Uroda 31 maja 2023

Kolagen i jego wpływ na kondycję skóry

Kolagen jest podstawowym białkiem budulcowym naszej skóry. Razem z włóknami elastynowymi tworzy stelaż, który utrzymuje skórę i sprawia, że jest bardziej odporna między innymi na siły grawitacji czy uszkodzenia. Ponadto duet ten odpowiada za napięcie, elastyczność, jędrność i sprężystość.

W organizmie człowieka wyodrębnionych jest dwadzieścia osiem typów kolagenu. Rozkład owych typów jest różny w zależności od wieku czy tkanki docelowej – inny kolagen jest w skórze i inny w kościach, czy chrząstkach stawowych. W skórze dorosłego człowieka najpopularniejszy jest kolagen typu I i III – pierwszy kolagen znajduje się w skórze właściwej i stanowi ok. 85 % jej masy, a około 15 % to kolagen typu trzeciego. Proporcje te są zmienne w różnych grupach wiekowych.

Kolagen typu trzeciego odpowiada między innymi za procesy regeneracji i zabliźniania ran, czyli w miejscach, gdzie skóra jest uszkodzona, tam jest go najwięcej. Przy czym bardzo szybko zostaje zamieniony na kolagen typu pierwszego. I to właśnie on jest dla nas najcenniejszy, bo wpływa na kondycję skóry. Dzięki niemu jest jędrna, gładka i elastyczna.

W miarę starzenia się organizmu spada nie tylko zdolność syntetyzowania kolagenu, ale także jego ilość w skórze. Mniej więcej od 20 do 25 roku życia szacuje się, że jest to ubytek średnio 1 %, a więc mając przykładowo 50 lat mamy 25-30 % mniej kolagenu niż miałyśmy go w wieku 20 lat. Dlatego siłą rzeczy z biegiem lat skóra gorzej radzi sobie z grawitacją i wykazuje coraz większe tendencje do wiotczenia. Niemniej tempo ubytku kolagenu nie jest jednakowe dla wszystkich i mocno uzależnione jest od uwarunkowań genetycznych, diety oraz trybu życia.

Co niszczy kolagen?

Niestety jest bardzo dużo czynników, które niekorzystnie wpływają na kolagen w skórze, jednak do najważniejszych zaliczamy:

  1. Promieniowanie słoneczne, przede wszystkim UVB –  wzmacnia destrukcyjne działanie tzw. metaloproteinaz, czyli enzymów, które rozkładają kolagen w skórze. W małych ilościach są one potrzebne, ponieważ „zjadają” stary kolagen i robią miejsce nowemu, jednak gdy jest ich za dużo, niszczą kolagen, który jest przez nas pożądany. Co ciekawe, krótkotrwałe nasłonecznienie zwiększa ilość tych enzymów o 60 % i ten stan może utrzymywać się nawet 24 godziny po zejściu ze słońca.
  2. Stres, szczególnie długotrwały lub bardzo gwałtowny.
  3. Dieta uboga w witaminę C, która jest niezbędna do dojrzewania kolagenu. Jeśli jej brakuje w pożywieniu, kolagen nie jest w stanie się odbudowywać. Warto dostarczać ją organizmowi zarówno od wewnątrz, czyli właśnie dietą, jak i od zewnątrz, czyli z pomocą kosmetyków.
  4. Wiek – jak wspominałam wyżej, wraz z wiekiem spada zdolność do naturalnej syntezy kolagenu w skórze.

Co daje aplikowanie kosmetyku z kolagenem?

Generalnie cząstka kolagenu jest za duża, by mogła się wchłonąć i penetrować skórę. W związku z tym pozostaje na skórze, tworząc tzw. film, który przyciąga wodę, pęczniejąc, wypełnia drobne zmarszczki wynikające np. z przesuszenia i odwodnienia.  Jest to oczywiście działanie powierzchowne, a więc nie ma możliwości, by cząstka kolagenu przeniknęła głębiej i wypełniła ubytek kolagenu. Co ważne film tworzący się na skórze, nie jest tłusty (oleisty) i daje uczucie zmiękczenia skóry.

