Strefa gier i zabaw 11 września 2023

Weekend pełen atrakcji dla dużych i małych Warszawskie Dni Rodzinne już po raz 17. w Warszawie!

Warszawskie Dni Rodzinne powracają w 17. edycji. W całej Warszawie z tej okazji organizowane są bezpłatne zajęcia i dni otwarte dla dzieci w różnym wieku. To doskonała okazja dla najmłodszych do odkrywania nowych zainteresowań oraz możliwość uczestnictwa w ciekawych wydarzeniach organizowanych w różnych częściach Warszawy. Od 15 do 17 września 2023 roku wszyscy zainteresowani będą mieli okazję skorzystać z wydarzeń w wielu placówkach przeznaczonych dla rodzin, a 17 września odwiedzić piknik organizowany na błoniach PGE Narodowego. Zapisy na wydarzenia z okazji Warszawskich Dni Rodzinnych rozpoczynają się 28 sierpnia o godz. 12:00 na stronie www.warszawskiednirodzinne.pl.  Organizatorem wydarzenia jest Fundacja Zwalcz Nudę.

Warszawskie Dni Rodzinne to weekend pełen zabawy, podczas którego miasto zamienia się w wielki plac zabaw. Projekt logistycznie zbliżony jest do Nocy Muzeów – firmy i instytucje kierujące swoją ofertę do rodzin organizują w swoich placówkach dni otwarte, treningi i spotkania, a Fundacja Zwalcz Nudę zbiera wszystkie te wydarzenia w jednym miejscu, by ułatwić zainteresowanym ich wyszukiwanie. W tym roku Warszawskie Dni Rodzinne odbywają się od 15 do 17 września.

Warszawskie Dni Rodzinne – Dlaczego warto wziąć udział?

Warszawskie Dni Rodzinne to doskonały sposób, aby spędzić czas z rodziną i bliskimi. To wyjątkowa okazja do zaangażowania dzieci w bezpłatne zajęcia, dzięki którym mogą odkryć swoje nowe zainteresowania. Jest to także świetny sposób dla instytucji, organizacji i miejsc, które oferują programy skierowane do dzieci, aby zaprezentować swoją ofertę i zachęcić niej nowych uczestników.

Od dekady Warszawskie Dni Rodzinne są imprezą cykliczną, począwszy od pierwszej edycji w 2013 roku. To swoista testownia zajęć. Projekt jest organizowany na początku roku szkolnego, kiedy to rodzice i dzieci stają przed szerokim wyborem zajęć dodatkowych. Skąd wiedzieć, którą szkołę językową wybrać? Na które zajęcia piłkarskie zapisać dziecko? W podjęciu decyzji pomogą Warszawskie Dni Rodzinne. Można w jeden weekend spróbować danej rzeczy w kilku miejscach i wybrać to, które nam odpowiada. Za każdym razem miejsca na zajęcia zapełniają się w ciągu kilku dni. Cieszymy się, że po raz kolejny we współpracy z naszymi partnerami możemy zaprezentować mieszkańcom Warszawy tak różnorodną ofertę wydarzeń rodzinnych – mówi Krystyna Radkowska, prezes Fundacji Zwalcz Nudę.

Oprócz dni otwartych w ramach Warszawskich Dni Rodzinnych organizowany jest także piknik rodzinny na błoniach PGE Narodowego. Jest to wielki finał imprezy, który odbędzie się już 17 września. Wydarzenie może poszczycić się ponad setką wystawców i przyciąga rocznie około 10 000 uczestników. 

Bezpłatne wydarzenia w całej Warszawie

Warszawskie Dni Rodzinne to przede wszystkim bezpłatne wydarzenia w całej Warszawie, takie jak dni otwarte, treningi czy spotkania ze specjalistami w różnych dziedzinach. W każdej dzielnicy odbywać się będą różnorodne wydarzenia skierowane do rodzin. Fundacja Sto Pociech gwarantuje zabawy twórcze oraz zabawę na naturalnym placu zabaw, Klub dla Rodzin Zwalcz Nudę zaprasza na „roztańczone dzieciaki”, Uczniowski Klub Sportowy Jagiellonka zaprezentuje i nauczy podstaw cheerleadingu, Legia Badminton School razem z członkami Reprezentacji Polski organizuję grę w najszybszą dyscyplinę rakietową na świecie. Ale to nie wszystko! Wydarzenie dla siebie można znaleźć na stronie: www.warszawskiednirodzinne.pl/wydarzenia-2023. Zapisy ruszają 28 sierpnia o godzinie 12:00.

