Zabawki pomocne w rozwoju niemowlaka

Rodzi się dziecko, małe, niezgrabne i niewinne. Będąc rodzicem codziennie obserwujesz jego rozwój, to jak poznaje i dostosowuje się do otaczającego je świata. Zapewne jeszcze w ciąży zastanawiałaś/-łeś się jakie gadżety dziecięce będą pomocne w rozwoju niemowlaka. Co sprawdzi się, a co będzie przysłowiowym bublem.

Dziewięć lat temu, kiedy pierwszy raz zostałam mamą, nie było aż tak wielu gadżetów dziecięcych. Wybór był na pewno mniejszy niż teraz. Obecnie posiadając już doświadczenie wiedziałam, że na pewno kupię prostą matę edukacyjną i uspokajacz z wibracjami. Poniżej wyjaśnię dlaczego.

Mata edukacyjna Panda

Z założenia mata edukacyjna ma stymulować rozwój malutkiego dziecka w wieku do 6 miesięcy (budowanie stabilnego tułowia, swobodne podnoszenie i obracanie główki, trenowanie obrotów i podparć). Istotne jest tu założenie, iż gadżet ten ma wspierać rozwój. Jednakże często maty o zbyt intensywnych kolorach i zbyt wielu zabawkach przestymulowują dziecko. Dlatego wybór odpowiedniej jest bardzo ważny. Mój padł na matę edukacyjną Panda Fisher Price- cenię produkty tej marki za trwałość i doskonałą jakość użytych materiałów.

Zabawka posiada kompaktowe rozmiary (45x74x10 cm)- dzięki nim i uchwytowi bardzo łatwo ją przenosić i chować po zabawie. Wykonana jest z miękkiego i przyjemnego w dotyku materiału. Duży plus za to, iż całość jest łatwa w  utrzymaniu i materiał można prać w pralce w delikatnym programie. Kto ma małe dziecko, ten wie jak przydatna jest to opcja, a w czasie intensywnych zabaw na brzuszku małe wypadki nie raz się zdarzają.

Jak widać na zdjęciu, mata posiada przyjemne i łagodne dla oka kolory, które nie „krzyczą”. Uwaga dziecka skupiana jest jedynie na czterech kolorowych dodatkach: grzechotce, gryzaczku listku, szeleszczącej buteleczce i brzęczącym ogonku pandy. Oczywiście o gustach się nie dyskutuje, ale mi ta kolorystyka odpowiada. Dziecko nie musi być cały czas bombardowane bodźcami, bo zdarza się, że przynosi to odwrotny efekt od oczekiwanego. Zbyt pstrokata mata może utrudniać maluchowi ”wybór” elementu, na którym mógłby i chciałby się skupić na dłużej.

Panda posiada wyprofilowany kształt z wbudowaną poduszeczką, aby podpierać szkraba podczas zabawy na brzuszku. Niemowlętom na początku bardzo trudno polubić leżenie na brzuszku, ponieważ utrzymanie pozycji, w której łokcie znajdują się pod barkami albo tyci przed nimi, wymaga od nich bardzo dużego wysiłku. Wyprofilowana poduszka znacznie to ułatwia i jest wygodniejsza w użyciu niż na przykład  zrolowany kocyk czy ręcznik ?

 

Jeż Uspokajacz z wibracjami  

Uspokajacz, jak sama nazwa wskazuje, jest zabawką, która powinna uspokoić i wyciszyć dziecko. Słowo “uspokoić” jest tu kluczowe. Dla zdesperowanego rodzica to gadżet must have. Chwila wytchnienia w czasie uporczywej kolki jest na wagę złota. U nas w pierwszych tygodniach moc sprawczą posiadły nie tyle melodie, ile delikatne wibracje. To one dawały ukojenie i masowały obolały brzuszek (sprawdziły się także w czasie bólu u starszaka).

Jeżyk wykonany jest z miękkiego pluszu, wewnątrz którego znajduje się mechanizm, zasilany bateryjne: 3 x AA (dołączono), odpowiedzialny za uwalnianie wibracji i odtwarzanie melodii. Dostępne są 4 różne ustawienia:

1.Krótkie melodie z wibracją (łącznie 15 dźwięków natury i utworów muzyki klasycznej);

2.Długie melodie z wibracją (12 melodii odtwarzanych ok. 20 min.);

3.Wibracje;

4.Długie melodie.

Tryby możesz dostosować do zmieniających się potrzeb dziecka. Muzyka jest łagodna, przyjemna dla ucha, a dwa poziomy regulacji głośności pomagają ustawić ją w dogodnych preferencjach dla małego melomana. Nie od dziś wiadomo, że muzyka łagodzi obyczaje i rozwija zmysły. Muzyka działa na nie kojąco, uspokaja je, jeśli tylko jest łagodna, a dźwięki pojawiają się w powtarzalnej kolejności i łatwym do zapamiętania rytmie. Kontakt z muzyką ma korzystny i długotrwały wpływ na rozwój dziecka.

Ze względu na swój kształt i użyte materiały Jeż Uspokajacz z wibracjami to doskonała przytulanka dla każdego dziecka od urodzenia. Idealnie sprawdzi się w domu, jak i na spacerze, a gdy zaliczy w czasie podróży upadek, bez problemu swój blask odzyska po kąpieli w pralce (po usunięciu pojemnika na baterie). Zabawka ponadto nie podsiada żadnych niebezpiecznych elementów, które mogłyby powodować zadławienie, a wieczko w miejscu wkładania baterii jest zabezpieczone śrubką. Kwestia bezpieczeństwa przy wyborze zabawek jest niezmiernie ważna. Ważniejsza nawet od designu.

To przykład tylko dwóch gadżetów spośród wielu dostępnych na rynku. Informacje o wielu innych możesz uzyskać tu.

Zdjęcia: Sylwia i Fisher Price

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

top-facebook top-instagram top-search top-menu go-to-top-arrow search-close