Chusteczki do dezynfekcji i płyn antybakteryjny – DIY
Chusteczki do dezynfekcji rąk i powierzchni, jak również wszelkie inne preparaty antybakteryjne, są obecnie ogólnodostępne w marketach, drogeriach, czy aptekach. Łatwo więc się w nie zaopatrzyć, ale równie łatwo takie chusteczki i płyny można przygotować samodzielnie w domu. Wystarczy tylko kilka produktów, by stworzyć tanie i ekologiczne środki bakteriobójcze i wirusobójcze.
Chusteczki do dezynfekcji rąk i powierzchni lub jakikolwiek roztwór antyseptyczny powinniśmy zawsze mieć przy sobie wychodząc z domu, szczególnie jeśli planujemy przebywać w przestrzeni publicznej, w której możemy nie mieć dostępu do bieżącej wody i mydła. Warto o tym pamiętać każdego dnia, niezależnie od pory roku i panującej lub nie – pandemii.
Odkażanie rąk i przedmiotów codziennego użytku można zaliczyć do podstawowych zasad profilaktyki wszelkich infekcji wirusowych.
Domowy płyn do dezynfekcji można przechowywać w małej buteleczce (w drogeriach np. w Hebe można kupić je za grosze), natomiast chusteczki można trzymać w woreczkach strunowych, które nie zajmują (w torebce) dużo miejsca.
Chusteczki do dezynfekcji rąk i powierzchni – DIY
Składniki:
80 ml spirytusu
20 ml wody destylowanej lub z kranu – przegotowanej
Kilka/naście kropli olejku eterycznego, np. z drzewa herbacianego – wykazuje silne działanie przeciwbakteryjne i przeciwwirusowe. Opcjonalnie można też użyć olejku tymiankowego, miętowego, cytrynowego lub lawendowego.
Można także dodać 2 łyżki octu jabłkowego lub 4 łyżki żelu aloesowego.
Kawałki materiału bawełnianego, pieluchy tetrowej, flanelowej lub muślinowej. Ewentualnie gruby ręcznik papierowy.
Wykonanie:
Wszystkie składniki wlewamy do miski, słoika lub jakiegokolwiek innego naczynia i dokładnie mieszamy. Następnie wkładamy do środka przygotowane (pocięte) kawałki materiału i zostawiamy do nasączenia. Przed wyjściem z domu wyciągamy je i delikatnie odsączamy z nadmiaru płynu, następnie przekładamy je do innego szczelnie zamykanego pudełka (żeby nie wysychały), bądź woreczka strunowego.
Jeśli chcemy dłużej przechowywać chusteczki w warunkach domowych, można je zostawić zamoczone w płynie i zamknięte, np. w słoiku.
Po użyciu chusteczki można oczywiście wyprać w pralce, wysuszyć i ponownie użyć.
Płyn antybakteryjny
Składniki:
60 ml spirytusu – przynajmniej 60 % jeśli chcemy zabić wirusy, natomiast jeśli chcemy pozbyć się bakterii (np. E. Coli czy salmonelli), potrzebujemy 70 % roztworu . By nasz płyn miał szerokie spektrum działania, najlepiej byłoby użyć alkoholu o stężeniu 95 %.
40 ml żelu aloesowego – łagodzi wszelkie podrażnienia (co jest ważne przy używaniu spirytusu) oraz wykazuje właściwości bakteriobójcze
Kilka/naście kropli olejku z drzewa herbacianego
Przygotowanie:
Wszystkie składniki dokładnie mieszamy w czystym naczyniu, następnie przelewamy do buteleczki (wygodna będzie z atomizerem) – można ją kupić w drogerii lub wykorzystać taką, która została nam po zużytym kosmetyku.
Powyższym płynem i chusteczkami można odkażać ręce, a także przecierać telefon, tablet, klawiaturę komputera, klucze, klamki, krany, przyciski w windzie, a także wiele innych miejsc i rzeczy, które są siedliskiem bakterii – szczególnie w przestrzeni publicznej. Aczkolwiek ze względu na zawartość alkoholu, przed pierwszym potraktowaniem danej rzeczy lub powierzchni takim płynem, warto spróbować na jakimś małym, fragmencie, czy nic złego się nie stanie, np. cz się nie odbarwi.
- Dom bez chemii – domowe środki do prania i mycia naczyń
- 11 zastosowań pasty do zębów, które z marszu pokochasz
- Jak dbać o środowisko i czego nauczyć dzieci, by nie martwić się o ich przyszłość?
- 7 przepisów na naturalne środki do czyszczenia w łazience. Nikt nie powie, że się nie da!
- 6 czynności, które po chorobie ułatwią usunięcie drobnoustrojów z domu
- 7 sposobów na czyste okna
- 10 zastosowań cytryny w domu, które pokochasz