Uroda 26 listopada 2015

Syrop z cebuli

Pamiętam jego smak, słodki i zarazem ostry. Jako dziecko bardzo go lubiłam, wręcz uwielbiałam mimo intensywnego zapachu (wiem, że niektórzy mają inne odczucia). Ile razy przygotowuję ten syrop przypomina mi się okres dzieciństwa. Mowa o syropie z cebuli, naturalnym tanim domowym leku na przeziębienie, z racji swoich wykrztuśnych właściwości niezastąpionym także przy kaszlu.

Cebula jako warzywo, tak samo jak jej „brat” czosnek, jest naturalnym antybiotykiem. Swoją skuteczność w walce z przeziębieniem zawdzięcza wielu składnikom. Zaliczyć do nich należy przede wszystkim związki siarki, glikozyty, pektynę i glukokininy o działaniu bakteriobójczym. A także bogate zasoby potasu i jodu zapewniające działanie przeciwinfekcyjne. Podstawą leczniczego sukcesu cebuli jest jednak zawartość witamin: A, B1, B2, PP, C i fitoncydy.

Tak wszechstronne działanie antybakteryjne i wzmacniające cebuli zostało dostrzeżone wiele lat temu. Dlatego też przepis na syrop z cebuli, przekazywany jest z pokolenia na pokolenie. Syrop ten to najpopularniejsza, wywodząca się z medycyny ludowej, metoda walki z przeziębieniem. Jest na tyle łagodny dla organizmu, że może być podawany również małym dzieciom. Lekarze zalecają podawanie syropu dzieciom powyżej 1 roku życia.

Sposób przyrządzenia syropu jest bardzo prosty. Wystarczy pokroić na talarki lub w kostkę cebulę i warstwowo ułożyć w słoiku naprzemiennie z cukrem lub miodem (o ile dziecko nie jest alergikiem). Zakręcić szczelnie słoik i zostawić na noc w ciepłym miejscu by cebula puściła drogocenny nektar. Następnego dnia otrzymany sok wystarczy odsączyć (za pomocą sitka lub gazy) od pokrojonej cebuli. Uzyskany w ten sposób syrop jest gotowy do podania.

Dawkowanie:

Syrop podajemy 2-3 razy dziennie po jednej łyżce.

Przechowywanie:

Lek można przechowywać nawet 2 tygodnie, pod warunkiem, że będzie stał w chłodnym miejscu. Syrop stojący w temperaturze pokojowej najlepiej spożyć w przeciągu  2 – 3 dni.

Syrop z cebuli

Syrop z cebuli

Przepisy na inne leki z domowej apteki:

Syrop z kwiatów dzikiego bzu

Syrop z czosnku, miodu i cytryny 

Syrop z pędów sosny

Miód z mlecza 

Zdjęcia: Sylwia

Subscribe
Powiadom o
guest

3 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Milena Kamińska
7 lat temu

polecam

Mamusia Lolusia
Mamusia Lolusia
7 lat temu

Uwielbiałam go w dzieciństwie.. ale z tego co pamiętam mój tato przygotowywał go w trochę inny sposób. I kurczę nie pamiętam jaki.. muszę to o to zapytać.

Dominika Jaśkowiak
Dominika Jaśkowiak
7 lat temu

Pamiętam go z dzieciństwa. Zapach mnie odrzucał, ale skuteczny był.

Emocje 25 listopada 2015

Czemu tak biegniesz przez życie?! Zwolnij i chwytaj dzień!

Mówi się, że okres okołoświąteczny, to idealny moment na zwolnienie tempa życia, rachunek sumienia, głębokie refleksje i poświęcenie swego czasu rodzinie, którego mamy tak mało…

Drogi Czytelniku,

Nie znam Cię, nie wiem ile wiosen stuknęło Ci w tym roku i jaki niesiesz na plecach bagaż doświadczeń, ale założę się, że tak jak zdecydowana większość społeczeństwa, biegniesz przez życie. Nie idziesz, tylko biegniesz. Gonisz jutrzejszy dzień, pieniądze, karierę, marzenia… W najgorszym przypadku biegniesz ślepo za tłumem, nie wiedząc dokąd zmierzasz lub odwrotnie – stoisz w miejscu. Stoisz i rozkładasz na części pierwsze przeszłość. Rozpamiętujesz, rozdrapujesz stare rany…

Założę się też, że cokolwiek robisz na co dzień, nie doceniasz tego co masz. Ta gonitwa i chęć bycia lepszym (od innych) tak bardzo mąci Ci w głowie, że wciąż czujesz niedosyt. Nie dostrzegasz plusów otaczającego środowiska, promieni słońca, ciepłego deszczu dającego życie, uśmiechu bliskiej osoby, zdrowia i wielu innych, być może drobnych, acz ważnych powodów do radości.

