Zabawa 25 października 2023

Jesienny spacer z Maluszkiem – pomysły na wspólną zabawę podczas spaceru

Jesień to czas obfitujący w kolory i dary natury, warto więc wykorzystać ją na rodzinne spacery. Dzieci to odkrywcy z natury, mogą więc cieszyć się tą piękną porą roku, jednocześnie rozwijając swoje zmysły i zdobywając nowe umiejętności. Jesienny spacer może przynieść maluszkom mnóstwo korzyści, bez względu na to czy potrafią już chodzić samodzielnie, czy oglądają świat z wózeczka lub chusty. Oto inspiracje na wspólne aktywności podczas spacerów przygotowane przez BOBO FRUT.

Jesienny spacer to świetna okazja do odkrywania świata

Bez względu na wiek, dzieci rozwijają się i zdobywają nowe umiejętności dzięki różnorodnym doświadczeniom. Warto więc zadbać, by na co dzień w życiu każdego z nich pojawiała się wystarczająca porcja nowości, które będzie można poznawać wszystkimi zmysłami. Świetną okazją do tego jest jesienny je – rozmaitość miejsc, w które można się wybrać, bogactwo dźwięków, kolorów i bodźców dotykowych, z jakimi można się przy tej okazji spotkać, są praktycznie nieograniczone.

Wyprawa do parku lub lasu

Symbole jesieni są widoczne przede wszystkim tam, gdzie są drzewa. 

Młodszy maluszek, nawet zaledwie kilkumiesięczny, zapewne z radością będzie śledził ruch kolorowych liści na wietrze – to niesamowite przedstawienie, naturalny „mobile” dla dzieci. Nieważne, czy liście wciąż pozostają na gałęziach i poruszają się razem z nimi, czy powoli opadają na ziemię, jest to świetna okazja do ćwiczenia oczu (różnorodne barwy, różne tempo ruchu) oraz uszu – zarówno szum wiatru i poruszanych nim gałęzi, jak i szelest liści to doskonałe źródło wartościowych bodźców dla doskonalącego się wciąż słuchu najmłodszych.

W przypadku starszych dzieci możliwości są jeszcze większe. Warto ćwiczyć znajomość kolorów, np. wspólnie wyszukując liście w określonym kolorze lub nazywając barwy tych, które spadły z drzewa. Niezliczona ilość liści opadłych na ziemię jesienią to także szansa, by wytłumaczyć dziecku, jak wyglądają te pochodzące z określonego gatunku drzewa, np. lipy, akacji, klonu, topoli czy kasztanowca. Liście to jednak niejedyne dary, które jesień zrzuca hojnie pod dziecięce stopy – warto zabawić się w detektywów i wspólnie szukać innych jesiennych skarbów.

Jesienny spacer: Zabawa w poszukiwaczy skarbów

Na wycieczkę do parku lub lasu możecie przygotować pojemnik z przegródkami, np. wytłaczankę do jajek i każdą przegródkę opatrzyć wizerunkiem „skarbu”, którego będziecie wspólnie szukać. Mogą to być np. kasztany, żołędzie, kolorowe liście, także z określonego rodzaju drzewa, „noski” z klonu itp. – możliwości są ogromne. „Skarby” mogą zostać narysowane – albo przez samego rodzica, albo wspólnie z dzieckiem lub wydrukowane na bazie rysunków dostępnych bezpłatnie w internecie.

Wycieczka do parku lub lasu to także szansa na obserwację zwierząt przygotowujących się do zimy. Być może uda się Wam zaobserwować wiewiórki gromadzące zapasy – to świetny punkt wyjścia do rozmowy o tym, czego potrzebują różne gatunki, by przetrwać śnieg i mróz. Może wspólnie postanowicie, że będziecie dokarmiać ptaki w najtrudniejszych momentach? Obserwacja opadających liści może z kolei pomóc w omówieniu cyklu zmian, jakie zachodzą w przyrodzie w poszczególnych porach roku.