Warszawski Piknik Rodzinny

Największym wydarzeniem każdej edycji Warszawskich Dni Rodzinnych jest piknik. Na uczestników czekają bezpłatne warsztaty artystyczne, sportowe, muzyczne i sensoryczne, quizy z nagrodami, dmuchańce, zajęcia kreatywne, warsztaty z tworzenia gier wideo, pokazy taneczne i spotkania z mistrzami sportu. Do tego każdy będzie mógł wziąć udział w wyścigach na gokartach i spróbować swoich sił w łamigłówkach matematycznych. Na scenie natomiast uczestnicy obejrzą ekologiczny spektakl, eksperymenty chemiczne, pokaz gimnastyki artystycznej i szermierki, a także nauczą się tańczyć i skakać jak profesjonalne cheerleaderki! Czekają na was gry wprowadzające w programowanie zorganizowane przez Gigantów Programowania, animatorzy Fikołków poprowadzą zabawy, w których każdy będzie miał okazję wykazać się sprawnością i kreatywnością, a Animatria umili czas uczestnikom, pokazując, jak zrobić własny brelok, zaplecie warkoczyki i poprowadzi animacje ruchowe dla najmłodszych. Na stoisku Fundacji Zwalcz Nudę wykonacie miniaturowe czapki z włóczki, stoczycie walki robotów, dzięki którym nauczycie się podstaw programowania i sprawdzicie swojego ducha walki! Organizatorzy zapraszają też do loterii, w której każdy los wygrywa niespodziankę, a co godzinę na scenie pikniku wręczane będą wspaniałe nagrody, takie jak bony na rodzinne wyjazdy narciarskie z PIKSPORT, vouchery na ściankę wspinaczkową Murall, kosmetyki firmy Ziaja, bidony, workoplecaki, książki, sprzęt sportowy i wiele więcej!

Warszawskie Dni Rodzinne Fundacji Zwalcz Nudę odbywają się w ramach projektu Kapitan Warszawa, który jest współfinansowany przez miasto stołeczne Warszawę.

Patroni medialni:

 • TVP ABC
 • Rynek zabawek
 • Miasto Dzieci
 • W roli mamy
 • Przedszkola.edu.pl
 • Familie.pl

Patroni honorowi

 • Minister Rodziny i Polityki Społecznej
 • Rzecznik Praw Dziecka
 • Prezydent m.st. Warszawy

 

Źrósłó wpisu: informacja prasowa

 

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
W szkole 10 września 2023

Światowy Dzień Zapobiegania Samobójstwom i szkolny bullying – jak z nim walczyć? 

Na całym świecie 10 września obchodzimy Dzień Zapobiegania Samobójstwom. Decyzje o targnięcie się na swoje życie dotyczy często bardzo młodych osób, a nawet dzieci. Ostatnie dane dotyczące liczby samobójstw i prób samobójczych, szczególnie wśród osób nieletnich, są alarmujące – według danych pozyskanych z wojewódzkich komend policji, w ubiegłym roku odnotowano wzrost prób samobójczych nastolatków o 150%. Często przyczyną jest tzw. szkolny bullying, czyli brak akceptacji w szkole, wykluczenie, wyśmiewanie i agresja ze strony rówieśników.

Szkolny bullying – przejmujący dokument o agresji wśród młodzieży 

Z mobbingiem wiążą się trzy role: ofiara, sprawca i obserwator. Obserwator wyrządza taką samą krzywdę jak ten, kto atakuje. Może nawet większą, bo patrzy, ale nie wzywa pomocy. Szkoła powinna być bezpiecznym miejscem, które stwarza warunki do nauki, rozwoju i budowania przyjaźni. Jednak dla wielu dzieci szkolna codzienność jest horrorem. Zjawisko to często pozostaje niezauważone. Poszkodowani uczniowie bardzo rzadko opowiadają o doświadczanej przemocy rodzicom, przyjaciołom, czy nauczycielom. Wstyd jest tak silny, że winą obarczają siebie. W związku z powrotem na szkolne korytarze bezpłatny serwis streamingowy ARTE.tv przygotował ważny i przejmujący dokument poświęcony temu problemowi ,,Szkolny bullying”, który porusza temat agresji wśród młodzieży. Można go zobaczyć pod linkiem: https://www.arte.tv/pl/videos/111752-005-A/re-szkolny-bullying/.

