Podróże 24 lipca 2015

18 porad jak przetrwać nad Bałtykiem

Wakacje nad Bałtykiem dla jednych są spełnieniem całorocznych marzeń, dla innych ucieleśnieniem sennych koszmarów. Należysz do tych drugich? Spoko, mam dla Ciebie garść porad, jak przetrwać nad Bałtykiem. Nie taki diabeł straszny, jak go malują.

 1. Miejsca na plaży należy Ci się dokładnie tyle ile sobie wykroisz kocem lub parawanem. Dlatego dobrze mieć naprawdę duży koc na plażę 😛
 2. Nie masz parawanu a wieje, jak nie powiem gdzie? To się połóż za kimś kto ma. Nie będzie to to samo co własny parawan, ale odczujesz ulgę.
 3. Nie ma czegoś takiego jak stabilna pogoda nad morzem, przynajmniej w Polsce. Wychodzisz na cały dzień musisz się przygotować absolutnie na wszystko, zarówno na upał jak i na burzę. No dobra nie musisz, ale będziesz żałować 😛
 4. Chcesz spokojnie poleżeć na plaży? To nie kładź się przy samej wodzie. Miejsce przy brzegu jest dla rodziców z małymi dziećmi.
 5. Jesteś rodzicem małego dziecka i myślisz, że spokojnie poleżysz? No chyba Cię pogięło.
 6. Dziecka na plaży nie spuszcza się z oka nawet na ułamek sekundy i nie ma tu miejsca na żadne wyjątki.
 7. Zapomniałeś zabrać zabawek dla dziecka na plażę? No to masz przegwizdane 😛 Teraz kombinuj jak w garści przenieść tyle wody, żeby napełnić dołek, który najpierw pod dyktando dziecka musiałeś wykopać gołymi rękami.
 8. Oczywiście, że nie musisz stosować kremów z filtrem! Producenci kosmetyków łagodzących poparzenia słoneczne też muszą zarobić 😛
 9. Nie pchaj się do wody jak wisi czerwona flaga, bez powodu nie wisi. Zimna woda (dobra, wiem, że w Bałtyku jest zawsze zimna, ale mówię o naprawdę zimnej: +4ºC na przykład), sinice, prądy wsteczne – to nie są warunki do pływania. Naprawdę myślisz, że ratownik ma chęć ryzykować życie dla Ciebie?
 10. Chcesz móc pływać zawsze jak masz na to ochotę? Mazury to dobry kierunek dla Ciebie. Albo basen 😛
 11. Meduzy w Bałtyku nie parzą, nie histeryzuj. Wielkie mi co, taka mała meduza 😛
 12. Najlepsze jedzenie jest w najbardziej zatłoczonej knajpie, bez powodu nikt by nie stał w kolejce.
 13. Jeżeli widzisz, że po ogródku smażalni przechadza się wielki, tłusty kot to nie łudź się – nie dostaniesz tam dobrej ryby. Myślisz, że od czego ten kot jest taki tłusty?
 14. Zamów sobie duże piwo do ryby. Małe zdążysz wypić zanim Ci tę rybę usmażą. Myślisz, że po co przynoszą piwo od razu? Oczywiście, że po to, żeby do ryby zamówić drugie!
 15. W przyzwoitej knajpie oprócz ryb podają „normalne” jedzenie. Znajdź takie miejsce jeśli Twoje dziecko nie lubi ryb ani frytek. Lepiej karmić dziecko tydzień naleśnikami niż mieć spaprane wakacje.
 16. Naprawdę masz wszędzie piasek? Serio? No popatrz, kto by pomyślał… Nie lubisz piasku? W przyszłym roku jedź w góry.
 17. Nie wkurzaj się na sprzedawców w drodze na plażę, oni tez muszą zarobić. Lepiej od razu załóż, że dziecko będzie próbowało Cię na coś naciągnąć i zarezerwuj na to kasę w wakacyjnym budżecie. W końcu są wakacje.
 18. Na bank wydasz za dużo kasy. Lepiej od razu zaplanuj, że wydasz więcej niż myślisz, nie warto się stresować na urlopie. I tak wydasz. Na urlopie nie da się oszczędzić.

 

Subscribe
Powiadom o
guest

18 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Anita
Anita
8 lat temu

Mój syn przez 4 dni jadł naleśniki az w końcu sie przejadł 😀 a w przyszłym roku chyba zainwestuje w duuużą torbę na kółkach co by po piachu pociągła,

Irena Szkaradek
8 lat temu

Świetnie ujęte 🙂

Aneta Wnuk
6 lat temu

My przyjechalismy do Polski na wakacje milego dnia

W roli mamy - wrolimamy.pl
Reply to  Aneta Wnuk

Udanego pobytu 🙂

Aneta Wnuk
6 lat temu
Reply to  Aneta Wnuk

Dziękujemy ?

