Dania główne 4 maja 2023

Zakwas pszenny na barszcz biały — prosty przepis

Podawałam ostatnio wykorzystywany przeze mnie przez lata przepis na zakwas na żurek, dziś podpowiem, jak przygotować zakwas pszenny na barszcz biały.

Nie zdziwcie się, bo przepisy na oba specjały są bliźniacze, w zasadzie różnią je tylko dwa składniki — mąka i majeranek. Oba sposoby zdradziła mi wiekowa pani, którą kiedyś miałam przyjemność odwiedzić, i która wręczyła mi słoiczek z zakwasem. Od tamtej pory, czyli jakichś dziesięciu lat, trzymam się Jej wskazówek i bardzo dobrze na tym wychodzę.  

Jeśli wczytacie się w oba przepisy, zauważycie, że proces przygotowania niczym się od siebie nie różni. Jeśli z powodzeniem przygotowaliście choć raz zakwas żytni na żurek, zakwas pszenny okaże się jedynie formalnością. Ale i tak go powtórzę krok po kroku, jeśli lubicie mieć całą wiedzę pod ręką. Zapraszam. 

Zakwas pszenny na barszcz biały — przepis

Składniki na zakwas pszenny: 

  • 4 czubate łyżki (albo pięć płaskich, jak wolisz ;)) mąki pszennej typ 2000 (z niższym typem nie próbowałam)
  • 500 ml ciepłej wody (w temperaturze nie wyższej niż 40°C)
  • 2-3 ząbki czosnku
  • kilka ziaren ziela anielskiego
  • liść laurowy 
  • 1-2 łyżeczki majeranku

Z takiej ilości zakwasu (500 ml) przygotujesz ok. 2,5- 3 litrów zupy, w zależności od tego, jak mocny smak barszczu lubisz. 

Wykonanie zakwasu pszennego:

  1. Mąkę zalej ciepłą przegotowaną wodą, dodaj przyprawy i wymieszaj. Naczynie przykryj ściereczką (zabezpiecz ją gumką recepturką) i odstaw w spokojne ciepłe miejsce, ale nie na słońcu.
  2. Raz dziennie zbierz pianę, która jest oznaką fermentacji, i przemieszaj zakwas drewnianą łyżką.  
  3. Mniej więcej przez 5-7 dni powtarzaj tę czynność. To, czy zakwas wyszedł, sprawdzam po przyjemnym, kwaskowym zapachu i smaku. Gdy zacznie się psuć,  wyjdzie na nim pleśń. Dlatego trzeba używać wyparzonych naczyń i pamiętać o regularnym mieszaniu. 

Następnie robię zupę z większości gotowego zakwasu i zostawiam w naczyniu ok. łyżki z jego reszty, aby mieć starter na kolejną zupę. Zdradzę Wam przy okazji, że jeśli chcecie, by zakwas ruszył mocniej, możecie wesprzeć go np. łyżeczką soku z kiszonych ogórków, który również jest bogaty w dobre bakterie fermentacyjne. Gotowy zakwas trzymam w lodówce do ponownego wykorzystania. Bez szwanku trzymałam go przez kilka tygodni. Dla bezpieczeństwa warto zlać zakwas do wyparzonego słoika lub butelki bez przypraw.

Dlaczego warto przygotować domowy zakwas pszenny?

Przede wszystkim wiadomo, co w takim zakwasie się znajduje, bo sami dobieramy składniki. Jest też zdrowy, ze względu na zachodzący w nim proces fermentacji. Poza tym barszcz biały, u mnie obowiązkowo z białą kiełbaską i jajkiem, przygotowany na zakwasie pszennym jest zupełnie inny w smaku niż przysłowiowe zupy z torebki. Do tego sporo czosnku przeciskanego przez praskę, jeszcze więcej majeranku i mam zupę jak marzenie. 🙂


Źródło zdjęcia: Rafał Nawrocki/Pexels

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
W szkole 4 maja 2023

Szkoła dobrostanu – Zdrowie psychiczne uczniów i nauczycieli

Brak równowagi, rozproszenie i multitasking to chleb powszedni wszystkich członków i członkiń szkolnej społeczności. Lekcje, na których trudno się skupić, hałas na przerwach, relacje z rówieśnikami i współpracownikami, stresujący test czy świadomość, że zbliża się koniec roku szkolnego, pełen sprawdzianów i egzaminów. Przebodźcowany i obciążony mózg nie odpuszcza. Analizuje każde zdarzenie, nie skupia się na efektywnym działaniu, traci poczucie sprawczości. Pojawia się zmęczenie, a nawet wypalenie. Jak temu zaradzić? Fundacja Szkoła z Klasą w ramach Szkoły Dobrostanu zachęca do szczególnej troski o dobrostan psychiczny osób nauczających i praktykowanie na co dzień uważności. Czy w szkole jest miejsce dla mindfulness? Weź głęboki oddech i przekonaj się, że tak!

