Jak usunąć kamień z czajnika? Domowe sposoby na usunięcie kamienia
„Jak usunąć kamień z czajnika?” to pytanie, które wcześniej czy później zada sobie każdy z nas. Osad w czajniku, potocznie zwany kamieniem, jest zjawiskiem normalnym, co nie znaczy, że pożądanym. Nie tylko może uszkodzić grzałkę, ale powoduje gorszy smak wody. Poniżej znajdziecie proste domowe sposoby na usunięcie kamienia z czajnika.
Co to jest kamień w czajniku?
Wygląda odstraszająco, niemniej nie jest groźny dla zdrowia. Szybciej zrobi krzywdę czajnikowi niż nam. Kamień to nic innego jak osad wapnia i magnezu. Pierwiastki te wytrącają się w czasie gotowania wody i osiadają na dnie czajnika, a czasem też na jego ściankach. Nadmiar kamienia w czajniku sprawia, że kawa i herbata przestają smakować tak, jak lubimy, a i czajnik może szybciej zakończyć swój żywot. Dlatego warto wiedzieć, jak usunąć kamień z czajnika.
Jak usunąć kamień z czajnika elektrycznego, a jak ze zwykłego?
Przy usuwaniu kamienia nie ma różnicy, w jakim czajniku się odłożył. Natomiast jeśli mamy do czynienia z czajnikiem elektrycznym, a proces czyszczenia nie wymaga gotowania, dla bezpieczeństwa lepiej odłączyć go od prądu.
Jak usunąć kamień z czajnika? Babcine sposoby
Jak odkamienić czajnik octem?
Skorzystanie z dobrodziejstwa octu to chyba najprostszy sposób na to, jak usunąć kamień z czajnika. Wystarczy zagotować wodę z octem w proporcji 1:1 i poczekać godzinę przed wylaniem. Ponieważ zapach czajnika może być daleki od ideału, konieczne będzie kilkukrotne przegotowanie w nim czystej wody.
Jak usunąć kamień z czajnika za pomocą soku z cytryny?
Bardzo łatwo. Wystarczy wlać do czajnika szklankę soku z cytryny (można wycisnąć lub kupić gotowy) i poczekać godzinę. Jeśli kamień osadził się także na ściankach, są dwa wyjścia – wlać więcej soku (może wyjść drogo) lub natrzeć ścianki plasterkami cytryny. Po godzinie trzeba umyć czajnik.
Jak odkamienić czajnik kwaskiem cytrynowym?
Kwasek cytrynowy to kolejna rzecz, którą znajdziemy praktycznie w każdej kuchni i która świetnie się sprawdzi przy usuwaniu kamienia z czajnika. Tym razem napełniamy czajnik wodą, wsypujemy pięć łyżeczek kwasku, mieszamy i odstawiamy na kilka godzin. Jeśli osad (kamień) jest duży i oporny, roztwór może stać nawet całą noc. Po takim zabiegu czajnik trzeba kilkukrotnie umyć.
Jak pozbyć się kamienia z czajnika za pomocą sody oczyszczonej?
Soda oczyszczona to szybki i dość skuteczny sposób na rozbicie osadu w czajniku. Wystarczy wsypać szczodrą ręką dwie łyżki do czajnika, odczekać kwadrans i umyć czajnik. Sposób, mimo iż ekspresowy, warto potraktować jako ostatnią deskę ratunku, soda bowiem ma bardzo charakterystyczny i niezbyt przyjemny zapach.
Jeśli w domu zabrakło sody, można użyć proszku do pieczenia.
Obierki ziemniaków też dobrze usuwają kamień z czajnika
Metoda zahaczająca o nurt zero waste – tu nic się nie zmarnuje, nawet obierki znajdą zastosowanie. Jeśli w czajniku zgromadził się kamień, trzeba kilkukrotnie przegotować wodę z obierkami ziemniaczanymi, pamiętając, by za każdym razem wymienić je na nowe. To jeden ze starszych sposobów na usuwanie kamienia z czajnika, ale nadal często wykorzystywany.
Nowoczesne metody usuwania kamienia z czajnika, czyli napój typu cola w akcji
Wszelkie napoje typu cola nie mają co prawda tak dużej skuteczności, jak ocet, kwasek czy sok cytrynowy, ale je także można próbować wykorzystać do usunięcia kamienia z czajnika. Colę poleca się zwłaszcza do czajników ceramicznych, które nie mogą być traktowane bardziej radykalnymi środkami. Z całą pewnością zabieg odkamieniania czajnika ceramicznego trzeba przeprowadzać częściej niż czajnika stalowego bądź szklanego.
Czy można zapobiec tworzeniu się kamienia w czajniku?
Można i nawet nie jest to bardzo trudne. Wystarczy kupić dzbanek do filtrowania wody. Woda filtrowana jest czysta i miękka, więc kamień praktycznie się nie osadza. W ten sposób nie tylko pozbywamy się kłopotu z kamieniem, ale i przedłużamy żywotność czajnika.
Drugą rzeczą, o której warto pamiętać, jest opróżnianie czajnika z wody. Długotrwałe stanie wody w czajniku bardzo sprzyja osadzaniu się kamienia.
Nie mam co prawda dużych problemów z kamieniem, ale jeśli już to do mojego czajnika Ariete najlepiej sprawdza się kwasek cytrynowy