Wyszukują jakikolwiek powód, żeby cię zranić. To może być  twój wygląd, inteligencja, ubiór albo twój gust. Istnieje 1000 różnych motywów, ale żaden z nich nie powinien być powodem mobbingu w szkole. – Tak o szkole i swoich doświadczeniach opowiada Brian Giner. Kiedyś bał się pojawić na szkolnym korytarzu, dziś regularnie odwiedza szkoły – miejsca, które przez 12 lat były dla niego horrorem. Jest wolontariuszem i autorem książki ,,Pobity, ale niepokonany”. Organizuje warsztaty o mobbingu dla uczniów w Hiszpanii. Szkoła powinna być bezpiecznym miejscem dla dzieci. Miejscem nauki i ich osobistego i społecznego rozwoju. Odtrącone i dręczone, niektóre dzieci przeżywają szkolną codzienność jako koszmar. Według raportów ONZ, aż co trzeci uczeń i uczennica doświadcza nękania w szkole. Przemoc przybiera formę zarówno przemocy psychicznej, jak i fizycznej, a jej ofiary często pozostają w cieniu, nieśmiało udostępniając swoje doświadczenia. Przełamanie wstydu i otwarta rozmowa na ten temat, stanowią klucz do zrozumienia i rozwiązania tego problemu. Jak podkreśla Tadeusz Dubicki, pedagog, ekspert ds. bezpieczeństwa osobistego – Warto podkreślić, że agresor szkoli swój warsztat agresywnych zachowań najpierw na osobach najmniej podatnych i najbardziej niewinnych. Jeżeli nie zostanie powstrzymany w porę jego agresja i powszechne przyzwolenie na takie działania powoduje, że jego postawa agresywna jeszcze bardziej się umacnia.

Pedagodzy, wychowawcy i psychologowie szkolni powinni współpracować, aby tworzyć otoczenie sprzyjające emocjonalnemu bezpieczeństwu dzieci. Poznanie specyficznych potrzeb każdego dziecka i dostosowanie metod pomocy może okazać się kluczowe. Często zdarza się, że dzieci nie dzielą się swoimi problemami i oddzielają się od rówieśników, obarczając się winą za to co przeżywają. Takie zachowanie powinno być traktowane jako alarmujący sygnał dla pedagogów, wychowawców i psychologa szkolnego. Rozpoznanie przyczyn takiej sytuacji oraz udzielenie pomocy jest wówczas priorytetem. Rozmaite czynniki mogą wpływać na tę sytuację. Nierzadko jest to związane z problemami w rodzinie, niską samooceną, a także traumatycznymi przeżyciami, które dziecko doświadczyło lub nadal przeżywa. Właściwe wsparcie powinno koncentrować się na identyfikacji źródeł problemów oraz pomocy w ich pokonaniu. Kolejnym kluczowym aspektem wsparcia dla dzieci jest rola grupy rówieśniczej w szkole. Dzieci powinny być zachęcane do uczestnictwa w różnego rodzaju aktywnościach grupowych, takich jak koła teatralne czy sportowe, aby mogły poczuć się zaakceptowane i potrzebne. Tego rodzaju zaangażowanie sprzyja wzrostowi ich samooceny oraz integracji w środowisku szkolnym. Poprzez uczestnictwo w takich grupach, dzieci doświadczają poczucia ważności i zostają zauważone, co wpływa na ich samoocenę. dodaje Tadeusz Dubicki.

Wraz z początkiem roku szkolnego, kwestia zapewnienia bezpieczeństwa oraz udzielenia pomocy dzieciom powinna zostać priorytetem wszystkich placówek szkolnych. Dokument ,,Szkolny bullying” dostępny na darmowej platformie arte.tv pod linkiem https://www.arte.tv/pl/videos/111752-005-A/re-szkolny-bullying/, ukazuje druzgocącą rzeczywistość przemocy w szkole. Problem ten nie dotyka włącznie dzieci w Hiszpanii, dotyczy uczniów z całego świata. Dokument arte.tv dostępny jest do 3 lipca 2024 r.

 

INNE DOKUMENTY PORUSZAJĄCE TEMAT SZKOŁY:

Grecja: szkoła z jednym uczniem

Dostępne od: 07/02/2023

Dostępne do: 27/08/2024

Link: https://www.arte.tv/pl/videos/104216-000-A/arte-reportage/

Opis: 

Jest tylko jedna taka klasa w całej Grecji. Na małej wysepce Arki do państwowej szkoły chodzi tylko jeden uczeń. Christos ma 12 lat i jest ostatnim dzieckiem na Arki. Dla nauczycielki Marii, która „dojeżdża” z sąsiedniej wyspy, wychowanie Christosa jest osobistą misją.

