Gry logiczne i łamigłówki. Premiera nowej serii od EMPIK
Parę dni temu dostaliśmy tajemniczą przesyłkę. W kartonie znajdowało się pudełko przewiązane łańcuchem i zapięte na kłódkę. Bez kodu kłódki nie otworzymy. Na szczęście jest mała podpowiedź. Trzeba wytężyć szare komórki i nie poddawać się! Nasz ośmiolatek ruszył do zadania pełen energii i zapału. Radość była ogromna, gdy udało się otworzyć kłódkę, a w środku czekała na nas kolejna niespodzianka. Rodzinna gra logiczna “TYLE” i łamigłówka binarna S.T.E.M. prosto z nowej serii od Empik.
W tym roku Empik debiutuje serią gier analogowych, w skład których wchodzą planszówki, łamigłówki, gry logiczne, rodzinne oraz imprezowe. Są one precyzyjnie dopasowane poziomem trudności do niemal każdej grupy wiekowej (od 6. roku życia wzwyż), spełniają oczekiwania osób o zróżnicowanych zainteresowaniach i stylu życia. Dla dzieci i młodzieży mają być świetną rozrywką stymulującą przy okazji ich rozwój, dla dorosłych ciekawą propozycją, by zmobilizować się do ćwiczenia mózgu.
Seria S.T.E.M. (nazwa jest skrótem od Science, Technology, Eingeenering, Maths, czyli Nauka, Technologia, Inżynieria, Matematyka) to łamigłówki i gry rodzinne zaprojektowane tak, aby poprzez zabawę uczyć odkrywania, kreowania i budowania, czyli umiejętności, które zaowocują w przyszłości. Wszystkie są przeznaczone dla dzieci w wieku powyżej 8 lat.
Warto podkreślić, że rozgrywkom na planszy mogą towarzyszyć emocje nie mniejsze niż w przypadku inwestycji giełdowych czy losowych gier pieniężnych. Wielu milionerów podkreśla, że to gry były dla nich areną do ćwiczenia strategii biznesowych. Z kolei łamigłówki rozwijają kompetencje otwierające dzieciom drogę do zostania innowatorami czy wynalazcami, a dorosłym – szczególnie osobom starszym – gimnastykują umysł. Wszystkie gry są jednak przede wszystkim – niezależnie od wieku – wspaniałą zabawą i świetnym sposobem na spędzenie czasu z rodziną lub przyjaciółmi.
Wielu ludzi dziwi się „renesansowi” gier planszowych. A przecież odpowiedź jest bardzo prosta. Chcemy grać z innymi ludźmi, z najbliższymi, by podtrzymać i rozwinąć relacje. Gry analogowe to dzielenie się emocjami, wspólne przeżycia i doświadczenia, o które w zdigitalizowanym świecie robotyki, home-officu i e-learningu coraz trudniej – mówi Piotr Milewski, starszy wykładowca w katedrze badania i projektowania gier (Gamedec) Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy.
Rodzinna gra logiczna TYLE
W zestawie znajdziecie 96 dwustronnych kart, cztery pionki, bawełniany woreczek i instrukcję. W rozgrywce potrzebujemy tylko 64 karty, które układamy w kwadrat 8×8. Następnie każdy z graczy usuwa dwie losowo wybrane przez siebie płytki i układa swój pionek w jednym z narożników. W swojej turze gracz ma trzy ruchy, w trakcie których może kafelek obrócić o 90 stopni, przesunąć, poruszyć pionkiem lub odwrócić kartę na drugą stronę. Wygrywa osoba, która jako pierwsza przejdzie z jednego rogu planszy do drugiego jej przeciwnego.
Proste zasady, bardzo kolorowe i kontrastowe karty sprawią, że rozgrzejemy swoje szare komórki do białości. Trzeba nie tylko planować swoje ruchy, ale także przewidywać ruchy przeciwników, którzy mogą odciąć nam drogę do zwycięstwa. Gra przeznaczona jest dla dzieci od ósmego roku życia, lecz nasza pięciolatka po paru rozgrywkach dorównywała już starszemu bratu za każdym razem doskonaląc swoje umiejętności.
Łamigłówka binarna S.T.E.M.
W zestawie znajduje się jedna drewniana plansza łamigłówki, trzydzieści sześć drewnianych kołeczków oraz książeczka z wyzwaniami i rozwiązaniami. W sumie przygotowano 52 wyzwania, które wymagają wytężenia umysłu, skupienia się, oraz porządnej gimnastyki szarych komórek.
Zastosowany w łamigłówce kod binarny 0-1 to najprostszy programator, który przypomina kodowanie na komputerze, czy działanie telegrafu. Zadaniem gracza jest złamanie komputerowego kodu. Jednak obowiązują trzy zasady:
- w każdym wierszu i w każdej kolumnie musi znajdować się taka sama liczba jedynek i zer,
- w każdym wierszu i w każdej kolumnie musi znajdować się inna kombinacja,
- nigdzie nie może być więcej niż dwie jedynki, ani więcej niż dwa zera obok siebie, w pionie i poziomie.
Mój szanowny Małżonek poradził sobie z wybranymi zadaniami w trybie ekspresowym, dla niego wszystko było jasne i logiczne. Nawet nasz ośmiolatek czasem był lepszy ode mnie. Pozostaje mi zaszyć się z grą i poćwiczyć 🙂
Przy tworzeniu wpisu wykorzystano materiały prasowe marki Empik.
- Gry na wakacje – top 15. W sam raz do walizki, czy plecaka
- Dziecięca wyobraźnia – czyli geometria dla najmłodszych
- Co jest większe, jeż czy tuńczyk? A co żyje dłużej? Lekcja przyrody z Cardline Zwierzęta
- Chcesz rozwinąć spostrzegawczość u swojego dziecka? Graj z nim w gry
- Gry planszowe i karciane – hity pod choinkę