Zabawa 24 sierpnia 2021

Warszawskie Dni Rodzinne – weekend bezpłatnych wydarzeń dla rodzin

Warszawskie Dni Rodzinne to wspólne zwiedzanie muzeum, odkrywanie tajemnic baśniowej Lampy Alladyna podczas warsztatów podróżniczych, poznawanie nowych dyscyplin sportowych, zwiedzanie zakątków Starego Miasta czy zabawa w chemika w prawdziwym laboratorium. W ramach XV Warszawskich Dni Rodzinnych, które odbędą się w weekend 10-12 września, na małych i dużych czeka moc atrakcji. Wszystkie wydarzenia są bezpłatne, a zapisy na nie ruszyły 23 sierpnia na stronie www.warszawskiednirodzinne.pl

Lato dobiega końca, a wraz z nim do miasta wracają dzieci z wakacji. Koniec sierpnia i początek września to często trudny moment, kiedy najmłodsi muszą pogodzić się z tym, że beztroska dobiegła końca i czas iść do szkoły. Zwalcznude.pl jak co roku stara się przedłużyć nieco wakacje w stolicy i na początku września organizuje Warszawskie Dni Rodzinne. To też świetna okazja, by poznać bliżej ofertę warszawskich placówek oferujących zajęcia dodatkowe przez cały rok. Co w tym roku czeka na mieszkańców i mieszkanki miasta?

Moc wydarzeń w całym mieście!

Pierwsze wydarzenia odbędą się w piątek, 10 września. Na dzieci i ich rodziców czekają m.in. warsztaty plastyczne i komiksowe na Wawrze czy muzealne śledztwo w Muzeum Warszawy. W sobotę, 11 września, mieszkańcy i mieszkanki stolicy będą mieli w czym wybierać – to dzień, w którym dzieje się najwięcej. Na Wawrze zapraszamy na BIRTHDAY PICNIC organizowany przez British Wawer – wydarzenie pełne atrakcji i animacji oraz wyjątkowych pyszności. Sky This Warszawa na Ursynowie organizuje warsztaty z frisbee, Stowarzyszenie Cyfrowy Dialog na Woli pokaże, jak kodować i pisać programy, a w Kawiarni dla dzieci Nutka Café & Klub Edukacji Muzycznej będzie można pośpiewać wspólnie ze swoimi przedszkolakami. Zakończenie rodzinnego weekendu, czyli niedziela 12 września, można spędzić m.in. w Małym Inżynierze na Ursynowie, gdzie organizatorzy szykują niesamowite pokazy o właściwościach substancji o ekstremalnie niskiej temperaturze, tajemniczej mgle czy wbijania gwoździa… bananem! Także na Ursynowie w MATPLANECIE dzieci nauczą się programowania, grając w Minecrafta oraz stworzą swoje własne gry komputerowe. To nie koniec nauki połączonej z zabawą, bo 18 września w szkole Gigantów Programowania w Śródmieściu dzieci wezmą udział w 9. edycji Koduj z Gigantami cyklu ogólnopolskich, bezpłatnych warsztatów z programowania dla uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych, prowadzonym przez najlepszych trenerów.

Zapisy na wszystkie wydarzenia odbywają się poprzez stronę www.warszawskiednirodzinne.pl/edycja-2021/wydarzenia-wdr-2021/

Piknik na błoniach PGE Narodowego

Ale to nie wszystko! Oprócz bezpłatnych wydarzeń w całym mieście 11 września na błoniach PGE Narodowego odbędzie się piknik sportowo-rodzinny. Blisko 100 organizacji i firm z całej Warszawy szykuje dla odwiedzających warsztaty, pokazy, animacje, treningi czy zabawy. Błonia obok stadionu w sobotę zamienią się w wielkie święto nie tylko dla rodzin i dzieci, ale też dorosłych, młodzieży i seniorów. W programie m.in. nauka rysunku ze szkołą Sealart, językowe łamigłówki ze szkołą językową Ach i Och, warsztaty z Klubem Sportowym Gimnastyki Artystycznej Legion-Warszawa. Dzieci będą mogły przenieść się do świata magii, nauki i eksperymentów na stoisku Małego Inżyniera, spróbować sowich sił w układaniu fryzur razem z Modnisiowem, pobawić się w detektywów i rozwiązać matematyczne zagadki z MATPLANETĄ czy przygotować własne babeczki wspólnie z cukiernią A.Blikle. Na zarówno małych i dużych czekają też alpakoterapeuci – będzie można nakarmić, pogłaskać i dowiedzieć się ciekawostek o tych niesamowitych zwierzętach – oraz wielka ciężarówka ze słodyczami firmy Wawel. Ponadto na stoisku Zwalcz Nudę każdy będzie mógł zostać maestro czekolady i, używając Czekolepek od Wedla, stworzyć własną czekoladową rzeźbę. Dzieci dowiedzą się także, skąd bierze się czekolada oraz poznają historię fabryki Wedla, która od 1931 roku znajduje się na Pradze-Południe. Na stoisku będzie też fotobudka oraz loteria fantowa.