Joanna Joanna
6 lat temu

ja tez nad morzem, ale cieplym♥ Pozdrawiam z Campanii

Klaudia Kula-Zawierucha

Ja, „człowiek gór” żyje od wakacji do wakacji, bo wiem, że pojadę nad nasze polskie morze. I nie jest ważne, że woda ma 14 stopni, a za oknem 17 i wieje. Nasze polskie morze ma swój niepodważalny urok i nie wyobrażam sobie wakacji nigdzie indziej.
Ps. W górach zmienność pogody jest porównywalna, ba, nawet jeszcze większa

Milena Kamińska
6 lat temu

My od 8:30 na plaży w Jastrzębiej górze

W roli mamy - wrolimamy.pl

Cudownie, dwa razy byłam w Jastrzębiej Górze.
Milena, a jaka pogoda?

Milena Kamińska
6 lat temu

Pogoda super. Jesteśmy opaleni. Cały dzień na plaży zupełnie inaczej.niż w prognozie.

Patrycja Gaj
6 lat temu

Udanych, pełnych wrażeń wakacji :-), my w tym roku zrezygnowalismy z Bałtyku, jutro lecimy plażować nad ciepłe morze.

Andzia Więcław Pilarczyk

Plaża w Wiciach 😉 najpiękniejsze miejsce na ziemi. Właśnie siedzę 😉

Agnieszka Przewłocka

Nie lubię. Pogoda w kratkę, wieje, lodowata woda i komary 😛

Monika Wilkuszewska
6 lat temu

Uwielbiam Bałtyk. Przez 9 lat tylko dwa razy nie byłam. Mam dwóch chłopców więc to jest wyzwanie zwłaszcza że pogoda zwariowała ostatnimi czasy. Ale bez tego szaleńtwa to jakby wakacji nie było. W tym roku znowu do Pucka tam jest mnie komarów niż w Sobieszewie … mam nadzieje:)

Ciąża 23 lipca 2015

Zasiłek macierzyński po nowemu

7 lipca 2015 roku Prezydent Bronisław Komorowski, zgodnie z wcześniejszą zapowiedzią, podpisał nowelizację ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa.

Podpisana Ustawa niesie ze sobą także szereg innych zmian: rozszerza krąg uprawnionych do zasiłku macierzyńskiego o ojców w sytuacji, gdy matka umiera lub porzuca dziecko oraz wprowadza e-zwolnienia lekarskie, eliminując anachronizm posługiwania się zaświadczeniami w formie papierowej.

O co chodzi?

Znowelizowana ustawa wprowadza zmiany w sposobie obliczania podstawy wymiaru zasiłku macierzyńskiego w przypadku krótszego niż 12 miesięcy podlegania ubezpieczeniu chorobowemu osób prowadzących działalność gospodarczą oraz innych osób, dla których podstawę wymiaru składek stanowi kwota zadeklarowana.

Wyeliminowało to długoletnią lukę prawną, która dawała rodzicom możliwość otrzymania wysokiego zasiłku macierzyńskiego po krótkim, jedno-, dwumiesięcznym czasie opłacania składek na wysokim poziomie.

W myśl nowych przepisów jeśli przedsiębiorca opłacający składki na ubezpieczenie chorobowe krócej niż rok, opłaca je od podstawy wyższej niż zasadnicza (wynosząca 60 proc. przeciętnego wynagrodzenia), to dostanie zasiłek macierzyński naliczany od podstawy 60 proc. przeciętnego wynagrodzenia i za każdy miesiąc opłacania składki od wyższej podstawy, otrzyma po 1/12 różnicy między zadeklarowaną podstawą a 60 proc. przeciętnego wynagrodzenia. Oznacza to, że co miesiąc zasiłek będzie większy, a po roku – proporcjonalny do zadeklarowanej podstawy.

Aby dostać zasiłek macierzyński w maksymalnej wysokości, trzeba będzie opłacać składki w podwyższonej kwocie przez cały rok.

