Emocje 31 maja 2023

Kiedy dziecko mówi „Ała!”. Jak ukoić nie tylko ból fizyczny, ale także zaopiekować się emocjami pociechy?

Ból dziecka i związane z nim różne dolegliwości potrafią spędzić rodzicom sen z powiek. Jak najszybciej pragniemy zaradzić na nieprzyjemną sytuację powodującą płacz i rozdrażnienie u naszej pociechy. Stosujemy środki przeciwbólowe, ale dzieci w trudnych momentach potrzebują także ukojenia ich emocji. Z pomocą przychodzą pomocne metody niefarmakologiczne.

Ból emocjonalny – jak go ukoić?

Nierozerwalną częścią doświadczania bólu fizycznego jest także ból emocjonalny. O ile z tym pierwszym dzisiejsza medycyna radzi sobie już całkiem nieźle, w przypadku rozedrganych emocji nie ma jednej recepty. Odbieramy bodźce inaczej, a sprawa jest utrudniona w przypadku najmłodszych. Dzieci, których coś boli, często przytłacza nieprzyjemna sytuacja, czują lęk, rozdrażnienie, niemoc – zupełnie jak my, ale ich układ nerwowy nie jest jeszcze na tyle dojrzały, by szybko poradzić sobie z taką sytuacją.

Skaleczenie, odcisk czy afta w buzi malucha to poważna i bolesna sprawa – na wielu płaszczyznach. Doświadczeni rodzice wiedzą, że w takim wypadku nie wystarczy jedynie nakleić plaster czy posmarować ranę odpowiednim specyfikiem. Musimy zadbać również o to, by zaopiekować się emocjami dziecka. Już na samym początku rodzic powinien okazać empatię, zwracając uwagę, gdy podopieczny skarży się na ból. Nasza reakcja może zniwelować lub wręcz przeciwnie – nasilić ból małego pacjenta. Indywidualne, empatyczne podejście i chęć wysłuchania małego człowieka, który przychodzi do nas z problemem, jest pierwszym krokiem, by pomóc mu w walce z bólem.

W przypadku wystąpienia afty, wytłumaczmy spokojnie, skąd biorą się takie rany, ile czasu trwa leczenie i co mu pomaga. Oczywiście, komunikat słowny dostosowujemy do wieku dziecka, natomiast ważne jest, by dostarczyć mu taki komplet informacji, który zmniejszy jego stres. Stres zwiększa odczuwanie bólu, dlatego ważne jest, by zaopiekować się tymi emocjami. Jeśli zamiast tego sami będziemy poddenerwowani, a dziecko będzie musiało zgadywać z naszej mimiki i hasłowych wymian zdań z lekarzem czy drugim dorosłym, co mu dolega, może to tylko nasilić jego niepokój i sprawić, że w efekcie będzie cierpiało bardziej – tłumaczy Tomasz Sroka z działu marketingu, zajmującego się marką SACHOL® KIDS.

Chłopaki nie płaczą? Bzdura! Ból dotyczy również chłopców

Specjaliści zwracają uwagę na to, by nie negować doświadczeń dziecka. Warto pozwolić mu na łzy, jeśli w tym momencie jest to coś, czego potrzebuje. W momencie doświadczania bólu płacz jest jedną z metod autoregulacji. Oczywiście rodzice chcieliby, by dziecko najszybciej się rozpogodziło i nie ma w tym nic złego, natomiast zanim przejdziemy do rozśmieszania naszego syna czy córki, dajmy mu chwilę na oswojenie się z sytuacją i pozwólmy mu wyrazić to co czuje. „Chłopaki nie płaczą”, „Przestań już się mazać”, „Nie ma co płakać” nie pomoże, a w dłuższej perspektywie może zaszkodzić.

Ważne, by okazać wsparcie i wesprzeć swoją pociechę w tym trudnym dla niego procesie. Pomocne mogą być również ćwiczenia oddechowe, które pomogą się uspokoić i skupić na oddechu zamiast na przykrych dolegliwościach.

