„Ciążowy nos” to nie bajka. Skąd bierze się taka zmiana?
Ciało ciężarnej kobiety przechodzi wiele przemian. Poza wyraźnie powiększającym się brzuchem i piersiami “rosną” również inne, nietypowe w kontekście rozwoju dziecka części kobiecego ciała. Jedną z nich jest nos. Tak zwany ciążowy nos, czy też syndrom ciążowego nosa, dotyczy wielu kobiet, które podzieliły się swoimi spostrzeżeniami w mediach społecznościowych.
Ciąża to niełatwy dla kobiet czas
W trakcie ciąży w kobiecym organizmie dochodzi do burzy hormonalnej, która ma na celu przygotowanie go do rozwoju dziecka oraz wydania go na świat. Nie licząc tego, że zmienia się wygląd kobiety, pojawiają się także liczne dolegliwości, które nie umilają tego wyjątkowego, ale też wymagającego czasu. Przyszłe mamy zmagają się z takimi problemami jak przesuszona skóra z tendencją do łuszczenia się, przebarwienia pojawiające się na twarzy, a także wypryski.
Ciążowy nos to jedna z dolegliwości znanych przyszłym mamom
Poza tymi częstymi problemami u kobiet ciężarnych zauważono także jedną cechę. Jest to tak zwany ciążowy nos, który zauważa u siebie mniej więcej co piąta ciężarna. Nos się wyraźnie powiększa, co może stanowić problem natury estetycznej. Kobiety, które dzieliły się swoimi spostrzeżeniami na temat ciążowego nosa, często informowały również, że poza powiększeniem się jego rozmiaru, pojawiła się także jego bolesność i nadwrażliwość.
@beanswithneen I never been so ugly in my life as I am while pregnant baby my nose grew 4x its’ size and i had worse skin than i did at 16 years old ? pics of me pregnant are a jump scare
Ciążowy nos pojawia się, ponieważ podczas ciąży w organizmie kobiety zatrzymuje się woda, stąd powstają obrzęki, także na twarzy. Zmiany dotyczą również wyglądu nosa, który się wyraźnie powiększa. Odpowiada za to wzrost poziomu estrogenów, czyli hormonów, które mają wpływ między innymi na płodność oraz gospodarkę wodną organizmu. Dodatkowo problem nasila wzrost objętości krwi w ciele kobiety, co wynika z obecności płodu, i oznacza przy okazji zwiększony przepływ krwi w innych częściach ciała.
@mommy.labornurse Pregnancy nose 101! ?? #pregnancynose
Jak szybko ciążowy nos zanika?
Tu wiadomość dla przyszłych mam jest bardzo dobra, ponieważ ciążowy nos powinien do czasu zakończenia się połogu wrócić do dawnego rozmiaru. Należy jednak pamiętać, że reakcja organizmu na spadek poziomu hormonów może być różna u kobiet. Każdy organizm może potrzebować nieco innego czasu, by powrócić do normy.
Źródło zdjęcia: Neal E. Johnson/Unsplash
- Aktywność fizyczna w ciąży
- „Jak zachwyca, kiedy nie zachwyca” – o ciąży, co nie jest stanem błogosławionym
- Anemia w III trymestrze ciąży – jak jej zaradzić? Podpowiadamy
- Cholestaza ciążowa – niegroźna dla ciężarnej, wysoce niebezpieczna dla płodu. Co należy o niej wiedzieć?
- Stan przedrzucawkowy i hipotrofia płodu. Ważne informacje
- Niewydolność łożyska: groźna dla matki i dziecka, można jej uniknąć
- Alkohol w ciąży, czyli kilka faktów o FAS (płodowy zespół alkoholowy)