Ojciec też uprawniony

Nowelizacja rozszerza krąg uprawnionych do zasiłku macierzyńskiego o ojców, jeśli matka umarła lub porzuciła dziecko. Daje też ojcu większe możliwości starania się o zasiłek opiekuńczy.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami ojciec może skorzystać z urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego, gdy sam jest ubezpieczony, gdy matka jest do niego uprawniona i wykorzysta pierwsze 14 tygodni zarezerwowanego wyłącznie dla niej urlopu. W innym przypadku ojciec, nawet  jeśli pracował i opłacał składki, nie może z niego skorzystać. Jego prawo do urlopu wynika bowiem bezposrednio z uprawnień matki. Znowelizowana ustawa wprowadza zasadę, że do zasiłku macierzyńskiego uprawniony będzie ubezpieczony ojciec dziecka (lub ubezpieczony członek najbliższej rodziny) w przypadku śmierci matki, porzucenia przez nią dziecka lub sytuacji, gdy nie może ona sprawować opieki (np. jest niezdolna do samodzielnej egzystencji).

E-zwolnienie

Nowela wprowadza również elektroniczną formę zwolnień lekarskich, eliminując przeżytek posługiwania się zaświadczeniami w formie papierowej. Zmiana dotyczy również dostosowania systemu ubezpieczeń do wprowadzenia e-zwolnień lekarskich. Zakłada, że lekarze uzyskają bezpłatny dostęp do danych zgromadzonych na kontach ubezpieczonych i płatników składek w zakresie niezbędnym do wystawienia zwolnienia. E-zwolnienie – z informacją o stanie pacjenta, tj. kodem choroby i okresem niezdolności do pracy – będzie automatycznie przekazane na elektroniczną skrzynkę podawczą ZUS.

Nowe przepisy dotyczące e-zwolnień mają wejść w życie 1 stycznia 2016 r., jednak obowiązywał będzie dwuletni okres przejściowy. Do końca 2017 r. będą funkcjonować zarówno zwolnienia w formie elektronicznej, jak i tradycyjne papierowe druki. Jedynie w wyjątkowych sytuacjach – np. w czasie wizyty domowej, gdy lekarz nie ma dostępu do Internetu – możliwe będzie wystawienie zwolnienia na papierowym blankiecie.

Przedłużą vacatio legis?

Pomimo podpisania ustawy trwają konsultacje, by przesunięto vacatio legis nowych przepisów. O skierowanie noweli do Trybunału Konstytucyjnego apelowały przedsiębiorcze matki, które uważają, że nowe przepisy dotyczące zasiłków macierzyńskich są dla nich krzywdzące.

W opinii przedstawicielek  ruchu „Matki na Działalności Gospodarczej – NIE dla Prawa Wstecz”  na zmianach ucierpią nie tylko kobiety, które własną firmę prowadzą od niedawna, ale również te z nich, które płaciły normalną składkę.  Aby kwota zasiłku uległa zwiększeniu, konieczne jest opłacanie podwyższonej składki przez okres 12 miesięcy przed urlopem macierzyńskim. Ciąża trwa 9 miesięcy, a kobiety, które już teraz spodziewają się dziecka, nie są w stanie spełnić tego wymogu.

Dlatego odpowiedni długie vacatio legis potrzebne jest by przepisy dotyczące zasiłków macierzyńskich nie obejmowały tych kobiet, które właśnie są w ciąży.

Subscribe
Powiadom o
guest

5 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Ola Machnikowska
8 lat temu

To od kiedy przepisy wejdą w życie?

W roli mamy - wrolimamy.pl

Teoretycznie do 1 listopada, jeśli vacatio legis wyniesie 3 miesiące (prezydent podpisał ustawę 7 lipca 2015 roku). Wciąż trwają rozmowy nad wydłużeniem go do roku – wtedy przepisy zaczęłyby obowiązywać od 2016 roku

Ola Machnikowska
8 lat temu

Bardzo współczuję kobietom u których prawo zadziała wstecz 🙁

katarzyna Byra
katarzyna Byra
8 lat temu

Czy, jeśli w tym momencie mam przyznany zasiłek macierzyński liczony od duzej podstawy, od listopada zostanie on przeliczony po noweu?

Sylwia
Sylwia
8 lat temu
Reply to  katarzyna Byra

Według mnie nie zostanie przeliczony, gdyż brak ku temu podstaw. Najlepiej będzie jednak jak zadzwoni Pani do Inspektoratu ZUS i tam uzyska odpowiedź na to pytanie.

