Zdrowie 2 września 2020

Chusteczki do dezynfekcji i płyn antybakteryjny – DIY

Chusteczki do dezynfekcji rąk i powierzchni, jak również wszelkie inne preparaty antybakteryjne, są obecnie ogólnodostępne w marketach, drogeriach, czy aptekach. Łatwo więc się w nie zaopatrzyć, ale równie łatwo takie chusteczki i płyny można przygotować samodzielnie w domu. Wystarczy tylko kilka produktów, by stworzyć tanie i ekologiczne środki bakteriobójcze i wirusobójcze.

Chusteczki do dezynfekcji rąk i powierzchni lub jakikolwiek roztwór antyseptyczny powinniśmy zawsze mieć przy sobie wychodząc z domu, szczególnie jeśli planujemy przebywać w przestrzeni publicznej, w której możemy nie mieć dostępu do bieżącej wody i mydła.  Warto o tym pamiętać każdego dnia, niezależnie od pory roku i panującej lub nie – pandemii.

Odkażanie rąk i przedmiotów codziennego użytku można zaliczyć do podstawowych zasad profilaktyki wszelkich infekcji wirusowych.

Domowy płyn do dezynfekcji można przechowywać w małej buteleczce (w drogeriach np. w Hebe można kupić je za grosze), natomiast chusteczki można trzymać w woreczkach strunowych, które nie zajmują (w torebce) dużo miejsca.

Chusteczki do dezynfekcji rąk i powierzchni – DIY

Składniki:

80 ml spirytusu

20 ml wody destylowanej lub z kranu – przegotowanej

Kilka/naście kropli olejku eterycznego, np. z drzewa herbacianego – wykazuje silne działanie przeciwbakteryjne i przeciwwirusowe. Opcjonalnie można też użyć olejku tymiankowego, miętowego, cytrynowego lub lawendowego.

Można także dodać 2 łyżki octu jabłkowego lub 4 łyżki żelu aloesowego.

Kawałki materiału bawełnianego, pieluchy tetrowej, flanelowej lub muślinowej. Ewentualnie gruby ręcznik papierowy.

Wykonanie:

Wszystkie składniki wlewamy do miski, słoika lub jakiegokolwiek innego naczynia i dokładnie mieszamy. Następnie wkładamy do środka przygotowane (pocięte) kawałki materiału i zostawiamy do nasączenia. Przed wyjściem z domu wyciągamy je i delikatnie odsączamy z nadmiaru płynu, następnie przekładamy je do innego szczelnie zamykanego pudełka (żeby nie wysychały), bądź woreczka strunowego.

Jeśli chcemy dłużej przechowywać chusteczki w warunkach domowych, można je zostawić zamoczone w płynie i zamknięte, np. w słoiku.

Po użyciu chusteczki można oczywiście wyprać w pralce, wysuszyć i ponownie użyć. 

Płyn antybakteryjny

Składniki:

60 ml spirytusu – przynajmniej 60 % jeśli chcemy zabić wirusy, natomiast jeśli chcemy pozbyć się bakterii (np. E. Coli czy salmonelli), potrzebujemy 70 % roztworu . By nasz płyn miał szerokie spektrum działania, najlepiej byłoby użyć alkoholu o stężeniu 95 %.

40 ml żelu aloesowego – łagodzi wszelkie podrażnienia (co jest ważne przy używaniu spirytusu) oraz wykazuje właściwości bakteriobójcze

Kilka/naście kropli olejku z drzewa herbacianego

Przygotowanie:

Wszystkie składniki dokładnie mieszamy w czystym naczyniu, następnie przelewamy do buteleczki (wygodna będzie z atomizerem) – można ją kupić w drogerii lub wykorzystać taką, która została nam po zużytym kosmetyku. 

