Przekąski 2 kwietnia 2021

Jajka faszerowane – moje pomysły i fantazje

Jajka faszerowane to jedna ze sztandarowych przystawek serwowanych w czasie śniadania Wielkanocnego. Ja co roku wymyślam nowe wariacje farszu. Bardzo mnie to bawi i nie ukrywam – daje trochę satysfakcji, szczególnie gdy jajka szybko znikają ze stołu. Jesteście ciekawi, czym nafaszeruję jaja w tym roku?

Jajka faszerowane  rybami 

Co prawda ryby kojarzą się głównie z Wigilią, ale nie przesadzajmy, na Wielkanoc też można ich użyć, choćby właśnie do faszerowania jajek. W tym roku planuję zrobić dwie wersje:

– jajka faszerowane łososiem i chrzanem,

– jajka faszerowane tuńczykiem i czerwoną fasolą. Niewykluczone, że dorzucę do nich odrobinę kukurydzy.

Właściwie powinnam w tym miejscu umieścić jeszcze jajka faszerowane  surimi, bo jakby nie było, są to paluszki rybne, a więc ryba, tylko w innej postaci. 

 

Jajka faszerowane po włosku 

Nazwa jak i pomysł – całkowicie moje. Nigdy takich nie robiłam, ale czuję przez skórę, że to może być całkiem smaczne. Do farszu trafią: mozarella, czarne oliwki, pomidory bez pestek i odrobina pesto. 

Wiosenne jajka faszerowane 

Mam nadzieję, że są już w sklepach nowalijki, bo zamierzam ich użyć. 

Do jajek wiosennych będę potrzebowała świeżego ogórka i rzodkiewki. Nie wykluczam, że trafi tam także zielony groszek z puszki. 

 

Jajka faszerowane burakiem 

Burak jak najbardziej kojarzy się z Wielkanocą, szczególnie pod postacią ćwikły. Ja mam jednak nieco inną koncepcję. Do mojego farszu trafią: burak, kozi ser, orzechy laskowe. Bardziej pasowałyby włoskie, ale ich nie mam. Mam za to laskowe i muszę wykorzystać, bo nie lubię wyrzucać. Mam też trochę płatków migdałów i całkiem serio rozważam, czy nie dodać zamiast części orzechów.

 

Jajka faszerowane na słodko 

Pomysł pojawił się, gdy przeglądałam podręczną spiżarnię, czyli szuflady z różnymi konserwami i produktami sypkimi. Okazało się, że mam całkiem sporo rodzynek, wiórków kokosowych i puszkę ananasa. I tym właśnie zamierzam nafaszerować jajka. 

 

Jajka faszerowane – mój prywatny niezbędnik 

Nie wyobrażam sobie robienia jajek faszerowanych bez trzech elementów:

– męża, który twierdzi, że lubi zmywać i robi to na bieżąco (twierdzi tak  od ponad dwudziestu lat, więc chyba naprawdę lubi), a pistolet i małe naczynie z robota trzeba myć przy każdej zmianie farszu;

 

– robota kuchennego, który mi szybko wszystko zmiksuje. Podejrzewam, że równie dobrze spisałby się blender ręczny i aż żałuję, że takowego nie mam;

 

– pistoletu, którego używam głównie do robienia ciasteczek, a raz do roku do faszerowania jajek. Podejrzewam, że sprawdzi się też strzykawka do kremu, ale pistoletem wygodniej. Można go kupić w sklepie gospodarczym albo większym markecie, który ma dział kuchenny. 

 

Jajka faszerowane – jak zrobić 

Zrobienie jajek faszerowanych jest banalnie proste, aczkolwiek pracochłonne. Czasu na to też potrzeba całkiem sporo. 

– Najpierw gotuję jajka, minimum trzydzieści, a bywa, że więcej. Muszą się porządnie ugotować na twardo. Teoretycznie wystarczy gotować jajka pięć minut, ale ja daję im siedem.

– Jak się ugotują, to wylewam wodę z garnka i wlewam zimną. Zmieniam wodę co najmniej dwa razy. W ostatniej odstawiam jajka do wystudzenia na minimum godzinę.

– Kiedy wystygną obieram. Najpierw obtłukuję z każdej strony, potem turlam w rękach. Dzięki temu łupinki łatwiej schodzą.

