Ciąża i dziecko 1 grudnia 2022

Zaciśnięte piąstki u noworodka i niemowlaka. Czy to normalne i kiedy mija?

Zaciśnięte piąstki u noworodka i niemowlaka można zauważyć jednakowo, gdy dziecko czuwa, jak i podczas snu. To zupełnie normalne i zazwyczaj potrzeba wielu tygodni, by dziecko otworzyło je na stałe i nauczyło się kontrolować ruch dłoni.  

Zaciśnięte piąstki u noworodka — dlaczego tak się dzieje?

Jest to skutek istnienia odruchów, które są u nowo narodzonych dzieci normalne, wręcz pożądane. Zaciśnięte piąstki u noworodka i niemowlaka wynikają z odruchu chwytnego i są podstawą do rozwijania następnych, bardziej złożonych umiejętności. Pojawia się już w trakcie życia płodowego, w okolicy siódmego miesiąca ciąży. Traktuje się go jako efekt naturalnej niedojrzałości ośrodkowego układu nerwowego, który nie powoduje zaburzeń w rozwoju maluszka. Odruch zaciskania piąstki można sprowokować, dotykając wnętrza dłoni dziecka, np. palcem. 

Do kiedy niemowlak zaciska piąstki? Zaciśnięte piąstki u niemowlaka

Odruch ten jest najsilniejszy przez pierwsze sześć tygodni życia, a utrzymuje się zazwyczaj do szóstego miesiąca, choć to mocno umowna granica. Tak jak w przypadku innych odruchów, zaciskanie piąstek powinno ustąpić na rzecz celowych i kontrolowanych ruchów, takich jak np. chwyt i podpór.  

Kiedy udać się do lekarza z dzieckiem?

Istnieją pewne wskazania do tego, by maluszka, który wciąż mocno zaciska piąstki, pokazać lekarzowi. Należy to zrobić m.in. w przypadku, gdy: 

  • po ukończeniu 3. miesiąca życia dziecko wciąż często i mocno zaciska piąstki;
  • w 7. miesiącu życia nie podpiera się na otwartych dłoniach, a na piąstkach;
  • gdy między 7. a 9. miesiącem życia nie przejawia reakcji obronnej kończyn górnych (np. podczas podnoszenia malucha poziomo, gdy leży na brzuchu, powinien wysunąć ręce symetrycznie przed siebie);
  • gdy zaciskaniu piąstek towarzyszy prężenie lub wyginanie ciała w łuk. 

Warto skonsultować wątpliwości z pediatrą, ponieważ zaciskanie piąstek może wynikać z problemów z napięciem mięśniowym, choć wcale nie musi tak być. Często towarzyszy normalnemu napięciu mięśniowemu, jako sposób na właściwe dla dziecka rozkładanie sił. U noworodków i małych niemowląt brzuch, klatka piersiowa i tułów są słabsze niż kończyny, więc zaciskanie piąstek może służyć rozłożeniu napięcia ze słabszych obszarów. Często ten odruch pojawia się również przy złym samopoczuciu dziecka, gdy ma za dużo bodźców, lub coś je boli. Kiedy sytuacja mija, maluch rozluźnia rączki. Zaciśnięte piąstki u noworodka

Jak zachęcić dziecko do otwierania piąstek?

Aby wesprzeć niemowlaka, można w domu stymulować otwieranie dłoni przez głaskanie ich grzbietowej strony. Można też dłońmi maluszka głaskać jego lub własną twarz. Nie zaleca się natomiast wkładania do rączki dziecka zabawek, aby je rozluźnić. Efekt noże być odwrotny od zamierzonego, ponieważ to będzie stymulowało nadmiernie odruch chwytny. 

Zaciśnięte piąstki u niemowlaka


Źródło: mamotoja.pl
Źródło zdjęcia: Alex Bodini/Unsplash

 

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Uroda 30 listopada 2022

Pielęgnacja skóry jesienią – jak o nią dbać i zapobiegać podrażnieniom

Jesień nie jest zbyt łaskawą porą roku dla nas, chociażby dlatego, że pogoda potrafi płatać niezłe psikusy – raz nas rozpieszcza, innym razem daje z siebie wszystko, co najgorsze: deszcz, śnieg, wiatr i chłód, a nawet mróz. Brak słońca sprawia, że spadają nasze siły witalne i odporność, a do tego szybko robi się ciemno, przez co zdecydowanie więcej czasu spędzamy w klimatyzowanych pomieszczeniach. Kiedy aura za oknem jest nieciekawa, automatycznie chwytamy się też każdego sposobu na rozgrzanie – począwszy od podkręcania kaloryferów, przez jedzenie i picie ostrych oraz gorących dań i napojów, po wygrzewanie się w wannie czy pod prysznicem.