Jesienna słota wcale nie musi oznaczać rezygnacji z wyprawy. Wręcz przeciwnie – dla starszego dziecka, odpowiednio ubranego, możliwość wskakiwania w kałuże i zabawy błotem sama w sobie może być atrakcją oraz źródłem tak potrzebnych dodatkowych bodźców sensorycznych. 

Gospodarstwo uprawiające dynię i inne jesienne warzywa

Im wcześniej dziecko pozna znaczenie lokalnie pozyskiwanych, sezonowych produktów w diecie, tym lepiej. Im większą ciekawość uda się w nim wzbudzić w stosunku do najzdrowszych składników jadłospisu, takich jak warzywa i owoce, tym większa szansa, że będzie chciało mieć je wszystkie na swoim talerzu. Świetnym sposobem, by to osiągnąć, a przy okazji miło spędzić czas całą rodziną, jest wyprawa do jednego z „pokazowych” gospodarstw, w których rosną jesienne warzywa. Najpopularniejsze są zdecydowanie dynie – różnorodność wielkości, kształtów, kolorów i smaków tego warzywa może zachwycić każde dziecko. Nawet niemowlęta mogą znaleźć tu coś dla siebie – warto pozwolić im dotykać skórki, by mogły doświadczyć kontaktu z różnymi powierzchniami, od idealnie gładkiej po mocno chropowatą. Wizyta w takim gospodarstwie to szansa na zakup warzyw (wspomnianej dyni, ale też warzyw korzeniowych, jak marchew, seler, pietruszka, ziemniaki) prosto od lokalnego rolnika – warto, by to dzieci mogły samodzielnie wybrać okazy, które najbardziej im się podobają, powąchać je i dotknąć. To też dobry moment na dyskusję na temat tego, co warto jeść, a co w jadłospisie ograniczać oraz o tym, co dzieci najbardziej lubią, a co z dotychczasowych posiłków nie szczególnie przypadło im do gustu. 

Jesienny spacer

Wspólne gotowanie

Wykorzystując warzywa i owoce wspólnie zakupione w gospodarstwie, warto wspólnie przygotować posiłek. W zależności od wieku dziecka można zaproponować mu różne zadania. Młodszy maluch powinien poradzić sobie z dodawaniem składników do miski i mieszaniem ich, ewentualnie wyrabianiem rączkami – wszystko to jest dodatkowo świetnym sposobem na ćwiczenie koordynacji ruchowej i motoryki małej oraz źródłem nowych bodźców sensorycznych. Starsze dziecko może już także kroić miękkie składniki, a maluchy bez względu na wiek z pewnością ucieszą się, jeśli będą mogły próbować potrawy w trakcie przygotowania i doradzać w kwestii smaku.

Obudź w swoim dziecku naturę odkrywcy!

Każda wyprawa może stać się dla dziecka niesamowitym doświadczeniem i pomóc obudzić w nim nieustraszonego odkrywcę. Aby mogło się tak stać, konieczne są jednak pewne przygotowania. Chodzi nie tylko o wybór celu i zaplanowanie ciekawych aktywności, ale też zadbanie o brzuszek małego poszukiwacza przygód

Na jesienne wycieczki warto zabrać ze sobą kolorowe owoce i warzywa zamknięte w wygodnej tubce BOBO FRUT. Zostały one delikatnie przetarte i dobrane w ciekawe kompozycje smakowe. Nie zawierają dodatku cukru – jedynie cukry naturalnie zawarte w owocach i warzywach. 

Jesienny spacer

Deserki to wyłącznie mus, 100% owoców i warzyw. Zapakowano go w lekkie, wygodne tubki, na które z pewnością znajdzie się miejsce nie tylko w wielkim podróżniczym plecaku, ale także w malutkiej torebce czy nawet kieszeni. Dostępne są zarówno propozycje dla najmłodszych po 6. miesiącu, jak i duże opakowania 150 g dla odrobinę starszych odkrywców po 1. urodzinach. To sposób na wspólne odkrywanie smaków aż 10 kolorowych owoców i warzyw. 

