Gry planszowe i nie tylko 28 listopada 2019

Gry logiczne i łamigłówki. Premiera nowej serii od EMPIK

Parę dni temu dostaliśmy tajemniczą przesyłkę. W kartonie znajdowało się pudełko przewiązane łańcuchem i zapięte na kłódkę. Bez kodu kłódki nie otworzymy. Na szczęście jest mała podpowiedź. Trzeba wytężyć szare komórki i nie poddawać się! Nasz ośmiolatek ruszył do zadania pełen energii i zapału. Radość była ogromna, gdy udało się otworzyć kłódkę, a w środku czekała na nas kolejna niespodzianka. Rodzinna gra logiczna “TYLE” i łamigłówka binarna S.T.E.M. prosto z nowej serii od Empik.

W tym roku Empik debiutuje serią gier analogowych, w skład których wchodzą planszówki, łamigłówki, gry logiczne, rodzinne oraz imprezowe. Są one precyzyjnie dopasowane poziomem trudności do niemal każdej grupy wiekowej (od 6. roku życia wzwyż), spełniają oczekiwania osób o zróżnicowanych zainteresowaniach i stylu życia. Dla dzieci i młodzieży mają być świetną rozrywką stymulującą przy okazji ich rozwój, dla dorosłych ciekawą propozycją, by zmobilizować się do ćwiczenia mózgu.

gry logiczne

Seria S.T.E.M. (nazwa jest skrótem od Science, Technology, Eingeenering, Maths, czyli Nauka, Technologia, Inżynieria, Matematyka) to łamigłówki i gry rodzinne zaprojektowane tak, aby poprzez zabawę uczyć odkrywania, kreowania i budowania, czyli umiejętności, które zaowocują w przyszłości. Wszystkie są przeznaczone dla dzieci w wieku powyżej 8 lat.

Warto podkreślić, że rozgrywkom na planszy mogą towarzyszyć emocje nie mniejsze niż w przypadku inwestycji giełdowych czy losowych gier pieniężnych. Wielu milionerów podkreśla, że to gry były dla nich areną do ćwiczenia strategii biznesowych. Z kolei łamigłówki rozwijają kompetencje otwierające dzieciom drogę do zostania innowatorami czy wynalazcami, a dorosłym – szczególnie osobom starszym – gimnastykują umysł. Wszystkie gry są jednak przede wszystkim – niezależnie od wieku – wspaniałą zabawą i świetnym sposobem na spędzenie czasu z rodziną lub przyjaciółmi.

Wielu ludzi dziwi się „renesansowi” gier planszowych. A przecież odpowiedź jest bardzo prosta. Chcemy grać z innymi ludźmi, z najbliższymi, by podtrzymać i rozwinąć relacje. Gry analogowe to dzielenie się emocjami, wspólne przeżycia i doświadczenia, o które w zdigitalizowanym świecie robotyki, home-officu i e-learningu coraz trudniej – mówi Piotr Milewski, starszy wykładowca w katedrze badania i projektowania gier (Gamedec) Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy.

Rodzinna gra logiczna TYLE

gry logiczne

W zestawie znajdziecie 96 dwustronnych kart, cztery pionki, bawełniany woreczek i instrukcję. W rozgrywce potrzebujemy tylko 64 karty, które układamy w kwadrat 8×8. Następnie każdy z graczy usuwa dwie losowo wybrane przez siebie płytki i układa swój pionek w jednym z narożników. W swojej turze gracz ma trzy ruchy, w trakcie których może kafelek obrócić o 90 stopni, przesunąć, poruszyć pionkiem lub odwrócić kartę na drugą stronę. Wygrywa osoba, która jako pierwsza przejdzie z jednego rogu planszy do drugiego jej przeciwnego.

Proste zasady, bardzo kolorowe i kontrastowe karty sprawią, że rozgrzejemy swoje szare komórki do białości. Trzeba nie tylko planować swoje ruchy, ale także przewidywać ruchy przeciwników, którzy mogą odciąć nam drogę do zwycięstwa. Gra przeznaczona jest dla dzieci od ósmego roku życia, lecz nasza pięciolatka po paru rozgrywkach dorównywała już starszemu bratu za każdym razem doskonaląc swoje umiejętności.