Niestety to wszystko razem wzięte bardzo niekorzystnie wpływa na kondycję skóry, szczególnie wrażliwej i skłonnej do podrażnień. Problem dotyczy przede wszystkim twarzy, ponieważ ona w przeciwieństwie do pozostałych części ciała, zawsze jest odsłonięta. Jeśli więc prędko nie zmienimy pielęgnacji, bariera ochronna naskórka może zostać uszkodzona i nie będzie stanowić właściwej obrony przed wpływem szkodliwych czynników zewnętrznych. Skutkiem tego jest uczucie ściągania, szczypania, pieczenia i zaczerwienienie skóry.

Zaburzona bariera hydrolipidowa prowadzi między innymi do nadmiernej utraty wilgoci, co objawia się wyraźnym przesuszeniem, nierzadko z widocznymi łuszczącymi się płatkami skóry i szorstkością w dotyku. Na wrażliwej skórze szybko i mocno zaznacza się też rumień oraz teleangiektazje (rozszerzone naczynka krwionośne) – głównie na policzkach oraz w okolicach skrzydełek nosa.

Jak więc zadbać o skórę jesienią, by nie uległa podrażnieniom?

W okresie jesienno-zimowym koniecznie trzeba chronić skórę przed działaniem czynników zewnętrznych, w tym celu warto włączyć do codziennej pielęgnacji produkty bogate w składniki odbudowujące barierę ochronną naskórka. Mogą to być: ceramidy, cholesterol, kompleks NMF (w jego skład wchodzi m.in. mocznik, aminokwasy, kwas piroglutaminowy, sole kwasu mlekowego), kwasy tłuszczowe, kwas hialuronowy, kolagen, elastyna, skwalan.

Do podrażnionej skóry potrzebne są składniki łagodzące, np. d-pantenol (witamina B5), alantoina, ektoina, aloes.

Skóra naczynkowa podatna na powstawanie teleangiektazji potrzebuje komponentów wzmacniających naczynia krwionośne, takich jak: oczar wirginijski, ekstrakt z arniki górskiej, ekstrakt z kasztanowca, witamiy C i PP, flawonoidy, rutyna, kwas laktobionowy, kwas azelainowy, krwawnik pospolity, nagietel lekarski czy algi morskie.

Przed każdym wyjściem na dwór należy stosować krem ochronny z filtrem UV, niezależnie od tego, czy świeci słońce, czy jest pochmurny dzień. Ponadto przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych warto też zabezpieczyć usta pomadką nawilżającą oraz dłonie – w mroźne dni zaleca się zakładać na nie rękawiczki, a oprócz tego kilka razy dziennie aplikować krem odżywczo-regenerujący, chociażby z masłem Shea. 

 

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
W przedszkolu 29 listopada 2022

Jak odpowiednio dobrać fotelik dla dziecka?

Jazda samochodem z maluchami wiąże się z zapewnieniem im bezpieczeństwa w postaci odpowiednio dobranego fotelika. Posiadanie go jest regulowane przepisami, które mówią o tym, że dziecko, którego wzrost nie wynosi więcej niż 150 cm powinno korzystać z fotelika samochodowego.

Chroni to nasze pociechy przed ewentualnymi urazami, których mogą doznać w przypadku stłuczki, czy wypadku i w wielu sytuacjach zapewnia im życie i zdrowie. 

Jak dobrać fotelik do wzrostu i wagi dziecka?

Dobierając fotelik bierzemy pod uwagę nie tylko wiek malucha, ale przede wszystkim jego wagę i wzrost. Zgodnie z europejskimi rozporządzeniami foteliki samochodowe dzielimy na pięć podstawowych grup w zależności od wagi malucha i są to:

  • grupa 0 dla dzieci o wadze do 10kg,

  • grupa 0+ dla dzieci o wadze do 13kg,

  • grupa I dla maluchów o wadze od 9 kg do 18 kg,

  • grupa II – waga od 15 kg do 25 kg,

  • grupa III – waga od 22 kg do 36 kg.