Do wyboru jest też 7 nektarów BOBO FRUT nie z koncentratu, które również powstały na bazie delikatnie przetartych owoców i warzyw, bez użycia jakichkolwiek zagęszczonych (skoncentrowanych) soków. Dodatek wody w składzie nadaje odpowiednią konsystencję i sprawia, że produkt nadaje się do picia, ale też może pomóc uzupełnić ilość płynów w ciągu dnia. Jabłka, które wykorzystano do ich produkcji, pochodzą wyłącznie z polskich sadów. Produkty nie zawierają dodatku cukru – jedynie cukry naturalnie obecne w owocach i warzywach.

 

 

Ważna informacja. Gdy maluszek przyjdzie na świat, najlepszym dla niego sposobem żywienia jest karmienie piersią. Mleko mamy zapewnia zbilansowaną dietę i chroni przed chorobami. W pełni popieramy zalecenia Światowej Organizacji Zdrowia dotyczące wyłącznego karmienia piersią przez pierwsze sześć miesięcy życia dziecka. Po tym okresie należy rozpocząć wprowadzanie żywności uzupełniającej o odpowiedniej wartości odżywczej przy jednoczesnej kontynuacji karmienia piersią do ukończenia przez dziecko 2 lat. Zdajemy sobie też sprawę z tego, że nie zawsze rodzice mogą karmić swoje dziecko mlekiem mamy. Zachęcamy do skonsultowania sposobu żywienia dziecka ze specjalistą ochrony zdrowia. Jeśli zdecydowaliście, że Wasze dziecko nie będzie karmione piersią, powinniście pamiętać, że ta decyzja jest trudna do odwrócenia – rozpoczęcie częściowego dokarmiania butelką spowoduje zmniejszenie ilości wytwarzanego mleka. Rezygnacja z karmienia piersią niesie ze sobą konsekwencje socjalne i finansowe, które należy wziąć pod uwagę. Jeśli zdecydowaliście, że maluszek będzie karmiony piersią, przypominamy, że prawidłowe zbilansowanie jadłospisu mamy jest bardzo istotne. Jej zdrowa dieta w czasie ciąży i po porodzie pomaga gromadzić składniki odżywcze niezbędne do prawidłowego przebiegu ciąży, przygotowuje do okresu laktacji i pomaga ją utrzymać. Dzieci rozwijają się w różnym tempie, dlatego czas wprowadzenia posiłków uzupełniających należy skonsultować z lekarzem lub położną. Aby uniknąć ryzyka dla zdrowia ważne jest, by żywność dla dziecka przygotowywać, stosować i przechowywać zawsze zgodnie z informacją na opakowaniu.

O Nestlé Polska S.A.

Nestlé Polska S.A. to, należący do grona liderów, producent m.in. produktów dla niemowląt i małych dzieci. W portfolio firmy znajdują się m.in. mleka następne, kleiki, kaszki, dania w słoiczkach, soki i nektary, deserki, przekąski i suplementy diety dostępne pod markami NAN 2, LITTLE STEPS 2, Gerber, Gerber Organic, Nestlé, BOBO FRUT, Yogolino, Sinlac czy NANCARE. Naszym celem jest nie tylko wspomagać rodziców w trosce o żywienie i zdrowie ich dzieci, ale także edukować ich w zakresie znaczenia diety dla prawidłowego rozwoju i wzrostu maluchów oraz zasad jej właściwego bilansowania.

 

Źródło wpisu: informacja prasowa Nestlé Nutrition

 

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Zabawa 24 października 2023

Kierunek — po przygody! Korzyści z zabawy pociągami i torami

Dzieci bawią się na różne sposoby. Grają w gry planszowe, naśladują, odgrywają role, próbują, łączą, budują, burzą. Dzięki temu obserwują i wyciągają wnioski. Tak zdobywają wiedzę o świecie. Podczas zabawy z rodzicami, rodzeństwem i rówieśnikami uczą się też nawiązywania i podtrzymywania relacji. Czy istnieją zabawki, które w sposób szczególny sprzyjają rozwijaniu ważnych umiejętności, w tym prospołecznych? Tak! To zabawkowe tory i pociągi.

