Gry planszowe i nie tylko 10 czerwca 2022

Jajko Kolumba – rozwiąż logiczną łamigłówkę

Jajko Kolumba to kolejna logiczna łamigłówka wydawnictwa Rebel, w jaką miałam okazję zagrać. Nie jest to może kieszonkowa wersja, tak jak Flex Puzzler (czyli mini kostki zaczepione na gumce), ale też jest minimalistyczna i nie zajmuje dużo miejsca.

Elementy gry Jajko Kolumba

Do dyspozycji mamy raptem kilka elementów. Teoretycznie rzec by można trzy: pudełko z planszą, jajka i karty zadań, aczkolwiek w praktyce jest ich więcej, ponieważ w sumie mamy szesnaście jajek (po cztery w kolorze czerwonym, niebieskim, żółtym i zielonym) oraz dwadzieścia dwustronnych kart zadań (co daje czterdzieści łamigłówek do rozwiązania). Niemniej nie jest tego dużo, tym bardziej że karty złożone są jedna na drugiej i schowane w pudełku, a jajka wczepione do planszy pozwalają na złapanie całości w jednej dłoni.

Na czym polega gra Jajko Kolumba

Gra ma jedną prostą zasadę, przedstawioną na miniaturowej instrukcji. Otóż naszym zadaniem jest układanie jajek na specjalnej planszy zgodnie ze wskazówkami przedstawionymi na karcie zadań.  Owe podpowiedzi sugerują, ile jajek i w jakich kolorach ma się znaleźć w danym rzędzie oraz kolumnie.  

A więc wybierasz kartę z zadaniami, wkładasz ją pod plastikową planszę z dziurkami, do których wkłada się jajka, przyglądasz się wskazówkom, znajdującym się z boku i na dole karty i próbujesz rozwiązać łamigłówkę.

Ot, cała filozofia gry.

Jednak, żeby nie było tak łatwo, karty zadań podzielone zostały na pięć stopni trudności, a każdy poziom składa się z ośmiu zadań. Początkowo rozwiązywanie idzie szybko, ale im dalej w las, tym bardziej trzeba główkować i wytężyć szare komórki.

Oczywiście w instrukcji przedstawione też są rozwiązania wszystkich zadań, tak więc można sobie sprawdzić, czy dobrze rozłożyliśmy jajka. 

Ogólne wrażenia

Generalnie gra bardzo spodobała się moim dzieciakom,  chętnie po nią sięgają. Ostatnio umilała nam czas podczas pobytu ze Stasiem w szpitalu, gdzie jeszcze bardziej niż zwykle doceniłam jej minimalistyczną formę – bez problemu zmieściła się w naszej małej torbie i szpitalnej szafce ?

Zgodnie z opisem na opakowaniu Jajko Kolumba przeznaczone jest dla dzieci od szóstego roku życia, czyli w sam raz dla Poli. I o ile ona lubi przysiadać do tej łamigłówki, wytrwale próbując swoich sił, to jednak muszę przyznać, że nie jest w stanie sama rozwiązać wszystkich zadań nawet z pierwszego poziomu. Trochę muszę ją nadzorować i nieco podpowiadać, bo sama jakby nie potrafi ogarnąć wszystkich wskazówek – albo skupia się na podpowiedziach dotyczących tego, ile i jakie jajka mają się znaleźć w danym rzędzie, albo w kolumnie. Jedno i drugie przychodzi jej nieco trudniej, ale myślę, że to kwestia wprawy i niebawem będzie jej to szło znacznie lepiej.

Myślę, że łamigłówkę tę często będziemy wykorzystywać do zabijania nudy i z pewnością będzie nam towarzyszyć podczas różnych wycieczek i podróży.

 

 

Zdjęcia: Fizinka
Wpis powstał w ramach współpracy z wydawnictwem Rebel.

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Lifestyle 9 czerwca 2022

Do kiedy rodzice muszą utrzymywać dziecko? Można się zdziwić!

Do kiedy rodzice muszą utrzymywać dziecko? Niegdyś panowało przekonanie, że do osiągnięcia przez nie pełnoletności, później okres ten wydłużył się na czas kontynuacji nauki. A dziś? Prawo jest jednoznaczne i nie zawsze zgodne z oczekiwaniami rodziców.

 

Jak długo rodzice muszą utrzymywać dziecko? Osiemnastka to mit

„Po osiemnastce radź sobie sam”. Takie słowa słyszał niegdyś niejeden młody człowiek. Sama znam rodziców, którzy kultywują tę zasadę (domyślam się, że wyniesioną z domu) do tej pory. No cóż. Mają szczęście, że ich dzieci nie znają prawa. Nie ma bowiem żadnego zapisu stanowiącego, że rodzice muszą wspierać dziecko finansowo tylko do ukończenia przez nie osiemnastego roku życia. Wejście w pełnoletność jest dziś raczej symboliczne. Można odebrać dowód osobisty i legalnie kupować piwo, ale poza tym niewiele się zmienia. Nadal młodzi ludzie (najczęściej jeszcze uczący się) pozostają na garnuszku rodziców.