Łamigłówka binarna S.T.E.M.

gry logiczne

W zestawie znajduje się jedna drewniana plansza łamigłówki, trzydzieści sześć drewnianych kołeczków oraz książeczka z wyzwaniami i rozwiązaniami. W sumie przygotowano 52 wyzwania, które wymagają wytężenia umysłu, skupienia się, oraz porządnej gimnastyki szarych komórek.

Zastosowany w łamigłówce kod binarny 0-1 to najprostszy programator, który przypomina kodowanie na komputerze, czy działanie telegrafu. Zadaniem gracza jest złamanie komputerowego kodu. Jednak obowiązują trzy zasady:

  • w każdym wierszu i w każdej kolumnie musi znajdować się taka sama liczba jedynek i zer,
  • w każdym wierszu i w każdej kolumnie musi znajdować się inna kombinacja,
  • nigdzie nie może być więcej niż dwie jedynki, ani więcej niż dwa zera obok siebie, w pionie i poziomie.

Mój szanowny Małżonek poradził sobie z wybranymi zadaniami w trybie ekspresowym, dla niego wszystko było jasne i logiczne. Nawet nasz ośmiolatek czasem był lepszy ode mnie. Pozostaje mi zaszyć się z grą i poćwiczyć 🙂

Przy tworzeniu wpisu wykorzystano materiały prasowe marki Empik.

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Rozwój 28 listopada 2019

Zespół suchego oka u dzieci (ZSO)- ekspert podpowiada

 Zespół suchego oka u dzieci, to wbrew pozorom coraz częściej diagnozowana przypadłość. Kiedyś problem dotyczył w przeważającej większości dorosłych, którzy pracowali przy komputerach, obecnie coraz częściej na problemy z oczami skarżą się także dzieci. 

Zespół suchego oka – przyczyny

Zespół suchego oka dotyka blisko 340 milionów osób na całym świecie. Problem pojawia się  także u dzieci, bo coraz bardziej zmienia się sposób spędzania wolnego czasu przez najmłodszych. Wszechobecne smartfony, tablety, komputery, godziny przesiadywania przed telewizorem, muszą się prędzej czy później zemścić na zdrowiu oczu dzieci. Dzieciaki więcej czasu spędzają przyklejone do różnego typu sprzętów w domu, niż biegając za piłką po boisku, czy szalejąc na placu zabaw. W konsekwencji coraz więcej maluchów cierpi na bóle głowy, krótkowzroczność oraz wspomniany zespół suchego oka u dzieci. Istnieje jeszcze kilka niezależnych od wieku warunków im sprzyjających. Zespól suchego oka może być także skutkiem przebywania w pomieszczeniach klimatyzowanych, kąpieli w chlorowanej wodzie oraz ekspozycji oka na zanieczyszczenia zawarte w powietrzu. 

U dorosłych schorzenie może mieć również inne podłoże – poza wyżej wymienionymi, powodami zaburzeń w nawilżaniu powierzchni gałki ocznej mogą być: menopauza i zmiany hormonalne, choroby,  starzenie się, palenie papierosów. 

Zespół suchego oka u dzieci – objawy

Zespół suchego oka u dzieci i dorosłych ma specyficzne objawy. Jeśli malec skarży się na suchość, pieczenie, swędzenie czy ból oczu lub uczucie „piasku” (albo po prostu „czegoś”) pod powiekami, nie wolno tego zbagatelizować. Podobnie z okresowym rozmazywaniem się widzenia, nienaturalnie częstym mruganiem czy niemożnością skupienia oczu przez dłuższy czas na ekranie lub książce. Zespół suchego oka objawia się również poprzez zaczerwienienie i obecność wydzieliny w oku. Niewykluczone więc, że rodzic sam wykryje problem, nim dziecko zdecyduje się o nim poinformować.

zespół suchego oka u dzieci

Zespół suchego oka u dzieci – jak leczyć?

