Rozwój 18 listopada 2020

Twoje dziecko ma więcej niż 5 lat? Drewniany domek dla lalek będzie świetnym prezentem

Dobór prezentu dla starszych dzieci często okazuje się sporym wyzwaniem, ponieważ mają już one w pełni wykształcone preferencje. Jest jednak zabawka, którą uwielbia większość z nich – mowa o drewnianym domku dla lalek z mebelkami.

Niewiele jest zabawek, które towarzyszą dzieciom od stuleci. Pluszak, lalka, piłka – te akcesoria, które maluchy na całym świece uwielbiają od zawsze. Co jeszcze zalicza się do tego szanownego grona? Oczywiście domek dla lalek – zabawka, która służyła dzieciom jeszcze w starożytności! Przez wieki ewoluowała jej forma, ale zamysł pozostał taki sam – na niewielkiej przestrzeni stworzyć maluchowi przestrzeń do wykreowania własnego świata. Bawiąc się domkiem dla lalek, dziecko uczy się opowiadania historii i tworzenia związków przyczynowo-skutkowych w swoich opowieściach.

Wybierając domek dla lalek, warto mieć to na uwadze, podobnie jak fakt, że jego wygląd i wyposażenie może wpłynąć na zmysł estetyczny dziecka. Jeśli szukasz przyjemnego dla oka modelu, dobrym wyborem będzie wybór drewnianego domku dla lalek. Drewno to ekologiczny materiał, o którego zaletach opowiemy poniżej. Aby ułatwić sobie poszukiwania, najlepiej skupić się na sklepach online, oferujących niemal wyłącznie zabawki drewniane, jak na przykład sklep Dollo.

Domek dla lalek drewniany Picollo

Domek dla lalek – dlaczego warto podarować go dziecku?

 Zalety domku dla lalek można wymieniać dlugo. Skupmy się jednak na tych, związanych z rozwojem dziecka. Jako zabawka, wcielana w poczet edukacyjnych, domek dla lalek świetnie sprawdza się jako narzędzie do rozwoju kompetencji indywidualnych i grupowych. Obie kategorie są równie ważne, a wczesna praca nad nimi procentuje nawet w dorosłym życiu dziecka.

Korzystanie z domku dla lalek w samodzielnej i grupowej zabawie pozwala rozkwitnąć dziecięcej kreatywności. Warto zachęcać malucha do tego, aby dzieliło się z opiekunem wymyślanymi przez siebie w toku zabawy historiami, porządkując je tym samym w głowie. Akcesorium tego typu kształtuje również poczucie porządku i umiejętności organizacyjne.

W zabawie grupowej dziecko jest z kolei do negocjowania swoich wizji na współdzielonej przestrzeni. Jeśli w grę wchodzi urządzanie domku, musi ono ustalać z innymi dziećmi podejmowane decyzje i szukać konsensusu. Z kolei zabawa z udziałem lalek to symulacja relacji, która jest świetnym ćwiczeniem dla dzieci.

Nowoczesny domek dla lalek Picollo

Domek dla lalek z drewna – świetna alternatywa dla plastikowych modeli

 Plastik zaczął wychodzić z mody już wiele lat temu, a dziś jest już zdecydowanie passe. Nic dziwnego – wzrasta świadomość ekologiczna konsumentów, a plastik z ekologią nie ma nic wspólnego. Zwykła zabawka wykonana z plastiku będzie rozkładać się kilkaset tysięcy lat! Tymczasem, nie jest tajemnicą, że dzieciakom akcesoria szybko się nudzą. Plastikowe zabawki łatwiej ulegają również różnym usterkom. Maluchy mogą odłamać ich części, i w najgorszym wypadku połknąć je lub też się skaleczyć.

Drewniane domki dla lalek to przyjazna dla środowiska, jak również dla dziecka alternatywa, która wcale nie kosztuje wiele więcej. Drewno jest biodegradowalne i rozkłada się znacznie szybciej, a przy tym gwarantuje trwałość, na którą nie możesz liczyć w przypadku zabawek z plastiku.

