Boże Narodzenie 30 listopada 2019

Jak zrobić skrzata w kilka minut!

Moja córka ostatnio dopytuje mnie, kiedy będziemy stroić dom na święta. Pomysłów ma pełno – światełka, gwiazdki w oknie, wieniec adwentowy. W tym roku postawiłam na motyw prosto ze Skandynawii, a dokładnie na świąteczne skrzaty. Poniżej pokażę Wam jak zrobić skrzata w dosłownie kilka minut.

Czy Wy również macie w domu szufladę na skarpetki bez pary? Nie mam w zwyczaju ich wyrzucać, ale odkładam na bok. Przydały się po raz kolejny. Do bałwanków ze skarpetki dołączą świąteczne skrzaty.

Do wykonania jednego świątecznego skrzata ze skarpetki będą potrzebne:

  • 1 skarpetka (np. rozmiar 35-38, lub 39-42)
  • kawałek futerka (np. z maskotki, poduszki, itp.)
  • biały ryż (z 1kg zrobiłam 3 skrzaty)
  • kawałek cielistego materiału (np. skarpetka typu balerina)
  • wata
  • igła i nitka, lub gumki recepturki
  • woreczek foliowy
  • klej, nożyczki

jak zrobić skrzata

Jak zrobić skrzata? – krok pierwszy

Skarpetkę przecinam w miejscu wskazanym na zdjęciu (pośrodku pięty).

Krok drugi

Przeciętą skarpetkę (część z palcami) odkładam na bok i do woreczka foliowego wsypuję ryż – jedną szklankę, dokładnie i ciasno ją wiąże i wkładam do odłożonej pierwszej części skarpetki, którą u góry należy związać nitką lub gumką recepturką.

jak zrobic skrzata

Krok trzeci

Czas przygotować nos skrzata. Skarpetkę typu balerina przecinam w połowie (zdjęcie poniżej) i jedną część wypełniam watą. Na końcu zawiązuje mocno nitką, tworząc małą kulkę.

Gotowy nosek przywiązuję do skrzata.

jak zrobić skrzata

Krok czwarty

Czas przygotować brodę naszego skrzata. W tym celu można wykorzystać futerko ze starej maskotki, ja tym razem kupiłam poduszkę w Pepco za niecałe dziesięć złotych. Dla ułatwienia wcześniej można wyciąć taką brodę z papieru (w kształcie trójkąta), a potem szablon przyłożyć do materiału i wyciąć. Gotową brodę przyklejamy, lub przyszywamy do naszego skrzata, pod noskiem.

Krok piąty

Czapka skrzata. Drugą część odciętej skarpetki przeszywam nitką jak na zdjęciu poniżej. W tym celu wywracam materiał na drugą stronę Potem odwracam i zakładam na górę naszego skrzata. Można ją przyszyć lub przykleić klejem na gorąco.

Świąteczny skrzat gotowy! Zachęcam do zrobienia wielu skrzatów do towarzystwa. Ozdobią one najróżniejsze miejsca w Waszym domu, jak parapet, kominek, półkę z książkami, itd.

P.S. Dziękujemy, że jesteście z nami. Zostawcie po sobie ślad na Facebooku czy w komentarzu, z każdego❤  będziemy skakać z radości. Udostępnijcie ten wpis jeśli  się Wam podoba 🙂

NOWY WPIS !!!!!

Bałwanek z krążków drewna. Krok po kroku

Subscribe
Powiadom o
guest

6 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Aga
Aga
4 lat temu

Mam koło 50 skarpet „bezparskich”, skrzaty będą miały towarzystwo 😀

Grażka
Grażka
4 lat temu

Super skrzacik, czerpię pomysły. Też zaczęłam robić i bardzo mi się to zaczęło podobać.

Grażyna
Grażyna
3 lat temu

Do tej pory robiłam Bałwanki 🙂 pora na Skrzaty ❤️

Marcela
Marcela
3 lat temu

Świetny pomysł z tymi skrzatami,napewno wypróbujemy w domu i na świetlicy

Wiesława
Wiesława
1 rok temu

Super podobają mi się ,zrobię takiego skrzata z wnukami Będzie fajna zabawa .a pózniej radość z efektu finalnego .