Powyższym płynem i chusteczkami można odkażać ręce, a także przecierać telefon, tablet, klawiaturę komputera, klucze, klamki, krany, przyciski w windzie, a także wiele innych miejsc i rzeczy, które są siedliskiem bakterii – szczególnie w przestrzeni publicznej. Aczkolwiek ze względu na zawartość alkoholu, przed pierwszym potraktowaniem danej rzeczy lub powierzchni takim płynem, warto spróbować na jakimś małym, fragmencie, czy nic złego się nie stanie, np. cz się nie odbarwi.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Zdrowie 31 sierpnia 2020

Nadwrażliwość zębów — co to jest i jak sobie radzić z tym problemem?

Nadwrażliwość zębów jest często występującym problemem. Charakteryzuje się dotkliwym, przeszywającym bólem podczas spożywania ciepłych posiłków, picia herbaty lub jedzenia lodów. Nadwrażliwość zębów może mieć wiele przyczyn. Można doszukać się ich w m.in. w nieprawidłowo prowadzonej higienie jamy ustnej, zgryzu lub też mechanicznych uszkodzeniach szkliwa. Jak sobie radzić z tą dolegliwością?  

Nadwrażliwość zębów — objawy

Nadwrażliwość zębów jest łatwa do rozpoznania. W przypadku wystąpienia schorzenia osoba nim dotknięta odczuwa nagły, ostry i krótkotrwały ból, który może być spowodowany kilkoma czynnikami. Pierwszym z nich jest bodziec termiczny wstępujący podczas spożywania gorących albo zimnych napojów, czy posiłków. Kolejny to bodziec chemiczny, czyli reakcja na kwaśne napoje bądź pożywienie. Ostatni — bodziec mechaniczny, czyli na przykład nieodpowiednie szczotkowanie jamy ustnej. Ból ten najczęściej dotyczy jednego zęba lub grupy zębów, znacznie rzadziej natomiast całego uzębienia.

Częstość występowania nadwrażliwości w populacji osób dorosłych waha się od 8 do 57%.

Zazwyczaj pojawia się u osób dorosłych pomiędzy 20 a 49 rokiem życia, ze szczytem występowania w czwartej dekadzie życia (39-49 lat) – mówi ekspertka Pierre Fabre Oral Care, dypl.hig. stom. Marzena Cesarz.

Co robić w przypadku wystąpienia objawów nadwrażliwości zębów?

W takiej sytuacji należy skupić się na znalezieniu przyczyny, która odpowiada za utratę szkliwa lub cementu korzeniowego, czyli tkanki pokrywającej korzeń zęba. – Może to być nieprawidłowe szczotkowanie zębów, zbyt częste spożywanie kwaśnych produktów czy nawet problemy gastryczne, takie jak refluks, częste wymioty, zgrzytanie zębami (bruksizm), jak również nadwrażliwość pozabiegowa po przeprowadzonym zabiegu wybielania zębów czy profesjonalnym oczyszczeniu zębów z kamienia i osadu — dodaje ekspertka.

W celu postawienia trafnej diagnozy oraz podjęcia leczenia nastawionego na eliminację nadwrażliwości należy zgłosić się na wizytę do dentysty. W czasie jej trwania lekarz stomatolog zademonstruje i omówi z pacjentem odpowiednią technikę szczotkowania zębów. Ponadto zarekomenduje odpowiednie produkty do higieny jamy ustnej lub też podejmie inny sposób leczenia nadwrażliwości.

Aby postępowanie łagodzące nadwrażliwość zębów było skuteczne, należy wyeliminować z diety kwaśne pożywienie, na przykład soki cytrusowe czy napoje gazowane. Dodatkowo zaleca się unikanie szczotkowania zaraz po spożyciu kwaśnego pożywienia lub przy wymiotach. Mycie zębów wtedy powinno nastąpić po upływie około 2 godzin.

Nadwrażliwość zębów — pasta i szczoteczka. Którą wybrać?

Dobranie środków, które wspomogą w walce z nadwrażliwością, jest kolejnym ważnym etapem walki z tą dolegliwością. Osobom borykającym się z problemem, jakim jest  nadwrażliwość zębów, zaleca się używanie szczoteczek o bardzo miękkim włosiu, np. ELGYDIUM Clinic 15/100 ultra miękka szczoteczka do zębów. 