Wpływ kolagenu na skórę:
– silnie nawilża,
– wiąże wodę w naskórku,
– zmiękcza skórę,
– wypełnia drobne zmarszczki,
– poprawia sprężystość i napięcie,
– dzięki właściwościom regeneracyjnym korzystnie wpływa na cerę trądzikową i rozstępy,
– poprawia owal twarzy,
– wpływa na poprawę procesów regeneracji – bardzo dobre efekty uzyskuje się, łącząc zabiegi kolagenowe z kwasami, mezoterapią czy mikrodermabrazją.

Kolagen pochodzenia zwierzęcego i roślinnego jest powszechnie stosowany w kosmetyce. Ze względu na swoje właściwości stanowi bardzo pożądany składnik produktów o działaniu przeciwstarzeniowym. Ponadto kolagen wykorzystywany jest również w medycynie estetycznej do wypełniania zmarszczek i ust oraz stymulacji naturalnej produkcji tego białka.

 

Obraz Pana Koutloumpasis z Pixabay
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Emocje 31 maja 2023

Rób zakupy i pomagaj, czyli jak wesprzeć lokalnie Fundację Happy Kids

Fundacja Happy Kids zebrała aż 900 tys. zł podczas zeszłorocznej akcji „Wspieraj lokalnie z Auchan”. Dlatego też organizacja ponownie bierze udział w wyjątkowej kampanii prowadzonej przez sieć hipermarketów. W tym roku wszystkie zebrane środki zostaną przekazane na budowę pierwszego w Polsce Rodzinnego Domu Pomocy w Opatowie (gmina Łęka Opatowska). Schronienie w nim znajdą m.in. byli dorośli podopieczni organizacji, którzy ze względu na swoje dysfunkcje czy niepełnosprawności nie mają szans na samodzielne życie. Jak można pomóc? Od 8 maja do 17 czerwca klienci sklepów Auchan Polska będą mieli możliwość podczas płatności zbliżeniowych za zakupy skorzystać z opcji przekazania drobnej kwoty na organizację charytatywną.

 Rodzinny Dom Pomocy w Opatowie – od czego się zaczęło? 

 Budowa pierwszego w Polsce Rodzinnego Domu Pomocy rozpoczęła się już w 2021 r., ale niestety do planowanego otwarcia jeszcze trochę brakuje. To ogromna inwestycja, by ze zrujnowanego posterunku policji stworzyć odpowiednie miejsce dostosowane do potrzeb wychowanków z niepełnosprawnościami. Do tej pory przedsięwzięcie pochłonęło już 2 mln zł, a do zakończenia budowy potrzebnych jest jeszcze przynajmniej pół miliona. 

 Do powstania tej placówki zainspirował nas jeden z podopiecznych. Damian do rodzinnego domu dziecka w Sokolnikach trafił mając 17 lat. Natomiast stan zdrowia i niepełnosprawność sprawiły, że jego rozwój zatrzymał się na etapie kilkuletniego dziecka. Dopiero w domu fundacji odnalazł spokój i pomimo swoich dysfunkcji stał się szczęśliwym i pełnym energii młodym dorosłym. Niestety po ukończeniu 25 rok życia, Damian musiał opuścić naszą placówkę i jest obecnie zmuszony przebywać w domu pomocy społecznej. Dlatego, tak ważny dla nas i naszych podopiecznych jest udział w tej akcji. Zebrane dzięki niej środki pozwolą na sfinalizowanie budowy RDP-u. Tym samym Damian i inni potrzebujący znajdą swój dom na resztę życia – komentuje Agnieszka Smarzyńska, Prezes Fundacji Happy Kids.

 Wspieraj Fundację Happy Kids z Auchan

 Ogólnopolska kampania „Wspieraj lokalnie z Auchan” na rzecz 30 fundacji i stowarzyszeń non-profit realizowana jest w sklepach sieci na terenie całej Polski. W ramach tej akcji datki przekazywane przez konsumentów w wyznaczonych supermarketach łączone są ze zbiórką prowadzoną przez Pomagam.pl. A całe przedsięwzięcie jest możliwe dzięki innowacyjnej formule wsparcia za pośrednictwem partnerskiego programu CSR Auchan, Fundacji Pomagam.pl i Donateo.