Chcesz podarować swojemu dziecku coś wyjątkowego co zostanie z nim na lata? Co powiesz na drewniany domek dla lalek z akcesoriami czy tarasem? To znakomity pomysł na urozmaicenie codziennych zabaw malucha.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Ciąża i dziecko 13 listopada 2020

Kiedy pierwszy okres po porodzie

Kiedy pierwszy okres po porodzie to pytanie, które zadają sobie niemal wszystkie świeżo upieczone mamy. Niestety to jedno z tych pytań, na które nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Termin powrotu „cioci z Ameryki” uzależniony jest od wielu kwestii. 

Pierwszy okres po porodzie a karmienie piersią 

Niegdyś panowało przekonanie, że karmienie piersią zabezpiecza kobietę przed zajściem w ciążę. Wiązało się to zapewne z tym, że im dłużej kobieta karmiła piersią, tym później pojawiał się pierwszy okres po porodzie. Za średni czas oczekiwania przyjmuje się dwadzieścia tygodni, jeśli kobieta karmi piersią i dziesięć, jeśli nie karmi. Jednak nie są to ścisłe reguły i nie można się nimi bezwzględnie kierować. Miesiączka u kobiet niekarmiących (lub karmiących rzadziej niż raz na sześć godzin) może pojawić się nawet sześć tygodni po porodzie, natomiast kobiety karmiące piersią mogą czekać na pierwszą miesiączkę nawet dziewięć miesięcy, czyli tyle, ile trwała ciąża. W bardzo skrajnych przypadkach może to być aż osiemnaście miesięcy. 

Generalnie im więcej karmień w ciągu doby, tym później pojawi się pierwsza miesiączka. Warto nie zaniedbywać zwłaszcza nocnych karmień. Ba! Nawet samo spanie z dzieckiem powoduje wzrost poziomu prolaktyny i opóźnienie pierwszej miesiączki. 

 

Antykoncepcja hormonalna a pierwszy okres po porodzie

Karmienie piersią i antykoncepcja hormonalna nie idą ze sobą w parze. Raczej nie poleca się karmiącym matkom tego sposobu zapobiegania ciąży. Jeśli jednak kobieta zdecyduje się na takie rozwiązanie (matkom karmiącym poleca się tabletkę jednoskładnikową zawierającą pochodną progesteronu – progestagen), musi liczyć się z tym, że miesiączka wróci wcześniej. W takim przypadku pojawienia się miesiączki nie zatrzyma nawet karmienie piersią na żądanie. 

 

Krwawienie po porodzie to nie pierwsza miesiączka 

Niektóre kobiety twierdzą, że miesiączka pojawiła się u nich od razu po porodzie. To absolutnie nie jest prawdą. W tym wypadku za okres brane jest poporodowe oczyszczanie się macicy. Takie intensywne krwawienie zwykle trwa około tygodnia, później stopniowo słabnie. Pojawia się zarówno po porodzie naturalnym, jak i po cesarskim cięciu. Krwawienie połogowe nie ma nic wspólnego z miesiączką. 

 

Sposób rodzenia a pierwsza miesiączka po porodzie 

To, czy ciąża zostanie zakończona porodem naturalnym, czy rozwiązana poprzez cesarskie cięcie, nie ma żadnego wpływu na termin pojawienia się pierwszej miesiączki po porodzie. Cesarskie cięcie ani nie przyspiesza tego zjawiska, ani nie opóźnia. 

 

Pierwsza miesiączka po porodzie – jak wygląda 

Wiele kobiet skarży się, że pierwsza miesiączka po porodzie jest tak obfita, że nie można sobie z nią poradzić dotychczasowymi metodami. Faktycznie może tak być i warto się zawczasu przygotować, kupując podpaski w dużym rozmiarze. Może też być odwrotnie – pierwsza miesiączka będzie wówczas skąpa. Później sytuacja się unormuje i kolejne miesiączki będą podobne do tej sprzed ciąży. 

Początkowo miesiączka po porodzie może być nieregularna, ale ten stan nie trwa długo. 

Jest i dobra wiadomość – wiele kobiet twierdzi, że po porodzie zanikły u nich typowe dla miesiączki bolesne skurcze i bóle brzucha. 

Jeśli kobieta karmi piersią i wystąpi miesiączka, nie ma powodów do niepokoju. Krwawienie miesięczne nie wpływa na jakość ani ilość wytwarzanego pokarmu. 

