W szkole 18 kwietnia 2024

Co robić, gdy dziecko jest hejtowane w sieci?

Co robić, gdy dziecko jest hejtowane w sieci? Takie zjawisko zwykle budzi bezradność, bo internet przyzwyczaja do anonimowości. Jednak są sposoby na to, by skutecznie wesprzeć dziecko i przy okazji ukarać hejtera. A karą może być nawet pozbawienie wolności.

 

Co robić, gdy dziecko jest hejtowane?

Przede wszystkim zachować spokój, choć sytuacja nie sprzyja opanowaniu. W duchu można sobie pogratulować – jeśli dziecko przychodzi z problemem do rodziców, wierzy, że mu pomogą. Okazuje w ten sposób zaufanie, ale też ustawia wysoko poprzeczkę – tego zaufania nie można zawieść.

Skoro dziecko się otworzyło, pewnie będzie chciało się wygadać. Trzeba więc wysłuchać, nawet jeśli będzie to historia opowiadana w przysłowiowe kółko. Nadmiar negatywnych emocji musi znaleźć ujście.

Trzeba też pamiętać, że dla dziecka ta sytuacja jest bardzo trudna, może nie patrzeć na nią obiektywnie. Na pewno potrzebuje wsparcia i trzeba je potraktować poważnie.

Jeśli dziecko wie, kto je hejtuje, warto skontaktować się z dyrekcją szkoły, wychowawcą, pedagogiem. To mało prawdopodobne, ale może hejter nie wie, że się zagalopował. Jeśli jednak sprawa nosi znamiona przestępstwa, trzeba wejść na drogę sądową.

Niemiła sytuacja z hejtowaniem to okazja do porozmawiania o tym, co dziecko umieszcza w sieci, jak ograniczyć widoczność postów w mediach społecznościowych, jak zabezpieczyć konta przed wykradzeniem itp. Trzeba to jednak zrobić delikatnie i z wyczuciem, dziecko nie powinno poczuć się obwiniane.

 

Dziecko jest hejtowane? Zapamiętaj te numery telefonów

Jeśli widzimy, że nasza pociecha nie radzi sobie z byciem ofiarą hejtu, warto poszukać wsparcia u psychologa lub terapeuty. Można też podsunąć dziecku numer telefonu zaufania dla dzieci i młodzieży: 116 111.

Rodzicom może przydać się telefon zaufania 800 100 100.

800 100 100 to bezpłatna i anonimowa pomoc telefoniczna i online dla rodziców i nauczycieli, którzy potrzebują wsparcia i informacji w zakresie przeciwdziałania i pomocy psychologicznej dzieciom przeżywającym kłopoty i trudności takie jak: agresja i przemoc w szkole, cyberprzemoc i zagrożenia związane z nowymi technologiami, wykorzystanie seksualne, kontakt z substancjami psychoaktywnymi, depresja i obniżony nastrój, myśli samobójcze, zaburzenia odżywiania. Ponadto terapeuci i prawnicy Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę, udzielają konsultacji w zakresie podejmowania interwencji w przypadku podejrzenia przestępstw wobec dzieci, w szczególności wykorzystywania seksualnego, oraz pomocy psychologicznej dla dzieci doświadczonych przemocą i wykorzystywaniem seksualnym i uczestniczących w charakterze świadków i pokrzywdzonych w procedurach prawnych. (cytat za 800100100.pl)

 

Czy hejt jest karalny?

Tak, hejt jest karalny i są na to odpowiednie paragrafy. Nie ma jednak takiego, który by mówił wprost o hejtowaniu. Dlaczego? Bo hejtować można na różne sposoby: obrażając kogoś wprost, zniesławiając, wyzywając, wyśmiewając się, publikując zdjęcia lub filmy z udziałem hejtowanej osoby. Można to robić w mediach społecznościowych, na forach, czatach, stronach internetowych (są hejterzy, którzy w tym celu zakładają własne strony, wśród młodzieży najczęściej są to darmowe blogi) i pewnie jeszcze na wiele innych sposobów.

Aby jednak hejter został ukarany, osoba hejtowana (lub jej rodzice w przypadku nieletnich) musi poinformować o jego działaniach odpowiednie organy. Hejtowanie bowiem nie jest przestępstwem ściganym z urzędu. Robi się to tylko na podstawie oskarżenia prywatnego.

 

Moje dziecko jest hejtowane, jakie kroki podjąć?