Mindfulness kojarzy się z motywacyjnym hasłem z nagłówków w luksusowych magazynach i okładek poradników psychologicznych, obiecującym spokój ducha oraz wytyczającym drogę do życiowych i zawodowych sukcesów. Tymczasem eksperci i ekspertki Fundacji z Klasą oraz edukatorzy uczestniczący w inicjowanych przez nią programach zwracają uwagę, że to niezwykle wartościowa umiejętność. To praktyka, której opanowanie daje nauczycielkom i nauczycielom szereg narzędzi, niezbędnych w życiu poza murami szkoły, a także w pracy z uczniami i uczennicami. Według badań aż 47 % czasu nasz umysł myśli o czymś innym niż czynności, które aktualnie wykonujemy, co wpływa na brak poczucia szczęścia. Trening uważności pomaga skupić się na sobie. Uczy, jak skoncentrować się, zrozumieć i nie oceniać tego, co się dzieje z ciałem i emocjami w momentach największego rozproszenia. Daje narzędzia do przyjrzenia się im, wyciszania w momentach kiedy potrzebne jest skoncentrowanie na działaniach. Osoby tworzące program namawiają nauczycieli i nauczycielki: „potraktuj się łagodnie i z życzliwością. Pozwól sobie pomóc, by móc skutecznie pomagać innym”.

Wprowadzenie treningu uważności jako elementu codziennej praktyki nauczycielek i nauczycieli jest wyrazem troski o zdrowie psychiczne i dobrostan wszystkich członków szkolnej społeczności. To jeden z obszarów działalności Fundacji Szkoła z Klasą i clue Szkoły Dobrostanu. Bo choć dużo mówi się o trudnościach i   obciążeniu, z jakimi w życiu szkolnym mierzą się uczniowie i uczennice, znacznie rzadziej porusza się te zagadnienia w kontekście grona nauczycielskiego. Szkoła Dobrostanu, której częścią jest projekt Krople Uważności, wspiera edukatorów we wzmacnianiu zarówno zdrowia psychicznego uczniów, jak i w zadbaniu o siebie samych. Na projekt Krople Uważności składa się 8-tygodniowy kurs mindfulness dla nauczyciela, mentoring wokół pracy z klasą oraz materiały edukacyjne nazwane (S)pokojem nauczycielskim, realizowane we współpracy z Fundacją Edumind Uważność w Edukacji. 

Szkoła dobrostanu – pakiet kart z ćwiczeniami

W Kroplach Uważności powstał też pakiet 40 dwustronnych pięknie ilustrowanych kart, zawierających drobne ćwiczenia do wykonania w każdym momencie dnia – w drodze do pracy, na spacerze, w domu, po męczącym dniu, a także w klasie. Część z nich zawiera propozycje konkretnych praktyk uważności, a część ma przestrzeń na dopisanie własnych propozycji. Wielowarstwowe w przekazie grafiki przygotowała Marta Ruszkowska, malarka i ilustratorka książek nominowana do Nagrody Literackiej m.st. Warszawy. Karty mogą być używane przez nauczycieli i nauczycielki indywidualnie, ale też podczas zajęć z dziećmi i młodzieżą. Nauczycielom pomogą w zrelaksowaniu się i wyciszeniu oraz w rozmowie o odczuciach i refleksjach. A osiągnięcie własnego spokoju i równowagi ułatwi przyjrzenie się problemom i potrzebom uczniów, wspieranie ich dążeń oraz dialog, pełen zrozumienia i akceptacji, pozbawiony osądzania. 

