Jak płód wpływa na organy kobiety w trakcie ciąży? To może szokować
Ciąża z wielu powodów nie jest łatwym czasem dla przyszłej mamy. Jednym z nich jest to, jak płód wpływa na organy kobiety w ciąży. Wiadomo, że z dwóch mikroskopijnej wielkości komórek powstaje człowiek, który wzrasta w macicy przez (zazwyczaj) dziewięć miesięcy, zwiększając swoją wielkość i ciężar w sposób niesamowity. Nie każdy wie jednak, jak takie zmiany wpływają na ciało kobiety. Wpływ ten pokazała grafika, ukazująca przekrój kobiecego organizmu przed i pod koniec ciąży.
Poniższe rysunki okrążyły już cały chyba internet i można spotkać ją w wielu miejscach w sieci. W sposób dobitny pokazują, do jakich niezwykłych i wymagających przemian dochodzi podczas ciąży. To, co się dzieje z organami wewnętrznymi, może szokować. Niby wiadomo, że stan błogosławiony nie jest najłatwiejszy dla przyszłej mamy, ale tak naprawdę nie zdajemy sobie sprawy, w jakim stopniu ciało musi dostosować się do nowej rzeczywistości z dzieckiem w łonie. Zazwyczaj nowo narodzone dziecko waży około trzech kilogramów, a często i znacznie więcej. Rozwijając się, zabiera przestrzeń w jamie brzusznej i zmusza organy do przesuwania się w wyniku nacisku rosnącej macicy.
Sami zobaczcie:
Jak płód wpływa na organy kobiety? Zmian jest wiele
Do najważniejszych można zaliczyć:
Zmiany w układzie krążenia
Rozwijający się płód potrzebuje właściwego zaopatrzenia w tlen i składniki odżywcze, co wymaga większego przepływu krwi przez układ krążenia matki. Jej serce pracuje intensywniej, ponieważ musi przepompować więcej krwi, aby zapewnić dziecku odpowiednie warunki. To może prowadzić do wystąpienia problemów związanych z układem krążenia, takich jak nadciśnienie tętnicze czy obrzęki.
Zmiany w układzie oddechowym
Wraz z rozwojem ciąży macica powoduje coraz większy ucisk na przeponę, która oddziela jamę brzuszną od klatki piersiowej. To może prowadzić do uczucia duszności i szybkiego zmęczenia ciężarnej.
Zmiany w układzie pokarmowym
Rozwijający się płód wywołuje nacisk i przesunięcie nieco w górę i do tyłu jelit, wątroby, żołądka, trzustki. Dodatkowo wydzielanie hormonów przyczynia się do pojawienia się zaparć, wzdęć, niestrawności, refluksu czy zgagi.
Zmiany w układzie moczowym:
Wzrost macicy powoduje również poważny ucisk na pęcherz, co powoduje konieczność częstszego oddawania moczu. Z kolei hormony dodatkowo rozluźniają mięśnie dna macicy, przez co może pojawić się u ciężarnej nietrzymanie moczu.
Ponadto podczas ciąży dochodzi do zaburzenia równowagi hormonalnej, co przyczynia się do zmian nastroju, senności, braku energii lub nudności. Pojawiają się również żylaki, rozstępy, często dochodzi do rozejścia się kresy białej. Samo udźwignięcie rosnącego brzucha wymusza na przyszłej mamie zmianę postawy i powoduje bóle kręgosłupa czy nóg. A i to nie wszystkie zmiany, jakim musi podołać organizm ciężarnej.
Źródło: @pregnantline/Instagram.com, fizjofemme.pl
Źródło zdjęcia: Fot. Kelly Sikkema/Unsplash
- „Ciążowy nos” to nie bajka. Skąd bierze się taka zmiana?
- Alkohol w ciąży, czyli kilka faktów o FAS (płodowy zespół alkoholowy)
- Anemia w III trymestrze ciąży – jak jej zaradzić? Podpowiadamy
- Bezsenność w ciąży – jak zadbać o zdrowy sen?
- Cholestaza ciążowa – niegroźna dla ciężarnej, wysoce niebezpieczna dla płodu. Co należy o niej wiedzieć?
- Czym się kierować wybierając ginekologa do prowadzenia ciąży?