Aby skutecznie leczyć zespół suchego oka u dzieci, w pierwszej kolejności należy umówić wizytę u specjalisty. Zbada on oczy dziecka i wykluczy pozostałe możliwości. – To bardzo ważne, ponieważ samodzielna diagnoza może okazać się błędna, a sytuacja poważniejsza, niż mogłoby się wydawać. – wyjaśnia Tomasz Suliński ekspert marki Systane Complete. – Jeśli jednak potwierdzą się nasze przypuszczenia na temat ZSO, specjalista zaleci odpowiednie postępowanie oraz przepisze  krople, które zapobiegną wysychaniu oczu dziecka. Leczenie jest objawowe i bywa długotrwałe. Możemy jednak uczynić terapię bardziej skuteczną poprzez zastosowanie nawilżaczy powietrza w domu, dbanie o higienę okolic oczu dziecka oraz ograniczenie stosowania klimatyzacji w aucie. Dobrym rozwiązaniem jest również skorzystanie z dostępnych na smartfony i tablety aplikacji, które przyciemniają wyświetlacz i zmniejszają emisję niebieskiego światła, które przyczynia się do przemęczenia oczu, lub takich które przypominają o częstszym mruganiu.

 

*Przy tworzeniu wpisu wykorzystano materiały prasowe marki Systane Complete.

 

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Kultura 28 listopada 2019

Nominacje IBBY 2019 – najlepsze książki okiem WRoliMamy

IBBY (International Board on Books for Young People) to międzynarodowa organizacja non-profit, która zajmuje się promocją literatury dziecięcej i młodzieżowej. Została ona założona w Zurychu w 1953 roku. Stowarzyszenia Przyjaciół Książki dla Młodych w Polsce istnieje od 1973 roku. Poznajcie wybrane nominacje IBBY 2019.

Celem IBBY jest między innymi wspieranie rozwoju książki dla dzieci i młodzieży, popieranie i promocja książki wartościowej pod względem literackim, plastycznym i edytorskim. W tym roku polska sekcja  IBBY 2019 ogłosiła niedawno nominacje w konkursie Książka Roku 2019 w trzech kategoriach: nominacje graficzne; nominacje literackie; nominacje do nagrody za upowszechnianie czytelnictwa. 

Wśród nominowanych książek znalazły się perełki z Wydawnictwa Dwie Siostry, Egmont, czy Nasza Księgarnia. Poniżej w kilku słowach przekonujemy, dlaczego warto zerknąć na te pozycje literatury dziecięcej.

IBBY 2019 – Podróżnicy. Wielkie Wyprawy Polaków

ibby 2019

Zebrane w tej książce historie zadziwiają dzisiaj, nie tylko dzieci, ale i dorosłych. Szczególnie, że jest to historia nowożytna, o której niewiele wspomina się podczas pobytu w szkole, a warta jest uwagi małych słuchaczy. Pokazują one, w jaki sposób kiedyś żyło się w Europie, jak trudno było podróżować. Co skłoniło tych podróżników do wyjazdu z kraju, w nieznany świat? Wiele z tych postaci żyje obok nas, jak Aleksander Doba, Marek Kamiński czy Leszek Cichy. To są wspaniali ludzie, których historii raczej nie mamy możliwości poznać inaczej jak z książek. Wielkie Wyprawy Polaków to książka o przygodach, zwyczajnym i niezwyczajnym życiu, pełnym przygód, ciężkich chwil jak i radości ich spełnienia. To pozycja o wyjątkowych, niezwyczajnym ludziach z Polski, mieszkających wśród nas. 

Więcej informacji o książce znajdziesz w naszej recenzji tutaj.

IBBY 2019 – Przeplatalińscy

przeplatalińscy

Przeplatalińscy swą nazwę wzięli z faktu, że bohaterów – a raczej części ich ciał – można ze sobą dowolnie mieszać, przeplatać. Autorowi pomysłu należą się gromkie brawa za tę koncepcję. Okładka książki z tyłu i przodu wygląda zwyczajnie, za to w środku czeka nas niespodzianka – duże strony podzielono na trzy części.

