Zdrowie 11 czerwca 2019

Higiena jamy ustnej – jak robić to prawidłowo?

Każdy z nas chce cieszyć się pięknym i zdrowym uśmiechem. Biały uśmiech dodaje uroku i sprawia, że czujemy się pewni siebie. Nie da się jednak osiągnąć takiego efektu jeśli nie zadbamy o prawidłową higienę jamy ustnej. Tymczasem bardzo wiele osób wciąż popełnia błędy, które powodują, że ich zęby tracą biel i zaczynają chorować. Sprawdźmy więc jak powinna wyglądać prawidłowa higiena jamy ustnej.

Mycie zębów podstawą dbania o higienę jamy ustnej

Jeśli zależy nam na tym, by nasze zęby były zdrowe musimy uświadomić sobie, że podstawą dbania o higienę jamy ustnej jest mycie zębów. Musimy robić to nie tylko regularnie, ale również w odpowiedni sposób. Jak? Przede wszystkim pamiętajmy o tym, że myć należy nie tylko same zęby, ale również podniebienie, dziąsła czy język. Unikajmy mocnego szczotkowania, które może uszkodzić szkliwo i przyczynić się do rozwoju próchnicy. Zęby wcale nie potrzebują użycia siły a dokładności. Kolejną kwestią, o którą musimy zadbać jest odpowiedni kierunek mycia zębów. Szczoteczka powinna być prowadzona z kierunkiem ich wzrostu a więc, w przypadku górnej szczęki myjemy zęby z góry na dół, w przypadku dolnej – odwrotnie.

Jak często myć zęby?

To pytanie, które zadaje sobie wiele osób. Trudno jednak odpowiedzieć na nie jednoznacznie – specjaliści są w tym temacie podzieleni. Przede wszystkim zęby powinniśmy myć przynajmniej dwa razy dziennie – rano i wieczorem. Spora część dentystów zaleca również mycie ich po każdym posiłku. Inni zaś uważają, że wystarczy przepłukanie jamy ustnej. Z całą pewnością powinniśmy jednak zadbać o umycie zębów po spożyciu napojów lub produktów, które mogą przyczynić się do powstawania przebarwień (kawa, jagody, czarne śliwki, wino). Zęby należy również myć po spożyciu słodyczy – to właśnie one najbardziej przyczyniają się do rozwoju próchnicy.

Szczoteczka – zwykła czy elektryczna

Wybór odpowiedniej szczoteczki ma ogromne znaczenie dla stanu naszych zębów. Nic więc dziwnego, że wiele osób zastanawia się jaki rodzaj szczoteczki warto wybrać. Coraz popularniejsze stają się szczoteczki elektryczne. Ich szybkie obroty sprawiają, że doskonale usuwają płytkę nazębną a co za tym idzie są skuteczniejsze w działaniu. Ich szeroki wybór znajdziemy między innymi na stronie https://allegro.pl/kategoria/higiena-jamy-ustnej-szczoteczki-257768. Warto jednak mieć świadomość, że czasem szczoteczka elektryczna może nam szkodzić. Jeśli zmagamy się z krwawieniem dziąseł, nadwrażliwością czy paradontozą – lepiej wybrać tradycyjną szczoteczkę z miękkim włosiem.

Płyn do płukania jamy ustnej – czy warto go używać?

Nie da się ukryć, że nawet najlepszą szczoteczką do zębów nie uda nam się dotrzeć do każdego fragmentu jamy ustej. Z tego właśnie powodu specjaliści zalecają stosowanie płynów do płukania jamy ustnej, które posiadają antybakteryjne właściwości. Docierając wszędzie skutecznie oczyszczają naszą jamę ustną a przy tym odświeżają oddech i wzmacniają szkliwo (jeśli zawierają w swoim składzie fluor).

Nici dentystyczne

Stomatolodzy zachęcają również do tego, aby przynajmniej raz dziennie, wieczorem skorzystać z nici dentystycznych. Ich używanie nie jest trudne – wystarczy zawinąć kawałek nici pomiędzy palcami i wsuwać ją delikatnie w przestrzenie międzyzębowe. Pozwala to dokładnie oczyścić zęby tam, gdzie nie dociera zwykła maszynka. Z nici warto korzystać po każdym posiłku, jednak najważniejsze aby robić to wieczorem, ponieważ podczas snu bakterie namnażają się najintensywniej. Obecnie możemy znaleźć szeroki wybór nici dentystycznych, które nasączone są cennymi dla naszych zębów substancjami (np. fluorem) Koszt ich zakupu nie jest wysoki, dlatego powinny znaleźć się w każdej łazience. Nici dentystyczne znajdziesz między innymi pod adresem https://allegro.pl/kategoria/higiena-jamy-ustnej-nici-dentystyczne-257764.

Prawidłowe nawyki w codziennym życiu

Mówiąc o higienie jamy ustnej nie sposób nie wspomnieć o tym, jak ważne są również prawidłowe nawyki i zachowania. Osoby, które chcą cieszyć się idealnym uśmiechem powinny zastanowić się nad ograniczeniem spożycia kawy czy mocnej herbaty, które mogą wpływać na powstawanie przebarwień. Podobnie działa również czerwone wino. Porzucić należy również palenie papierosów, które sprawiają, że zęby stają się żółte.
Poza tym, warto zwrócić uwagę na to, czy nie zaciskamy szczęk lub nie zgrzytamy zębami przez sen – takie zachowania przyczyniają się bowiem do uszkodzeń szkliwa. Jeśli zauważymy ten problem warto poszukać pomocy specjalisty. Koniecznie należy też pamiętać, by raz na pół roku udać się na wizytę do stomatologa. Pomoże to obronić nasze zęby przed próchnicą.

Podsumowując, dbanie o higienę jamy ustnej nie jest trudne. Wymaga od nas jednak regularności oraz wyboru odpowiednich produktów, które będą dopasowane do naszego zdrowia, stylu życia i nawyków. Warto więc odwiedzić stronę https://allegro.pl/kategoria/higiena-jamy-ustnej-257760. Znajdziemy tam wiele ciekawych ofert, z których z pewnością wybierzemy coś dla siebie.

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o
top-facebook top-instagram top-search top-menu go-to-top-arrow search-close