Przede wszystkim zabezpieczyć dowody poprzez zrobienie screenów w komputerze lub telefonie. Gdy prześladowca zrozumie, że nie jest anonimowy, zacznie zacierać ślady.

Kolejny krok to złożenie zawiadomienia do prokuratury rejonowej właściwej dla miejsca zamieszkania.

Aby takie zawiadomienie było skuteczne niestety trzeba znać dane osobowe hejtera. Nie jest to prosta sprawa, ale można takie dane ustalić.

Przede wszystkim trzeba się skontaktować z administratorem strony i poprosić o IP hejtera. Administrator może zechcieć zasłaniać się RODO, warto więc mu szybciutko uświadomić, że ukrywanie dowodów przestępstwa jest przestępstwem. Z numerem IP należy udać się do prokuratury lub na policję – sami nie ustalimy, do kogo należy numer IP, ale odpowiednie służby poradzą sobie bez problemu. Gdy dane zostaną ustalone, trzeba wnieść formalne oskarżenie.

Przy okazji warto poprosić administratora strony o usunięcie obraźliwych treści. Dla własnego dobra powinien to zrobić, inaczej poniesie taką samą odpowiedzialność jak hejter. Wynika to wprost z wyroku Sądu Najwyższego, który został wydany 30 września 2016 roku (sygnatura I CSK 598/15).

 

Co grozi za hejt?

Hejt może być ścigany z różnych paragrafów kodeksu karnego (obszerny wykaz można znaleźć tutaj), dlatego nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, co za niego grozi. W grę wchodzi zarówno grzywna, jak i ograniczenie bądź pozbawienie wolności.

Jeśli osoba, która była hejtowana, doznała szkody materialnej, może wnieść pozew o odszkodowanie do sądu cywilnego. Tu również niezbędne będą dane osobowe hejtera.

 

Zobacz inne wpisy o tej tematyce:
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Uroda 18 kwietnia 2024

Kolagen – białko niezbędne do prawidłowego funkcjonowania człowieka

Kolagen to białko budulcowe, które wchodzi w skład wszystkich organizmów zwierzęcych. To związek, który można znaleźć w tkance łącznej, a także w skórze, kościach czy w chrząstkach stawowych. To substancja niezbędna do utrzymania jędrności i elastyczności skóry, która może również pozytywnie wpływać na kondycję włosów i paznokci. Kolagen to związek niezbędny też do prawidłowego funkcjonowania układu ruchu, który jest doceniany m.in. przez osoby aktywne fizycznie.

Kolagen – co to?

Kolagen to naturalny polimer, białko budulcowe, występujące w tkance łącznej, które można znaleźć w chrząstkach, kościach, ścięgnach, a także w mięśniach i zębach. To substancja syntetyzowana w fibroblastach, której podstawową jednostką strukturalną jest tropokolagen.

Kolagen to białko niepełnowartościowe, które stanowi ok. 30% wszystkich protein wchodzących w skład ludzkiego organizmu. To związek o niespecyficznej budowie, który w ustroju człowieka występuje w 28 różnych postaciach – kolagen typu I, który stanowi przeważający typ składnika, można znaleźć m.in. w skórze i kościach, z kolei kolagen typu II – głównie w chrząstkach, natomiast kolagen typu III – w naczyniach krwionośnych.
Białko kolagenowe może być wytwarzane w organizmie człowieka, jednak naturalna synteza substancji zmniejsza się wraz z wiekiem, na skutek procesów starzenia. Tym samym osoby starsze oraz wyróżniające się zwiększonym zapotrzebowaniem na związek powinny rozważyć dostarczanie składnika do ustroju również z zewnątrz – wraz z pożywieniem lub w formie suplementów diety.

Źródła kolagenu w żywności

Kolagen można znaleźć w żywności, w produktach pochodzenia zwierzęcego. Za źródła składnika uznaje się m.in. kurze łapki, skóry ryb, galaretki i żelatynę, a także wywary gotowane na kościach i chrząstkach.

Produkty zawierające kolagen rzadko goszczą jednak w zdrowej i zbilansowanej diecie, ponieważ jednocześnie mogą dostarczać do ustroju znaczne ilości cholesterolu i tłuszczu. Tym samym, choć zawierają cenne składniki, nie powinny dominować w codziennym jadłospisie.

Kolagen w suplementach diety – czy warto stosować suplementację kolagenem?

