Ciąża i dziecko 28 lipca 2021

Depresja poporodowa w czasie pandemii

Najnowsze badania wskazują, że w okresie pandemii narósł problem obniżonego nastroju i lęku u kobiet w ciąży do roku po urodzeniu dziecka. Badania przeprowadzone na Uniwersytecie Gdańskim, w ramach projektu „Przystanek Mama” wskazują kilkuprocentowy wzrost tych problemów w stosunku do czasu sprzed pandemii.

Trudne stany emocjonalne po porodzie są doświadczeniem wielu kobiet. To normalna reakcja na ważne życiowe wydarzenie. Większość mam w tym okresie radzi sobie z obniżonym nastrojem przy wsparciu bliskich.

Zdarza się jednak, że kobiety ignorują pierwsze symptomy depresji albo opóźniają szukanie pomocy, ponieważ obawiają się opinii innych, wstydzą się lub czują się winne, że nie czerpią radości z bycia matką. Kiedy stan gorszego samopoczucia psychicznego nie mija, warto zwrócić się o pomoc do specjalisty (psychologa, psychoterapeuty, psychiatry). Pomocnym narzędziem badania stanu emocjonalnego kobiety może być Formularz Edynburskiej Skali Depresji Poporodowej. Jest to badanie przesiewowe służące wstępnemu wykrywaniu ryzyka obecności depresji poporodowej.

Im wcześniej rozpoznana jest depresja okołoporodowa, tym szybciej przebiega jej leczenie. Nieleczona depresja to przedłużające się cierpienie matki, trudności w nawiązywaniu więzi z dzieckiem i możliwy negatywny wpływ na rozwój dziecka i na całą rodzinę.

Depresja poporodowa występuje stosunkowo często − dotyka od ok. 13 do 30% kobiet po narodzinach dziecka i stanowi poważny problem zdrowotny. Według WHO znajduje się w czołówce chorób występujących na całym świecie. W wielu przypadkach zachorowanie na depresję poporodową może wynikać z braku właściwego rozpoznania depresji rozpoczynającej się już w czasie ciąży. Ostatnie badania dowiodły, że co najmniej jedna trzecia przypadków „depresji poporodowej” rozpoczyna się w czasie ciąży lub jeszcze przed jej rozpoczęciem.

Warto podkreślić, że depresja nie powinna być powodem do wstydu. To choroba, którą można wyleczyć.

Centrum Medyczne „Żelazna” w partnerstwie z Fundacją Dajemy Dzieciom Siłę realizuje projekt dofinansowany z funduszy europejskich pt. „Program w zakresie edukacji i profilaktyki depresji poporodowej w makroregionie centralnym” [3].

Celem projektu jest:

– zwiększenie świadomości społecznej na temat depresji poporodowej poprzez prowadzenie działań profilaktycznych,

– wzrost odsetka kobiet z wcześnie wykrytą depresją poporodową na terenie województwa mazowieckiego i łódzkiego.

Z 3 dostępnych w programie bezpłatnych konsultacji psychologicznych może skorzystać kobieta, która spełnia następujące kryteria:

– mieszka na terenie województwa mazowieckiego lub łódzkiego,

– jest w okresie poporodowym (do roku po urodzeniu dziecka),

– na podstawie formularza Edynburskiej Skali Depresji Poporodowej, który został wypełniony wspólnie z położną/pielęgniarką POZ podczas wizyty patronażowej (w placówce POZ, która realizuje nasz program) albo samodzielnie na stronie programu (Test dla Mam), uzyskała wynik ≥ 12 punktów.

Kobiety spełniające powyższe kryteria mogą kontaktować się z infolinią (tel. 22 255 98 56 lub 660 453 597) od poniedziałku do piątku w godz. 08:00-16:00.

Większość konsultacji psychologicznych odbywa się w formie online.

Więcej informacji na https://przystanekmama.szpitalzelazna.pl

 

Źródło informacji: Centrum Medyczne „Żelazna”

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Ciąża i dziecko 27 lipca 2021

Kąpiel maluszka – naturalnie, wygodnie i bez łez

Na bycie rodzicem składa się wiele niesamowitych chwil, lecz niewiele jest tak wyjątkowych jak czas kąpieli. To specjalny moment w ciągu dnia, dlatego warto zadbać o to, by zawsze wypełniony był wspólną zabawą i dobrymi emocjami. Jak sprawić, by ten codzienny rytuał nie stresował, a budził wyłącznie pozytywne skojarzenia – zarówno u dziecka, jak i u rodziców?

Codzienna kąpiel może być świetną zabawą, a radosna atmosfera podczas kąpieli już od najmłodszych lat życia dziecka pomaga budować i wzmacniać w nim pozytywne nawyki związane z troską o higienę. Oto trzy kroki do tego, by jak najlepiej zadbać o delikatną skórę maluszka podczas każdej kąpieli.

