8 sprytnych sposobów, które ułatwią każde prasowanie. Plus 1 gratis dla leniwych

Uwielbiam prasować! No dobra, żartowałam, nienawidzę wręcz stać nad deską i górą prania, które kumuluje się przez kilka dni. Na szczęście mam w zanadrzu kilka naprawdę sensownych, choć nie zawsze mega odkrywczych pomysłów, jak ułatwić sobie tę nudną i męczącą czynność.

Jesteście ciekawe?

Bardzo proszę:

    1. Pierz mądrze

Zapomnij o zapchanym do oporu bębnie pralki. To tylko pozorna oszczędność, bo nie tylko tkaniny są niedoprane i źle wypłukane, ale i zazwyczaj wygniecione. No bo jak to pranie ma swobodnie przewracać się w bębnie, jeśli jest ono w jednym wielkim ścisku.

  1. Susz z głową

Nie trzymaj upchniętego w misce mokrego prania, czekając na wenę i chęć podejścia do suszarki. Jeśli masz suszarkę bębnową, to masz z górki. Jeśli suszysz na tradycyjnym stelażu, najpierw strzepnij pranie, co je rozprostuje i rozwieś równo. Gdy zrobisz to dokładnie, zapewne części z ubrań wcale nie będziesz musiała prasować.

  1. Zorganizuj miejsce pracy

Deska do prasowania (najlepiej szeroka z dostawką ułatwiającą prasowanie rękawów, koniecznie z regulacją wysokości) powinna stać blisko kontaktu. Pod ręką oczywiście musisz mieć żelazko, wieszaki też się przydadzą, żeby delikatnych rzeczy nie składać na kupkę, gdzie będą się gniotły.

  1. Płyn ułatwiający prasowanie

Miej go pod ręką w spryskiwaczu, bo to potężna broń w walce z zagnieceniami. Możesz zrobić go samodzielnie łącząc jedną część octu z czterema częściami wody i kilkoma kroplami olejku zapachowego. Stosuj go ostrożnie, żeby nie zalać tkaniny.

  1. Segreguj pranie

Podziel pranie na osobne kupki i zaczynaj prasowanie od tkanin delikatnych, które wymagają minimalnej temperatury. Następnie prasuj te bardziej oporne, które potrzebują silniej nagrzanego żelazka. To zaoszczędzi twój czas na chłodzenie i podgrzewanie stopy żelazka.

  1. Prasuj przez ściereczkę

Materiały, które potrzebują delikatnego prasowania, np. wełna, lepiej znoszą temperaturę, gdy prasujemy je przez czystą ściereczkę. Nic nie będzie przywierać.

  1. Zaprzyjaźnij się z folią aluminiową

Włóż folię błyszczącą stroną do góry, między pokrowiec, a deskę. Folia będzie odbijała ciepło, więc prasowanie będzie efektywniejsze.

  1. Zainwestuj w porządne żelazko

Jeśli masz słabe żelazko, to równie dobrze możesz prasować nagrzaną cegłą. Efekt będzie jednakowo kiepski. Ja ci też nie polecę super żelazka, bo mam takie sobie, ale Basia twierdzi, że jej praktycznie samo prasuje 🙂 Sprawdźcie -> https://wrolimamy.pl/nietypowa-historia-malzenska-philips-perfectcare/

Na dobrą sprawę, w przypadku dobrej stacji parowej, porady od 4 wzwyż są już są zbędne.

Rada dla leniwych!

Jeśli brzydzisz się żelazkiem, ale nie chcesz wyglądać jak dziecko wojny, napuść gorącej wody do wanny lub weź 15 minutową kąpiel. Powieś ubranie na wieszaku, a para wodna rozprostuje zagniecenia.

Powodzenia 🙂

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
DIY 24 marca 2018

Wystarczy 7 kroków i wielkanocny królik z pomponów gotowy!

Do Wielkanocy pozostał już tydzień i to naprawdę ostatni moment, by z tajemniczej szafki, specjalnie zakamuflowanej przed dziećmi, wyciągnąć kilka szpargałów i razem z nimi ozdobić wiosennie dom, mieszkanie. Naprawdę tak niewiele potrzeba, aby wielkanocny królik z pomponów skradł nie tylko Wasze serca, ale także Waszych dzieci.

Jestem ciekawa, jakie znacie sposoby robienia pomponów – podzielcie się nimi w komentarzach. Przyznam się, że przerobiłam kilka pomysłów i ten prezentowany poniżej najbardziej przypadł mi do gustu. Pamiętajcie, że nie musicie się go trzymać, jeśli wolicie inną technikę. Efekt ma być ten sam – dwa różnej wielkości pompony.

Zatem zabieramy się do pracy:

Do wykonania jednego króliczka będą potrzebne:

  •         Włóczka
  •         Koraliki (2 czarne, 1 różowy), można wyciąć z filcu
  •         Filc brązowy
  •         Filc kremowy
  •         Tektura
  •         Nożyczki, klej
  •         Nitka srebrna lub żyłka

Krok pierwszy

Na tekturze lub kawałku tekstury odrysowujemy dwa kółka, jedno większe, drugie mniejsze. Warto tutaj wesprzeć się miską, szklanką. W środku każdego kółka rysujemy jeszcze jedno kółko. Wycinamy nasze koła i przecinamy na połowę.