Piknik na błoniach PGE Narodowego to swoiste zakończenie wakacji w mieście – dzieci mają okazję poczuć się jak w prawdziwym lunaparku. Zadbali o to organizatorzy. Na wydarzeniu nie zabraknie dmuchańców, sceny, muzyki i foodtrucków. Piknik odbędzie się 11 września w godz. 12:00-17:00.

Program pikniku jest dostępny na stronie www.warszawskiednirodzinne.pl/edycja-2021/warszawski-piknik-rodzinny/.

Organizatorem wydarzenia jest Zwalcznude.pl. Partnerem Warszawskich Dni Rodzinnych jest miasto stołeczne Warszawa.

 

Warszawskie Dni Rodzinne 2021

10-12 września

Strona www: www.warszawskiednirodzinne.pl

Wydarzenia na Facebooku: www.facebook.com/events/259127322242536

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Uroda 20 sierpnia 2021

Błędy popełniane przy farbowaniu włosów w domu

Błędy popełniane przy farbowaniu włosów w domu są stosunkowo łatwe do uniknięcia, trzeba tylko o nich wiedzieć. Zobacz, czego musisz unikać, by uzyskać jednolity kolor, dokładnie taki, jaki sobie wymarzyłaś.

 

Swędzenie głowy po farbowaniu? Na pewno nie zrobiłaś próby uczuleniowej!

Z próbą uczuleniową jest tak, że na każdej ulotce wyraźnie stoi, że należy ją zrobić, a jednak mało kto faktycznie przestrzega tego zapisu. To błąd, bo dość trudno leczy się owłosioną skórę głowy. Nie ryzykuj – uzbrój się w cierpliwość i przeprowadź test uczuleniowy zgodnie z instrukcją załączoną przez producenta farby. Spontaniczne farbowanie włosów w domu nie zawsze kończy się dobrze.

 

Kolor włosów nie zgadza się z tym podanym na opakowaniu

Jest wiele powodów takiego stanu rzeczy:

za wczesne rozrobienie farby – najpewniej utleniła się i nie dała oczekiwanego efektu. Warto rozrabiać farbę do włosów „na raty”, szczególnie jeśli musisz zafarbować odrosty. Im trzeba poświęcić więcej czasu niż pozostałej części włosów.

nieprawidłowe rozrobienie farby – zbyt szybkie i niedokładne wymieszanie na pewno zemści się przy farbowaniu. Podobnie użycie metalowej miseczki, bo jest pod ręką, będzie zbrodnią, za którą przyjdzie zapłacić nieudanym farbowaniem. Farbę można rozrabiać tylko w miseczce szklanej lub porcelanowej.

źle określony czas farbowania – najczęściej liczony od położenia pierwszych porcji farby na włosy. Tymczasem prawidłowo stoper można włączyć dopiero wówczas, gdy cała farba zostanie nałożona na pasma. Czas farbowania powinien być taki, jaki wskazał producent kosmetyku. Gdy będzie za krótki, farba nie zdąży „zamieszkać” na włosach. Za długi też niedobrze – wbrew pozorom dłużej nie znaczy lepiej, kolor będzie może i wyraźny, ale daleki od oczekiwanego.

dobieranie koloru farby „na oko”, czyli tylko na podstawie zdjęcia na opakowaniu – zazwyczaj na jego tylnej stronie jest wyraźnie pokazane, jakie efekty osiągniemy w zależności od tego, jaki jest naturalny kolor włosów. Naturalna blondynka nie będzie miała problemu ze zrobieniem różowych pasemek, szatynka w najlepszym razie może liczyć na amarant, brunetka najpewniej uzyska fioletowy odcień. O ile jasne włosy można w warunkach domowych zafarbować praktycznie na każdy kolor, o tyle z ciemnymi nie jest tak łatwo. Czasem lepiej udać się do fryzjera niż eksperymentować na własną rękę.

wychodzenie na balkon lub na dwór w trakcie farbowania – zmiana temperatury nie sprzyja farbowaniu włosów. Jeśli wyjdziemy na chłodne powietrze, proces zostanie spowolniony, jeśli na ciepłe – przyspieszony. Lepszym rozwiązaniem jest przebywanie cały czas w tym samym miejscu.

