Co robić, gdy dziecko jest hejtowane w sieci?
Co robić, gdy dziecko jest hejtowane w sieci? Takie zjawisko zwykle budzi bezradność, bo internet przyzwyczaja do anonimowości. Jednak są sposoby na to, by skutecznie wesprzeć dziecko i przy okazji ukarać hejtera. A karą może być nawet pozbawienie wolności.
Co robić, gdy dziecko jest hejtowane?
Przede wszystkim zachować spokój, choć sytuacja nie sprzyja opanowaniu. W duchu można sobie pogratulować – jeśli dziecko przychodzi z problemem do rodziców, wierzy, że mu pomogą. Okazuje w ten sposób zaufanie, ale też ustawia wysoko poprzeczkę – tego zaufania nie można zawieść.
Skoro dziecko się otworzyło, pewnie będzie chciało się wygadać. Trzeba więc wysłuchać, nawet jeśli będzie to historia opowiadana w przysłowiowe kółko. Nadmiar negatywnych emocji musi znaleźć ujście.
Trzeba też pamiętać, że dla dziecka ta sytuacja jest bardzo trudna, może nie patrzeć na nią obiektywnie. Na pewno potrzebuje wsparcia i trzeba je potraktować poważnie.
Jeśli dziecko wie, kto je hejtuje, warto skontaktować się z dyrekcją szkoły, wychowawcą, pedagogiem. To mało prawdopodobne, ale może hejter nie wie, że się zagalopował. Jeśli jednak sprawa nosi znamiona przestępstwa, trzeba wejść na drogę sądową.
Niemiła sytuacja z hejtowaniem to okazja do porozmawiania o tym, co dziecko umieszcza w sieci, jak ograniczyć widoczność postów w mediach społecznościowych, jak zabezpieczyć konta przed wykradzeniem itp. Trzeba to jednak zrobić delikatnie i z wyczuciem, dziecko nie powinno poczuć się obwiniane.
Dziecko jest hejtowane? Zapamiętaj te numery telefonów
Jeśli widzimy, że nasza pociecha nie radzi sobie z byciem ofiarą hejtu, warto poszukać wsparcia u psychologa lub terapeuty. Można też podsunąć dziecku numer telefonu zaufania dla dzieci i młodzieży: 116 111.
Rodzicom może przydać się telefon zaufania 800 100 100.
800 100 100 to bezpłatna i anonimowa pomoc telefoniczna i online dla rodziców i nauczycieli, którzy potrzebują wsparcia i informacji w zakresie przeciwdziałania i pomocy psychologicznej dzieciom przeżywającym kłopoty i trudności takie jak: agresja i przemoc w szkole, cyberprzemoc i zagrożenia związane z nowymi technologiami, wykorzystanie seksualne, kontakt z substancjami psychoaktywnymi, depresja i obniżony nastrój, myśli samobójcze, zaburzenia odżywiania. Ponadto terapeuci i prawnicy Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę, udzielają konsultacji w zakresie podejmowania interwencji w przypadku podejrzenia przestępstw wobec dzieci, w szczególności wykorzystywania seksualnego, oraz pomocy psychologicznej dla dzieci doświadczonych przemocą i wykorzystywaniem seksualnym i uczestniczących w charakterze świadków i pokrzywdzonych w procedurach prawnych. (cytat za 800100100.pl)
Czy hejt jest karalny?
Tak, hejt jest karalny i są na to odpowiednie paragrafy. Nie ma jednak takiego, który by mówił wprost o hejtowaniu. Dlaczego? Bo hejtować można na różne sposoby: obrażając kogoś wprost, zniesławiając, wyzywając, wyśmiewając się, publikując zdjęcia lub filmy z udziałem hejtowanej osoby. Można to robić w mediach społecznościowych, na forach, czatach, stronach internetowych (są hejterzy, którzy w tym celu zakładają własne strony, wśród młodzieży najczęściej są to darmowe blogi) i pewnie jeszcze na wiele innych sposobów.
Aby jednak hejter został ukarany, osoba hejtowana (lub jej rodzice w przypadku nieletnich) musi poinformować o jego działaniach odpowiednie organy. Hejtowanie bowiem nie jest przestępstwem ściganym z urzędu. Robi się to tylko na podstawie oskarżenia prywatnego.
Moje dziecko jest hejtowane, jakie kroki podjąć?
Przede wszystkim zabezpieczyć dowody poprzez zrobienie screenów w komputerze lub telefonie. Gdy prześladowca zrozumie, że nie jest anonimowy, zacznie zacierać ślady.
Kolejny krok to złożenie zawiadomienia do prokuratury rejonowej właściwej dla miejsca zamieszkania.
Aby takie zawiadomienie było skuteczne niestety trzeba znać dane osobowe hejtera. Nie jest to prosta sprawa, ale można takie dane ustalić.
Przede wszystkim trzeba się skontaktować z administratorem strony i poprosić o IP hejtera. Administrator może zechcieć zasłaniać się RODO, warto więc mu szybciutko uświadomić, że ukrywanie dowodów przestępstwa jest przestępstwem. Z numerem IP należy udać się do prokuratury lub na policję – sami nie ustalimy, do kogo należy numer IP, ale odpowiednie służby poradzą sobie bez problemu. Gdy dane zostaną ustalone, trzeba wnieść formalne oskarżenie.
Przy okazji warto poprosić administratora strony o usunięcie obraźliwych treści. Dla własnego dobra powinien to zrobić, inaczej poniesie taką samą odpowiedzialność jak hejter. Wynika to wprost z wyroku Sądu Najwyższego, który został wydany 30 września 2016 roku (sygnatura I CSK 598/15).
Co grozi za hejt?
Hejt może być ścigany z różnych paragrafów kodeksu karnego (obszerny wykaz można znaleźć tutaj), dlatego nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, co za niego grozi. W grę wchodzi zarówno grzywna, jak i ograniczenie bądź pozbawienie wolności.
Jeśli osoba, która była hejtowana, doznała szkody materialnej, może wnieść pozew o odszkodowanie do sądu cywilnego. Tu również niezbędne będą dane osobowe hejtera.