Bajeczna metoda na walkę z bólem

Na rynku farmaceutycznym możemy przebierać w ofercie specyfików, które pomogą na popularne przypadłości. Równolegle, istnieją także sprawdzone metody na walkę z bólem emocjonalnym. Dzieci przede wszystkim koi bliskość rodzica – jego obecność, dotyk, przytulenie. Warto także okazać empatię poprzez rozmowę oraz odwrócić jego uwagę w stronę przyjemnych tematów.

Wspólnie zastanawialiśmy się nad dodatkowym rozwiązaniem, które w sytuacji doświadczania bólu przez dziecko możemy zaoferować jego rodzicom. Po rozmowie z ekspertami postanowiliśmy stworzyć serię kojących audiobooków dla wszystkich dzielnych i walecznych dzieci, które mierzą się z bólem. Nasze bajki nie tylko pozwalają odciągnąć dziecko myślami od przykładowych aft, ale również opiekują się jego emocjami. Każda historia to lekcja na temat radzenia sobie z trudnymi sytuacjami – wyjaśnia Tomasz Sroka z działu marketingu, zajmującego się marką SACHOL® KIDS.

Seria bajek nagranych przez dystrybutora produktu SACHOL® KIDS powstała z udziałem znanych osób ze świata parentingowego. Za koncepcję historii odpowiada Magda Mendel, autorka książek dla dzieci. Merytorycznie wsparła ją Aleksandra Belta-Iwacz, w internecie znana jako Mamologia, psycholog dziecięca. Dużym atutem dla młodych odbiorców z pewnością będzie fakt, że wszystkie cztery historie, dostosowane do różnych grup wiekowych, czytane są przez Katarzynę Łaskę, lektorkę, która udzieliła głosu m.in. ukochanej przez dzieci Elsie z Krainy Lodu.

ból emocjonalny u dziecka

ból emocjonalny u dziecka

ból emocjonalny u dziecka

ból emocjonalny u dziecka

 

Źródło wpisu i zdjęć: informacja prasowa
Obraz Amber Stevens z Pixabay

 

Subscribe
Powiadom o
guest

1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Kamil
Kamil
1 rok temu

Bardzo wartościowy wpis. Polecamy serdecznie, Yoopies Polska

Ciąża 30 maja 2023

„Ciążowy nos” to nie bajka. Skąd bierze się taka zmiana?

Ciało ciężarnej kobiety przechodzi wiele przemian. Poza wyraźnie powiększającym się brzuchem i piersiami “rosną” również inne, nietypowe w kontekście rozwoju dziecka części kobiecego ciała. Jedną z nich jest nos. Tak zwany ciążowy nos, czy też syndrom ciążowego nosa, dotyczy wielu kobiet, które podzieliły się swoimi spostrzeżeniami w mediach społecznościowych.

Ciąża to niełatwy dla kobiet czas

W trakcie ciąży w kobiecym organizmie dochodzi do burzy hormonalnej, która ma na celu przygotowanie go do rozwoju dziecka oraz wydania go na świat. Nie licząc tego, że zmienia się wygląd kobiety, pojawiają się także liczne dolegliwości, które nie umilają tego wyjątkowego, ale też wymagającego czasu. Przyszłe mamy zmagają się z takimi problemami jak przesuszona skóra z tendencją do łuszczenia się, przebarwienia pojawiające się na twarzy, a także wypryski. 

Ciążowy nos to jedna z dolegliwości znanych przyszłym mamom 

Poza tymi częstymi problemami u kobiet ciężarnych zauważono także jedną cechę. Jest to tak zwany ciążowy nos, który zauważa u siebie mniej więcej co piąta ciężarna. Nos się wyraźnie powiększa, co może stanowić problem natury estetycznej. Kobiety, które dzieliły się swoimi spostrzeżeniami na temat ciążowego nosa, często informowały również, że poza powiększeniem się jego rozmiaru, pojawiła się także jego bolesność i nadwrażliwość.

@beanswithneen

I never been so ugly in my life as I am while pregnant baby my nose grew 4x its’ size and i had worse skin than i did at 16 years old ? pics of me pregnant are a jump scare

♬ Devil Eyes – There I Ruined It

Ciążowy nos pojawia się, ponieważ podczas ciąży w organizmie kobiety zatrzymuje się woda, stąd powstają obrzęki, także na twarzy. Zmiany dotyczą również wyglądu nosa, który się wyraźnie powiększa. Odpowiada za to wzrost poziomu estrogenów, czyli hormonów, które mają wpływ między innymi na płodność oraz gospodarkę wodną organizmu. Dodatkowo problem nasila wzrost objętości krwi w ciele kobiety, co wynika z obecności płodu, i oznacza przy okazji zwiększony przepływ krwi w innych częściach ciała. 