Nieodłącznym elementem pozwalającym zmniejszyć nadwrażliwość zębów jest pasta —  najlepiej sprawdzi się ELGYDIUM Sensitive. Ma żelową konsystencję i niską ścieralność szkliwa, działa wzmacniająco i uodparnia zęby na czynniki zewnętrzne. W jej składzie znajduje się Fluorinol (1250 ppmF), który zmniejsza nadwrażliwość zębiny, a także remineralizuje i wzmacnia szkliwo oraz wypełnia kanaliki zębinowe. ELGYDIUM Sensitive pasta do zębów w postaci żelu zawiera w składzie również chlorheksydyne 0,004%, która zwalcza płytkę nazębną i przeciwdziała jej powstawaniu. 

Nadwrażliwość zębów pomaga zmniejszyć także płyn do płukania jamy ustnej, ELGYDIUM Ochrona szkliwa płyn do płukania jamy ustnej z fluorem, który pozwala na skuteczne wbudowanie się fluoru w strukturę szkliwa.

Dostępność wymienionych produktów można sprawdzić na stronie internetowej https://pl-pl.pierrefabre-oralcare.com

 

Wpis ostał oparty na informacjach prasowych dostarczonych przez Si Media

 

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Gry planszowe i nie tylko 30 sierpnia 2020

Zaplanuj podróż i wygraj! Europa w 10 dni

Europa w 10 dni to bardzo przyjemna, ciekawa familijna gra. Idealna na zbliżające się jesienne wieczory. Wystarczy raptem trzydzieści minut, by przemierzyć Europę wzdłuż i wszerz, co wcale nie jest takie łatwe. Planowanie podróżowania po naszym kontynencie zyskuję zupełnie inną jakość. 

O czym jest gra?

Na początku warto podkreślić, że autorem gry nie jest nikt inny jak Alan R. Moon, to właśnie on stworzył bestsellerową serię gier Wsiąść do Pociągu. Ma on u mmie kredyt zaufania, więc jestem ciekawa, czy i ta gra okaże się hitem wśród polskich rodzin.

Europa w 10 dni to gra, w której gracze mają za zadanie ułożyć plan dziesięciodniowej wycieczki. Mogą podróżować pieszo, promami lub samolotami. Jest tylko jeden warunek. Swoją podróż należy rozpocząć i skończyć na państwie, a wybrane kartoniki muszą odzwierciedlać naszą podróż po Europie, krok po kroku, dzień po dniu. Wygrywa ten, komu pierwszemu uda się ułożyć całą trasę.

Gra przeznaczona jest dla osób od dziesiątego roku życia. Rozgrywka średnio trwa około 30 minut. Można grać od dwóch do czterech osób. Europa w 10 dni  została wydana w połowie wakacji przez Wydawnictwo Rebel.

Europa w 10 dni. Co znajdziemy w pudełku?

Pudełko jest kwadratowe i nie za duże. Wszystkie elementy mieszczą się, a specjalne przegródki pomagają utrzymać w nim porządek. Znajdziecie tam:

  • 52 płytki państw
  • 19 płytek środków transportu (10 płytek samolotu i 9 płytek statków)
  • 4 zestawy stojaków na płytki (po 2 stojaki w każdym zestawie)
  • plastikowy podajnik
  • planszę i instrukcję

Europa w 10 dni. Przygotowanie gry

Przed przystąpieniem do gry należy rozłożyć dużą planszę Europy, która jest bardzo pomocna podczas gry. Następnie gracze otrzymują po dwa plastikowe stojaki. Płytki państw i środków transportu należy dobrze wymieszać albo przetasować, może Wam się uda. 

W dalszej kolejności należy wybrać pierwszego gracza, który ze stosu przetasowanych kart dobiera jedną i umieszcza ją w wybranym przez siebie miejscu na swoim stojaku. Po nim następne osoby dobierają karty. Rozgrywkę rozpoczynamy, gdy wszyscy gracze będą już posiadali po dziesięć kart. 