Krok drugi

Nakładamy jedną połówkę na drugą i sięgamy po włóczkę, którą nawijamy na naszą częściową obręcz. Nasze pomponiki będą ładniejsze i pełniejsze, jeśli owiniemy nitkę kilka razy wokół kartonika.

Krok trzeci

Po nawinięciu odpowiedniej ilości włóczki, kawałek nitki wkładamy w pomiędzy dwa kartoniki, a ostrymi nożyczkami przecinamy nasz pompon w miejscu styku kartonu.

Krok czwarty

Po przecięciu związujemy mocno nitką i wyjmujemy kartoniki.  Pierwszy pompon gotowy. Nie przejmujcie się jeśli Wasze pompony będą nierówne, wystarczy je dociąć nożyczkami. Następnie robimy w ten sam sposób drugi, większy pompon.

Krok piąty

Dwa gotowe pompony łączymy ze sobą za pomocą nitek, które pozostały z ich przywiązania. Po związaniu ich razem, możemy je dociąć do odpowiedniego rozmiaru.

Krok piąty

Z tektury wycinamy wzór uszka króliczka, jedno mniejsze, drugie większe. Następnie wycinamy z filcu brązowego i kremowego po dwie sztuki.

Krok szósty

Uszko brązowe sklejamy z mniejszym kremowym i za pomocą kleju przyklejamy do mniejszego pomponu. W dalszej kolejności przyklejamy oczka króliczka z koralików, filcu lub z  czegoś, co macie pod ręką.

Krok siódmy

Czas na wąsy i nosek króliczka. Wystarczy wyciąć kółeczko z różowego filcu, może też być koralik lub mały pomponik. Wąsy robimy ze srebrnej nitki i razem z noskiem przyklejamy do głowy króliczka.  

I gotowe.

Warto zrobić kilka króliczków razem z dziećmi, to naprawdę świetna zabawa.

Zobacz nasze inne pomysły na wielkanocne ozdoby

Kartka wielkanocna w trzech odsłonach

Wielkanocne jajka ze sznurka

Ażurowe jajka wielkanocne

Wielkanocne jajka – farby marble magic

Wielkanocne jajka decoupage

 

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Targi 23 marca 2018

Targi Mamaville vol. 14 Warszawa

Warszawa to miasto, które nigdy nie zasypia i które ma kalendarz imprez wypełniony na co najmniej pięć lat do przodu. Mowa nie tylko o imprezach rozrywkowych, ale także handlowych. A mimo to Targi Mamaville z roku na rok obrastają w siłę i legendę. W tym roku spotykamy się w Warszawie już po raz czternasty!

Mogłoby się wydawać, że w mieście, w którym nie brak centrów handlowych, bazarów, hurtowni, cyklicznych imprez i zwykłych sklepów dla dzieci, zorganizowanie targów mija się z celem. Tymczasem rzeczywistość zadaje kłam teoretycznym założeniom. Oto przed nami już czternasta wiosenna edycja Targów Mamaville w Warszawie. Organizatorzy są przekonani, że i tym razem na imprezę przybędą tłumy zainteresowanych rodziców.

A jest się czym interesować, bowiem Targi Mamaville są zupełnie inne niż wszystko, co do tej pory widzieliście. Ich idea zasadza się na aktywizacji młodych mam i pomocy w wejściu na jakże trudny rodzimy rynek. Młode, przedsiębiorcze kobiety, zainspirowane własnym macierzyństwem, tworzą niepowtarzalne ubranka, mebelki, akcesoria i gadżety dla dzieci i rodziców. Robią je własnoręcznie lub osobiście nadzorują produkcję. Co to znaczy? Targi Mamaville oferują polskie produkty, wyroby wysokiej jakości, wykonane z najwyższych gatunkowo materiałów. Nie idźcie tam, jeśli szukacie taniej masówki. Idźcie, jeśli zależy Wam na jakości i wyjątkowości.

Mamaville to nie tylko Targi w ścisłym znaczeniu tego słowa. To także bogata strefa edukacyjno-rozrywkowo-warsztatowa, zarówno dla rodziców, jak i dla dzieci. I to za darmo! Na warsztaty trzeba się wcześniej zapisać. Szczegóły można znaleźć tutaj: https://www.facebook.com/events/157417078222105/

Już po raz kolejny Targi Mamaville odbędą się na warszawskim Ursynowie w Arenie Ursynów przy ul. Pileckiego 122. Organizatorzy zapraszają 24 marca w godzinach 10 – 17. Tradycyjnie wstęp wolny.

Jeśli nie macie pomysłu na sobotnie przedpołudnie, koniecznie wybierzcie się na Targi. Na pewno nie wyjdziecie z pustymi rękami.

targi warszawa

Blog W Roli Mamy po raz kolejny obejmuje Targi Mamaville patronatem medialnym.

 

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
top-facebook top-instagram top-search top-menu go-to-top-arrow search-close