 Jak wesprzeć „Happy Kids”? Wystarczy wybrać się do jednego z 19 sklepów sieci z listy, dostępnej na naszych mediach społecznościowych. Za zakupy zapłacić zbliżeniowo kartą lub telefonem, a na terminalu potwierdzić przekazanie mikrodatku. Można to zrobić m.in. w łódzkiej Manufakturze, Tulipanie czy na warszawskim Wilanowie. W poprzednim roku dzięki klientom sieci tych sklepów zebraliśmy blisko milion złotych. Mamy ogromną nadzieję, że i podczas tegorocznej akcji uda nam się zebrać równie imponującą kwotę. Dlatego, też współpraca z takimi markami jak Auchan czy Donateo ma dla nas ogromne znaczenie i cieszymy się, że coraz więcej firm dostrzega znaczenie prowadzenia działań CSR i angażuje się w akcje dobroczynne dodaje Agnieszka Smarzyńska. 

 Cieszy nas możliwość kontynuacji akcji razem z naszymi stałymi partnerami: Fundacją Happy Kids, Auchan na rzecz Rodzinnego Domu Pomocy. Razem z całym zespołem Donateo nie możemy doczekać się finalizacji tej pięknej inwestycji! W kampaniach, które podejmujemy razem z organizacjami dobroczynnymi, dokładamy starań, ku szczęśliwemu finałowi, którym jest zebranie określonej kwoty na konkretny cel. Dlatego tym bardziej będziemy usatysfakcjonowani, gdy pierwsi podopieczni Fundacji “Happy Kids” będą mogli zamieszkać w swoim nowym, pełnym ciepła domu dodaje Krzysztof Adamski, założyciel BetterPOS i pomysłodawca projektu Donateo.

 Auchan od lat działa na rzecz najbardziej potrzebujących dzieci. – Z Fundacją Happy Kids współpracujemy już po raz drugi. W październiku i listopadzie ubiegłego roku dzięki hojności naszych klientów blisko 900 tysięcy złotych zasiliło budowę wyjątkowego miejsca: Rodzinnego Domu Pomocy. Wyniki akcji pokazały, że klienci docenili możliwość pomagania w nowoczesny, przejrzysty i efektywny sposób.  Cieszymy się, że wspólnie, dzięki aplikacji Donateo możemy wspierać tak ważne cele charytatywne mówi Hanna Bernatowicz, dyrektor Komunikacji Auchan Retail Polska.

 

Źródło wpisu: informacja prasowa
Obraz Michal Jarmoluk z Pixabay

 

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Emocje 31 maja 2023

Kiedy dziecko mówi „Ała!”. Jak ukoić nie tylko ból fizyczny, ale także zaopiekować się emocjami pociechy?

Ból dziecka i związane z nim różne dolegliwości potrafią spędzić rodzicom sen z powiek. Jak najszybciej pragniemy zaradzić na nieprzyjemną sytuację powodującą płacz i rozdrażnienie u naszej pociechy. Stosujemy środki przeciwbólowe, ale dzieci w trudnych momentach potrzebują także ukojenia ich emocji. Z pomocą przychodzą pomocne metody niefarmakologiczne.

Ból emocjonalny – jak go ukoić?

Nierozerwalną częścią doświadczania bólu fizycznego jest także ból emocjonalny. O ile z tym pierwszym dzisiejsza medycyna radzi sobie już całkiem nieźle, w przypadku rozedrganych emocji nie ma jednej recepty. Odbieramy bodźce inaczej, a sprawa jest utrudniona w przypadku najmłodszych. Dzieci, których coś boli, często przytłacza nieprzyjemna sytuacja, czują lęk, rozdrażnienie, niemoc – zupełnie jak my, ale ich układ nerwowy nie jest jeszcze na tyle dojrzały, by szybko poradzić sobie z taką sytuacją.

Skaleczenie, odcisk czy afta w buzi malucha to poważna i bolesna sprawa – na wielu płaszczyznach. Doświadczeni rodzice wiedzą, że w takim wypadku nie wystarczy jedynie nakleić plaster czy posmarować ranę odpowiednim specyfikiem. Musimy zadbać również o to, by zaopiekować się emocjami dziecka. Już na samym początku rodzic powinien okazać empatię, zwracając uwagę, gdy podopieczny skarży się na ból. Nasza reakcja może zniwelować lub wręcz przeciwnie – nasilić ból małego pacjenta. Indywidualne, empatyczne podejście i chęć wysłuchania małego człowieka, który przychodzi do nas z problemem, jest pierwszym krokiem, by pomóc mu w walce z bólem.

