Lifestyle 5 sierpnia 2023

W Poznaniu powstał Rzeczny Ogród EkoEdukacji

Mieszkańcy i turyści mogą już odwiedzać Rzeczny Ogród EkoEdukacji. To kolejna część projektu „Brama otwarta na rzekę – edukacja ekologiczna na terenach nadrzecznych w Poznaniu” – poinformował urząd miasta.

Rzeczny Ogród EkoEdukacji powstał wzdłuż promenady przy ulicy Ostrówek, w sąsiedztwie Eksperymentalnego Ogrodu Dziedzictwa oraz na dolnym tarasie – nad Cybiną. Znajdują się w nim instalacje edukacyjne, z których można korzystać samodzielnie, w grupie lub podczas warsztatów z edukatorami.

„Jest to ogród zrealizowany w koncepcji site specific, to znaczy odnosi się do tożsamości, dziedzictwa  charakterystyki miejsca, w którym się znajduje, czyli doliny Cybiny” – powiedziała, cytowana w komunikacie urzędu miasta, dyrektorka Poznańskiego Centrum Dziedzictwa Monika Herkt-Rynarzewska.

By w pełni móc korzystać z atrakcji ogrodu, wystarczy wejść na stronę internetową projektu rzeka.bramapoznania.pl (zakładka Rzeczny Ogród EkoEdukacji), gdzie każde z urządzeń ma swój opis, ideę, określone cele edukacyjne oraz aktywności proponowane zarówno dla rodzin z dziećmi, jak i dla odbiorców grupowych.

„W sąsiedztwie znajduje się także – przy ul. Ostrówek – Eksperymentalny Ogród Dziedzictwa. Oprócz tego wzdłuż Wartostrady mamy blisko 2 km Ścieżkę EkoEdukacji, na której można spotkać totemy, informujące jaki ekosystem jest w okolicy” – poinformował Grzegorz Kamiński, dyrektor Biura Koordynacji Projektów i Rewitalizacji Miasta UMP.

Rzeczny Ogród EkoEdukacji to część projektu „Brama otwarta na rzekę – edukacja ekologiczna na terenach nadrzecznych w Poznaniu”, który jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Wartość przedsięwzięć realizowanych w projekcie to ponad 1,6 mln, z czego ponad 800 tys. pochodzi z dofinansowania z Unii Europejskiej.

 

Źródło informacji: Serwis Samorządowy PAP
Obraz Bianca z Pixabay
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Książki 4 sierpnia 2023

Wróżka Olinka i Kłopotliwe Czary – premiera niesamowicie magicznej książki pod patronatem medialnym W Roli Mamy!

Widzieliście kiedyś Wróżkę Zębuszkę? Taka to się musi dopiero natrudzić! Dolecieć do właściwego pokoju, odnaleźć ząb, zostawić wymarzony prezent – a do tego pod żadnym pozorem nie budzić domowników. Myślicie, że to takie proste? Przekonajcie się sami! 

Wydawnictwo Skrzat prezentuje pełną czarów książkę autorstwa Anety Krelli-Moch, której bohaterką jest Olinka – „Wróżka Niezębuszka”. A przynajmniej tak nazywa ją czarny kot, który nie wiadomo czemu – zamiast chodzić na czterech łapach (jak na kota przystało), unosi się w powietrzu, niczym napęczniały balon.

Wróżka Olinka i Kłopotliwe Czary w wielkim skrócie

Egzamin na zębuszkę to wielkie wydarzenie w życiu początkującej wróżki. Zwłaszcza gdy dopada ją nagły katar, a to, co miało być proste, bardzo się komplikuje. Olinka długo się do tego przygotowywała: to dziś zostanie zębuszką! Musi tylko wydobyć mleczny ząbek spod poduszki śpiącego dziecka tak cichutko, by go nie obudzić. Że też właśnie teraz zbiera jej się na potężne a psik! „Oblałam” – obawia się Olinka. I wtedy na jej drodze staje Zo, bardzo puchaty i nieco marudny kot. Co prawda magia mu szkodzi, postanawia jednak pomóc małej wróżce…

Co wyniknie z kłopotliwych czarów? Czy mimo przeszkód Olince uda się dostarczyć mleczny ząb do Białego Młyna i zdać egzamin? Jeśli wszystko pójdzie po jej myśli, nareszcie spełni swoje marzenie i zostanie certyfikowaną wróżką pierwszego stopnia – Wróżką Zębuszką! 