– Kroję na połówki i wyjmuję żółtka.

– Komponuję farsze, do każdego dodaję żółtka z tylu jajek, ile mam zamiar nafaszerować konkretną kompozycją.

– Napełniam pistolet i faszeruję. Dawno tego nie robiłam, ale mam wrażenie, że trzy strzały wystarczą. Jeśli ktoś nie ma pistoletu, może po prostu nałożyć farsz łyżką.

– Dekoruję jednym ze składników farszu (trzeba trochę odłożyć).

– Układam na talerzu albo półmisku wyłożonym sałatą. 

 

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
DIY 31 marca 2021

Jak naturalnie zafarbować jajka? Sposoby na eko pisanki

Jeśli zastanawiasz się nad tym, jak naturalnie zafarbować jajka, mam dla Ciebie kilka pomysłów wartych sprawdzenia. Trudno sobie wyobrazić Wielkanoc bez kolorowych pisanek, więc wypróbuj naturalne sposoby na nadanie pisankom pięknych kolorów.

Jeśli dotychczas z marszu sięgałaś po gotowe barwniki do jaj, tym razem zrób to inaczej. Naturalne sposoby barwienia faktycznie działają. Dzięki nim można uzyskać piękny kolor pisanek, w dodatku w zgodzie z naturą, bo przy wykorzystaniu naturalnych produktów. To doskonała alternatywa dla gotowych farbek.

Jak naturalnie zafarbować jajka?

Dzięki zastosowaniu różnych produktów spożywczych można uzyskać kilka kolorów jaj. Warto przy tym pamiętać, że efekt finalny będzie zależał od ilości wykorzystanego produktu oraz naturalnego zabarwienia skorupki. Jeśli zależy Ci na mocno widocznym efekcie, do farbowania wybieraj jajka o jasnych skorupkach. Naturalne barwniki są delikatniejsze, niż syntetyczne, ale jajka nimi potraktowane nabierają wyjątkowego wyglądu. 

jak naturalnie zafarbować jajka

Jak naturalnie zafarbować jajka?

Do dyspozycji masz następujące produkty:

żółty – kurkuma, herbata z rumianku lub z nagietka

zielony pokrzywa, szpinak, pietruszka, zielona herbata

pomarańczowy – marchewka

czerwony – buraki, żurawina

brązowy – czarna herbata, łupiny cebuli zwyczajnej 

niebieski – borówki, jagody, herbata z hibiskusa, czerwona kapusta

fioletowy – sok z czarnego bzu, sok z aronii, łupiny czerwonej cebuli

Na ½ litra wody musisz przeznaczyć:

  • 500 g warzyw
  • 3 łyżki stołowe przypraw lub herbaty
  • ½ litra soku owocowego
  • 2 garście łupinek od cebuli

Jak naturalnie zafarbować jajka krok po kroku? To proste

Najpierw ugotuj jajka na twardo. Trzymaj je we wrzątku co najmniej przez 10 minut. Następnie przetrzyj skorupki ściereczką nasączoną octem, dzięki czemu barwnik będzie się lepiej jej trzymał.

W kolejnym kroku przygotuj płyn do zabarwienia jajek:

  1. Do garnuszka włóż produkt (warzywa, przyprawy lub łupiny cebuli) zalej wodą. Składniki gotuj przez mniej więcej pół godziny, po czym przelej wywar przez sito, lub odłów produkty. Gdy barwiący wywar będzie już przestudzony, jajka (wcześniej przetarte octem) włóż do garnuszka i zostaw na mniej więcej 10 minut. Im bardziej intensywny ma być kolor, tym dłużej jajka powinny zostać w wywarze (nawet i do kilku godzin). Gdy uznasz, że jajka osiągnęły oczekiwaną barwę, ułóż je do wyschnięcia na ręcznik papierowy.
  2. Herbaty po prostu zaparz – kilka saszetek lub sam susz zalej wrzątkiem i poczekaj, aż mocno naciągnie. 

Weź pod uwagę to, że niektóre barwniki mogą być bardzo trudne do usunięcia z garnków, dlatego najlepiej wykorzystaj taki, którego nie będzie Ci szkoda ewentualnie wyrzucić.