Od lat naukowcy badają wpływ zabawy i zabawek na umiejętności dzieci. Dr Hashimi z King’s College London wraz z innymi badaczami przyjrzeli się temu, jaki wpływ na rozwój dzieci ma zabawa torami i pociągami. Badacze przeanalizowali 36 badań z różnych części świata, aby sprawdzić, czy zabawa nimi przynosi maluchom korzyści. Okazało się, że tory i lokomotywki dają dzieciom nieograniczone możliwości do rozwijania wyobraźni, kreatywności i myślenia abstrakcyjnego. Co ważne, dzięki nim maluchy doskonalą zdolności językowe i społeczne, w tym empatię i umiejętność negocjacji. Warto podkreślić, że tory to zabawki sprzyjające budowaniu relacji między pokoleniami. Świetnie bawią się nimi dzieci, ale również rodzice i dziadkowie.

Jakie tory wybrać, aby dziecko wspólnie z rodzicami mogło tworzyć nowe, bajkowe światy i równocześnie rozwijać swoje umiejętności? Takie, które zapewniają niekończące się możliwości łączenia i ustawiania, a tym samym tworzenia nowych fabuł i ekscytujących przygód. Teraz zestawy z serii Tomek i Przyjaciele łączą się ze sobą, pozwalając na zabawę pełną zwrotów akcji i dobrego humoru. To zabawki przeznaczone dla małych konduktorów od 3 roku życia.

Zabawkowe tory i pociągi:

Tomek i Przyjaciele Wyścig o Puchar Sodoru

Gotowi!? Do startu! Start! To zestaw, dzięki któremu maluchy czują się jak podczas prawdziwego wyścigu. Mogą ustawić lokomotywki na starcie i przesunąć dźwignię, aby posłać je do mety. Kto wygra i zdobędzie puchar Sodoru? Tego nigdy nie wiadomo. Wyścig do końca trzyma w napięciu!

Badania przeanalizowane przez dra Hashimi i jego zespół wykazały, że dzięki zabawie pociągami dzieci rozwijają swoje umiejętności językowe i społeczne. Negocjują z innymi, jak potoczy się zabawa: Kto wygra tym razem? Kto dostanie nagrodę pocieszenia? Wyjaśniają, co chcą zrobić i dlaczego. Prowadzą rozmowy, które odzwierciedlają ich cele, pragnienia i intencje. Maluchy opowiadają o myślach i potrzebach postaci, które stworzyły, co sprzyja rozwijaniu myślenia abstrakcyjnego. Z drugiej strony, aby zabawa była udana, muszą też słuchać swoich kompanów. W ten sposób uczą się empatii i czekania na swoją kolej.

Badania przeprowadzone przez naukowców wykazały, że podczas zabawy pociągami dzieci są bardziej towarzyskie niż podczas zabaw innymi zabawkami.

Tomek i Przyjaciele Mówiący Dźwig Karolek

Port w Rybakowie wygląda jak żywy! Dźwig Karolek, lokomotywa Tomek i Nieznośny wagon zapraszają do zabawy! Tomek i Karolek „rozmawiają ze sobą” i wzajemnie na siebie reagują, a to wszystko przy akompaniamencie wesołych dźwięków. Teraz zabawa ma aż 4,4 metra długości, a przecież można ją wydłużyć o inne zestawy. To doskonała okazja do ćwiczenia umiejętności planowania i koncentracji. Dzieci mogą zbudować zupełnie nowy świat i zdecydować, jaka przygoda spotka bohaterów. Mogą obracać Karolka o 360 stopni i za pomocą chwytaka ładować i rozładowywać towary, a potem wysłać je w dalekie podróże.

Badania naukowców wykazały, że zarówno chłopcy jak i dziewczynki uwielbiają ustawiać tory, pociągi i inne powiązane z nimi zabawki. Dzięki temu mogą swobodnie używać swojej wyobraźni do wymyślania nowych krain i ćwiczyć umiejętność rozwiązywania problemów. Może tory trzeba połączyć inaczej? A może most musi stanąć w innym miejscu? Mówiący Dźwig Karolek to zestaw dla małych strategów i inżynierów.