Książka Anety Krelli-Moch to pozycja, która od pierwszych stron przeniesie Was do niezwykłego, pełnego magii świata. A tam czekają na Was wróżki, skrzaty, magiczne zgniotki, eliksiry, portale, no i oczywiście dziwny kot – którego trzeba jakoś odczarować… 

Niesamowicie bajeczne ilustracje i znakomita historia wprawią w zachwyt nie tylko wielbicieli magicznych opowieści. Serdecznie polecamy lekturę wszystkim małym Czytelnikom! 

 

Wróżka Olinka i Kłopotliwe Czary – podstawowe informacje:

Autor: Aneta Krella-Moch
Ilustracje: Aneta Krella-Moch
Wydawnictwo: Skrzat
Kategoria wiekowa: 4+
Liczba stron: 88 str.
Oprawa: twarda
Rok wydania: 2023 r.
Portal W Roli Mamy objął książkę Wróżka Olinka i Kłopotliwe Czary  patronatem medialnym.

 

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Ciąża i dziecko 3 sierpnia 2023

Odruch Babińskiego u niemowląt i starszych dzieci. Jak go rozpoznać i o czym świadczy?

Odruch (objaw) Babińskiego to jeden z odruchów noworodkowych, które pojawiają się u najmłodszych. Z czasem ta reakcja powinna wygasnąć, a jeśli pojawia się w późniejszym wieku, może świadczyć o problemach neurologicznych. 

Czym jest odruch Babińskiego?

Odruch Babińskiego utrzymujący się do 2. roku życia, uważany jest za odruch fizjologiczny związany z niepełną mielinizacją dróg ośrodkowego układu nerwowego. Zdarza się, że ustępuje jeszcze w 1. roku życia. To charakterystyczna reakcja, która pojawia się jako grzbietowe zgięcie palucha i rozszerzenie pozostałych palców podczas drażnienia zewnętrznego brzegu podeszwowej powierzchni stopy. Jego obecność świadczy o prawidłowym rozwoju układu nerwowego u malca. 

Z czasem, gdy układ nerwowy właściwie dojrzewa, odruch Babińskiego zastępuje tzw. odruch podeszwowy. To znaczy, że jeśli drażni się stopę dziecka, jego palce “zwijają się”, a nie rozkładają. W przypadku, gdy odruch Babińskiego utrzymuje się u dziecka w trzecim roku życia, należy skonsultować go z pediatrą, a jeszcze lepiej, z neurologiem. 

O czym świadczy pojawienie się odruchu Babińskiego u starszych dzieci i osób dorosłych?

Jeśli odruch Babińskiego pojawia się u starszych dzieci lub u osób dorosłych po podrażnieniu skóry podeszwy stopy, może świadczyć o nieprawidłowościach wynikających z uszkodzenia ośrodkowego neuronu ruchowego. 

W efekcie drażnienia stopy u osoby zdrowej pojawia się fizjologiczny odruch podeszwowy, w którym dochodzi do zgięcia wszystkich palców stopy i skurczu przednich mięśni uda (udo się nieznacznie zgina).

W przypadku uszkodzenia drogi korowo-rdzeniowej pojawia się patologiczny objaw Babińskiego, czyli zgięcie palucha i natychmiastowy powrót do pozycji wyjściowej po ustąpieniu czynnika drażniącego. 

Obecność powyższej reakcji może świadczyć o problemach takich jak np.: 

  • choroba Charcota-Marie’a-Tootha typu V;
  • ataksja Friedreicha;
  • zwyrodnienie sznurowe rdzenia (zaburzenia czucia głębokiego);
  • zanik wieloukładowy.

Jeśli dziecko ma więcej niż 2 lata i pojawiają się wątpliwości związane z obecnością odruchu Babińskiego, należy porozmawiać z lekarzem pediatrą lub neurologiem. Trzeba zaznaczyć, że prawidłowa interpretacja tej reakcji nie zawsze jest oczywista i powinien zająć się tym specjalista.  


Źródło: fizjoterapeuty.pl,  mamotoja.pl
Źródło zdjęcia:  Daniel Thomas/Unsplash
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
top-facebook top-instagram top-search top-menu go-to-top-arrow search-close