 

Pierwsza miesiączka a kolejna ciąża 

Jak zostało powiedziane wyżej, karmienie piersią nie chroni przez zajściem w kolejną ciążę. Trzeba też pamiętać o naturalnej kolejności: najpierw występuje owulacja, a dopiero po niej miesiączka, nie odwrotnie. Przekonanie, że dopiero po wystąpieniu miesiączki jest sens zabezpieczać się przed kolejną ciążą, może prowadzić do rychłego powiększenia rodziny o kolejnego noworodka. Zdarzają się sytuacje, w których kobieta nie zdąży się doczekać pierwszej miesiączki po porodzie, a już jest w drugiej ciąży. 

 

Zdjęcie: Pixabay

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Emocje 11 listopada 2020

Z okazji Święta Niepodległości życzę sobie i Wam…

Święto Niepodległości, kolejna (sto druga już) rocznica odzyskania przez Polskę wolności i powrotu na mapy Europy, to niewątpliwie dzień będący ukłonem w stronę historii oraz ludzi poległych w walce o Ojczyznę. Jest to też dzień, w którym być może nieco mimowolnie, oddajemy się pewnym refleksjom. Mnie skłoniły do tego, by spisać sobie życzenia i poniekąd marzenia – w jakim kraju chcę mieszkać i jakiego miejsca pragnę dla swoich dzieci. 

Tak więc…

Chcę żyć w kraju pozbawionym nienawiści, przemocy, cierpienia, wszelkich podziałów i działań dyktowanych szeroko pojętym hejtem.

Chcę, aby na czele naszego państwa stanęli wreszcie mądrzy, empatyczni, odpowiedzialni i poniekąd szlachetni przywódcy, którzy będą dbali nie tylko o siebie, ale i (przede wszystkim) o innych, o swoich rodaków.

Chcę żyć w kraju, w którym każdy odgrywa istotną rolę, od dzieci stanowiących przyszłość, po seniorów, którzy zasługują na spokojną, a przy tym aktywną starość, nie wykluczającą ich ze społeczeństwa.

Chcę, by system edukacji był przyjazny uczniom i nauczycielom. By belfrzy, we współpracy z rodzicami, wychowywali mądrych, ambitnych, odpowiednio wykształconych i pewnych siebie ludzi, na których będą czekać liczne miejsca pracy, gwarantujące godne życie.  

Chcę żyć w kraju, w którym szanuje się bliźnich, niezależnie od ich poglądów, orientacji seksualnej, wyznawanej religii, czy statusu społecznego.

Chcę żyć w kraju, w którym otwarcie mogę wyrażać własną, odmienną od ogółu opinię oraz wybierać i decydować – co dla mnie dobre.

Chcę żyć w kraju, w którym wspiera się i inwestuje w naszą rodzimą gospodarkę, a nie zastępuje ją obcą.

Chcę żyć w kraju, w którym system opieki zdrowotnej jest nie tylko na wysokim poziomie, ale też w zasięgu ręki każdego człowieka, szukającego porady i/lub pomocy lekarskiej.

Chcę żyć w kraju, który żyje w zgodzie z naturą, z poszanowaniem wszelkich istnień, dbając przy tym o środowisko i naszą wspólną przyszłość.

Chcę, byśmy żyli wśród ludzi, którzy kochają i szanują nasz skrawek (jakże pięknej!) ziemi, a także wspólnie dbają o jej dobro i rozwój.  

Chcę, byśmy czuli się tu bezpiecznie.

Chcę, byśmy żyli w kraju wolnym, sprawiedliwym i niepodległym. Pięknym, barwnym, radosnym i silnym.

Chcę żyć w kraju pełnym miłości, przyjaźni i wzajemnego szacunku.

Z całego serce życzę nam tego wszystkiego. Życzę, abyśmy nigdy nie doprowadzili do tego, by historia zatoczyła koło i byśmy nie zapomnieli o tych, którzy walczyli za Polskę i polegli w jej obronie.

Życzę sobie i Wam – moim dzieciom, rodzinie, przyjaciołom, wszystkim Polakom – kolejnych stu lat wolności. Wolności nie tylko narodu, ale i każdego człowieka!

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
top-facebook top-instagram top-search top-menu go-to-top-arrow search-close