  1. Zapewnij odpowiednią temperaturę wody i pomieszczenia

Mimo, że kąpiel niemowląt trwa zwykle kilka minut, należy upewnić się, że w pomieszczeniu jest wystarczająco ciepło i nie dochodzi do przeciągów. Optymalna temperatura w łazience powinna wynosić ok. 25 stopni Celsjusza. Na czas kąpieli należy zamknąć wszystkie okna oraz nie zostawiać otwartych drzwi. Woda powinna mieć temperaturę o 1-2 stopnie wyższą niż temperatura ciała dziecka. Najlepiej sprawdzić to za pomocą termometru, choć równie skutecznie działa też tradycyjna metoda, polegająca na zanurzeniu w wodzie łokcia. Jeśli jest przyjemnie ciepła oznacza to, że jest odpowiednio przygotowana do kąpieli maluszka.

  1. Wybierz odpowiedni produkt myjący

Delikatna skóra dziecka może być niezwykle wrażliwa na twardą lub chlorowaną wodę. Warto więc zadbać o to, by produkty, których używamy do mycia nie tylko nie podrażniały skóry dziecka, ale też dodatkowo ją nawilżały i pomagały odbudowywać jej warstwę ochronną. Epoch® Baby Hibiscus Hair and Body Wash od Nu Skin® to produkt z ekstraktem z kwiatu hibiskusa inspirowany rytuałami pochodzącymi z Azji Południowo-Wschodniej. Jego formuła nawilża i utrzymuje zdrowy wygląd skóry głowy oraz delikatnie czyści skórę i włosy dziecka. Produkt stworzony został z myślą o potrzebach maluchów. W jego składzie, oprócz ekstraktu z kwiatu hibiskusa, znaleźć można sok z owoców bzu czarnego, ekstrakt z kwiatu nagietka oraz z ziaren owsa. Łagodna i niepowodująca łzawienia formuła zapewnia uczucie świeżości i czystości, sprawiając, że czas kąpieli staje się łatwy i przyjemny dla wszystkich.

  1. Pamiętaj o swojej wygodzie

Kąpiel dziecka, szczególnie z perspektywy świeżo upieczonego rodzica, może wydawać się nie lada wyzwaniem. Tworząc Epoch® Baby Hibiscus Hair and Body Wash firma Nu Skin® pomyślała nie tylko o potrzebach delikatnej skóry maluszka, ale też o komforcie mamy czy taty. Produkt ma formę pianki, która pozwala łatwo dozować produkt jedną ręką, gdy drugą trzymamy dziecko. Jego formuła pozwala wygodnie rozprowadzić produkt na ciele i włosach maluszka, a łagodny egzotyczny zapach sprawia, że kąpiel staje się przyjemnym codziennym rytuałem. Ponadto praktyczny dozownik opakowania zapobiega rozlaniu i zapewnia lepszą kontrolę nad ilością użytego produktu.

By stworzyć produkty Epoch® firma Nu Skin® współpracowała z czołowymi etnobotanikami, a produkty z tej serii powstały w oparciu o wiedzę rdzennych kultur na temat roślin. Seria Epoch® obejmuje zawierające naturalne składniki produkty przeznaczone do pielęgnacji włosów, ciała i twarzy. Z każdego sprzedanego produktu z serii Epoch® darowizna w wysokości 0,25 USD trafia do fundacji Nu Skin® Force for Good®, organizacji non-profit zaangażowanej w tworzenie lepszego świata poprzez poprawę życia ludzi, pielęgnowanie tradycji rdzennych kultur oraz ochronę delikatnego środowiska naturalnego.

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Gra Tu i Tam – logika i strategia w jednym

Gdy zgubimy kogoś lub jakąś rzecz, najczęściej posługujemy się określeniami Tu i Tam. Tu po raz ostatni widziałam kluczyki, może tam je zostawiłaś, to tu odłożyłam telefon? To także dwa słowa, które zostały ubrane w fabułę i stworzyły podstawę gry planszowej. To gra Tu i Tam, w której wcielamy się w poszukiwaczy postaci zaginionych w wielkim świecie.

Autorem i ilustratorem gry jest Ryan Laukat, który stworzył tajemniczy, starożytny świat Arzium pełny dziwnych stworzeń, intrygujących i zaskakujących postaci. Jego inne gry, takie jak Górą i Dołem, czy Bliżej i Dalej (wkrótce na polskim rynku),  również osadzone są w tej pięknej i niebezpiecznej krainie. Jedni ją pokochają i się w nią zagłębią, a dla innych będzie zbyt abstrakcyjna i stanie się jedynie tłem.

Gra Tu i Tam przeznaczona jest dla dzieci w wieku od ośmiu lat, ale siedmiolatek da już także radę. Dorośli się nie zawiodą dzięki dobrej rozgrywce pełną logicznego myślenia i strategii.  Prócz gry podstawowej autor rozpieścił graczy dodatkowymi trzema wariantami gry. 

Co znajdziemy w pudełku?