 

Włosy po farbowaniu wyglądają na spalone

No cóż – tak to jest, jak się farbuje zniszczone włosy. Jeśli Twoje włosy są suche, cienkie, łamliwe bądź zniszczone po poprzednim farbowaniu, powstrzymaj chęć zmiany ich koloru. Najpierw zadbaj o kondycję włosów – przydatne będą szampony do włosów zniszczonych, odżywki i maski.

Włosy wzmocnisz także za pomocą diety bogatej w cynk. Nie zapomnij o nawadnianiu organizmu. Jeśli dostarczasz mu zbyt mało wody, to właśnie włosy jako pierwsze staną się ofiarą odwodnienia.

Jeśli zamierzasz zaryzykować i zafarbować zniszczone włosy pamiętaj, że musisz liczyć się z koniecznością ich obcięcia po takim zabiegu. Spalone włosy na pewno nie będą Twoją ozdobą.

 

Włosy po farbowaniu są matowe

Teoretycznie każde farbowanie powinno się zakończyć nałożeniem odpowiedniej odżywki do włosów. W praktyce niektórzy producenci, szukając oszczędności, nie dołączają saszetek z odżywkami do farb. W takim wypadku warto po prostu kupić dobrą odżywkę lub maskę do włosów farbowanych. Dzięki temu fryzura zyska naturalny blask.

 

Kolor na włosach nie jest równomierny

Wbrew pozorom to, od którego miejsca na głowie zaczniemy farbować włosy, ma duże znaczenie dla ostatecznego efektu. Niestety wiele pań zaczyna od grzywki, tymczasem prawidłowo powinno się zaczynać od włosów znajdujących się w okolicach karku i stopniowo posuwać się do góry. Jako ostatni farbuje się czubek głowy – jest on najcieplejszy i to tu farba przyjmie się najszybciej. Ta z tyłu głowy i na skroniach potrzebuje nieco więcej czasu.

Osobną kwestią jest farbowanie włosów z odrostami. Pierwszy etap to zafarbowanie samych odrostów, dopiero po dwudziestu minutach można rozsmarować farbę na całych włosach. Jeśli farbujemy na ten sam kolor co poprzednio, włosom ponownie farbowanym wystarczy zaledwie 5 – 10 minut z farbą. Dzięki takiemu podziałowi kolor będzie rozłożony równomiernie.

Błędem jest także zwijanie włosów w kok na czas farbowania. To prosta droga do stworzenia na włosach balejażu, niestety niezbyt efektownego. Włosy powinny być rozpuszczone, wtedy zafarbują się tak samo na całej długości. Warto mieć bluzkę, której nie żal pobrudzić farbą i taki sam ręcznik.

 

Pamiętaj, że przed zmyciem farby należy ją spienić. W tym celu trzeba zwilżyć włosy ciepłą wodą. Taki zabieg sprawi, że farba wypłucze się dokładniej, a włosy będą wyglądały zdrowiej. Płukanie trzeba przeprowadzać tak długo, aż spływająca z włosów woda stanie się całkowicie przezroczysta.

 

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Znad kołyski 19 sierpnia 2021

Jak usunąć plamy z ubranek dziecięcych? Istnieje kilka sprawdzonych sposobów

Jak usunąć plamy z ubranek dziecięcych to częste pytanie, które zadają sobie rodzice. Nie ma takiej siły, by dzieci się nie brudziły, i czasem nie ma też pomysłu, co mogłoby usunąć uporczywe plamy. Tymczasem w sukurs idzie natura i dawne pomysły naszych babć. 

Skóra niemowląt i dzieci jest delikatna i czasem fatalnie reaguje na pełne chemii specyfiki do usuwania uporczywych plam. Dlatego, zanim sięgniesz po silny odplamiacz, wypróbuj łagodniejsze i naturalne produkty takie jak: szare mydło, wodę utlenioną, ocet, sól, sok z cytryny.