Biegniesz przez życie, łapiąc czasem zadyszkę, potykając się o własne nogi, lecz mimo to nie zwalniasz, nie podnosisz ręki w górę prosząc o przerwę, o czas dla samego siebie i dla własnej rodziny. Dla rodziny, która bardzo Cię kocha. I potrzebuje. I czeka na Ciebie, każdego dnia.

Zapomniałeś o nich, prawda? Myślisz, że skoro spędzili już tyle czasu bez Ciebie, to spędzą sami kolejne dni, tygodnie. Trudno, takie życie. Przecież nie robisz tego specjalnie, po prostu idziesz do celu (po trupach do celu). A oni, zrozumieją i zaczekają, w końcu świat się jutro nie kończy. Dzieci co prawda rosną, ale kiedyś Ci podziękują za…. duże mieszkanie, dobry samochód, markowe ciuchy i mnóstwo zabawek. Wierzysz w to, prawda?

Ale uważaj, bo los lubi czasem spłatać psikusa, wywrócić wszystko do góry nogami! Co byś zrobił gdybyś usłyszał teraz, że Ty lub bliska Ci osoba jest śmiertelnie chora, że miała wypadek, że jutro może już jej nie być, a nowy dzień nie nadejść?! 
Żal, rozpacz, gniew, wyrzuty sumienia, poczucie zmarnowania czasu i danej Tobie oraz Wam jako rodzinie, szansy… to tylko początek emocjonalnego koszmaru.

Wiem o czym mówię, bo całkiem niedawno, zupełnie niespodziewanie, przyszło mi się zmierzyć z podobnymi uczuciami i potwornym strachem, którego nigdy wcześniej nie doświadczyłam. Bo zaistniało wysokie ryzyko, że zostanę młodą (niespełna 30-letnią) wdową, samotną i na dodatek – ciężarną, matką.

I choć niejednokrotnie o tym rozmyślałam, to tak naprawdę dopiero wtedy, w obliczu wielkiej tragedii, zdałam sobie sprawę jak dużo czasu marnujemy każdego dnia na niepotrzebne złości, kłótnie i z jaką wprawą oraz precyzją, z błahostek tworzymy przerastające nas problemy. Przykre to i głupie!

Nie prowokuj więc losu, nie ściągaj na siebie złego. Zwolnij, a może nawet zatrzymaj się na chwilę i doceń to co masz! Postaw świat wartości na nogach, nie na głowie! Dbaj o siebie i bliskich. Ciesz się z małych rzeczy. Chwytaj każdy dzień i idź przez życie rozglądając się dookoła, w biegu niestety wszystko się rozmywa, ulatuje, bezpowrotnie…

Subscribe
Powiadom o
guest

2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Aleksandra Kreis
7 lat temu

Piękny i prawdziwy przekaz gonitwy XXI w

Emocje 24 listopada 2015

Poznałam muzułmanina, na imię miał Armin

Minęło przeszło dziesięć lat odkąd go poznałam, muzułmanina. Był właścicielem kwiaciarni i dostarczał kwiaty do parafii, w której pracowałam. Zaimponował mi tym, jak pięknie układał i dobierał te delikatne cuda. Byłam wtedy w obcym mieście, w obcym kraju, tak jak on.

Ostatnio coraz mniej oglądam wiadomości i to z pełną premedytacją. Przeraża mnie ilość nienawiści jaka przelewa się w stronę muzułmanów, ludzi takich jak my. Nie pochwalam i nie przyklaskuję temu co robią na świecie fanatycy religijni, ale nie wrzucajmy tak od razu wszystkich do jednego worka. Po ostatnich wydarzeniach łatwo jest wpaść w złość, frustrację, lęk i pewną bezradność. Łatwo bać się tego, czego nie znamy.

Poprzez wszelkiego rodzaju mass media większość z nas postrzega islam jako fanatyczną religię, która promuje przemoc, gdzie kobiety są brutalnie okaleczane, czy są niewolnicami mężów. Takie postrzeganie to krzywdzący stereotyp. Wystarczy doczytać i spróbować otworzyć oczy i siebie na inność.

