Ten sposób na schabowe to zło. Jeśli tak robisz, szkodzisz zdrowiu
Kotlety schabowe to jedno ze sztandarowych dań polskiej kuchni. Mało kto kręci nosem na ich obecność na talerzu, a dla wielu osób to wręcz nieodzowny element niedzielnego sycącego obiadu. Okazuje się jednak, że podczas przygotowywania kawałków schabu część z nas popełnia błąd, który może kosztować zdrowie.
Droga do przygotowania kotleta schabowego jest prosta. Wystarczy odpowiedni kawałek mięsa rozbić, następnie przyprawić, zamoczyć w jajku i obtoczyć w bułce tartej, a na koniec obsmażyć na mocno rozgrzanym tłuszczu. Ten patent jest bardzo prosty, ale tutaj często robimy coś, co w przyszłości może kosztować nas zdrowie.
Kotlety schabowe — jak ich nie przyrządzać?
Wiele osób rozbija kotlety, wkładając je do foliowej torebki lub owijając tłuczek do mięsa foliowym woreczkiem. Wydaje się to sensowne ze względu na fakt, że ząbki tłuczka niełatwo oczyścić z rozciapcianego schabu, a tak wystarczy zdjąć folię i wyrzucić do śmieci. Jednak taka droga na skróty nie jest najlepsza, o czym mówią wprost specjaliści. Nie każdy wie, że rozbijając kotlety przy użyciu foliowego woreczka, fundujemy sobie dodatek mikroplastiku do jedzenia. Trzeba wiedzieć, że jego nadmiar zaburza pracę układu hormonalnego, a to z kolei przekłada się na gorsze funkcjonowanie organizmu. Aby uniknąć ryzyka, należy zapomnieć o folii i rozbijać dłużej, ale delikatnie, bez rozbryzgiwania mięsa. Ta rada płynie między innymi od Kasi Bosackiej, która dała się poznać jako specjalistka od zdrowego odżywiania. Kasia chętnie i często dzieli się swoją szeroką wiedzą, a ponieważ prowadzi programy telewizyjne i udziela się także w internecie, na bieżąco zostawia dobre rady internautom.
Rozbijanie kotleta bez wykorzystania worka foliowego to jedna ze wskazówek, którą można od niej usłyszeć, ale niejedyna. Specjalistka zostawiła w swoim nagraniu jeszcze jedną przestrogę dla internautów. Kasia radzi również, by przygotować osobną deskę do mięsa i osobną do pozostałych produktów spożywczych. Wszystko dlatego, że mięso szybko staje się pożywką dla szkodliwych drobnoustrojów, które po krojeniu lub rozbijaniu zostają na desce. Jeśli ta nie zostanie dokładnie wymyta i wyparzona, stwarza ryzyko zatrucia pokarmowego. Na takiej desce inne produkty spożywcze mają kontakt ze szkodliwymi drobnoustrojami z mięsa. Bakterie dostają się na nie, a wraz z nimi wędrują dalej do naszych organizmów.
https://www.instagram.com/reel/CyQBdbDMm6G/
Pamiętaj również o tym, że
Wybierając deskę do przyrządzania mięsa, warto zdecydować się na szklaną bądź drewnianą z tego względu, że trudniej je porysować i łatwiej zadbać o higienę. Poza tym rezygnując z rozbijania mięsa na plastikowej desce, znów unikamy przedostawania się cząsteczek mikroplastiku do jedzenia. Warto o tym pamiętać.
Źródło: kobieta.onet.pl, scr.@katarzynabosacka/Instagram.com
Źródło zdjęcia: RitaE/Pixabay
- Czy dziecko musi jeść mięso?
- 10 pomysłów na szybki i smaczny obiad dla całej rodziny
- (Drugie) Śniadanie do szkoły – co dawać dzieciom do szkoły
- Curry z kurczakiem w mleczku kokosowym
- Nie masz pomysłu na obiad dla swojego dziecka? Pomyśl o kaszy gryczanej! 5 przepisów na dania z kaszą gryczaną w roli głównej
- Dlaczego warto jeść sushi? Fakty i mity o sushi
- 10 sposobów jak zachęcić dziecko do jedzenia warzyw i owoców
- 5 faktów na temat mleka i produktów mlecznych w diecie rocznego dziecka, które trzeba znać