Dlaczego warto układać puzzle?
29 stycznia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Puzzli. Jest to okazja do tego, by pochylić się nad puzzlami – zarówno dosłownie (i je ułożyć), jak i w przenośni, czyli zastanowić się nad ważną rolą układanek. Składanie obrazków z wielu elementów to nie tylko świetny sposób na spędzenie wolnego czasu, ale jest także aktywność, która przynosi nam wiele innych korzyści.
Dlaczego warto układać puzzle?
- Układanie puzzli jest doskonałym ćwiczeniem dla mózgu — podczas tej zabawy równocześnie pracują obie półkule mózgowe.
- Główkując nad puzzlami, organizm produkuje dopaminę odpowiedzialną za uczenie się i zapamiętywanie. Mózg pod wpływem dopaminy jest zmotywowany do osiągnięcia celu i skupiony na zadaniach, które do tego doprowadzą.
- Układanie puzzli uczy koncentracji i umiejętności skupienia się na jednej rzeczy.
- Wyszukiwanie i dopasowywanie do siebie elementów układanki rozwija spostrzegawczość.
- Puzzle ćwiczą pamięć wzrokową. Najpierw zapamiętujemy cały obrazek, a potem poszczególne elementy dopasowujemy w konkretne miejsce.
- Rozwijają umiejętności matematyczne i wzrokowo-przestrzenne. Te umiejętności mają ogromne znaczenie w procesie uczenia się dzieci.
- Podczas układania puzzli dziecko rozwija analizę i syntezę wzrokową, czyli rozkładanie całości na poszczególne elementy i ponownego składania ich w całość, co jest potrzebną umiejętnością podczas czytania i pisania.
- Dzieci układając puzzle, rozwijają motorykę małą – chwytając i manipulując kawałkami układanki, ćwiczą zręczność oraz precyzję wykonywanych ruchów.
- Wspólne układanie uczy pracy zespołowej.
- Układanie puzzli uczy cierpliwości i wytrwałości. To doskonały trening dążenia do celu.
- Podczas takiego treningu dzieci uczą się samodzielnie kontrolować błędy.
- Puzzle pomagają się wyciszyć i odstresować.
- Puzzle wzmacniają wiarę w siebie i swoje możliwości, bo dopasowanie do siebie wszystkich elementów daje dużo satysfakcji.
Kto może układać puzzle?
Puzzle są w zasadzie na każdego!
Zabawę w układanie prostych, odpowiednio dużych kilkuelementowych obrazków, można zacząć już z 1,5-letnim maluchem. Ważne, by wybrać odpowiedni do wieku poziom trudności, dostosowany do możliwości dziecka (podpowiedź znajdziemy na pudełku). Warto zainteresować dzieci puzzlami, wybierając obrazki przedstawiające np. ulubione postaci z bajek, a dla starszych – bohaterów ulubionych filmów czy zwierzęta, które kochają. Układanie puzzli zalecane jest także osobom dorosłym – badania wykazują, że osoby regularnie układające puzzle, w podeszłym wieku są mniej narażone na demencję czy utratę pamięci.
Dlaczego warto układać puzzle razem z dziećmi?
To jest po prostu bardzo przyjemnie spędzony czas. Taka rodzinna rozrywka umacnia więzi i do siebie zbliża. A bliskość i spokój sprzyja wspólnym rozmowom, żartom, zwierzeniom.
Wspólne układanie puzzli ma jeszcze jedną ogromnie ważną moc – umiejętność odciągnięcia dzieci od komputerów i smartfonów. O wiele bardziej skuteczną niż zabranie synowi czy córce telefonu lub tabletu albo odcięcie ze złością od Internetu.
I jak tu nie kochać puzzli?
- Sposób na szczęśliwe relacje między Tobą a dziećmi – spotkanie rodzinne
- 10 rzeczy, które zrobię z dzieckiem w czasie kwarantanny
- Chcesz rozwinąć spostrzegawczość u swojego dziecka? Graj z nim w gry
- Dziecięcy kłopot z małą motoryką, czyli o tym jak usprawniać małe dłonie
- 7 kultowych zabaw z dzieciństwa, które musisz pokazać swoim dzieciom!