Zabierając się za pranie dziecięcych ubranek pamiętaj o złotych zasadach odplamiania. Po pierwsze, jeśli masz możliwość, od razu zapierz zabrudzenie w zimnej wodzie. Najlepiej użyj do tego szarego (potasowego) mydła, które jest przyjazne skórze malucha.

Jest także druga zasada, o której warto pamiętać. Jeśli z prania wyjęłaś rzecz, z której plama nie zeszła, nie prasuj jej po wyschnięciu. Wysokie temperatury utrwalą zabrudzenie i jeszcze trudniej będzie się go przy kolejnym praniu pozbyć.

Jak usunąć plamy po owocach?

Plamy po owocach bywają prawdziwą zmorą, jeśli chodzi i ich wywabianie z ubranek. Jeśli przyszło Ci walczyć z plamami z soków po czerwonych owocach (czereśnie, poprzeczki, wiśnie, truskawki), świeżą plamę zasyp solą i pocieraj, aż sól wchłonie barwniki. Powtarzaj czynność do skutku i następnie wypierz ubranie w pralce. Stare plamy potraktuj zimną wodą i następnie spróbuj je wyczyścić mieszanką kwasku cytrynowego z sodą oczyszczoną. Powtórz do skutku i następnie wypierz ubranko. Z kolei plamy po jagodach potraktuj chłodną wodą i szarym mydłem. Wypłucz i plamę pocieraj sokiem z cytryny i octem. Wypierz w pralce.

Jak usunąć plamy po marchewce?

Świeżą plamę przepłucz w chłodnej wodzie i zapierz ją szarym mydłem. Odłóż bez spłukiwania na pół godziny i zapierz ją szarym mydłem raz jeszcze. Starą plamę spróbuj potraktować wodą utlenioną, a następnie wypłucz w chłodnej wodzie i zapierz szarym mydłem. Odłóż na kilka minut i wypierz w pralce z dodatkiem łyżeczki proszku do pieczenia. 

Jak usunąć plamy z czekolady?

Zamocz świeżą plamę w chłodnej wodzie i zapierz ubranie szarym mydłem. Odczekaj kilka chwil i wypierz w pralce. Starą plamę po czekoladzie namocz w kwaśnym mleku. Po godzinie spłucz i doczyść szarym mydłem. Wypierz w pralce.

Jak doprać plamy z herbaty?

Namocz świeżą plamę w chłodnej wodzie i wyczyść ją szarym mydłem, następnie wypierz w pralce. Drugi sposób mówi, by zabrudzone jasne ubrania polać sokiem z cytryny, a później spłukać letnią wodą. Stare zabrudzenie na jasnej tkaninie zapierz szarym mydłem, wypłucz w chłodnej wodzie a plamę następnie potraktuj wodą utlenioną. Wypierz.

Jak usunąć ślady po kupie?

Świeże ślady spłucz chłodną wodą i zapierz szarym mydłem. Po pół godziny znów zapierz plamę ręcznie i następnie wypierz w pralce. Starą plamę potraktuj mydełkiem odplamiającym lub wygotuj ubranko w wodzie z płatkami z szarego mydła. Po pół godziny gotowania zdejmij z ognia, a gdy woda wystygnie, ubranko wypierz w pralce. 

Jak usunąć plamy z moczu?

Świeże od razu zapierz w zimnej wodzie z proszkiem do oprania ubranek dziecięcych. Plamy już zaschnięte namocz w roztworze wody z octem w proporcjach 1:1, odstaw na jakiś czas i wypierz w pralce.

Jak usunąć plamy z krwi?

Jak najszybciej namocz brudne miejsce w misce z zimną wodą z odrobiną soli i pozostawić je do namoczenia na około godzinę. Następnie wypierz. Jeśli ubranko jest białe, plamę możesz potraktować od razu wodą utlenioną, odczekać kilka minut, wypłukać i dopiero zaprać. 

 

Jeśli znacie jeszcze inne sposoby na wywabianie trudnych plam z dziecięcych ubranek, podzielcie się nimi w komentarzu pod wpisem.

 

Subscribe
Powiadom o
guest

1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Magda
Magda
2 lat temu

ja nie wierzyłam w słońce, ale ostatnio wywiesiłam „domową” bluzkę z plamami, które się 2 razy nie sprały. ku mojemu zdziwieniu zeszły. 

top-facebook top-instagram top-search top-menu go-to-top-arrow search-close