąg dobrych zdarzeń, a uśmiechem łamię lody.

Kochaj siebie!

Każdego dnia mówię Ci, że potrzebuję czasu dla siebie – wtedy wiesz, że chcę chwilę odpocząć i się zrelaksować. Ty też masz prawo by szanować siebie, swoje odczucia i pragnienia. Bądź dla siebie dobry, szanuj swój wolny czas i życie własnym życiem.

Bądź dla innych!

Lubię, gdy razem gramy w planszówki i nasze wieczorne wspólne czytanie. Wiesz też, że staram się być dobrą córką i wnuczką – odwiedzam i pomagam naszym najbliższym. Chciałabym, byś zawsze czerpał radość i satysfakcję z tego, że możesz wspierać i być dla drugiego człowieka. Żebyś miał otwarte serce, a osoby obok Ciebie były przy Tobie szczęśliwe.

Mów o swoich emocjach!

Zawsze Ci mówię, gdy jest mi smutno, prawda? Chcę, żebyś wiedział, że nie ma się czego wstydzić, a nazywanie swoich uczuć pomaga obu stronom. Emocje to Twoja siła, a nie słabość.

Bądź czuły!

Uwielbiamy się razem przytulać. To takie ważne. Zawsze pamiętaj o czułych gestach. To pomaga.

Bądź szczęśliwy!

Dookoła możesz zobaczyć, jak inni łatwo poddają się rzucanym pod nogi kłodom. A Ty masz szczęście w sobie i bez względu na wzloty i upadki, staraj się, tak jak ja, widzieć świat w jasnych kolorach i czerpać z życia, to co najlepsze, bo ono jest absolutnie wyjątkowe.

Wspominaj!

Mamy tyle pięknych przeżyć – cieszę się, że już lubisz do nich wracać. Oglądanie zdjęć, pamiątek i snucie wspomnień – oboje to lubimy i mam nadzieje, że Tobie tak już zostanie.

Oswajaj strach!

W życiu boimy się różnych rzeczy, na szczęście zazwyczaj strach ma wielkie oczy. Pamiętaj, by Cię nigdy nie paraliżował, nie blokował, oswój go. Tak jest łatwiej i można dokonać rzeczy ważnych i wielkich.

Przezwyciężaj problemy!

Kłopoty są po to, by sobie z nimi radzić, szukać dzięki nim innych rozwiązań, szerzej otwierać oczy. Marzę o tym byś tak jak ja, nie skupiał się na problemie, ale szukał najlepszego sposobu, by go rozwiązać.

Szanuj czas innych!

Nawet jak byłeś zupełnie maleńki, zawsze z Twoim tatą byliśmy wszędzie na czas. Wychowany w szacunku do czasu innych ludzi, pamiętaj, że nie należy się spóźniać i trzeba się trzymać określonych terminów.

Popełniaj błędy!

Każdy ma do nich prawo i są nieuniknioną częścią naszego życia. Gdy błędy Ci się przytrafią, ważne byś był ich świadomy, umiał wyciągnąć wnioski z porażek i byś potrafił się do nich przyznać (czasem wystarczy przed samym sobą).

Miej marzenia!

One są po to, by je spełniać. Nie czekaj na łut szczęścia, bo to Ty decydujesz, czy je zrealizujesz.

Mów: „kocham”, „przepraszam”, „dziękuję”, „proszę”!

Kocham Cię. Mama.

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
top-facebook top-instagram top-search top-menu go-to-top-arrow search-close