 

Czy rodzice są zobowiązani utrzymywać studentów?

Pamiętam, że takie pytanie dostał niegdyś w swojej audycji radiowej ksiądz Pawlukiewicz. Dawno to było i może internet był jeszcze w powijakach, nie pamiętam dokładnie. Niemniej samo zadanie pytania księdzu mocno mnie zdziwiło. Duchowny zresztą też chyba nie znał prawa (albo może w tamtym czasie było ono inne), bo nieco enigmatycznie tłumaczył, iż przyjęło się, że rodzice pomagają studentom, o ile oczywiście ich na to stać. Jeśli nie, student powinien przenieść się na studia zaoczne i iść do pracy.

Dziś jednak wiemy już co następuje: otóż rodzice faktycznie powinni wesprzeć materialnie studenta, jeśli ich na to stać i jeśli ów student wykazuje zdolności oraz ambicje, żeby te studia kontynuować z sukcesem i zakończyć. Co ciekawe, taką opinię wydał Sąd Najwyższy 12 lutego 1998 roku, więc raczej dawno. Dla zainteresowanych sygnatura sprawy: I CKN 499/97 (LEX nr 50545). Z orzeczenia tego wynika wprost, że w razie negatywnych wyników studiów rodzice mogą być zwolnieni z obowiązku alimentacyjnego względem dziecka.

 

Kiedy rodzice nie muszą utrzymywać dorosłych dzieci?

Na to pytanie odpowiada artykuł 133 § 3 Kodeksu Rodzinnego. Jeśli utrzymywanie dorosłego dziecka miałoby oznaczać dla rodziców nadmierny uszczerbek materialny lub jeśli dorosłe dziecko nie wykazuje chęci usamodzielnienia się (siedzi na garnuszku rodziców, bo mu tak wygodnie), rodzice mogą przestać łożyć na jego utrzymanie. Warto też pamiętać, że dziecko, nawet dorosłe, będące na utrzymaniu rodziców i przebywające w tym samym gospodarstwie domowym jest obowiązane do pomocy w prowadzeniu go. Także jeśli dorosłe dziecko ma dochody, powinno z nich pokrywać koszty swojego utrzymania. Niedopuszczalna jest sytuacja, w której młody człowiek chomikuje swoje pieniądze (lub – co gorsze – przepuszcza na przyjemności), a do rodziców wyciąga rękę po przysłowiowy wikt i opierunek.

Zmiana ta pojawiła się w Kodeksie Rodzinnym stosunkowo niedawno, bo dopiero w 2009 roku, możliwe więc, że rodzice dorosłych dzieci nie mają o niej pojęcia.

 

Czy rodzice muszą utrzymywać dziecko, które zawarło związek małżeński?

To całkiem ciekawa sytuacja i można się na niej nieźle oszukać 😉 Jeśli pełnoletnie dziecko pozostające w związku małżeńskim złoży przeciwko rodzicom pozew do sądu o alimenty, bo np. nie ma pracy, nie oznacza to, że sąd się do takiego wniosku przychyli. Postąpi wręcz odwrotnie, najpierw wskazując współmałżonka jako osobę w pierwszej kolejności zobowiązaną do utrzymywania owego „dziecka”.

 

Czy rodzice muszą utrzymywać dziecko, które skończyło szkołę i nie może znaleźć pracy?

Teoretycznie tak, jednak z zastrzeżeniem, że ich na to stać. W innym przypadku sąd może ich z tego obowiązku zwolnić. Natomiast dziecko, które domaga się od rodziców alimentów, musi wykazać przed sądem faktyczny niedostatek, w jakim żyje oraz udokumentować próby znalezienia pracy.

 

Wyciągasz rękę po pieniądze rodziców? Okaż im szacunek!

Jeśli otrzymane od rodziców pieniądze przeznaczone są na alkohol, używki bądź inne rozrywki, mają oni prawo zaprzestać utrzymywania dziecka. Podobnie rzecz się ma, jeśli dziecko jest agresywne wobec rodziców lub okrada ich, może się pożegnać ze wsparciem rodziców, a nawet ze spadkiem. Takie zachowanie bowiem określa się jako niezgodne z zasadami współżycia społecznego.

 

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Kampanie społeczne 8 czerwca 2022

Kampania społeczna ”Odłącz się – Połącz się” już w TV

Startuje spot Kampanii społecznej „Odłącz się – Połącz się”, której celem jest uwrażliwienie dorosłych na kwestię nieodpowiedniego korzystania z urządzeń ekranowych przez małe dzieci.