Użycie kart wspomaga praktykę uważności, która stoi na straży systemu nerwowego – daje narzędzia do opanowania emocji, pozwala skoncentrować się na działaniu, być życzliwym wobec siebie i innych. Kilka minut praktyki uważności dziennie umożliwia oglądanie z dystansu tego, co się dzieje. Daje także umiejętność świadomego radzenia sobie z trudnymi sytuacjami. Wszystko po to, by móc budować własny dobrostan, a jednocześnie wspomóc dzieci i młodzież w nauce, relacjach z innymi, pokonywaniu stresu i zniechęcenia czy rozwiązywaniu sytuacji konfliktowych. Tak, aby każda osoba w szkolnej społeczności pogłębiła rozumienie siebie, zyskała poczucie sensu i radości.

Krople Uważności to projekt realizowany przez Fundację Szkoła z Klasą we współpracy z Fundacją Edumind Uważność w Edukacji dzięki finansowaniu AstraZeneca Young Health Programme.

Koncepcja kart: Agnieszka Krawczak-Chmielecka
Koordynacja: Anna Nowacka
Opracowanie praktyk: Anna Nowacka, Natalia Dyck
Redakcja: Katarzyna Radzikowska
Rysunki: Marta Ruszkowska
Opracowanie graficzne: Robert Semik
Do rysunków zostały wykorzystane zdjęcia na wolnej licencji Pixabay. 

 

Źródło wpisu: informacja prasowa
Zdjęcie: Pixaby

 

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Ciąża i dziecko 3 maja 2023

Pierwsza wyprawka od Fisher-Price® — na dobry start Twojego dziecka

Fisher-Price, od ponad 90 lat wspiera kolejne pokolenia rodziców ekspercką wiedzą i doświadczeniem, proponuje szereg akcesoriów pomagających w wyciszaniu, usypianiu i rozwijaniu naszych małych pociech. Przedstawiamy listę wyprawkową na dobry start Twojego dziecka.

Pierwsza wyprawka od Fisher-Price:

Uspokajanie

Pierwsze miesiące życia dziecka to wyjątkowo ważny czas, w którym maluch musi nauczyć się funkcjonować w nowym świecie. Nie zawsze jest to łatwe, szczególnie w przypadku niemowląt, które borykają się z kolkami, niepokojem i dezorientacją. W takich sytuacjach najważniejsze jest uspokojenie dziecka i zapewnienie mu poczucia bezpieczeństwa.

Fisher-Price® Wydra Usypianka-Przytulanka Oddychający uspokajacz (FXC66) to pluszowa, interaktywna przytulanka, która otrzymała pozytywną opinię Instytutu Matki i Dziecka.  Uspokoi maluszka od pierwszych dni życia. Wyderka „oddycha” – miękki brzuszek rytmicznie podnosi się i opada jak przy oddychaniu, co w naturalny sposób koi maluszka. Zabawka ma wgrane 30 minut uspokajającej muzyki i innych dźwięków, m.in. imitujących bicie serca, pochrapywanie czy szum. Delikatne światełka,  rytmiczne ruchy oraz 11 innych funkcji rozwijają zmysły dotyku, wzroku i słuchu, jednocześnie relaksując dziecko. Dzięki słodkiemu pyszczkowi, miękkiemu materiałowi i satynowemu ogonkowi oddychająca wydra to nie tylko idealna zabawka do spania dla Twojej pociechy, ale także pomoże wyciszyć Twoje dziecko i da mu poczucie bezpieczeństwa. Wyderka może stać się częścią codziennego układania do snu, pomagając w tworzeniu rytuału zasypiania. Zabawka jest także łatwa w utrzymaniu — można prać ją w pralce po wyjęciu części elektronicznej.

Usypianie

Sen stanowi niezwykle ważny element w pierwszych miesiącach życia dziecka, ponieważ wpływa na jego ogólne funkcjonowanie. W czasie snu mózg malucha przetwarza informacje, które gromadził przez cały dzień, pomagając mu wyodrębnić umiejętności, które powinien ćwiczyć, a także odrzucając te, które są niepotrzebne do dalszego rozwoju. Ponadto, podczas snu przysadka mózgowa wydziela hormon wzrostu, co przyczynia się do fizycznego rozwoju dziecka. Aby sen był dla dziecka przyjemnością, warto zadbać o odpowiedni nastrój. Fisher-Price oferuje produkty, które pomagają maluchom w zasypianiu i sprawiają, że sen staje się spokojnym i przyjemnym doświadczeniem.

