Lifestyle 7 sierpnia 2023

Anglicyzmy w polskich firmach: „ASAP”, „team” i „call” – jakich zwrotów najczęściej używamy w pracy?

Anglicyzmy na stałe zadomowiły się w firmowym żargonie. Tak zwane buzzwordy są powszechnie używane w międzynarodowym środowisku, ale nie tylko. Stały się nieodłącznym elementem biznesu, dlatego Preply, w ramach kampanii „Mów pewnie w pracy” przeprowadziła autorskie badania, które pokazują, jak Polacy podchodzą do anglicyzmów.

Anglicyzmy – króluje team, chat i full time 

Aby zbadać zjawisko anglojęzycznego żargonu w polskich firmach, zespół Preply przeprowadził ankietę wśród 1016 osób, które na co dzień mają do czynienia z tzw. buzzwordami. Z badania wynika, że najczęściej pojawiającym się w środowisku biznesowym sformułowaniem jest „team”. Częste występowanie tego anglicyzmu w rozmowach służbowych deklaruje blisko 57% badanych.

Nie ma jednak „teamu” bez rozmowy, być może dlatego na drugim miejscu znalazł się „chat” – do jego regularnego używania przyznaje się około 55% respondentów. Ostatnie miejsce na podium przypadło zwrotowi „full-time” (49,51%), a zaraz za nim znalazł się „newsletter” (48,72%), słynny „call” (48,33%) oraz „junior” (47,64%).

„Z zebranych przez nas danych jasno wynika, że anglicyzmy stały się wszechobecne w polskich miejscach pracy. Co istotne, młodsze pokolenia wykazują wyższy wskaźnik adopcji, dlatego możemy oczekiwać, że trend ten nie spowolni w najbliższym czasie” – komentuje Sylvia Johnson, ekspertka językowa Preply.

Buzzwordy dla wybranych

Dzięki badaniu Preply poznaliśmy również te mniej rozpowszechnione przykłady anglojęzycznego żargonu, zazwyczaj używane w węższych, bardziej specjalistycznych kręgach. Wśród nich są skrótowce: „TBC”, czyli „to be continued” (8,66% respondentów), oraz „KPI”, a więc „key performance indicators” (9,65% respondentów). Co ciekawe KPI – zwrot służący przede wszystkim do wyznaczania i mierzenia realizacji celów w organizacjach, w swoich rozmowach stosuje najczęściej HR, czyli działy kadr.

Do wciąż mało powszechnych sformułowań należy też „crowdfunding” (12,11%), „FYI”, czyli „for your info” (12,30%), a także „pitch” (14,17%).

Anglicyzmy – kiedy używamy ich w pracy?

Jak wynika z badania, 45,67% respondentów używa anglicyzmów w miejscu pracy od 6 do 10 razy dziennie. W mniejszości są rekordziści (2,66%), którzy przeplatają polszczyznę językiem Szekspira ponad… 25 razy dziennie. Podobnej wielkości grupa respondentów (2,76%) w ogóle nie używa anglicyzmów, jednak w dobie globalizacji, wszechobecności angielskich zwrotów i zacierania się granic biznesowych, ta grupa będzie z każdym rokiem maleć.

Statystycznie, anglicyzmy najczęściej towarzyszą nam w rozmowach twarzą w twarz, a także w wiadomościach mailowych i przy okazji rozmów telefonicznych. Nieco rzadziej, choć wciąż często, język angielski wplatany jest w ramach komunikatorów firmowych typu Slack, a także w sytuacjach bardziej oficjalnych – np. podczas prezentacji.

Powszechność anglicyzmów zwraca uwagę na to, jak ważna jest znajomość języka angielskiego w pracy. I chodzi nie tylko o „podręcznikową” znajomość, ale również praktyczną umiejętność odnajdywania się w kontekście biznesowym. Kursy Business English to jedne z najczęściej wybieranych specjalistycznych szkoleń, zarówno dla pracowników niższego szczebla, jak i doświadczonych menadżerów.

Dlaczego „zangielszczamy”?

Nie da się ukryć, że język angielski towarzyszy nam na każdym kroku. Jest wręcz niezbędny jeśli chodzi o naszą pracę i rozwój kariery.

Ci, którzy nie rozumieją anglicyzmów, mogą czuć się wykluczeni, tworząc świadome lub nieświadome podziały w zespołach. Umiejętność świadomego wykorzystywania biznesowego żargonu w miejscu pracy pozwala zyskać pewność siebie i ułatwia kształtowanie wizerunku w miejscu pracy.