Od 3-ego czerwca, w telewizji TVP ABC oraz innych stacjach telewizji publicznej można obejrzeć poniższy spot:

https://www.youtube.com/watch?v=EHcj8IJu7Wk 

Emisja spotu odbywa się na zasadach Kampanii społecznej.

Pomysł na Kampanię “Odłącz się – Połącz się” zrodził się z inicjatywy Stowarzyszenia Strefa Wsparcia (SSW). „Widzimy realną potrzebę profesjonalnego wsparcia dorosłych w temacie nadużywania i niewłaściwego korzystania z urządzeń ekranowych przez najmłodszych”.

70% dzieci w Polsce w wieku przedszkolnym systematycznie korzysta z tabletów lub smartfonów. (Millward Brown dla FDN, 2015).

Kampania powstała właśnie po to by realnie wspierać rodziców i nauczycieli rzetelną więdzą i konkretnymi zasobami.” – mówi Karolina Józefowicz – prezes SSW i współtwórczyni Kampanii.

W ramach Kampanii powstał również program „Re@lnie Odpowiedzialni” dla przedszkoli i szkół. Nauczyciele placówek, które dołączyły do programu, otrzymują od marca materiały do pracy z dziećmi oraz mają dostęp do webinarów i podcastów tworzonych we współpracy z najlepszymi specjalistami w tej dziedzinie.

Karla Orban, Anna Wilczyńska, Aleksandra Charęzińska, Paweł Zawitkowski, to tylko niektóre z nazwisk ekspertów, którzy wspierają Kampanie.

Dzięki stronie internetowej www.odlaczsie-polaczsie.pl, kanałowi Youtube, czy Social Mediom, rodzice i nauczyciele mają dostęp do szeregu porad i materiałów podzielonych na cztery filary (Uśpij ekrany – Obudź Świadomość, Obudź Relację, Obudź Wyobraźnię i Obudź Aktywność). Bezpłatnie dostępne są liczne materiały eksperckie, webinary, materiały wideo, podcasty, artykuły, materiały dla dzieci, infografiki dotyczące zagrożeń i wskazówek na temat korzystania z ekranów przez małoletnich.

„Kampania ma za zadanie aktywizować rodziców w poszukiwaniu wiedzy, skłonić do przemyśleń oraz spróbować inaczej. Aby zachęcić do oderwania się od wirtualnego świata, organizujemy liczne konkursy dla rodzin oraz przedszkoli i szkół. Chcemy promować czas spędzony poza ekranami.” – wspomina Patricia Michalska – główny koordynator Kampanii.

Kampania to również kontakt bezpośredni i re@lny z rodzinami. Stowarzyszenie w ramach Kampanii organizuje szereg eventów. 21 maja odbyło się wydarzenie w Parku Edukacji i Rozrywki Farma Iluzji, 29 maja zorganizowany był Bajkowy Dzień Dziecka w Jurapark Krasiejów. Eksperci Kampanii byli dostępni również na targach Mamaville w wielu miastach w Polsce.

W najbliższym czasie, nie tylko widzowie telewizyjni, ale również słuchacze radiowi będą mieli okazję dowiedzieć się o Kampanii. Emitowany będzie spot radiowy, a w nim najbardziej charakterystyczny polski głos kobiecy – Krystyny Czubówny.

Patronem merytorycznym Kampanii jest Instytut Matki i Dziecka oraz portal epozytywnaopinia.pl. Kampania została objęta również patronatem NASK (Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa – Państwowy Instytut Badawczy) oraz Centrum Nauki Experyment z Gdyni.

Cała akcja nie ujrzałaby światła dziennego gdyby nie firmy, które również poczuły się re@lnie odpowiedzialne. Kampanii Odłącz się – Połącz się partnerują marki – Grupa Trefl SA, Park Nauki i Rozrywki w Krasiejowie, Bałtowski Kompleks Turystyczny, JuraPark Solec Kujawski, Thalgo Poland Sp. z o.o., Alilo, Park Edukacji i Rozrywki Farma Iluzji, firma St Majewski właściciel marki Bambino, Park Trampolin #KOCHAMSKAKAC, Grupa MAC S.A., Toddleroad, Currenda Sp. z o.o., PaperLink Sp. z o.o., Sady Klemensa Rodzinny Park Rozrywki, Slow Grow, Hotel Number One by Grano, Muduko, Whisbear Sp. z o.o. oraz Centralny Dom Technologii.

Więcej informacji: www.odlaczsie-polaczsie.pl,

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
top-facebook top-instagram top-search top-menu go-to-top-arrow search-close