Fisher-Price® Karuzela z misiami – uspokajacz dla niemowlaka z projektorem (CDN41) to najlepszy towarzysz dziecięcych wieczorów. Delikatne światło błyszczących gwiazdek, tworzących na suficie i ścianach rozgwieżdżone niebo, a łagodne  dźwięki kołysanek dla dzieci , białego szumu lub kojące odgłosy natury wprowadzą maleństwo w spokojny, senny nastrój. Trzy miękkie, urocze, uśmiechnięte misie-motylki pomagają ukoić, wyciszyć i zainteresować dziecko. Karuzela może być montowana zarówno do łóżeczka, jak i do wózka. Z upływem czasu  może służyć dziecku jako sam projektor, który ułatwi usypianie i będzie kojarzył się z poczuciem bezpieczeństwa. Karuzelka i projektor są sterowane za pomocą pilota.

Fisher-Price® Senna chmurka Usypiacz do łóżeczka dla niemowlaka (GJD44) grająca spokojne melodie stanie się niezbędnym elementem wyposażenia pokoju Twojego dziecka! Chmurka jest mięciutką poduszką, która pełni funkcję pozytywki oraz delikatnej lampki. To miły uspokajacz i usypiacz najmłodszych dzieci, którym dzięki niej będzie zdecydowanie łatwiej zrelaksować się i zasnąć. Urocza mięciutka chmurka pomoże uspokajać i utulać Twoje dziecko do snu już od pierwszych miesięcy życia. Chmurkę można łatwo przyczepić do większości łóżeczek, a delikatna muzyka i efekty dźwiękowe ze specjalnej playlisty Ready, Settle, Sleep są zsynchronizowane z pokazem światełek, by tworzyć przytulną atmosferę zapewniającą spokojny sen. Każde dziecko jest inne, dlatego masz możliwość dopasowywania muzyki, relaksujących odgłosów natury, głośności, a także koloru światła – znajdź kombinację, którą pokocha Twoje maleństwo. Gdy dziecko podrośnie, uspokajacz może zamienić się w ulubioną, przenośną zabawkę.

Pierwsza wyprawka: Poznawanie świata przez zabawę

Trzecim kluczowym elementem w życiu niemowlaka jest odkrywanie i poznawanie świata poprzez zabawę. Pozwala ona maluchowi doświadczać różnych sytuacji, odkrywać związki między procesami, rozwijać emocje oraz stymuluje rozwój wszystkich zmysłów. Warto wykorzystywać zabawki i akcesoria, które pobudzą ciekawość dziecka i będą stymulować jego zmysły. Jednym z kluczowych elementów jest tutaj sensoryka, ponieważ dzięki niej maluch poznaje świat i zdobywa informacje o nim. Poprzez stymulowanie różnych zmysłów, takich jak dotyk, wzrok, słuch, smak i węch, dziecko odkrywa nowe rzeczy i rozwija swoje umiejętności. Prawidłowe funkcjonowanie zmysłów jest kluczowe dla rozwoju emocjonalnego, społecznego i poznawczego dziecka, a także wpływa na jego ogólny rozwój i zachowanie w późniejszym życiu. Odpowiednia zabawa pozwoli na osiąganie kolejnych sukcesów rozwojowych razem z dzieckiem.

Fisher-Price® Edukacyjna mata z dźwiękami Domek Odkrywcy (HJK45) posiada pozytywną opinię Instytutu Matki i Dziecka i dostosowuje się do etapu rozwoju maluszka. Najpierw mięciutka mata i zabawki nad głową zapewniają świetną zabawę niemowlętom podczas zabawy na pleckach. Wśród zabawek do przyczepiania znajdziemy lusterko do poznawania swojej buzi, żabkową grzechotkę, gryzaczek ślimaczek bez bisfenolu A, szeleszczącego krasnala i bujającą się konewkę do trącania rączką. Potem możesz rozłożyć dodatkowy panel z zabawkami aktywizującymi do przyczepiania w różnych miejscach angażującymi zmysły podczas zabawy na brzuszku. Finalnie można przekształcić matę w inspirowany domkiem tunel do raczkowania z niespodziankami „a kuku” i podświetlaną muzyczną konewką, która zapewnia do 20 minut muzyki, dźwięków i wielokolorowych światełek. Pomaga rozwijać zmysły, zręczność i koordynację ruchową u niemowląt od narodzin. Nadaje się również do prania w pralce i zapewnia mnóstwo miejsca do zabawy dla maluszka.