Dawid
Dawid
1 rok temu

Na technice bede tego szrzata robic dzisaj

Ciąża i dziecko 29 listopada 2019

Kiedy dziecko zaczyna widzieć. Co widzi noworodek?

 

Kiedy dziecko zaczyna widzieć to temat niby oczywisty, a jednak nie do końca. Bystre spojrzenie noworodka nie oznacza, że widzi on dokładnie wszystkie szczegóły i rozpoznaje twarze. Najlepiej rozwiniętym zmysłem noworodka jest węch. Wzrok rozwija się z czasem.

Kiedy dziecko zaczyna widzieć? Jak widzi noworodek

Najkrócej mówiąc: noworodek widzi słabo. Zasięg jego wzroku to maksymalnie trzydzieści centymetrów, przy czym nie rozróżnia on szczegółów. Dostrzega jedynie kontury (np. twarzy rodziców), reaguje na kontrastowe zestawienia barw. Trudno mu skupić wzrok na konkretnej rzeczy – np. zabawce, bo jego oczy działają inaczej niż oczy dorosłych ludzi. Ciężko to sobie wyobrazić, ale małe dziecko lepiej widzi przedmioty, które są w ruchu, niż te statyczne. Może to być wytłumaczeniem, czemu karuzele nad łóżeczko są tak popularne już od pierwszych dni życia dziecka.

Noworodki nie lubią ostrego światła, razi je ono i wyraźnie utrudnia widzenie. Budowa ich oczu różni się od tej z późniejszego okresu życia, dlatego noworodki doskonale funkcjonują w półmroku, widząc wszystko tak samo, jak w świetle dziennym.

Kiedy dziecko zaczyna widzieć? Jak widzi niemowlę w pierwszym półroczu życia

Wzrok dziecka to chyba najszybciej i najintensywniej rozwijający się zmysł. Noworodek rodzi się niemal ślepy, ale już w pierwszym półroczu jego wzrok znacznie się poprawia.

Pod koniec pierwszego miesiąca życia dziecko uczy się skupiać wzrok na jednym przedmiocie, a jego zasięg widzenia zwiększa się do czterdziestu centymetrów. To ten moment, kiedy można pokazywać dziecku z bliska grzechotki i inne zabawki. Najlepiej czerwone, bo ten kolor rozpoznawany jest jako pierwszy.

W drugim miesiącu życia obok czerwonego koloru pojawia się zielony, a dziecko zaczyna wodzić wzrokiem za przedmiotami. Można je zabawić, przesuwając zabawkę przed jego oczami lub wspomagając się karuzelą.

Na przełomie drugiego i trzeciego miesiąca życia dziecko uczy się rozpoznawać rysy twarzy. Nie musi przytulać się do mamy i jej wąchać, by mieć pewność, że to ona. W tym czasie rozwija się też tzw. widzenie stereoskopowe – maluch uczy się oceniać odległości od oczu do przedmiotów. Pod koniec trzeciego miesiąca życia rozpoznaje żółty kolor.

W czwartym miesiącu życia wśród rozpoznawalnych barw pojawia się niebieski.

Półroczne niemowlę rozpoznaje nie tylko kolory i kształty, ale też wielkość przedmiotów i ich fakturę. Chętniej bierze do ręki zabawki w mocno kontrastujących barwach, na pastele przyjdzie czas później. Prawidłowo widzące dziecko nie wyciąga ręki do zabawki na wprost, ale po łuku.

Kiedy dziecko zaczyna widzieć? Jak widzi dziecko w drugim półroczu życia

W drugim półroczu życia dziecko jest bardziej mobilne, uczy się siadać, raczkować, chętniej leży na brzuszku. Powiększa mu się pole widzenia, rozpoznaje coraz więcej kolorów i co ważne – zaczyna widzieć trójwymiarowo. Interesuje się zabawkami będącymi w ruchu. Pora na toczenie piłeczki, walca czy pierwsze samochodziki.