Badanie Preply rozszerza tę perspektywę jeszcze bardziej, ukazuje bowiem motywacje osób, które używają „buzzwordów” w pracy. Okazuje się, że większość ankietowanych (49,07% respondentów) deklaruje, iż anglicyzmy to już po prostu norma komunikacyjna, z którą czują się swobodnie. Co więcej, nieco ponad 38% uczestników ankiety stwierdza, że określenia w języku angielskim są po prostu niezbędne, a ponad 1/4 respondentów uważa anglicyzmy za synonim nowoczesności i wyższych kompetencji.

Niestety, blisko co czwarty uczestnik badania stwierdza, że anglicyzmy, z którymi się spotkał, są mu obce lub nie do końca zna ich znaczenie. W połączeniu ze wzmacniającym się trendem globalizacji biznesu może to doprowadzić do wykształcenia się dwóch prędkości w rozwoju zespołów.

 

 

Źródło informacji: Preply
Obraz Mohamed Hassan z Pixabay
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Lifestyle 6 sierpnia 2023

Wolsztyn – miasto parowozów i „Czystego Country” – sierpień 2023

13. Festiwal „Czyste Country”, 11-13.08.2023, Park Miejski nad Jeziorem Wolsztyńskim.

Festiwal Czyste Country

Festiwal „Czyste Country” powstał w roku 2010. Bazą dla festiwalu jest międzynarodowy dialog na gruncie artystycznym, promocja polskiej i amerykańskiej kultury muzycznej i polskich twórców związanych zawodowo z gatunkami country, folk, piosenka autorska, americana i wartości niesionych przez klasykę tych gatunków.

Jest to obecnie największy, jedyny trzydniowy festiwal muzyki country w Polsce i jedyna taka atrakcja w regionie wielkopolskim, która przyciąga w okolice Wolsztyna szerokie rzesze turystów i miłośników wartościowej muzyki, radosnej zabawy, wielopokoleniowej integracji, poszukujących pozytywnych wakacyjnych wrażeń.

W uznaniu atrakcyjności programu artystycznego i szerokiego wyboru imprez towarzyszących, w roku 2022 festiwal otrzymał wyróżnienie Polskiej Organizacji Turystycznej w Konkursie Na Najlepszy Produkt Turystyczny 2022 w kategorii Wydarzenie Muzyczne.

Tegoroczna edycja została objęta patronatem Marszałka Województwa Wielkopolskiego Marka Woźniaka.

Festiwal „Czyste Country” jest imprezą niekomercyjną, wstęp jest bezpłatny.

W tym roku odbędzie się już 13. edycja festiwalu „Czyste Country”. Od roku 2010 festiwal gromadzi publiczność w liczbie 4000-8000 osób dziennie i zyskał wyłącznie pozytywny oddźwięk zarówno w środowisku miłośników kultury muzycznej, jak i wśród turystów i społeczności Wolsztyna.

W tym roku na scenie w ciągu trzech dni zaprezentują się artyści z pięciu krajów, w tym z USA, Francji, Niemiec, Węgier i Polski, w koncertach, widowiskach tematycznych i promocjach nowych płyt. W kilku odsłonach świętowane będzie 45-lecie legendy europejskiego cowboya, czyli artystyczny jubileusz LONSTARA, a także w programie mnóstwo atrakcji tanecznych: pokazów, konkursów, warsztatów.

Pełna lista artystów i atrakcji: https://festiwalczystecountry.pl.

Festiwal jednoczy też siły z wielką historyczną atrakcją Wolsztyna – ze starymi, pięknymi parowozami, które będą robiły specjalne kursy retro dla wszystkich, którzy tęsknią za romantyką podróży i historii kolei parowej.

W efekcie współpracy z Instytucją Kultury „Parowozownia Wolsztyn” tegoroczne Międzynarodowe Święto Parowozów odbędzie się już tydzień po festiwalu.

Parada Parowozów 19.08.2023

XXVII Parada Parowozów – organizowana w Wolsztynie od 1991 roku Parada Parowozów jest jedną z najważniejszych imprez kolejowych w całej Europie. Wydarzenie co roku przyciąga tysiące turystów oraz miłośników kolejnictwa i legendy kolei parowej ze wszystkich zakątków świata, sam Wolsztyn zaś zamienia się w światową stolicę pary.

