Zaciśnięte piąstki u noworodka i niemowlaka. Czy to normalne i kiedy mija?
Zaciśnięte piąstki u noworodka i niemowlaka można zauważyć jednakowo, gdy dziecko czuwa, jak i podczas snu. To zupełnie normalne i zazwyczaj potrzeba wielu tygodni, by dziecko otworzyło je na stałe i nauczyło się kontrolować ruch dłoni.
Zaciśnięte piąstki u noworodka — dlaczego tak się dzieje?
Jest to skutek istnienia odruchów, które są u nowo narodzonych dzieci normalne, wręcz pożądane. Zaciśnięte piąstki u noworodka i niemowlaka wynikają z odruchu chwytnego i są podstawą do rozwijania następnych, bardziej złożonych umiejętności. Pojawia się już w trakcie życia płodowego, w okolicy siódmego miesiąca ciąży. Traktuje się go jako efekt naturalnej niedojrzałości ośrodkowego układu nerwowego, który nie powoduje zaburzeń w rozwoju maluszka. Odruch zaciskania piąstki można sprowokować, dotykając wnętrza dłoni dziecka, np. palcem.
Do kiedy niemowlak zaciska piąstki? Zaciśnięte piąstki u niemowlaka
Odruch ten jest najsilniejszy przez pierwsze sześć tygodni życia, a utrzymuje się zazwyczaj do szóstego miesiąca, choć to mocno umowna granica. Tak jak w przypadku innych odruchów, zaciskanie piąstek powinno ustąpić na rzecz celowych i kontrolowanych ruchów, takich jak np. chwyt i podpór.
Kiedy udać się do lekarza z dzieckiem?
Istnieją pewne wskazania do tego, by maluszka, który wciąż mocno zaciska piąstki, pokazać lekarzowi. Należy to zrobić m.in. w przypadku, gdy:
- po ukończeniu 3. miesiąca życia dziecko wciąż często i mocno zaciska piąstki;
- w 7. miesiącu życia nie podpiera się na otwartych dłoniach, a na piąstkach;
- gdy między 7. a 9. miesiącem życia nie przejawia reakcji obronnej kończyn górnych (np. podczas podnoszenia malucha poziomo, gdy leży na brzuchu, powinien wysunąć ręce symetrycznie przed siebie);
- gdy zaciskaniu piąstek towarzyszy prężenie lub wyginanie ciała w łuk.
Warto skonsultować wątpliwości z pediatrą, ponieważ zaciskanie piąstek może wynikać z problemów z napięciem mięśniowym, choć wcale nie musi tak być. Często towarzyszy normalnemu napięciu mięśniowemu, jako sposób na właściwe dla dziecka rozkładanie sił. U noworodków i małych niemowląt brzuch, klatka piersiowa i tułów są słabsze niż kończyny, więc zaciskanie piąstek może służyć rozłożeniu napięcia ze słabszych obszarów. Często ten odruch pojawia się również przy złym samopoczuciu dziecka, gdy ma za dużo bodźców, lub coś je boli. Kiedy sytuacja mija, maluch rozluźnia rączki. Zaciśnięte piąstki u noworodka
Jak zachęcić dziecko do otwierania piąstek?
Aby wesprzeć niemowlaka, można w domu stymulować otwieranie dłoni przez głaskanie ich grzbietowej strony. Można też dłońmi maluszka głaskać jego lub własną twarz. Nie zaleca się natomiast wkładania do rączki dziecka zabawek, aby je rozluźnić. Efekt noże być odwrotny od zamierzonego, ponieważ to będzie stymulowało nadmiernie odruch chwytny.
Zaciśnięte piąstki u niemowlaka
Źródło: mamotoja.pl
Źródło zdjęcia: Alex Bodini/Unsplash
- 11 błędów popełnianych podczas przewijania niemowlęcia
- 19 sposobów na kolkę niemowlęcą
- Alarm w pieluszce! Czy wiesz, o czym może świadczyć kolor … kupy dziecka?
- Jak wspierać rozwój mowy u dziecka – kilka prostych kroków
- Kiedy dziecko zaczyna widzieć. Co widzi noworodek?
- Ile ważył najcięższy noworodek w Polsce i na świecie? Te wartości robią wrażenie