 

Bezdomni uczniowie

Dostępny do: 29/09/2023

Link: https://www.arte.tv/pl/videos/112475-003-A/re-bezdomni-uczniowie/

Opis:

Aż 42 tysiące dzieci we Francji nie ma prawdziwego domu. Mieszkają w samochodach, squatach, czy w przyczepach kempingowych. W kilku dużych miastach nauczyciele szkolni mobilizują się, by im pomóc.

 

Burkina Faso: Wojna ze szkołą

Dostępny do: 18/03/2026

Link: https://www.arte.tv/pl/videos/112749-000-A/arte-reportage/

Opis: 

Prowadzą systematyczną wojnę z uczniami i nauczycielami. Ponad dwa i pół miliona uczniów w Burkina Faso nie chodzi obecnie do szkoły. Dla kraju liczącego 20 milionów mieszkańców jest to ogromna liczba dzieci, które nie mogą już korzystać z prawa do edukacji, ponieważ islamscy terroryści uważają edukację za szkodliwą.

 

Fobia szkolna

Dostępne od: 12/06/2023

Dostępne do: 31/12/2023

Link: https://www.arte.tv/pl/videos/097885-036-A/w-mojej-glowie/

Opis: 

Elia cierpiała na tak silną fobię szkolną, że zbliżając się do szkoły dostawała ataków paniki. By zostać w domu była gotowa na wszystko, łącznie z głodzeniem się i umyślnym powodowaniem różnego rodzaju kontuzji. Zrozumienie jej stanu i stworzenie wspierającej więzi z rodzicami zajęło sporo czasu. Dziś 16-latka uczy się zdalnie i odnajduje spokój dzięki kontaktowi z końmi.

 

Wykładowcy uniwersyteccy: powołanie wystawione na próbę

Dostępny do: 05/12/2023

Link:https://www.arte.tv/pl/videos/108561-000-A/wykladowcy-uniwersyteccy-powolanie-wystawione-na-probe/

 

Kambodża: szkoła recyklingu

Dostępny do: 09/04/2049

Link: https://www.arte.tv/pl/videos/087835-000-A/arte-reportage/

 

Soft power: Wojny uniwersyteckie

Dostępny do: 13/01/2029

Link: https://www.arte.tv/pl/videos/103960-020-A/na-rewersie-mapy/

 

Kontakt dla mediów: Aleksandra Kulik, tel.: 506 029 442, e-mail: a.kulik@agencjafaceit.pl

 

O ARTE.tv

ARTE.tv to bezpłatny kulturalny kanał VOD współfinansowany ze środków unijnych, który powstał z inicjatywy publicznego, niekomercyjnego, francusko-niemieckiego kanału kulturalnego ARTE, istniejącego na rynku już od 30 lat. ARTE.tv ma na celu dotarcie do jak najszerszego grona Europejczyków poprzez udostępnianie wysokiej jakości programów w językach ojczystych odbiorców. Programy ARTE są dostępne w Internecie bezpłatnie w kilku wersjach językowych: francuskiej, niemieckiej, angielskiej, hiszpańskiej, polskiej i włoskiej. 

Bezpłatna oferta cyfrowa ARTE.tv obejmuje najciekawsze programy z ramówki ARTE – nowoczesne filmy dokumentalne, reportaże śledcze, magazyny poświęcone aktualnym zagadnieniom społecznym, polityce, historii, podróżom, technologii, kulturze i popkulturze i sztuce. 

Oferta obfituje także w relacje z różnorodnych występów scenicznych: spektakli operowych, baletowych, teatralnych oraz koncertów pełnego przekroju gatunków muzycznych. Programy ARTE.tv można oglądać bezpłatnie na www.arte.tv/pl, na urządzeniach mobilnych, a także na smart TV i na kanale na YouTubie https://www.youtube.com/c/ARTEtvDokumenty

Więcej informacji i nowości: http://facebook.com/ARTEpopolsku, https://twitter.com/ARTEpl

Aby otrzymywać cotygodniowy newsletter z nowościami ARTE.tv można zapisać się na stronie https://www.arte.tv/pl/articles/newsletter

 

Źródło wpisu: informacja prasowa
Obraz Engin Akyurt z Pixabay

 

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Książki 9 września 2023

„Jak nie bać się o swoje dziecko i go nie ogarniczać” – Premiera 27 września!