@mommy.labornurse

Pregnancy nose 101! ?? #pregnancynose

♬ original sound – Liesel Teen, L&D RN ?‍⚕️

Jak szybko ciążowy nos zanika?

Tu wiadomość dla przyszłych mam jest bardzo dobra, ponieważ ciążowy nos powinien do czasu zakończenia się połogu wrócić do dawnego rozmiaru. Należy jednak pamiętać, że reakcja organizmu na spadek poziomu hormonów może być różna u kobiet. Każdy organizm może potrzebować nieco innego czasu, by powrócić do normy. 


Źródło zdjęcia:  Neal E. Johnson/Unsplash
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Dom 30 maja 2023

W kolorowym królestwie dzieciństwa – farby do pokoju dziecięcego

Dziecięcy pokój to przestrzeń, w której kształtuje się wiele pierwszych wspomnień i przeżyć małego człowieka. Jak zatem stworzyć miejsce emanujące spokojem, które zapewni dziecku poczucie bezpieczeństwa, a jednocześnie wyzwalające jego kreatywność, by w przyszłości mogło swobodnie rozwinąć skrzydła?

Farby do pokoju dziecięcego – to nie tylko kolory ścian

Towarzyszenie dziecku w odkrywaniu jego artystycznych zainteresowań to fascynująca przygoda, choć czasem oznacza też testy wytrzymałościowe dla otoczenia. Stawką jednak może być wybór życiowej drogi, więc warto poszukać rozwiązań ułatwiających realizację plastycznych pasji. Ściany pomalowane farbą Tikkurila Optiva Nature w wesołym różu Beach Day, dzięki najwyższej klasie odporności na mycie i szorowanie na mokro, zniosą wiele prób twórczej ekspresji. Jeśli zaś wcześniej zostaną pomalowane Tikkurila Magnetic, ściana zyska właściwości magnetyczne i będzie mogła zostać wykorzystana do stworzenia galerii prac z użyciem magnesów. Podkład magnetyczny można także pokryć farbą tablicową Tikkurila Liitu wybarwioną na dowolny z 13 tysięcy odcieni, wówczas rysunki kredą będą mogły powstawać wprost na ścianie.

farby do pokoju dziecięcego

W przypadku pokoju małego dziecka ważna jest przestrzeń nieograniczająca jego rozwoju ruchowego. Wdzięczną zachętą do zabaw na podłodze będzie miękki kolorowy dywanik, a długa niska szafka, oprócz roli schowka na skarby, sprawdzi się jako punkt podparcia dla niepewnych jeszcze pierwszych kroków. Ujmującą słodycz różowych dekoracji i dziecięcych mebelków stylowo zrównoważą ściany pomalowane łatwą w zmywaniu i przyjazną dla alergików farbą Dekoral Clean & Color w odcieniach Ciemny Popielaty oraz Gołębi. Królewskiego szyku dodadzą naścienne sztukaterie i złote dodatki z motywem koron. 

farby do pokoju dziecięcego

Urządzanie przestrzeni dla dziecka może też okazać się prawdziwą zabawą dla rodzica. Aby własnoręcznie odmalować dziecięce meble, niepotrzebne są specjalne umiejętności dekoratorskie. Zwykłą komodę z drewna czy płyt MDF za pomocą emalii Beckers Designer Universal można łatwo zamienić w uroczy barwny mebelek, którym poszczyciłby się niejeden sklep z designerskimi gadżetami. Farba ta nadaje się nawet do malowania zabawek i jest dobrym wyborem dla alergików, co potwierdza rekomendacja Polskiego Towarzystwa Alergologicznego.

farby do pokoju dziecięcego

Źródło wpisu oraz zdjęć: informacja prasowa
Obraz joon yeol Baek z Pixabay
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
top-facebook top-instagram top-search top-menu go-to-top-arrow search-close