Dodatkowo oprócz kryteriów wagowych bierzemy pod uwagę również wzrost malucha, ponieważ podstawowa zasada mówi o tym, że siedzisko należy wymienić, kiedy głowa dziecka wystaje poza krawędź zagłówka i długość zapięcia bezpieczeństwa. Jeśli jest ono zbyt ciasne i uwiera pociechę należy zakupić nowy model fotelika. 

Jakie kryteria powinny spełniać foteliki?

Dobry producent fotelików samochodowych powinien w swojej ofercie posiadać produkty spełniające wszelkie europejskie normy homologacji jak ECE R44/03, ECE R 44/04 lub i-Size.

Dodatkowo wybierając odpowiedni model warto zwrócić uwagę na jego mocowanie i tutaj kierować się ku tym produktom, które posiadają zabezpieczenia ISOFIX spełniające wszelkie normy bezpieczeństwa. Jeśli dany fotelik nie posiada takiego mocowania warto go wówczas zamontować za siedzeniem pasażera. 

Jak umieścić fotelik w samochodzie?

Badania wykazują, że najbezpieczniejszą pozycją do przewożenia dzieci do 15 kg jest pozycja, w której fotelik umieszczamy tyłem do kierunku jazdy. Co ważne musi to być model typu RWF, czyli możliwy do takiego właśnie montażu.

Jeśli przewozimy maluchy na przednim siedzeniu należy wyłączyć poduszki powietrzne od strony pasażera aby nie ryzykować ich aktywowania się w przypadku stłuczki. Producent fotelików samochodowych Marko posiada w ofercie produkt, który dopasowuje się do potrzeb maluchów i zmienia się wraz ze wzrostem dziecka.

Jest to obrotowy fotelik, który umożliwia jazdę zarówno tyłem, jak i przodem do kierunku jazdy. 

Okazuje się, że najbezpieczniejsze miejsce do montażu fotelika znajduje się na środkowej kanapie tylnego siedzenia samochodowego. Niestety nie zawsze ze względu na ograniczenia pojazdu jesteśmy w stanie zamontować fotelik właśnie w ten sposób. Wiele osób montuje również dodatkowe, wewnętrzne lusterka samochodowe, które pozwalają kontrolować w trakcie jazdy stan maluszka.  

Czy warto wybrać fotelik obrotowy?

Fotelik obrotowy posiada ogromną zaletę, a mianowicie jest maksymalnie ergonomiczny i dopasowuje się do potrzeb maluchów. Wraz ze wzrostem i rozwojem dziecka może zmieniać sposób mocowania i przewożenia pociechy.

W zależności od tego, czy chcemy fotelik umieścić przodem, czy tyłem do kierunku jazdy możemy obrócić jego położenie dzięki możliwości obrotu go o 360 stopni.

Dodatkowym atutem jest to, że możemy bez problemu odwrócić do w stronę drzwi co jest niebywałym ułatwieniem podczas umieszczania i wyjmowania pociechy z samochodu.

Dzięki nowoczesnej technologii i regulowanym elementom jeden fotelik może być użytkowany przez nawet 4 lata bez konieczności wymiany go na nowy model. Jest to idealne połączenie produktu dla niemowlaka i nieco większego już malucha z zachowaniem wszelkich norm bezpieczeństwa. 

Czy taki fotelik spełnia wszelkie wymogi bezpieczeństwa?

Producent fotelików samochodowych Marko zapewnia, że produkty posiadają wszelakie europejskie atesty niezbędne do zachowania bezpieczeństwa podczas jazdy.

Dodatkowo przy produkcji tych produktów wykorzystano najnowocześniejszą technologię pozwalając na nachylenie fotelika pod odpowiednim kątem w stosunku do fotela samochodowego co umożliwia idealne dopasowanie do każdego pojazdu.

Pochłaniacz energii to technologia, która zapewnia ochronę najbardziej narażonych części ciała jak główka maluszka, a samo rozwiązanie znajduje się w zagłówku fotelika wykonanego ze specjalnych materiałów i konstrukcji o różnych strefach elastyczności. (Więcej znajdziesz na stronie producenta). 

jak dobrać fotelik

Portrait of cute child eating ice cream and sitting in child seat, inside the car. Little boy in a cap with appetite looking at ice cream in a waffle cone.

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
top-facebook top-instagram top-search top-menu go-to-top-arrow search-close