Twoje dzieci potrzebują Cię jako stabilnego dorosłego. Nawet, a szczególnie wtedy, gdy sprawy stają się trudne! Jak zatem pokonać własne rodzicielskie lęki i zmartwienia? Nowa książka Jeannine Mik i Sandry Teml-Jetter, autorek bestsellerowego „Mamo, nie krzycz” pokazuje jak zmienić siebie, nie zmieniając swojego dziecka oraz jak stać się swoim własnym sojusznikiem w trudnym procesie wychowawczym. Jak nie bać się o swoje dziecko i go nie ogarniczać” w księgarniach już 27 września!

Czy jestem wystarczająco dobrym rodzicem? Czemu tak bardzo się boję? Czy nie powtarzam błędów swojej matki? W codziennym życiu rodzice spotykają się z różnymi trudnymi sytuacjami, takimi jak strach przed niepowodzeniami czy lęk o przyszłość swoją i swojego dziecka. Aby dobrze sobie z nimi poradzić, potrzebują impulsów do refleksji i natychmiastowej pomocy w uporaniu się ze niepokojem i paniką. Książka „Jak nie bać się o swoje dziecko i go nie ogarniczać” jest remedium na te problemy.

Dzięki niej rodzice mogą uwierzyć, że nie są sami z wyzwaniami i nauczyć się m.in. jak:

 • nie żyć ograniczanym przez innych ludzi,
 • traktować lęki jako doradców, a nie wrogów,
 • żyć w szczerości ze sobą i nie robić rzeczy, do których nie jesteśmy  przekonani  
 • rozpoznawać sygnały niepokoju i lęku płynące z organizmu
 • nie “zarazić się” burzą, która szaleje we wnętrzu dziecka, kiedy jest rozczarowane, złe lub smutne

Praktyczny poradnik składa się z trzech części, dzięki którym czytelnik przyswoi wiedzę w przystępny sposób. Oprócz wyżej wymienionych zagadnień w książce znajdują się rozważania na temat wpływu domu rodzinnego na nasze funkcjonowanie w dorosłym życiu i na kontakty z dziećmi. Autorki zachęcają również do przyjrzenia się swoim relacjom z innymi ludźmi oraz do zrozumienia własnych poglądów na najważniejsze tematy w naszym życiu: seksu i stosunków partnerskich, pieniędzy, wychowania oraz kontaktów z rodzicami/teściami.  

Rolą opiekuna jest towarzyszenie dzieciom przy zachowaniu wewnętrznej równowagi i reagowanie jak najlepiej w sytuacjach kryzysowych.  Tylko jeśli wiemy, jakie myśli, wątpliwości i wewnętrzne postawy nami kierują możemy być takimi rodzicami, jakimi naprawdę chcemy być. „Jak nie bać się o swoje dziecko i go nie ogarniczać” to rodzicielska lektura obowiązkowa!

 

„Chcemy cię zachęcić – zacznij działać, poznaj siebie i skonfrontuj się ze sobą.
Zmieniaj się. Tak długo, aż będzie to dla ciebie miłe. Autentyczne. Aż będziesz sobą.”
– J. Mik i S. Teml-Jetter

 

Jeannine Mik to dyplomowana trenerka komunikacji. Od 2003 roku prowadzi blog, na którym publikuje artykuły poświęcone świadomemu rodzicielstwu i stylowi wychowania inspirowanemu metodą Montessori. Przyświeca jej cel, by dzieci były traktowane przez  rodziców z szacunkiem oraz zrozumieniem. Młodszy wiek nie stanowi bowiem o ich niższej wartości.

Sandra Teml-Jetter jest coachką par oraz doradczynią rodzinną. Ukończyła w tym zakresie wiele specjalistycznych kursów i szkoleń, m.in. prowadzonych przez Jespera Juula (familylab). Prowadzi własną praktykę terapeutyczną i jest zdecydowaną orędownikiczką pozytywnego rozwoju emocjonalnego w rodzinie.

 

Tytuł: : Jak nie bać się o swoje dziecko i go nie ograniczać
Autorki: Jeannine Mik i Sandra Teml-Jetter
Wydawnictwo: Muza S.A.
Premiera: 27.09.2023

 

Źródło wpisu: informacja prasowa
Obraz Pexels z Pixabay

 

 

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
top-facebook top-instagram top-search top-menu go-to-top-arrow search-close