Można je odwracać w jednym czasie i odczytywać krótkie story dotyczące jednego bohatera. Można też – i to jest ciekawsze – jedną część zostawić w spokoju, za to drugą i trzecią przerzucić sobie, jak przyjdzie ochota. A że na każdej są inne rysunki i teksty, wychodzą takie kombinacje, że nie raz i nie dwa parskaliśmy śmiechem.

Więcej informacji o książce znajdziesz w naszej recenzji tutaj.

IBBY 2019 – Great! Wielka Brytania dla dociekliwych

ibby 2019

Książka Great! Wielka Brytania dla dociekliwych to lektura dla dziecka i dorosłego, którzy chcą poznać lepiej ten wyspiarski kraj. Jeśli planujecie wyjazd w tamte rejony, to warto do niej sięgnąć. Podoba mi się w niej to, że nie trzeba czytać jej od początku do końca.

Dopiero z lektury książki Great!Wielka Brytania dla dociekliwych dowiedziałam się o wielu ciekawostkach, a w szczególności o moim ulubionym angielskim nadmorskim miasteczku Whitby. Właśnie tam rozegrała się znaczna część powieści Drakula pióra Brama Stokera. Gdyby nie mieszkający wtedy w Whitby holenderski lekarz Van Helsing, wampiry przejęłyby Anglię. 

Więcej informacji o książce znajdziesz w naszej recenzji tutaj.

IBBY 2019 – Balonowa 5

W kamienicy przy ulicy Balonowej 5 bardzo dużo się dzieje. Jest głośno, kolorowo i radośnie. Słychać śpiew, muzykę, donośne chrapanie i gromkie brawa. A to wszystko za sprawą ciekawych i jakże barwnych, choć nietypowych  przyznać to trzeba, lokatorów. Mieszkają tam bowiem zwierzęta różnej maści – od maleńkiego robaczka, po wielkiego hipopotama.

Książka Balonowa 5 generalnie nie zawiera wiele treści, zdecydowanie większą jej część zajmują duże i kolorowe ilustracje. W zasadzie dzięki nim, na każdej stronie wiele się dzieje – jest mnóstwo szczegółów, którym można długo się przyglądać i wyłapywać znajome dziecku nazwy rzeczy, roślin, instrumentów oraz żywności, wzbogacając przy tym jego słownictwo.

Więcej informacji o książce znajdziesz w naszej recenzji tutaj.

IBBY 2019 – Banda Czarnej Frotté 

To już trzecia część przygód skarpetkowej ekipy. Autorka w zabawny sposób przemyca elementy edukacyjne i wychowawcze, które są cenne nie tylko dla najmłodszych. Uczą o przyjaźni, odpowiedzialności, podążaniu własną ścieżką i bycia ze sobą w zgodzie. Na podstawie postaci mściwego Bladego Niko, który przez całą książkę jest agresywny, wręcz mówi, że wszystko wygarnie swej bliźniaczej skarpetce, uczy dzieci, jak radzić sobie ze złością. 

Ponadto Banda czanej frotte w swoich przygodach trafia na wyspę smartfonów, które stwierdzają: „Jesteśmy strażnikami straconego czasu i straconych okazji”. Podkreślają, że mają specjalne aplikacje, które  pozwalają im „zapisać sytuacje, których nasi właściciele nie wykorzystali, bo gapili się w ekran telefonu”. Niestety w naszym codziennym życiu jest wiele takich chwil. 

Więcej informacji o książce znajdziesz w naszej recenzji tutaj.

Pełną listę nominowanych znajdziecie pod tym linkiem.  Wyniki zostaną ogłoszone 17 grudnia 2019. Życzymy powodzenia wszystkim Nominowanym.

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
top-facebook top-instagram top-search top-menu go-to-top-arrow search-close