W przypadku wystąpienia afty, wytłumaczmy spokojnie, skąd biorą się takie rany, ile czasu trwa leczenie i co mu pomaga. Oczywiście, komunikat słowny dostosowujemy do wieku dziecka, natomiast ważne jest, by dostarczyć mu taki komplet informacji, który zmniejszy jego stres. Stres zwiększa odczuwanie bólu, dlatego ważne jest, by zaopiekować się tymi emocjami. Jeśli zamiast tego sami będziemy poddenerwowani, a dziecko będzie musiało zgadywać z naszej mimiki i hasłowych wymian zdań z lekarzem czy drugim dorosłym, co mu dolega, może to tylko nasilić jego niepokój i sprawić, że w efekcie będzie cierpiało bardziej – tłumaczy Tomasz Sroka z działu marketingu, zajmującego się marką SACHOL® KIDS.

Chłopaki nie płaczą? Bzdura! Ból dotyczy również chłopców

Specjaliści zwracają uwagę na to, by nie negować doświadczeń dziecka. Warto pozwolić mu na łzy, jeśli w tym momencie jest to coś, czego potrzebuje. W momencie doświadczania bólu płacz jest jedną z metod autoregulacji. Oczywiście rodzice chcieliby, by dziecko najszybciej się rozpogodziło i nie ma w tym nic złego, natomiast zanim przejdziemy do rozśmieszania naszego syna czy córki, dajmy mu chwilę na oswojenie się z sytuacją i pozwólmy mu wyrazić to co czuje. „Chłopaki nie płaczą”, „Przestań już się mazać”, „Nie ma co płakać” nie pomoże, a w dłuższej perspektywie może zaszkodzić.

Ważne, by okazać wsparcie i wesprzeć swoją pociechę w tym trudnym dla niego procesie. Pomocne mogą być również ćwiczenia oddechowe, które pomogą się uspokoić i skupić na oddechu zamiast na przykrych dolegliwościach.

Bajeczna metoda na walkę z bólem

Na rynku farmaceutycznym możemy przebierać w ofercie specyfików, które pomogą na popularne przypadłości. Równolegle, istnieją także sprawdzone metody na walkę z bólem emocjonalnym. Dzieci przede wszystkim koi bliskość rodzica – jego obecność, dotyk, przytulenie. Warto także okazać empatię poprzez rozmowę oraz odwrócić jego uwagę w stronę przyjemnych tematów.

Wspólnie zastanawialiśmy się nad dodatkowym rozwiązaniem, które w sytuacji doświadczania bólu przez dziecko możemy zaoferować jego rodzicom. Po rozmowie z ekspertami postanowiliśmy stworzyć serię kojących audiobooków dla wszystkich dzielnych i walecznych dzieci, które mierzą się z bólem. Nasze bajki nie tylko pozwalają odciągnąć dziecko myślami od przykładowych aft, ale również opiekują się jego emocjami. Każda historia to lekcja na temat radzenia sobie z trudnymi sytuacjami – wyjaśnia Tomasz Sroka z działu marketingu, zajmującego się marką SACHOL® KIDS.

Seria bajek nagranych przez dystrybutora produktu SACHOL® KIDS powstała z udziałem znanych osób ze świata parentingowego. Za koncepcję historii odpowiada Magda Mendel, autorka książek dla dzieci. Merytorycznie wsparła ją Aleksandra Belta-Iwacz, w internecie znana jako Mamologia, psycholog dziecięca. Dużym atutem dla młodych odbiorców z pewnością będzie fakt, że wszystkie cztery historie, dostosowane do różnych grup wiekowych, czytane są przez Katarzynę Łaskę, lektorkę, która udzieliła głosu m.in. ukochanej przez dzieci Elsie z Krainy Lodu.

ból emocjonalny u dziecka

ból emocjonalny u dziecka

ból emocjonalny u dziecka

ból emocjonalny u dziecka

 

Źródło wpisu i zdjęć: informacja prasowa
Obraz Amber Stevens z Pixabay

 

Subscribe
Powiadom o
guest

1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Kamil
Kamil
1 rok temu

Bardzo wartościowy wpis. Polecamy serdecznie, Yoopies Polska

top-facebook top-instagram top-search top-menu go-to-top-arrow search-close