Wspólne gotowanie zgodnie z zasadą „zero waste” – ponad 220 tys. uczniów z klas VI-VIII wzięło udział w edukacji kulinarnej Akademii Lubella
Światowa Organizacja Zdrowia podkreśla, że pilnie potrzebne są działania promujące zdrowe nawyki żywieniowe wśród dzieci i młodzieży we wszystkich krajach Europy. Zrealizowane przez nią badania[1] pokazują, że codziennie 78,8% dzieci je śniadanie, 42,5% spożywa świeże owoce, a o połowę mniej je warzywa. Do jedzenia każdego dnia słodkich przekąsek przyznaje się 10,3% młodych respondentów. Istnieją jednak znaczne różnice między nawykami żywieniowymi w poszczególnych krajach. Akademia Lubella od 9 lat wspiera pozytywne podejście polskiej młodzieży do samodzielnego przyrządzania posiłków, właściwego odżywiania i świadomości zasad „zero waste”. W zaproponowanych na rok szkolny 2023/2024 działaniach wzięło udział ponad 2,5 tys. szkół w całej Polsce.
Akademia Lubella postawiła w minionej edycji swojego programu na kanał TV, proponując uczniom klas VI-VIII współkreowanie programu „Nawijamy makaron”. Ta interaktywna formuła spotkała się z ogromnym zainteresowaniem. We wspólne gotowanie zaangażowało się ponad 220 tys. uczniów i ponad 12 tys. nauczycieli.
– Wierzymy, że zachęcając uczniów do samodzielnego gotowania na bazie prostych przepisów i łatwo dostępnych produktów, przyczyniamy się do tego, że w dorosłym życiu będą oni bardziej skłonni do wybierania zdrowszych opcji żywieniowych – mówi Daniel Karaś, Manager ds. CSR w Grupie Maspex. –Dane o marnowaniu jedzenia są alarmujące, dlatego także w tym obszarze postawiliśmy na szeroką edukację, w duchu „zero waste” i kształtowanie młodego „świadomego konsumenta”. Już jesienią ruszą zapisy do nowej edycji akademii – dodaje.
Dzięki programowi uczniowie, przy wsparciu nauczycieli, uczyli się komponowania i samodzielnego przygotowywania zróżnicowanych, wartościowych posiłków, mogli przekonać się, jakie wartości płyną ze wspólnego ich spożywania oraz wdrażali prawidłowe zachowania związane z niemarnowaniem jedzenia. Poznali przy tym pomocne zasady 5xU[2] (urozmaicenie, umiarkowanie, uregulowanie, umiejętność przyrządzania potraw oraz uprawianie sportu), które wraz z zespołem Katedry Technologii i Higieny Żywienia Człowieka SGGW opracował prof. dr hab. Stanisław Berger.
Akademia Lubella
Akademia Lubella zachęca młodzież do eksperymentowania w kuchni, do odkrywania nowych smaków i potraw. Promuje też właściwe nawyki żywieniowe i zdrowy, odpowiedzialny styl życia. Ogromną rolę w tym procesie odgrywają także szkoły. Na te właśnie potrzeby co roku odpowiada program edukacyjny Akademia Lubella kierowany do klas VI-VIII, który edukuje młodzież na temat gotowania, odżywiania i zasad zero waste. Do tej pory w programie wzięło udział już ponad 1,4 mln dzieci.
Akademia Lubella to ogólnopolski program edukacyjny organizowany przez markę Lubella, który promuje zdrowy styl życia wśród młodzieży. Akcja społeczna jest kontynuacją projektu Akademia Uwielbiam.
Więcej informacji na www.akademialubella.pl
KONTAKT DLA MEDIÓW:
Daniel Karaś
Manager ds. CSR | Dział Public Relations
tel. 502 195 114
e-mail: d.karas@maspex.com
Joanna Rosochacka
Senior Account Executive
tel. 570 000 389
e-mail: joanna.rosochacka@prhub.eu
[1] Źródło: WHO, Eating habits of children in 23 European countries (2021), https://www.who.int/azerbaijan/news/item/03-03-2021-how-healthy-are-children-s-eating-habits-who-europe-surveillance-results
[2] Zasady żywienia wg prof. Bergera jako 5 razy „U”. https://www.gov.pl/web/psse-wrzesnia/zasady-zywienia-wyrazone-przez-prof-bergera-jako-5-razy-u [dostęp 1.03.2024 r.].
Źródło wpisu: informacja prasowa