Ostrość wzroku znacznie się poprawia. To właśnie dlatego maluch dostrzeże każdy okruch na dywanie i zgodnie ze swoją filozofią poznawania świata językiem, natychmiast weźmie go do buzi. Nie ma się co łudzić, że czegoś nie zauważy. Nie tylko dostrzeże, ale i od razu się zainteresuje. W jego palecie barw pojawiają się nowe kolory. Można to łatwo zauważyć – dziecko nagle zaczyna interesować się zabawką, na którą wcześniej nie zwracało uwagi. Być może właśnie przestała być dla niego szara i nijaka.

Pod koniec pierwszego roku życia dziecko widzi już bardzo wyraźnie i odróżnia wszystkie kolory. Pole widzenia roczniaka jest zbliżone do pola widzenia dorosłej osoby. Odróżnia też kształty i potrafi je do siebie dopasowywać. To czas na pierwsze sortery i puzzle z dwóch elementów.

Maluch dobrze rozróżnia szczegóły i wychwytuje niuanse, rozpoznaje emocje. Wie, kiedy mama jest wesoła, kiedy smutna albo zdenerwowana.

Może wyda się to niesamowite, ale wzrok dziecka od chwili narodzin poprawił się około osiemset razy!

 

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Targi 29 listopada 2019

Targi Mamaville Xmas Black Weekend Edition Warszawa

Targi Mamaville wpisały się już na dobre w mapę handlowej Warszawy. Jak co roku, tak i tym razem na początku grudnia zapraszamy na Targi Mamaville Xmas Black Weekend Edition.

Święta coraz bliżej, pora myśleć o prezentach. Targi Mamaville Xmas to doskonała okazja do napełnienia worka świętego Mikołaja. Będą nie tylko zabawki, ale też ubranka, akcesoria, mebelki inne ciekawe gadżety. Nie zabraknie oferty skierowanej do kobiet w ciąży. Swoje propozycje zaprezentują polscy wystawcy –bardzo często są to mamy, które łączą opiekę nad dzieckiem z rozwijaniem własnych pasji. Stąd oferta targów Mamaville jest unikatowa. Nie ma drugiej takiej imprezy handlowej, na której króluje indywidualność i kreatywność, a nie znana z centrów handlowych masówka.

Najbliższy weekend to Black Weekend, a więc szansa na zakupy w naprawdę atrakcyjnych cenach. Promocje, rabaty, wyprzedaże – to wszystko czeka na klientów Targów Mamaville w Warszawie.

Mamaville to nie tylko zakupy. To także strefa warsztatów edukacyjnych dla rodziców oraz strefa atrakcji dla dzieci. Warsztaty edukacyjne dla rodziców to sposobność do zdobycia lub poszerzenia wiedzy z zakresu pielęgnacji i wychowania dzieci. Warsztaty są darmowe, obowiązują zapisy. Można ich dokonywać pod tym linkiem: http://bit.ly/warsztatywarszawa19. W tym samym miejscu można rejestrować też chęć udziału dziecka w ciekawych zajęciach. Zapisywać się można do 30 listopada do godziny 23.00. Ale spieszcie się, miejsc ubywa!

Trudno byłoby spędzić cały dzień na targach, gdyby nie było szansy na posilenie się. Tradycyjnie już strefa kulinarna oferuje poza daniami mięsnymi także potrawy wegetariańskie i wegańskie. Z Targów Mamaville nikt nie wyjdzie głodny. Nie zabraknie także miejsca, gdzie będzie można po prostu odpocząć.

Ponieważ zaproszenie na Targi Mamaville obejmuje rodziny z dziećmi, nie mogło zabraknąć specjalnej strefy, w której mamy będą mogły dyskretnie nakarmić i przewinąć swoje dzieci. Organizatorzy dbają, by w tej strefie było wyjątkowo przytulnie.

 

Wszystkie szczegóły dostępne są na stronie wydarzenia na Facebooku → https://www.facebook.com/events/758453514613200

 

Termin: 1 grudnia 2019

Godziny otwarcia: 10.00 – 17.00

Adres: EXPO XXI, ul. Prądzyńskiego 12/14, Warszawa

Wstęp: Wolny

Tradycyjnie już Blog W Roli Mamy obejmuje Targi Mamaville Xmas Black Weekend Edition patronatem medialnym.

 

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
top-facebook top-instagram top-search top-menu go-to-top-arrow search-close