Zupa – krem z cukinii
Jest taka piękna przedwojenna piosenka „A mnie jest szkoda lata”… Poszukajcie, wsłuchajcie się w ten charakterystyczny głos Andrzeja Boguckiego i poczujcie nostalgiczny klimat utworu. A potem — zanim okryjecie się miękkim kocem, by spędzić długie jesienne wieczory przy dobrej książce i gorącej herbacie — cieszcie się ostatnimi darami lata i przepisem – zupa krem z cukinii. I choć pomidory czy cukinie są dostępne w sklepach przez cały rok, jednak ich smak jest już zupełnie inny.
Dziś chciałam podzielić się z Wami przepisem na zupę – krem z cukinii. To warzywo szczególnie kojarzy mi się z latem, wtedy i tylko wtedy gości ona na moim stole bardzo często. Cukinia jest tak uniwersalnym warzywem, że można z niej wyczarować naprawdę wiele dań. Zupę polecam ze względu na jej prostotę, szybkość przygotowania i dobry smak. Po cukinię warto sięgnąć, gdy jest się na diecie i gdy gotujemy dla małych dzieci.
Zupa krem z cukinii – przepis
Zupa z cukinii – składniki:
- cukinia (około 800 g)
- 1 cebula
- 2 ząbki czosnku
- 1 większy ziemniak
- 500 ml wody lub bulionu
- 2 łyżki oliwy
- sól, pieprz ziołowy, kurkuma
- 2 łyżki śmietany.
Dodatki (opcjonalnie):
- pestki dyni
- prażone nasiona słonecznika
- grzanki
- natka pietruszki.
Zupa krem z cukinii – przygotowanie:
- Obieram i kroję cebulę i czosnek.
- Na patelni rozgrzewam olej, wrzucam cebulę i podsmażam do zarumienienia.
- Dodaję czosnek.
- Cukinię myję i kroję w dużą kostkę, zazwyczaj razem ze skórką. Jeśli warzywo jest już duże i ma twardą skórę– obieram.
- Cukinię dodaję do cebuli i czosnku – podsmażam całość ok. 5-8 minut.
- Dodaję pokrojonego ziemniaka.
- Zalewam wodą lub bulionem i gotuję do miękkości warzyw (ok. 20 min).
- Zupę miksuję na gładki krem.
- Dodaję śmietanę.
- Doprawiam obficie solą, pieprzem ziołowym i kurkumą.
Zupę podaję w miseczkach — świetnie smakuje z domowymi grzankami, słonecznikiem, posiekaną natką pietruszki, skropiona oliwą z oliwek.
Polecam, póki trwa lato i cukinia jeszcze rośnie w ogródkach i kusi ze straganów. A żegnając się z tą powoli mijającą porą roku, warto też zamknąć w szklanych słoikach wrześniowe aromaty i cieszyć się nimi, przez kolejne chłodne miesiące.
Wiele przepisów to wyjątkowo proste receptury, z którymi poradzi sobie nawet początkujący kucharz, np. gruszki w syropie. Świetnie nadają potem się do deserów, tart i ciast. Kocham smak polskich gruszek, a jesień należy właśnie do nich. Gruszki w syropie do jeden z aromatycznych, słodkich smaków mojego dzieciństwa, zamknięty w babcinej spiżarni.
A czy Wasza domowa spiżarnia wzbogacił się o jakieś smaczne przetwory? Pochwalcie się, jakie zrobiliście, lub planujecie przygotować?