Brutalne obrzezanie kobiet jest praktykowane w krajach afrykańskich. Ciekawa jestem, czy wiedzieliście, że najwyższy odsetek kobiet (a właściwie dziewczynek) poddawanych obrzezaniu jest w krajach chrześcijańskich – Erytrei i Etiopii? Po drugie nie każdy arab to muzułmanin. Tylko 18% muzułmanów mieszka w krajach arabskich, a największym krajem muzułmańskim jest Indonezja. Ponadto warto zaznaczyć, że muzułmanin jest wyznawcą islamu (z arab. muslim – poddany Bogu), islamista zaś jest zwolennikiem doktryny politycznej zwanej islamizmem.

Generalizowanie nie ma sensu. Są kraje takie jak Turcja, Pakistan, Bangladesz, Indonezja, gdzie kobiety zasiadają na decydujących stanowiskach politycznych. Z drugiej strony znajdą się niestety też talibowie, którzy ograniczają dziewczynkom edukację, a kobietom prawa. Nie trzeba daleko szukać, spójrzmy na własne podwórko – dlaczego kobieta nie może być księdzem i zwiastować ewangelii, lub dlaczego eutanazja nieuleczalnie i ciężko chorych jest tematem tabu?

Podejrzewam, że większość z was uczy swoje dzieci, by nie klasyfikowały, etykietowały kolegów i koleżanek, by nie wyzywały innych dzieci od grubasów, małych, niedorajdów. Dlaczego więc tak łatwo my popadamy w stygmatyzację innych osób, wyznających odmienną religię, czy ubranych inaczej niż my, a dzieci uczą się od nas.

Powracając do Armina. Tylko kolor skóry i czarna bujna czupryna zdradzała, że nie jest typowym Brytyjczykiem. Uciekł z Iranu jako dziecko, po drodze do Anglii stracił rodziców. W Anglii zaopiekowali się nim chrześcijańscy rodzice, dali dom, schronienie, miłość. Nie narzucali swojej religii. Wyrósł na świetnego faceta, który z szacunkiem odnosi się do kobiet, traktuje je wyjątkowo, tak jakby każda była delikatnym kwiatem. W jego otoczeniu czułam się jak księżniczka. Mile wspominam nasze rozmowy, wspólne zwiedzanie miasta i odkrywanie nowej kultury i religii.

To nie religia jest zła, tylko w człowieku drzemie zło.

Pamiętajcie nikt nie rodzi się rasistą.

Subscribe
Powiadom o
guest

5 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Wcześniak i co dalej
Wcześniak i co dalej
7 lat temu

Ja się zgadzam tym, że każdy człowiek jest inny i nie można patrzeć na niego przez pryzmat wiary czy poglądów. Jednak niektórych różnic kulturowych nie da się przeskoczyć. Ty opisałaś kogoś, kto wychował się w „naszej” kulturze. Ja np. miałam styczność z muzułmaninem, a dokładnie 3 takich, wychowanych od małego w swojej kulturze. Zetknięcie się tak dwóch różnych światów było dziwne tak samo dla mnie jak i dla nich. Ja nie rozumiałam czemu pomieszczenie jest „skażone” tylko przez moją obecność, czemu szef (ich dziadek) mówił, że absolutnie nie wolno mi z nimi zostawać samej, dla mojego własnego bezpieczeństwa. A oni… Czytaj więcej »

Rachela
Rachela
7 lat temu

Jak najbardziej się z Tobą zgodzę. Tak jak w każdej religii są ludzie mniej lub bardziej radykalni. Najważniejsze by mieć tą świadomość a nie iść w zaparte na podstawie stereotypów

Sobiesław Richter
7 lat temu

Świetne napisane, a zwłaszcza dolny tekst nikt nie rodzi się rasistą ale wydaniu polskim to rasizm wypija się z mlekiem matki i doktryną w kk brutalna to prawda lecz szczera prawda

W roli mamy - wrolimamy.pl

Mleka matki bym do tego nie mieszała. Niestety dzieci naśladują dorosłych…

Lx Gx
7 lat temu

jednak najwięksi rasiści to NIEMCY, a obozy w Palestynie to IZRAEL … itd. „Piątej kolumny w Polsce nam nie potrzeba”

top-facebook top-instagram top-search top-menu go-to-top-arrow search-close