W niewielkim pudełku znajdziemy sporo elementów, które przyciągają swoimi kolorami, a wśród nich są:

  • 43 dwustronne karty krain/postaci
  • 12 kart startowych
  • 4 karty pomocy
  • 1 karta placówki
  • 5 kart promo
  • 96 drewnianych znaczników eksploracji, w czterech kolorach
  • 24 kafelki artefaktów
  • 36 żetonów moneti
  • instrukcja.
Fot. Gra Tu i Tam

Fot. Gra Tu i Tam

Gra Tu i Tam. Przygotowanie gry

Od czego zaczynami wszelkie poszukiwania? Od określenia terenu, miejsca, czasem potrzebna jest mapa. W tej grze mapą są dwustronne karty krain/postaci, które należy ułożyć w prostokąt (2 rzędy, 3 kolumny), krainami do góry. Gracze ustawiają swoje trzy startowe karty przy jednym z boków mapy. W pobliżu układają również drewniane znaczniki. Następnie gracze dobierają po karcie pomocy. Dodatkowo drugi i trzeci gracz otrzymują po jednym żetonie monety, a czwarty gracz aż dwa żetony. 

W zasięgu ręki wszystkich graczy należy ułożyć potasowane pozostałe karty krain/postaci, żetony monet (bank) i odpowiednie artefakty, czy kartę placówki, w zależności od wybranego wariantu gry. 

Zasady gry

Ponieważ prócz gry podstawowej do wyboru mamy jeszcze trzy inne warianty, skupię się na przedstawieniu Wam samej podstawy, a resztę znajdziecie w  bardzo krótkiej i jasnej instrukcji.

Pierwszy gracz wybiera jedną ze swych kart i kładzie znaczniki na mapie, tak, by tworzyły kształt pokazany na karcie, dokładnie w tej samej orientacji. Jeśli w ten sposób zakryje monety, dobiera odpowiednią ilość z banku. Następnie odwraca kartę, a swój ruch rozpoczyna następny gracz. Jeśli na początku tury wszystkie karty postaci są zakryte, należy je odkryć. Reszta tury przebiega normalnie. 

Układając na mapie znaczniki należy pamiętać, że jeśli chcemy umieścić znacznik poza mapą, będzie nas to kosztować 2 monety. Jeśli natomiast pole, na którym chcemy ustawić żeton, jest już zajęto, to pomijamy go i układamy wzór dalej. 

Fot. Gra Tu i Tam

Fot. Gra Tu i Tam

Gdy karta krainy zostanie zakryta przez 6 drewnianych znaczników, kartę tę zdobywa gracz, który miał na niej najwięcej swoich znaczników. Jeśli jest remis, należy się licytować. Gdy gracz już zdobędzie kartę, dokłada ją do swoich kart postaci i zyskuje nowy wzór układania znaczników.

Gra kończy się wtedy, gdy któryś z graczy odnajdzie dziesiątą postać. Niestety nie jest to jednoznaczne z wygraną. Pozyskane karty mają różne wartości punktowe. Grę Tu i Tam wygrywa gracz z największą liczbą punktów. 

Uwaga. Jeśli skończą Wam się drewniane znaczniki, gracie normalnie – wybieracie daną kartę i ją odwracacie. Natomiast jeśli zabraknie żetonów monet możecie je zastąpić czymkolwiek, np. szkiełkami.  

Gra Tu i Tam. Nasze wrażenia

Gra Tu i Tam to przyjemna i lekka gra, to świetna rozgrzewka dla umysłu, która zachwyci wielbicieli gier logicznych i strategicznych. 

Piękna grafika gry, unikalne krajobrazy, niesamowite stworzenia i postacie zamieszkujące starożytny świat Arzium, to sama przyjemność dla oka. 

Edukacyjnym potencjałem gry jest kształtowanie i wspieranie orientacji na płaskiej kartce papieru, umiejętność posługiwania się mapą. Poprzez rozgrywki z młodszymi dziećmi wspieramy i wzmacniamy ich rozwój w kształtowaniu orientacji w przestrzeni. 

Proste i jasne zasady zachęcają do kolejnych rozgrywek. Warto zaznaczyć, że recenzja jest minimalistyczna, ale poparta przykładami, które wyjaśniają, to co może być trudne do zrozumienia na pierwszy rzut oka.

Gra Tu i Tam znalazła w naszym domu miejsce na półce wśród chętnie rozgrywanych gier w tym roku. Zdecydowanie jedzie z nami na wakacje. 

Fot. Gra Tu i Tam

Fot. Gra Tu i Tam

 

Autor i ilustracje: Ryan Laukat
Liczba graczy: 2 – 4
Wiek: od 8 lat
Czas gry: 40 min
Wydawca: Lucky Duck Games Polska

Wpis powstał we współpracy z Wydawnictwem Lucky Duck Games

Więcej informacji o grze znajdziesz na stronie GramywPlanszowki.pl | GwP https://gramywplanszowki.pl/gra/1279/tu-i-tam

 

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
top-facebook top-instagram top-search top-menu go-to-top-arrow search-close