Tomek i przyjaciele Most zwodzony

Pod górkę! I z górki! Juhuuu…! Tak wygląda zabawa zestawem Most Zwodzony. To doskonały zestaw do treningu umiejętności współdziałania. Dzieci mogą współpracować, aby pomóc Tomkowi i Szyprowi bezpiecznie przeprawić się na drugą stronę rzeki i dobić do brzegu. Zestaw zawiera lokomotywkę z napędem i łódkę do popychania, a także most, który można podnosić za pomocą dźwigni. Maluchy mogą popchać łódkę wzdłuż toru lub doczepić ją do Tomka, by razem z nią ruszył w podróż wokół wyspy Sodor. Tę przygodę można powtarzać bez końca!

Podczas zabawy pociągami dzieci naśladują prawdziwe życie: przesuwają pociągi wzdłuż toru i „wchodzą” do nich zabawkowymi pasażerami, aby przewieźć ich do celu. Dzięki temu rozwijają umiejętności potrzebne im na co dzień. To sprawia również, że takimi zabawkami chętniej bawią się z nimi dorośli. Tory to jedna z nielicznych zabawek, która ekscytuje zarówno dzieci jak i rodziców.

Zabawa pociągami jest też pełna humoru. Maluchy wymyślają zabawne historie i dialogi między lokomotywami, tworzą nowe słowa i frazy, wydają zabawne odgłosy: Ciuf, ciuf! Na co czekamy? Czas ruszać po przygodę!

Torami do rozwoju

Dzieci z różnych części świata lubią się bawić torami. Bawią się nimi samodzielnie i z innymi. Zabawa pociągami daje im możliwość rozwijania i ćwiczenia szeregu umiejętności: kreatywności, wyobraźni, zdolności językowych i społecznych, rozwiązywania problemów i planowania.

To świetna wiadomość dla rodziców! Zabawa torami to okazja do spędzania czasu z dzieckiem i jednocześnie do wspierania jego rozwoju. Teraz zestawy torów Tomek i Przyjaciele łączą się ze sobą, co sprawia, że międzypokoleniowa przygoda w budowanie światów i tworzenie nowych scenariuszy trwa jeszcze dłużej!

 

 

Źródło wpisu: informacja prasowa
Obraz 5712495 z Pixabay
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Lifestyle 23 października 2023

Polskie firmy rodzinne przeganiają konkurencję i nie boją się kryzysów

Na całym świecie firmy rodzinne odgrywają szczególną rolę w świecie biznesu i przedsiębiorczości. Dzięki ścisłym relacjom między wspólnikami są one w stanie skuteczniej reagować zarówno na szanse, jak i kryzysy, niż ich konkurencja.

Pojęcie „firma rodzinna” kojarzy się większości z nas z małym lub średnim przedsiębiorstwem o lokalnym zasięgu. Do tej kategorii należą jednak także ogromne korporacje, takie jak Samsung, Tata Group czy Porsche, które według analiz Boston Consulting Group stanowią ponad 30% wszystkich firm o sprzedaży przekraczającej 1 miliard dolarów rocznie. Rodzinny charakter firmy nie determinuje jej skala, obroty, czy forma prawna lecz struktura właścicielska. Za firmy rodzinne uznaje się przedsiębiorstwa, w których pracuje przynajmniej dwoje członków rodziny mających udziały większościowe, z czego przynajmniej jedna osoba ma decydujący wpływ na zarządzanie.

W 2022 roku największe na świecie firmy rodzinne wygenerowały o 10% więcej przychodów niż rok wcześniej, czyli ponad 8 bilionów dolarów. W ten sposób ich tempo wzrostu wyprzedziło światową gospodarkę pomimo skutków pandemii, wojny w Ukrainie i podwyżek cen surowców. Firmy rodzinne rosną ponad dwa razy szybciej niż gospodarki krajów rozwiniętych i prawie półtora raza szybciej niż te rozwijające się. Prawie połowa z nich działa w sektorze produkcyjnym, a najwięcej debiutantów (35%) pochodzi z Europy. To tylko niektóre z wniosków Indeksu Firm Rodzinnych 2023 przygotowanego wspólnie przez firmę doradczą Ernst & Young oraz Uniwersytet St. Gallen.