Europa w 10 dni. Zasady gry

W swoim turze gracz wykonuje następujące ruchy:

  • dobiera płytkę z głównego stosu lub stosu kart odrzuconych,
  • dobraną kartę wymienia z jedną z kart umieszczonych na stojakach,
  • odrzuca niepotrzebną kartę na jeden z trzech stosów (można także odrzucić kartę, którą się dobrało).

Wspomniana wcześniej duża mapa Europy okazuje się w tym momencie bardzo pomocna. Dzięki niej możemy upewnić się, które państwa ze sobą graniczą – można je wtedy przemierzyć na piechotę, nie potrzeba dodatkowego środka transportu, przez co karty tych państw mogą być obok siebie. 

Jeśli planujemy podróż samolotem najpierw warto upewnić się, do jakiego kraju chcemy się udać. Tak jak dzisiaj w covidowej rzeczywistości, nie można polecieć do każdego kraju. W tym celu na mapie takimi samymi kolorami zaznaczono państwa, do których można polecieć samolotem, i tak np. ze Szwecji można polecieć do Ukrainy, Francji lub Kosowa. Wtedy pomiędzy kartą Szwecji i Ukrainy powinna znaleźć się karta z różowym samolotem.

Europa w 10 dni

Innym środkami transportu, które możemy wykorzystać są promy  przemierzające Morze Bałtyckie, Śródziemnomorskie, czy Ocean Atlantycki. Dają one o wiele więcej możliwości połączenia dwóch krajów niż samoloty. Podobnie jak w przypadku samolotów, muszą one znaleźć się pomiędzy dwoma krajami.

Wygrywa ta osoba, która jako pierwsza ułoży plan dziesięciodniowej podróży od jednego do drugiego państwa. Poniżej przykłady zwycięskich ułożeń, na których widać, jak różnie mogą być realizowane trasy.

Europa w 10 dni

Europa w 10 dni. Wrażenia

Jest to chyba pierwsza gra, w której plansza spełnia tylko funkcję pomocniczą. Nic na niej się nie ustawia ani nie przesuwa. Gra jest bardzo losowa, wiele zależy od początkowego ustawienia kartoników na stojakach. Warto dodać, że niektóre państwa oznaczone gwiazdką są reprezentowane przez dwa kartoniki, co pozwala czasem w przybliżaniu się do wygranej. Dodam, że przeprawy promami i statkami dają bardzo dużo możliwości i bywa, że są kluczem do sukcesu.

Grafika gry urzeka, przyciąga wzrok, jest pełna kolorów. Po prostu pięknie się prezentuje. Kartoniki wykonane są z grubego kartonu, dzięki temu posłużą przez długi czas. Plastikowe stojaki także są wytrzymałe.

Europa w 10 dni

W tej grze ukryty jest również wątek edukacyjny. Poznajmy europejskie państwa, jakie kraje ze sobą sąsiadują, czy też jakie większe akweny morskie otaczają nasz kontynent. Dodatkowo na niektórych kartonikach umieszczone są symbole związane z danym krajem i tak np. Polskę reprezentują kamienice w Poznaniu, Czechy – Zamek na Hradczanach, zaś Islandię promuje Błękitna Laguna. 

Europa w 10 dni to bardzo ciekawa i przyjemna gra rodzinna. Rozgrywki są krótsze i mniej emocjonujące przy dwóch graczach, jednak przy pełnej obsadzie (czyli czterech osobach) jest już o co walczyć, poziom frustracji, czy radości może sięgnąć zenitu. Jest ta moc.

Po paru tygodniach mogę spokojnie powiedzieć, że gra pozostanie z nami na długo, a  świadczy o tym to,  że w każdy weekend jest wyciąga na stos gier do zagrania. 

 

Autor: Alan R. Moon, Aaron Weissblum
Ilustrator: Jacqui Davis, John Kovalic, Max Winter Osterhaus, Cathleen Quinn-Kinney
Wydawca: Rebel

Wpis powstał we współpracy z Rebel.pl

 

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
top-facebook top-instagram top-search top-menu go-to-top-arrow search-close