Uroda 22 lipca 2015

Domowe SPA – maseczka z brzoskwini…

Zaliczana do najsmaczniejszych owoców świata, nazywana ich królową…..
Brzoskwinia – jeden z moich ulubionych owoców. Urzeka mnie swą „rumianą kolorystyką”, delikatnością i meszkiem, który sprawia, że jest przyjemna w dotyku. A dzięki temu, że jest bardzo mięciutka, spokojnie nadaje się do jedzenia przez bezzębne bobasy i …dziadziusiów 😉

Jej słodziutki smak sprawia, że chętnie dodaję ją do soków domowej roboty, ciast (uwielbiam sernik z brzoskwiniami!) i naleśników. Poza tym można z niej robić kompoty, dżemy, musy do deserów,… zjadać na surowo, a także dzięki cudownym właściwościom, można ją wykorzystać również w kosmetyce! 😉

Brzoskwinia, polecana jest w dietach (odchudzających), ponieważ przyspiesza procesy trawienne, a także odtłuszcza i oczyszcza.  Z uwagi na działanie zasadotwórcze i moczopędne, stosuje się ją przy chorobach reumatycznych, nerek oraz schorzeniach układu moczowego. Działa uspokajająco, chroni przed anemią, pobudzając produkcję czerwonych krwinek. Bor zawarty w brzoskwiniach, podnosi poziom estrogenu, który zapobiega osteoporozie.

Z uwagi na znaczącą zawartość beta-karotenu, brzoskwinie nadają skórze piękny koloryt i poprawiają jej strukturę. Miąższ z owoców, ma działanie tonizujące i odświeżające, zaś z pestek brzoskwiń, po ich zmieleniu, produkuje się peelingi i maseczki złuszczające naskórek, które bardzo dokładnie oczyszczają skórę.

Brzoskwinie są cennym źródłem witamin: z grupy B, C, PP, K, prowitaminy A, beta-karotenu i błonnika. Bogate są również w węglowodany, a także minerały: magnez, wapń, potas, fosfor, cynk i żelazo. Poza tym, miąższ zawiera kwasy organiczne i cukry.

Przemysł kosmetyczny wykorzystuje owoce brzoskwiń do produkcji kosmetyków o działaniu:
– ściągającym,
– odświeżającym,
– oczyszczającym,
– zamykającym pory,
– wygładzającym zmarszczki,
– nawilżającym,
– wzmacniającym,
– łagodzącym podrażnienia,
– ogólnie poprawiających wygląd skóry.

Olej brzoskwiniowy stanowi  wspaniały surowiec do wytwarzania: kremów, mleczek, olejków do masażu twarzy i kąpieli, lotionów, płynów zmiękczających włosy oraz mydeł.
Wraz z olejem migdałowym i awokadowym, olej brzoskwiniowy wykorzystywany jest do produkcji NAJLEPSZYCH I NAJDROŻSZYCH kosmetyków, o działaniu regenerującym i tonizującym.

Ciekawostka: brzoskwinia zarówno w Chinach, jak i Japonii uznawana jest za symbol nieśmiertelności, długowieczności, wiosny, młodości oraz szczęśliwego małżeństwa. 

A teraz przedstawiam kilka prostych i szybkich sposobów na brzoskwiniowe maseczki:

Maseczka z brzoskwini nawilżająca
1-2 brzoskwinie
1-2 łyżki śmietany lub jogurtu naturalnego
Obrać brzoskwinię, usunąć pestkę. Miąższ rozdrobnić, wymieszać z jogurtem. Nałożyć na twarz, pozostawić na 15 minut, zmyć ciepłą wodą.

Maseczka z brzoskwini do skóry zwiotczałej
1- 2 brzoskwinie
1 żółtko
1 łyżeczka oliwy
Obrać brzoskwinię, usunąć pestkę . Miąższ, połączyć z żółtkiem oraz oliwą. Nałożyć na twarz, na 15 minut. Zmyć ciepłą wodą.

Maseczka z brzoskwini odświeżająca
1 brzoskwinia
1 łyżka miodu
Obrać brzoskwinię, usunąć pestkę . Miąższ rozdrobnić, połączyć z miodem. Nałożyć na twarz, zostawić na 10-15 minut, zmyć ciepłą wodą.

Maseczka z brzoskwini odżywiająca
1 brzoskwinia
1-2 łyżki twarogu
Obrać brzoskwinię, usunąć pestkę . Miąższ rozdrobnić, połączyć z twarogiem. Nałożyć na twarz, zostawić na 15-20 minut, zmyć ciepłą wodą.

Subscribe
Powiadom o
guest

5 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Paulina www.optymistycznie.eu
Paulina www.optymistycznie.eu
8 lat temu

Uwielbiam kosmetyki, które można zrobić samodzielnie. Super. Na pewno skorzystam. Jak poszperasz u mnie to znajdziesz kilka przepisów na domowe kosmetyki z cynamonem 🙂 Zapraszam

Anna Hałuszczak
Anna Hałuszczak
8 lat temu

wszystkie maseczki są tak smakowite, że chciałoby się je zjeść zamiast użyć na twarz 😉

Fizinka
Fizinka
8 lat temu

Hahaha dokładnie!! 🙂

top-facebook top-instagram top-search top-menu go-to-top-arrow search-close