Fisher-Price® Mata edukacyjna 3 w 1 Las tropikalny (HJW08)  to najnowsza, multi-sensoryczna mata w ofercie Fisher-Price. „Rośnie” razem z dzieckiem od noworodka bawiącego się na leżąco po zabawę na brzuszku i na siedząco u starszego szkraba, zapewniając świetną zabawę sensoryczną przez cały czas. Noworodki i niemowlęta mogą leżeć na plecach na mięciutkim podłożu z 6 zabawkami zwisającymi z łuków nad ich główką. Do wyboru mamy szeleszczącego tygryska, grzechotkę-papużkę, motylkową minikaruzelkę, gryzaczek listek bez bisfenolu A, lustereczko do poznawania swojej buzi oraz leniwca z muzyką i światełkami, a wszystkie je możemy dowolnie rozmieścić. Podczas zabawy na brzuszku łuk można opuścić, aby zabawki były w zasięgu rączek, a urocza poduszeczka żyrafka zapewni dziecku podparcie. Leniwiec ze światełkami i muzyką (nawet 20 minutami muzyki i światełek!) utrzymuje frajdę — od zabawy na brzuszku przez zabawę na siedząco, aż po przemieszczanie się. Matę do zabawy i poduszeczkę pod brzuszek można prać w pralce (po usunięciu łuków i zabawek).

Fisher-Price® Piesek 3 w 1 Poduszeczka pod brzuszek uprzyjemnia maluszkowi zabawę na brzuszku. Ten uroczy szczeniaczek zapewnia podparcie i jest zawsze gotowy do zabawy na brzuszku i na siedząco oraz w odgrywanie ról, gdy dziecko się nim „opiekuje”. Psia poduszeczka pod brzuszek ma szeleszczący panel i 3 zabawki aktywizujące, które pomagają wzmacniać sprawność ruchową dziecka oraz angażują zmysły wzroku, słuchu i dotyku. Poduszeczka jest w komplecie z 3 zabawkami dla niemowląt: kuleczką-grzechotką, gryzaczkiem-ciasteczkiem bez bisfenolu A i lustereczkiem do poznawania swojej buzi. Mięciutka i podpierająca poduszeczka ma przyczepiony szeleszczący panel z kieszonką do przechowywania zabawek lub zabawy we wkładanie i wyjmowanie elementów. Zabawka pomaga wzmacniać sprawność ruchową oraz rozwijać zmysły dziecka i zachęcać do wczesnej zabawy w odgrywanie ról. Po odczepieniu zabawek poduszeczka nadaje się do prania w pralce.

Fisher-Price® Poduszeczka Małego Gracza to mięciutka poduszeczka pod brzuszek, która zapewnia podparcie i wygodę noworodkom i niemowlętom podczas zabawy szeleszczącym ekranem, słuchawkami-klekotką i grzechotką w kształcie napoju. Twój mały gracz może wzmacniać sprawność ruchową oraz pobudzać zmysły podczas zabawy na brzuszku dzięki radosnym odgłosom i elementom o różnych powierzchniach. Dzięki niej maluszek może grać, gdzie chce – weź ze sobą dwie przyczepiane zabawki, aby Twój mały gracz mógł aktywnie spędzać czas w podróży oraz na spacerze. Poduszeczkę można prać w pralce, co ułatwia czyszczenie.

Oprócz funkcjonalnych aspektów, takich jak bezpieczeństwo czy komfort, nie zapominajmy o tym, że zabawa jest niezwykle ważnym elementem w życiu dziecka. Poprzez nią maluch poznaje świat, rozwija swoją kreatywność oraz zdolności poznawcze. Dlatego warto zwrócić uwagę na zabawki, które poza pełnieniem swojej funkcji edukacyjnej, będą również dostarczać dziecku radości i emocji. Skompletujmy wyprawkę z myślą o tym, by maluch miał jak najlepszy start, w pełni korzystając z dobrodziejstw otaczającego go świata.

 

Źródło wpisu: informacja prasowa
Obraz webdesignprof0 z Pixabay
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
top-facebook top-instagram top-search top-menu go-to-top-arrow search-close