Kaszel u dziecka – jak sobie z nim radzić?
Kaszel u dziecka ma różne przyczyny, zarówno te błahe, jak rozwijające się przeziębienie, jak i poważniejsze, zwiastujące, np. alergię. Zwykle można go leczyć samodzielnie, stosując domowe sposoby lub parafarmaceutyki z apteki, jednak w niektórych przypadkach konieczna jest wizyta u pediatry.
- Kaszel suchy czy mokry?
- Domowe sposoby na kaszel u dziecka
- Kaszel u dziecka a środki apteczne
Kaszel jest naturalną reakcją organizmu. W ten sposób z dróg oddechowych usuwane są zanieczyszczenia – okruszki, płyny, kurz i wiele innych. U dzieci kaszel wymaga leczenia, jednak nie zawsze można je podjąć samodzielnie.
Kaszel suchy czy mokry?
Rozpoczęcie leczenia wymaga „zdiagnozowania” czy u dziecka wystąpił kaszel suchy czy mokry. Różnica tkwi w obecności wydzieliny – w pierwszym przypadku jej nie ma, w drugim występuje wydzielina, którą dziecko odkrztusza. Rodzaj kaszlu jest ważny, ponieważ każdy z nich leczy się innymi środkami. Wielu rodziców nie potrafi ocenić typu kaszlu – w takim przypadku należy skonsultować się z lekarzem pediatrą, szczególnie, jeśli objawy wystąpiły u noworodka lub niemowlęcia.
Domowe sposoby na kaszel u dziecka
Kaszel bywa bardzo męczący, a dodatkowo powoduje inne dolegliwości, jak ból i suchość w gardle lub chrypkę, dlatego rodzice w tym czasie powinni szczególnie zadbać o nawilżenie powietrza oraz wykonywać dziecku inhalacje. Te z soli fizjologicznej lub mieszaniny wody i olejków eterycznych szybko nawilżą gardło i złagodzą objawy. Ważne jest także odpowiednie nawodnienie organizmu dziecka – im więcej będzie piło, tym szybciej poradzi sobie z kaszlem. W przypadku kaszlu mokrego może się sprawdzić oklepywanie dziecka – należy ułożyć je w pozycji półleżącej i delikatnie opukiwać plecy, zaczynając od żeber i kierując się w stronę ramion. Oklepywanie ułatwia odrywanie się wydzieliny, która później zostanie usunięta z dróg oddechowych.
Kaszel u dziecka a środki apteczne
Na rynku dostępnych jest wiele środków farmaceutycznych, które są w pełni bezpieczne dla dzieci i można je stosować już u niemowląt. Przed zastosowaniem każdego z nich warto skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą, który pomoże dobrać odpowiedni specyfik.
Najszerszą grupę parafarmaceutyków przeciwkaszlowych stanowią syropy. Standardowy syrop na kaszel dla dzieci ma naturalny skład, złożony z wyciągów z roślin i ziół, które rozrzedzają zalegającą wydzielinę i pomagają ją usunąć, lub łagodzą kaszel. Te drugie często mogą być stosowane również na noc, umożliwiając dziecku spokojny sen. Zadaniem syropów wykrztuśnych jest ułatwianie odkrztuszania, dlatego w pierwszych godzinach po ich podaniu kaszel nasila się, jednak po czasie dziecko czuje się wyraźnie lepiej i swobodniej oddycha.
Na kaszel u dziecka najczęściej stosuje się syropy, jednak w aptekach dostępne są również inne środki, przeznaczone zarówno do leczenia samego kaszlu, jak i towarzyszących mu objawów. Leki te mają wygodną formę, np. proszku, który należy rozpuścić w wodzie i podać dziecku do picia. Dodatkowym atutem jest owocowy smak, dzięki któremu dzieci chętniej wypijają zawartość szklanki.
Podczas kaszlu u dziecka sprawdzają się również maści rozgrzewające. Smaruje się nimi klatkę piersiową malucha, na skutek czego miejsce to rozgrzewa się, a unoszące się olejki udrażniają nos, łagodzą katar i kaszel oraz ułatwiają oddychanie. Dziecku można także przygotować kąpiel z dodatkiem olejków, które uspokajają i odprężają – to pomoże mu zasnąć i zmniejszyć stres związany z trudnościami z oddychaniem na skutek kaszlu.