A jak wygląda sytuacja w Polsce? W naszym kraju działają 2 miliony firm rodzinnych.  Zatrudniają one łącznie ponad 8 milionów osób i według GUS odpowiadają za ok. 70% PKB.  Większość z nich eksportuje towary do innych krajów. 

Interesujące wyniki przynosi również ubiegłoroczny raport Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości przygotowany wspólnie z Global Entrepreneurship Monitor, czyli największym międzynarodowym projektem badawczym w obszarze przedsiębiorczości, obejmującym ponad 50 krajów. Eksperci ocenili polskie warunki do rozwoju firm rodzinnych najlepiej w porównaniu do ogółu krajów europejskich, a także szerzej: gospodarek o niskich, średnich i wysokich dochodach. W badaniu uwzględniono ramy prawne, wsparcie rządowe, poziom zaufania społecznego oraz profesjonalizację zarządzania. Kontakty wewnątrz środowiska są coraz liczniejsze, podobnie jak inicjatywy badawcze mające na celu rozwój sektora. 

Co sprawia, że firmy rodzinne tak świetnie sobie radzą? Eksperci Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości oraz stowarzyszenia Inicjatywa Firm Rodzinnych wyróżniają kilka cech stanowiących o ich przewadze konkurencyjnej. Są wśród nich: większe zaufanie wobec pracowników z rodziny, wyższy poziom zaangażowania, a także niski stopień formalizacji, co przekłada się na sprawną i efektywną komunikację, personalizacja więzi (tzw. „rodzinna atmosfera”). Co szczególnie ważne, firmy rodzinne charakteryzują się długoterminowymi celami, co przekłada się na planowanie nastawione na stabilny wzrost w długoterminowej perspektywie czasowej oraz wysoką adaptacyjność, czyli umiejętność przystosowania się i skutecznego reagowania na zmiany.

W związku ze swoją elastycznością i większą adaptacyjnością firmy rodzinne są też bardziej odporne na okresy złej koniunktury. Szybko i skutecznie potrafią zredukować zbędne koszty, ale charakteryzują się też podwyższonym poziomem odpowiedzialności: za rodzinę, swoich pracowników, a nawet za swoją społeczność lokalną – chociażby przez działania dobroczynne i wspieranie trzeciego sektora. 

“Historia naszej firmy rozpoczęła się wraz z narodzinami dziecka. Poszukiwania pieluchy idealnej dla jego wrażliwej, atopowej skóry doprowadziły nas do decyzji o samodzielnym stworzeniu odpowiedniego produktu. Choć nasza córka jest już nastolatką, to my nadal nad tym pracujemy” – mówi Anna Kubielska, współzałożycielka marki Bambiboo i dodaje:  “Zależy nam nie tylko na wysokiej jakości. Czujemy też odpowiedzialność społeczną i ekologiczną, dlatego uczestniczymy w wielu inicjatywach. Na przykład dostarczamy pieluszki dla dzieci będących pod opieką hospicjum i ośrodka przedadopcyjnego Tuli Luli Fundacji Gajusz, sadzimy drzewa wspólnie z naszą społecznością zaangażowanych rodziców, wspieramy Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy.”

Firmy rodzinne przedstawiają unikatowe wartości. Koncentrują się bardziej na odporności niż na wynikach. W dobrych czasach zazwyczaj nie osiągają rekordowych zysków, ale dzięki perspektywie długoterminowej mają znacznie większe szanse na przetrwanie w czasach kryzysu. Sukces firm rodzinnych zależy od wielu czynników, ale jego fundamentem bez wątpienia jest zaufanie i jakość relacji, które tworzymy na co dzień z naszymi klientami, pracownikami, inwestorami oraz dostawcami.

 

Źródło wpisu: informacja prasowa
Obraz StockSnap z Pixabay

 

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
top-facebook top-instagram top-search top-menu go-to-top-arrow search-close