Ciąża i dziecko 28 stycznia 2020

Kaszel u dziecka – jak sobie z nim radzić?

Kaszel u dziecka ma różne przyczyny, zarówno te błahe, jak rozwijające się przeziębienie, jak i poważniejsze, zwiastujące, np. alergię. Zwykle można go leczyć samodzielnie, stosując domowe sposoby lub parafarmaceutyki z apteki, jednak w niektórych przypadkach konieczna jest wizyta u pediatry.

  1. Kaszel suchy czy mokry?
  2. Domowe sposoby na kaszel u dziecka
  3. Kaszel u dziecka a środki apteczne

Kaszel jest naturalną reakcją organizmu. W ten sposób z dróg oddechowych usuwane są zanieczyszczenia – okruszki, płyny, kurz i wiele innych. U dzieci kaszel wymaga leczenia, jednak nie zawsze można je podjąć samodzielnie.

Kaszel suchy czy mokry?

Rozpoczęcie leczenia wymaga „zdiagnozowania” czy u dziecka wystąpił kaszel suchy czy mokry. Różnica tkwi w obecności wydzieliny – w pierwszym przypadku jej nie ma, w drugim występuje wydzielina, którą dziecko odkrztusza. Rodzaj kaszlu jest ważny, ponieważ każdy z nich leczy się innymi środkami. Wielu rodziców nie potrafi ocenić typu kaszlu – w takim przypadku należy skonsultować się z lekarzem pediatrą, szczególnie, jeśli objawy wystąpiły u noworodka lub niemowlęcia.

Domowe sposoby na kaszel u dziecka

Kaszel bywa bardzo męczący, a dodatkowo powoduje inne dolegliwości, jak ból i suchość w gardle lub chrypkę, dlatego rodzice w tym czasie powinni szczególnie zadbać o nawilżenie powietrza oraz wykonywać dziecku inhalacje. Te z soli fizjologicznej lub mieszaniny wody i olejków eterycznych szybko nawilżą gardło i złagodzą objawy. Ważne jest także odpowiednie nawodnienie organizmu dziecka – im więcej będzie piło, tym szybciej poradzi sobie z kaszlem. W przypadku kaszlu mokrego może się sprawdzić oklepywanie dziecka – należy ułożyć je w pozycji półleżącej i delikatnie opukiwać plecy, zaczynając od żeber i kierując się w stronę ramion. Oklepywanie ułatwia odrywanie się wydzieliny, która później zostanie usunięta z dróg oddechowych.

Kaszel u dziecka a środki apteczne

Na rynku dostępnych jest wiele środków farmaceutycznych, które są w pełni bezpieczne dla dzieci i można je stosować już u niemowląt. Przed zastosowaniem każdego z nich warto skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą, który pomoże dobrać odpowiedni specyfik.

Najszerszą grupę parafarmaceutyków przeciwkaszlowych stanowią syropy. Standardowy syrop na kaszel dla dzieci ma naturalny skład, złożony z wyciągów z roślin i ziół, które rozrzedzają zalegającą wydzielinę i pomagają ją usunąć, lub łagodzą kaszel. Te drugie często mogą być stosowane również na noc, umożliwiając dziecku spokojny sen. Zadaniem syropów wykrztuśnych jest ułatwianie odkrztuszania, dlatego w pierwszych godzinach po ich podaniu kaszel nasila się, jednak po czasie dziecko czuje się wyraźnie lepiej i swobodniej oddycha.

Na kaszel u dziecka najczęściej stosuje się syropy, jednak w aptekach dostępne są również inne środki, przeznaczone zarówno do leczenia samego kaszlu, jak i towarzyszących mu objawów. Leki te mają wygodną formę, np. proszku, który należy rozpuścić w wodzie i podać dziecku do picia. Dodatkowym atutem jest owocowy smak, dzięki któremu dzieci chętniej wypijają zawartość szklanki.

Podczas kaszlu u dziecka sprawdzają się również maści rozgrzewające. Smaruje się nimi klatkę piersiową malucha, na skutek czego miejsce to rozgrzewa się, a unoszące się olejki udrażniają nos, łagodzą katar i kaszel oraz ułatwiają oddychanie. Dziecku można także przygotować kąpiel z dodatkiem olejków, które uspokajają i odprężają – to pomoże mu zasnąć i zmniejszyć stres związany z trudnościami z oddychaniem na skutek kaszlu.