Czym i jak naturalnie zafarbować jajka?

Jeśli szukasz ciekawych inspiracji na to, jak zafarbować jajka, koniecznie obejrzyj poniższy filmik instruktażowy. Zobaczysz, jak jeszcze nieco inaczej można nadać im kolor oraz także odbić na nich wzory liści. To świetne pomysły na oryginalne pisanki, które warto wypróbować. 

 


źródło: www.c-and-a.com

 

 

 

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
DIY 30 marca 2021

Kurki wielkanocne z materiału – krok po kroku

Kurki wielkanocne z materiału powstały w ramach wiosennych porządków w szufladach, do których skrzętnie odkładamy wszelkie „przydasie”, no bo szkoda wyrzucić, zapewne się kiedyś przyda. Z tym bywa jednak różnie, a szuflada wypełnia się w szwach. Znacie to?

Kurki wielkanocne z materiału stworzyłam na życzenie dzieci. Wspólnie opróżniliśmy szuflady “przydasiów” (tak, mam ich więcej) i ruszyliśmy do pracy.

Do wykonania jednej kurki będą potrzebne:

  1. prostokątny kawałek materiału (np. 10 cm x 23 cm)
  2. fragment czerwonego filcu
  3. sznurek, tasiemka
  4. koraliki, szpilki z czarną główką
  5. nitka i igła lub maszyna (będzie szybciej)
  6. kulka silikonowa do wypełnienia (może być także wata)

Od razu pragnę zaznaczyć, że na poniższych zdjęciach zobaczycie żółtą kurkę w serduszka, którą wykonywała nasza najmłodsza latorośl, więc proszę, wybaczcie jej nierówne brzegi, krzywy ścieg. Naprawdę wkładała w to całe serce. 

Kurki wielkanocne z materiału – instrukcja krok po kroku

Krok 1

Prostokątny kawałek materiału prasuję i składam na połowę, prawą stroną do środka. Po prasowaniu znów rozkładam.

Krok 2

Z czerwonego filcu wycinam grzebień kury oraz jej dziób. Następnie układam je na pierwszej połowie materiału, która leży na stole. Ważne, aby grzebień i dziób były skierowane do środka. 

Krok 3

Następnie ponownie składam prostokąt (według przeprasowej linii), a w dalszej kolejności przeszywam boki z grzebieniem i dziobem. Zszywać kurkę wielkanocną możecie ręcznie lub za pomocą maszyny.

Krok 4

Teraz kolej na przygotowanie nóżek kurki. W tym celu wykorzystuję sznurek i koraliki. Na jeden sznurek nawlekam jeden koralik i robię pętelkę. Czynność tę powtarzam jeszcze raz.

Krok 5

Robi się coraz trudniej, bo został nam jeden niezszyty bok. Rozkładam go tak, jak na poniższym zdjęciu, a pr

zygotowane wcześniej nóżki wkładam do środka. Następnie zszywam boki, tak by przyszyć nogi kurki wielkanocnej. Pamiętajcie, by nie zaszywać całego boku!

kurki wielkanocne

kurki wielkanocne

Krok 6

Przez niewielki otwór, który mi pozostał, wywlekam kurkę na prawą stronę, a następnie wypełniam ją kulką silikonową. 

Krok 7

Ściegiem krytym ręcznym zszywam kurkę i wpinam szpilki z czarnymi główkami jako oczy. Można wykorzystać w tym celu koraliki, które wystarczy tylko przyszyć. 

Kurka wielkanocna gotowa! Gwarantuję Wam, że na jednej się nie skończy. 

kurki wielkanocne

kurki wielkanocne

 

Cenne wskazówki:

  1. Polecam wykorzystać sztywny materiał np. z poliestru, bo bawełna uciekała mi spod maszyny i musiałam ręcznie doszywać fragmenty. 
  2. Kombinujcie z rozmiarami prostokątów, by kurki były różnych rozmiarów. Moja największa kurka ma rozmiary 14 cm x 27 cm.
  3. Nogi kurczaka możecie wykonać z tasiemek, czy własnoręcznie na szydełku, jeśli macie takie umiejętności.
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
top-facebook top-instagram top-search top-menu go-to-top-arrow search-close