Mięśnie Kegla – do czego służą i po czym można poznać, że są osłabione? Sposoby na wzmocnienie mięśni Kegla
Mięśnie Kegla są bardzo istotne dla kobiet. Dzięki nim możemy czerpać przyjemność z seksu, wydawać dzieci na świat, i nie tylko. Mimo iż stanowią ważną część naszej fizjologii, nadal zbyt często są tematem tabu. Warto więc mówić o nich jak najczęściej, aby przełamywać kolejne bariery. Silne mięśnie Kegla to inwestycja w zdrowie i dobre samopoczucie.
Czym są mięśnie Kegla (mięśnie dna miednicy)?
Mięśnie Kegla to potoczne określenie na mięśnie znajdujące się w dole miednicy mniejszej, między guzami kulszowym i kością ogonową a spojeniem łonowym. To właśnie one chronią i wspierają właściwe umiejscowienie macicy, pęcherza, pochwy, odbytnicy. Dzięki temu wywierają ogromny wpływ na wypróżnianie się, odczuwanie satysfakcji seksualnej, ale także na utrzymywanie właściwej postawy ciała.
Przyczyny problemów z mięśniami Kegla
Mięśnie Kegla mogą ulegać osłabieniu lub uszkodzeniu. Na ich nieprawidłowe funkcjonowanie wpływają przebyte urazy, noszenie bardzo ciężkich przedmiotów, ale także złe nawyki z toalety, czyli siłowe wypieranie kału lub moczu. Na problemy z mięśniami Kegla skarżą się częściej kobiety podawane różnym zabiegom ginekologicznym, takim jak łyżeczkowanie macicy czy zszywanie krocza podczas porodu.
Mięśnie Kegla — objawy osłabienia
Jeżeli mięśnie Kegla są osłabione, towarzyszą temu różne dolegliwości, które najczęściej są pomijane wstydliwym milczeniem, bo o nich kobiety nie chcą głośno mówić. Co świadczy o kłopotach?
Ciało może wysyłać kilka wyraźnych sygnałów. O osłabieniu mięśni Kegla mogą świadczyć objawy takie jak:
- nietrzymanie moczu, a także stolca;
- bóle w trakcie współżycia;
- brak orgazmów;
- obniżenie narządów, a także ich wypadanie, np. macicy;
- bóle kręgosłupa;
- konieczność częstego oddawania moczu.
Nawet samodzielnie można stwierdzić czy osłabienie mięśni dna miednicy stanowi rzeczywisty problem. Wystarczy przeprowadzić prosty test polegający na zatrzymaniu strumienia moczu w trakcie jego oddawania. Jeżeli nie ma z tym problemu, zapewne mięśnie Kegla są w dobrej kondycji. Jeżeli mimo zaciśnięcia mięśni mocz nadal się wydobywa, to znaczy, że pora pochylić się nad problemem.
Jak wzmocnić mięśnie Kegla?
Aby mięśnie dna miednicy funkcjonowały prawidłowo potrzebują specjalnej uwagi. Uświadomienie sobie wagi problemu to jedno. Za tym powinno iść także odpowiednie działanie.
Mięśnie Kegla można wzmacniać na różne sposoby. Jednym z nich jest zachowanie prawidłowej postawy ciała, oraz stosowanie właściwych ćwiczeń, które mają wpływ na wzmocnienie tych mięśni. Do prostych, ale przynoszących rezultaty aktywności zaliczamy ćwiczenia wykonywane w rytm oddechu:
- Wykonaj wdech – napnij mięśnie Kegla i wciągnij je w kierunku macicy, wykonaj wydech – rozluźnij mięśnie. Powtórz ten cykl 10 razy.
- Zrób wdech i napnij mięśnie dna miednicy. Utrzymaj je w napięciu przez 10 sekund, potem puść. Powtórz 10 razy.
- Szybko zaciskaj i puszczaj mięśnie podczas wykonywania trzech długich wdechów i wydechów.
By ćwiczenia zadziałały muszą być wykonywane regularnie i przez dłuższy czas. Równie pomocne może być stosowane kulek gejszy, które są gadżetem cieszącym się coraz większym zainteresowaniem. Kulki wprowadza się do pochwy, po czym należy je podtrzymywać mięśniami tak, aby nie wypadły na zewnątrz. Ćwiczenie to należy wykonywać poprawnie, ponieważ może ono doprowadzić do nadmiernego zaciśnięcia mięśni, co również nie jest sytuacją pożądaną.
Jeśli powyższe ćwiczenia nie przynoszą efektu warto porozmawiać o problemie z ginekologiem lub umówić się na konsultację fizjoterapeutką uroginekologiczną. Specjalistka zajmująca się dysfunkcjami mięśni dna miednicy zaleci właściwe dla nich ćwiczenia, i jeśli zaistnieje taka konieczność, zmodyfikuje je zgodnie z indywidualnymi potrzebami kobiety.