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Uroda 24 stycznia 2020

Kiedy sięgnąć po kosmetyki z kwasem hialuronowym?

Cera kobiety w każdym wieku wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Nie warto przyzwyczajać się do jednego, uniwersalnego kremu przez całe życie. Współcześnie w drogeriach jest do wyboru tak ogromna ilość najwyższej klasy kosmetyków, że dobry krem nawilżający lub napinający, a do tego serum hialuronowe, to absolutne minimum, jakie każda z pań powinna mieć w swojej łazience – by zawsze prezentować się nienagannie!

Serum hialuronowe – ekspert nawilżania

Ten kosmetyk jest ekspertem do spraw nawilżania skóry, ponieważ zawiera skoncentrowany kwas hialuronowy. Jest to wysokiej jakości składnik wytwarzany przez nasz organizm, którego wytwarzanie jednak z biegiem czasu zanika – trzeba go więc uzupełniać. Jedna cząsteczka hialuronianu sodu jest w stanie wchłonąć i zatrzymać w sobie wielokrotnie więcej wody, niż sama waży! Dlatego też podczas stosowania kremów nawilżających warto zwrócić uwagę na kwas hialuronowy w swoich kosmetykach – pomoże on sprawić, aby nawilżanie było bardziej skuteczne – bo na dłużej! Dzięki temu, że kwas hialuronowy absorbuje cząsteczki wody w swoim wnętrzu, nie dopuszcza do ich wyparowania z powierzchni skóry, więc stale utrzymuje odpowiednią jędrność komórek.

Kiedy używać kosmetyków z kwasem hialuronowym?  

Już w wieku 20 lat warto zacząć używać kosmetyków, choć ich działanie powinno się skupiać przede wszystkim na nawilżaniu – aby jak najdłużej utrzymać skórę w dobrej kondycji. Z biegiem czasu można przerzucić się na stosowanie kremów zawierających kwas hialuronowy – pomogą one zatrzymywać wilgoć i zapobiegną przedwczesnemu starzeniu się skóry. Gdy skóra jest już wiotka i wysuszona, dobrze jest zafundować sobie koktajl witaminowo-nawilżający w postaci dobrego serum nawilżającego, a następnego dnia zaaplikować sobie serum hialuronowe, które pomoże utrzymać ten wysoki poziom nawilżenia. Ten kosmetyk ma za zadanie natychmiastowo, w ciągu kilku godzin, wyraźnie wygładzić i napiąć skórę, sprawiając, by wyglądała lepiej. Można więc stosować serum hialuronowe na dzień, przed nałożeniem makijażu, aby lepiej się on prezentował na wygładzonej, świeżej twarzy. Można także użyć serum na oczyszczoną skórę twarzy na noc, aby mógł osiągnąć pełnię swoich możliwości i rano zaprezentował nowe, gładsze oblicze! Kwas hialuronowy jest dedykowany głównie skórze dojrzałej, z uwagi na stopniowe jego zanikanie w organizmie. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby zacząć go stosować już wcześniej – to w końcu czysta, naturalna substancja, którą nasza skóra wprost uwielbia!

Materiał przesłany przez partnera

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Zdrowie 23 stycznia 2020

Ginekologia estetyczna – coraz częściej poruszany temat tabu

Ginekologia estetyczna jest bez wątpienia tematem tabu. Wynika to z faktu, że dotyczy okolic intymnych, ich wyglądu oraz funkcjonowania, co przekłada się na samopoczucie kobiety. Nie każda kobieta głośno przyzna, że “coś” zrobiła ze swoimi piersiami, lub chirurg miał wkład w poprawę wyglądu nosa. A co dopiero głośno powiedzieć np. “wykonałam plastykę miejsc intymnych”?

Poczucie zawstydzenia jest możliwe do zrozumienia, ale czasy się zmieniają i ginekologia estetyczna zaczyna odgrywać coraz większą rolę. Można zapytać, po co właściwie “tam” grzebać, ucinać, powiększać, skoro i tak poza kobietą i ewentualnie jej partnerem nikt nie zagląda? 