To wtedy w Wolsztynie doświadczyć można niecodziennego i niespotykanego nigdzie indziej widoku – w jednym miejscu i w jednym momencie „pod parą” jest kilka zabytkowych lokomotyw parowych z Polski i zagranicy! Parada Parowozów jest jedną z niewielu okazji, by móc z bliska podziwiać te wspaniałe, potężne maszyny zarówno podczas paradnego przejazdu przez wolsztyńską stację, jak również w trakcie przygotowań technicznych, prezentujących codzienną obsługę lokomotyw parowych. Istnieje wtedy także możliwość gruntownego zwiedzania zaplecza wolsztyńskiej parowozowni oraz zapoznania się z jej pracą.

Paradzie towarzyszy wiele ciekawych wydarzeń. Przez cały weekend na okolicznych stalowych szlakach odbywają się przejazdy składami RETRO, w industrialnej przestrzeni hali napraw podziwiać można wystawę fotografii „Parowozowe Impresje”. Po zapadnięciu zmroku zaś miejsce ma multimedialne widowisko „Światło, para, dźwięk”, w którym grające główną rolę parowozy zobaczyć można w odsłonie niezwykłej – w kolorowym świetle, kłębach dymu i pary i przy muzyce na żywo.

W tym roku w Paradzie Parowozów weźmie udział 6 lokomotyw parowych z Polski i zagranicy: ENERGIE 507 z Luksemburga, TUBIZE z Belgii, 01 509 z Niemiec, 555.0153 z Czech tzw. „Czeski Express”, polska lokomotywa Ty42-24 z Pyskowic oraz wolsztyński parowóz Pt47-65. Dodatkowo podczas Parady Parowozów zostanie zaprezentowana kolejowa Drezyna Warszawa M20 – pierwsza drezyna na bazie samochodu.

Więcej szczegółów na stronie: https://www.parowozowniawolsztyn.pl/

 

 

Źródło informacji: Parowozownia Wolsztyn Instytucja Kultury Województwa Wielkopolskiego
Obraz Wälz z Pixabay
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Lifestyle 5 sierpnia 2023

W Poznaniu powstał Rzeczny Ogród EkoEdukacji

Mieszkańcy i turyści mogą już odwiedzać Rzeczny Ogród EkoEdukacji. To kolejna część projektu „Brama otwarta na rzekę – edukacja ekologiczna na terenach nadrzecznych w Poznaniu” – poinformował urząd miasta.

Rzeczny Ogród EkoEdukacji powstał wzdłuż promenady przy ulicy Ostrówek, w sąsiedztwie Eksperymentalnego Ogrodu Dziedzictwa oraz na dolnym tarasie – nad Cybiną. Znajdują się w nim instalacje edukacyjne, z których można korzystać samodzielnie, w grupie lub podczas warsztatów z edukatorami.

„Jest to ogród zrealizowany w koncepcji site specific, to znaczy odnosi się do tożsamości, dziedzictwa  charakterystyki miejsca, w którym się znajduje, czyli doliny Cybiny” – powiedziała, cytowana w komunikacie urzędu miasta, dyrektorka Poznańskiego Centrum Dziedzictwa Monika Herkt-Rynarzewska.

By w pełni móc korzystać z atrakcji ogrodu, wystarczy wejść na stronę internetową projektu rzeka.bramapoznania.pl (zakładka Rzeczny Ogród EkoEdukacji), gdzie każde z urządzeń ma swój opis, ideę, określone cele edukacyjne oraz aktywności proponowane zarówno dla rodzin z dziećmi, jak i dla odbiorców grupowych.

„W sąsiedztwie znajduje się także – przy ul. Ostrówek – Eksperymentalny Ogród Dziedzictwa. Oprócz tego wzdłuż Wartostrady mamy blisko 2 km Ścieżkę EkoEdukacji, na której można spotkać totemy, informujące jaki ekosystem jest w okolicy” – poinformował Grzegorz Kamiński, dyrektor Biura Koordynacji Projektów i Rewitalizacji Miasta UMP.

Rzeczny Ogród EkoEdukacji to część projektu „Brama otwarta na rzekę – edukacja ekologiczna na terenach nadrzecznych w Poznaniu”, który jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Wartość przedsięwzięć realizowanych w projekcie to ponad 1,6 mln, z czego ponad 800 tys. pochodzi z dofinansowania z Unii Europejskiej.

 

Źródło informacji: Serwis Samorządowy PAP
Obraz Bianca z Pixabay
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
top-facebook top-instagram top-search top-menu go-to-top-arrow search-close