Na rynku coraz częściej można znaleźć suplementy diety zawierające kolagen (https://ostrovit.com/pl/menu/kolagen-18923.html), które stanowią skoncentrowane źródło pożądanej substancji. Największą popularnością wśród konsumentów cieszą się preparaty z kolagenem rybim, zwanym morskim, którego skład jest najbardziej zbliżony do kolagenu ludzkiego. Kolagen rybi stanowi przede wszystkim źródło kolagenu typu I i wyróżnia się świetną przyswajalnością. Dużym zainteresowaniem wyróżnia się jednak także kolagen wołowy, który dostarcza do ustroju przede wszystkim kolagen typu II. To związek pozbawiony charakterystycznego zapachu, który zawiera większe ilości hydroksyproliny niż inne formy składnika, co pozytywnie oddziałuje na stabilność termiczną substancji.

Kolagen występuje w postaci proszku, w kapsułkach, a także w tabletkach czy w formie wygodnych shotów. Na sklepowych półkach można znaleźć preparaty zawierające wyłącznie kolagen, a także kompleksowe suplementy diety, które oprócz białka młodości dostarczają do organizmu również inne, cenne substancje, takie jak np. witamina C, kwas hialuronowy, glukozamina czy chondroityna. To sprawia, że każdy konsument, niezależnie od potrzeb i preferencji, może znaleźć wśród dostępnych produktów suplement diety na miarę własnych oczekiwań.

Poszukując najlepszego preparatu z kolagenem warto jednak zapoznać się z ofertą marki OstroVit (https://ostrovit.com/) – szeroki wybór produktów wysokiej jakości zawierających pożądany składnik sprawia, że wśród preparatów proponowanych przez producenta każdy konsument znajdzie odpowiedni suplement diety.

Więcej na: https://ostrovit.com/

 

Źródło informacji: ostrovit.com

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Emocje 17 kwietnia 2024

Sztuczna inteligencja w służbie kobietom. Czatbotka Viktoria pomoże szukać pomocy dla kobiet po doświadczeniu przemocy

Czatbotka jest w pełni anonimowa, nie ocenia, pomaga 24 godziny na dobę, siedem dni w tygodniu, także w chwilach, gdy nie możesz mówić na głos. Zna języki polski i ukraiński. Działa w aplikacji WhatsApp pod numerem +48 602 882 844. Adwokatka kobiet, fundacja Feminoteka, przedstawiła czatbotkę Viktorię – nowe narzędzie cyfrowe oparte na AI, które udzieli odpowiedzi na ważne pytania dotyczące przemocy ze względu na płeć.

Prezentacja nowego narzędzia pomocowego Feminoteki odbyła się podczas debaty na temat przeciwdziałania przemocy wobec kobiet i systemowego wsparcia, zorganizowanej pod patronatem ministry ds. równości, Katarzyny Kotuli.

Czym jest przemoc ze względu na płeć? Jakie prawa mają kobiety w Polsce, jeśli dotyka ich przemoc, w tym seksualna? Gdzie uzyskać pomoc? – to pytania, na które można znaleźć odpowiedź w sieci, licznych artykułach, w serwisach organizacji kobiecych i pomocowych. Ale czy łatwo uzyskać informacje w pigułce i sprawnie uzyskać pomoc?

„System opieki nad osobami pokrzywdzonymi przemocą seksualną w Polsce nie działa, mimo że do jego wdrożenia Polska zobowiązała się w 2015 roku, ratyfikując konwencję stambulską. Przez lata organizacje społeczne, takie jak Feminoteka, starały się wypełniać lukę. Realizujemy nasze projekty, jak otwarty w 2023 roku w Warszawie punkt pomocy dla kobiet po doświadczeniu gwałtu i najnowsze narzędzie oparte na AI, czyli czatbotka Viktoria” – mówi Joanna Piotrowska, andragożka, trenerka i ekspertka antyprzemocowa, założycielka i prezeska Feminoteki.

Czatbotka Viktoria to kanał cyfrowy działający w aplikacji WhatsApp pod numerem +48 602 882 844. Zapewnia nowoczesny, bezpieczny i natychmiastowy dostęp do rzetelnych informacji o przemocy ze względu na płeć, w tym jak skorzystać z usług pomocowych, takich jak infolinie i bezpieczne przestrzenie.