Mimo tego, że miejsca intymne skrywane są pod ubraniami, ich wygląd nie jest nam obojętny. Chcemy też “tam” ładnie wyglądać, czuć się sexy, być zadbane, przede wszystkim dla komfortu psychicznego. Tak jest, gdy ciało przetrwało ciążę i porody – szczególnie wielokrotne – i nie da się ukryć, że po nich wiele się zmienia, wcale nie na lepsze. 

Jeżeli nadal ginekologia estetyczna i plastyczna kojarzą się Wam z niepotrzebną fanaberią, pomyślcie, jak przykre muszą być dolegliwości związane np. ze zbyt wydatnymi wargami sromowymi, które utrudniają stosunek lub powodują dyskomfort podczas noszenia bielizny, intensywnego ruchu. Podobny problem może zaistnieć w przypadku różnych powikłań po porodach naturalnych czy w przypadku nietrzymania moczu. Właśnie wtedy ginekologia estetyczna i plastyczna służy kobietom pomocą. Tylko od nas zależy, czy będziemy miały chęć i odwagę, by walczyć o nasz komfort psychiczny i fizyczny. 

Więcej o tym, czym jest i jakie znaczenie ma ginekologia estetyczna i plastyczna, wyjaśnia lek. med. Marta Mączka z Centrum Medycznego Kobieta i Matka.

ginekologia estetyczna

Ginekologia estetyczna i plastyczna – czy te zabiegi to fanaberia?

W Brazylii urodzinowym zwyczajem stało się obdarowywanie nastolatek voucherami na zabiegi z zakresu chirurgii plastycznej (korekta nosa, uszu, piersi). Czy z ginekologią estetyczną i plastyczną ma stać się analogicznie w Polsce? Z pewnością nie, gdyż te zabiegi zbyt głęboko wkraczają w intymność kobiet, aby mogły być postrzegane jako odpowiedź na kaprys dorastających nastolatek.

W praktyce zabiegi z zakresu ginekologii estetycznej i plastycznej nierzadko pomagają kobietom zmierzyć się z licznymi anatomicznymi problemami, przywracają zadowolenie z życia seksualnego, które bywa zrujnowane po porodach, dają komfort psychoemocjonalny, a także przywracają pewność siebie. – Ginekologia estetyczna to przede wszystkim gałąź medycyny, która ma nieść pomoc dla kobiet. Jej głównym celem jest redukcja dyskomfortu fizycznego i psychicznego poprzez usuwanie zaburzeń strukturalnych okolic intymnych, usuwanie dolegliwości bólowych, czy poprzez redukcję poczucia wstydu. Jak sama nazwa wskazuje, w ginekologii estetycznej wyróżniamy też zbiegi wyłącznie estetyczne, wykonywane w ramach upiększania ciała. Przy tym, z mojego lekarskiego doświadczenia wynika, że dla zdecydowanej większość pacjentek decyzja o wykonaniu zabiegu z zakresu ginekologii plastycznej czy estetycznej nie jest fanaberią, a realną próbą zmierzenia się z długo ukrywanym i głęboko przeżywanym problemem – komentuje ginekolog Marta Mączka.

Ginekologia estetyczna i plastyczna – jakie zabiegi wchodzą w ich zakres?

Zabiegi ginekologii estetycznej realizowane są w obszarze żeńskich narządów płciowych tzn. warg sromowych, krocza, wzgórka łonowego i pochwy. Zaliczamy do nich zabiegi laserowe oraz zabiegi z użyciem: radiofrekwencji, wypełniaczy, nici liftingujących, substancji modelujących i redukujących naddatki tkanki tłuszczowej. Z kolei zabiegami z zakresu ginekologii plastycznej są: plastyka warg sromowych mniejszych, warg sromowych większych, napletka łechtaczki, fałdów międzywargowych, plastyka przedsionka pochwy, plastyka pochwy, plastyka krocza, plastyka błony dziewiczej. – Zauważyłam, że część osób myśli, że ginekologia estetyczna to wyłącznie zwężanie pochwy. Jest to duże uproszczenie, ponieważ w ginekologii estetycznej i plastycznej istnieje szerokie spektrum zabiegów, które np. redukują objawy nietrzymania moczu, zwalczają suchość pochwy, ograniczają infekcje intymne, czy też pomagają je zwalczać.

 

*Do powstania wpisu wykorzystano materiały prasowe pochodzące ze strony dspectrum.pl 

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
top-facebook top-instagram top-search top-menu go-to-top-arrow search-close