Z kontaktu z Viktorią mogą skorzystać osoby poszukujące informacji na temat pomocy w przypadku doświadczenia lub bycia świadkiem przemocy ze względu na płeć. Jest skierowana zarówno do Polek, jak i uchodźczyń z Ukrainy przebywające w Polsce, ponieważ Viktoria mówi w dwóch językach – polskim i ukraińskim.

Fundacja Feminoteka zbudowała czatbotkę w ramach partnerstwa z organizacją CARE Polska. Podobne rozwiązania technologiczne było już wcześniej wspierane przez CARE w takich krajach, jak Afganistan i Ghana. Oprócz infolinii Feminoteki, każdy będzie mógł anonimowo i całodobowo uzyskać dostęp do czatu.

„Z czatbotką komunikujemy się przez WhatsApp, który jest aplikacją popularną, ale także może zwiększyć poczucie bezpieczeństwa. Zaletą jest brak konieczności pobierania dedykowanej aplikacji, to bardzo ważne, ponieważ osoby stosujące przemoc często kontrolują telefony swoich ofiar. Numer pomocowy czatbotki można wpisać w telefonie jako przyjaciółkę Viktorię. Mamy nadzieję, że nowe narzędzie umożliwi dostęp do informacji także osobom, które mieszkają w miejscowościach, gdzie poszukiwanie informacji na temat przemocy może być utrudnione w kontakcie bezpośrednim” – zaznacza Joanna Gzyra-Iskandar, rzeczniczka ds. przeciwdziałania przemocy wobec kobiet w fundacji Feminoteka.

Od 2005 roku Feminoteka pomaga kobietom po doświadczeniu przemocy, od kilku lat skupia się na wsparciu w przypadkach przemocy seksualnej. Udziela pomocy psychologicznej, terapeutycznej i psychotraumatologicznej, a także prawnej, medycznej, prowadzi grupy wsparcia i telefon pomocowy z dyżurami ekspertek, specjalny Fundusz dla kobiet po gwałcie, wspiera pokrzywdzone również finansowo. Rocznie około 400 kobiet korzysta z różnych form wsparcia fundacji.

„To ważne, że sprawy kobiet, ich praw oraz przeciwdziałania przemocy wobec kobiet wróciły do debaty publicznej. Apelujemy do władz o wdrożenie instytucjonalnych, ale pełnych empatii procedur, zgodnych z międzynarodowymi standardami” – mówi Joanna Piotrowska, andragożka, trenerka i ekspertka antyprzemocowa, założycielka i prezeska Feminoteki.

Feminoteka współpracuje z ekspertkami i ekspertami m.in. WHO, Fundacji Pomocy Ofiarom Przestępstw oraz z ośrodkami specjalistycznymi w całej Europie nad założeniami systemu opieki nad pokrzywdzonymi przemocą seksualną w Polsce oraz przeciwdziałania przemocy. Zalecenia obejmują m.in. stworzenie wyspecjalizowanego ośrodka pomocy pokrzywdzonym w każdym województwie, zapewnienie szkoleń dla policji, prokuratorów i sędziów w zakresie standardów i procedur postępowania, wdrożenie wytycznych dotyczących opieki medycznej opracowanych przez Światową Organizację Zdrowia (WHO), wprowadzenie systemu skierowań do specjalistów oferujących wsparcie psychologiczne, prawne, socjalne i pomoc asystentki/asystenta.

Fundacja Feminoteka działa od 2005 roku. Jest organizacją pożytku publicznego. Pomaga kobietom z doświadczeniem przemocy, zwłaszcza seksualnej. Fundację tworzy zespół ekspertek z wieloletnim doświadczeniem w przeciwdziałaniu przemocy wobec kobiet. Feminoteka edukuje, organizuje akcje, pisze petycje, dąży do zmian w prawie i społeczeństwie. Prowadzi telefon pomocowy, udziela pomocy prawnej, psychologicznej, terapeutycznej i traumatologicznej, organizuje grupy wsparcia, jogę dla kobiet z PTSD, bezpieczne miejsce schronienia.

Czatbotka Viktoria (24/7): +48 602 882 844

Numer pomocowy: 888 88 33 88, czynny poniedziałek-piątek, w godz. 11.00 – 19.00

Strona www: www.feminoteka.pl

E-mail: pomoc@feminoteka.pl

facebook.com/FundacjaFeminoteka

instagram.com/fundacjafeminoteka

 

 

Źródło informacji: Fundacja Feminoteka

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
top-facebook top-instagram top-search top-menu go-to-top-arrow search-close